Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Ogólne sprawy organizacyjne strzelców pneumatycznych

Moderatorzy: mrpgxx, Moderatorzy wiatrówkowi

ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: ArturR »

Zagorek pisze:A śrutem dostał w twarz - ArturR, wczoraj jeden w rękę. Można mnożyć.
W nawiązaniu do tego o czym wspomniał Zagórek, a dokładnie rozrysował i opisał Januszpelle w innym temacie.

Boczne rykoszety śrutu nie są jedynymi jakie występują.
Jakiś czas temu ustawiłem figurkę HFT na minimalnym regulaminowym dystansie 7m. Stała na płaskim terenie dokładnie na wprost mnie. Z postawy leżącej strzeliłem do niej kilkadziesiąt razy, by dokładniej sprawdzić poprawkę na tym dystansie.
W kilku przypadkach po trafieniu w blachę śrut odbił się, wrócił, i z impetem opadł na matę strzelecką na której leżałem. Po pierwszym takim przypadku dalej strzelałem już w okularach balistycznych których używam do strzelania z broni palnej.
Na zawodach HFT mam już taki nawyk, że gdy ktoś obok strzela bardzo bliskie cele, to chowam się gdzieś np. za drzewem żeby nie oberwać przypadkowym rykoszetem.

Moje wnioski z tych sytuacji są takie:

Przy 16-sto Joul'owej energii wiatrówek, dystans 7 metrów do metalowego celu to zdecydowanie za blisko.
Ryzyko silnego bocznego/wstecznego rykoszetu jest wysokie.
Jestem za tym, by w Regulaminie(i na torach) wydłużyć minimalny dystans dla figurek FT/HFT. Mam świadomość że będzie ciężko, no bo WHFTO itd. itp., ale bezpieczeństwo uczestników chyba jest ważniejsze ?

Zapraszam do konstruktywnej dyskusji,

pozdrawiam Art.
Awatar użytkownika
AJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 17 września 2015, 10:34
Tematy: 9
Lokalizacja: Goliszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: AJU »

Uważam, że przy odrobinie wyobraźni można bezpiecznie ustawić figurkę w tak krótkim dystansie... zauważyłem również, że wiele grup odchodzi od stosowania minimalnej odległości 7m na torze, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Regulamin regulaminem, ale to organizator i jego zdrowy rozsądek decyduje gdzie finalnie stanie figurka :)
AA TX200 + Delta Stryker HD
________DGST Beaver________
Nie lubię wegetarian - smakują jak króliki...
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: ArturR »

AJU pisze:Uważam, że przy odrobinie wyobraźni można bezpiecznie ustawić figurkę w tak krótkim dystansie
Sławek mógłbyś doprecyzować jak widzisz bezpieczne strzelanie do figurki na 7m dystansie ? :-D

Dobrym pomysłem zabezpieczenia stanowiska mogą być "panele ochronne" np. z płyty OSB ustawione po bokach figurki, co powinno zabezpieczyć uczestników na sąsiednich stanowiskach przed bocznym rykoszetem.
Podobne zabezpieczenie ustawiono przy jednej z figurek na MMP w Gdyni.
Nadal jednak pozostaje kwestia rykoszetu "powrotnego".
Zrób sobie taki test o którym wyżej wspomniałem, ale nie polecam bez okularów ochronnych. Strzelaj z 7 metrów na wprost w blachę figurki i możesz się zdziwić, ile śrutów może wrócić z dużą siłą z powrotem.
Pół biedy jeśli trafią w ubranie.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: ArturR »

AJU pisze:Regulamin regulaminem, ale to organizator i jego zdrowy rozsądek decyduje gdzie finalnie stanie figurka :)
Dokładnie tak i tego się trzymajmy ;)
Regulamin daje Organizatorowi zawodów wystarczająco duże pole do popisu, by nie ryzykować niebezpiecznych rykoszetów.
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7559
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 108
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: PawelW »

ArturR pisze:Sławek mógłbyś doprecyzować jak widzisz bezpieczne strzelanie do figurki na 7m dystansie ? :-D
Dobrym pomysłem zabezpieczenia stanowiska mogą być "panele ochronne" np. z płyty OSB ustawione po bokach figurki, co powinno zabezpieczyć
Moim zdaniem wystarczy skorzystać z rozwiązań już dawno stosowanych przez wiele grup organizujących zawody. Najbliższa okazja będzie w Jachrance gdzie bliskie figurki zawsze są ustawiane pod gęstymi iglakami lub krzewami, skutecznie wyłapującymi wszelkie rykoszety. Podobnie jest w Dzierżnie, Kaletach czy Łazach. Wystarczy się dobrze rozejrzeć.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: mrpgxx »

Artur gwarantuje Ci, że jak będziesz łoił do figurki na 10m na wprost Ciebie, to któryś tam śrut też do Ciebie wróci. Tutaj nie ma rozwiązania skutecznego na 100%, myślę nawet, że "krzaki" o których pisze Paweł też nie są 100% rozwiązaniem. Za to niemalże 100% rozwiązaniem jest ustawienie takiej figurki pod kątem w górę lub w dół - im większy kąt tym bezpieczniej. Najlepiej moim zdaniem ustawić pod kątem w górę, bo to jest ustawienie pasujące do 95% stanowisk.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: ArturR »

mrpgxx pisze:rozwiązaniem jest ustawienie takiej figurki pod kątem w górę lub w dół - im większy kąt tym bezpieczniej. Najlepiej moim zdaniem ustawić pod kątem w górę
To już mnie dużo bardziej przekonuje.

........na zawodach w historii polskiego FT/HFT ponoć nigdy nie zdarzył się żaden poważny wypadek, i oby tak było na zawsze.
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: witboj »

Dokładnie to samo przyszło mi do głowy co Pawłowi - przy 8 czy 9 m rykoszety także będą dolatywać. Taka w miarę bezpieczna odległość to 12m - stąd 15-stki właśnie na niej stoją. Także rozsądne rozstawienie jest ważniejsze niż to, czy to będzie 7 czy 8 m.

Osobom szczególnie ostrożnym zalecam po prostu strzelać w KZ - zaręczam, że tedy nie ma rykoszetów :-)
Ostatnio zmieniony 12 września 2018, 21:13 przez witboj, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Bezpieczeństwo na torze a odległości do celów

Post autor: ArturR »

witboj pisze:Osobom szczególnie ostrożnym zalecam po prostu strzelać w KZ - zaręczam, że tedy nie ma rykoszetów :-)
Widzisz Witek...nie każdy tak jak Ty za każdym razem(lub prawie każdym) trafia w KZ ;)
Dzięki za odzew. Temat i opinie powinny się przydać i pomóc organizatorom zawodów bezpiecznie ustawiać te najbliższe cele,
pozdr.
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 15:56 przez ArturR, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne sprawy organizacyjne - Wiatrówki”