Karty kontroli toru i kalkulatory + Dekalog ustawiacza toru FT/HFT

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator informacji o zawodach

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Posty: 2216
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura

Karty kontroli toru i kalkulatory + Dekalog ustawiacza toru FT/HFT

Post autor: mrpgxx »

http://strzelcy.info/index.php/pliki

Temat został uporządkowany, aby wszystkie aktualne pomoce naukowe dla organizatorów były dostępne od ręki, bez przeszukiwania kilku stron dyskusji i nerwów spowodowanych klikaniem w nieaktywne linki.

Wykaz plików na rok 2020:

- Karta kontroli toru HFT (dla 40 celów) [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2020!!!
- Karta kontroli toru HFT (dla 30 celów) [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2020!!!
OPIS: Umożliwia ustawienie regulaminowego toru HFT zgodnego z regulaminem organizacji zawodów PFTA 2020.

- Karta kontroli toru łączonego z dostawionymi celami dla FT (dla 40 celów) [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2020!!!
- Karta kontroli toru łączonego z dostawionymi celami dla FT (dla 30 celów) [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2020!!!
OPIS: Niestety ustawienie toru spełniającego kryterium minimalnej ilości dostawionych figurek dla FT przy torze HFT (lub na odwrót) może spowodować ustawienie toru, który nie będzie sprawiał przyjemności zawodnikom reprezentującym którąkolwiek z konkurencji, dlatego też tego typu karta kontroli toru nie została stworzona. Powyższa karta może być traktowana także jako Karta kontroli toru łączonego na bazie toru FT z dostawionymi celami HFT lub traktowana jako osobna karta kontroli, tak dla toru HFT, jak i dla toru FT. Dany cel musimy umieścić w dwóch tabelkach - jeśli pasuje on tylko do jednej, to wówczas musimy dostawić na danym stanowisku cel spełniający warunki drugiej konkurencji i wpisać go do drugiej tabelki. Umożliwia ustawienie regulaminowych torów zgodnych z regulaminami PFTA 2020.

Wykaz plików archiwalnych (nieaktualizowanych):

- Niezbędnik ustawiacza toru [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2015!!!
OPIS: Wyciąg najważniejszych spraw, o jakich trzeba pamiętać podczas ustawiania torów FT/HFT z regulaminu organizacji zawodów i regulaminów zawodników FT/HFT/nHFT PFTA 2015.

- Karta kontroli figurki i stanowiska FT / HFT [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2015!!!
OPIS: Karta uaktualniona i poszerzona o wszystkie niuanse regulaminowe PFTA 2015.

- Kalkulator HFT (40), FT (40), HFT (30), FT (30), nHFT (20) [ściągnij] AKTUALNE NA ROK 2015!!!
Opis: Umożliwia sprawdzenie poprawności ustawienia toru po wpisaniu wielkości strefy, odległości i postawy wszystkich figurek na torze. Zgodny z regulaminami PFTA 2015.

- Kalkulator chrominkowy [ściągnij]
OPIS: Należy wprowadzić odległości, średnice i postawy. Każdy tor jest weryfikowany z regulaminem oraz są zliczane wymagane ilości dziurek odpowiedniej średnicy oraz ilości wymuszonych pozycji (z parametrami stanowiska). Przy każdym stanowisku jest też wyliczenie, czy nadaje się na pozycje wymuszone (jakby trzeba było coś zmieniać przy projektowaniu toru). Zmiany w regulaminie wprowadza się w arkuszu "R" jak "Regulamin" (dystanse, średnice) A3:D6 i B11:E12. Tory inne niż 40 figurek - zmiana ilości wymaganych "przeskalowanym" regulaminem figurek w komórkach C50:D57 arkusza "Tor".

---------------------

Dyskusję prowadzimy TUTAJ!
Ostatnio zmieniony 07 marca 2020, 17:13 przez mrpgxx, łącznie zmieniany 3 razy.
Walther Dominator + BN
www.strzelcy.info
www.pfta.pl

Awatar użytkownika
Januszpelle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 531
Rejestracja: 17 czerwca 2012, 21:57
Lokalizacja: Zalesie

Re: Dyskusja do tematu Karty kontroli toru i kalkulatory

Post autor: Januszpelle »

Dekalog ustawiacza toru FT / HFT

Proste zasady, aby nie było zatorów na torze, byśmy po zawodach zdążyli na obiad, a nie na kolację do domu i wrócili zadowoleni, pomimo zdobycia nawet kiepskiego wyniku.

1, Na stanowisko z postawą stojącą i klęczącą znajdź choć 0,5 m2 w miarę równego i płaskiego terenu. Będzie bezpieczniej i skróci czas oddawania strzału.
2, Na stanowisku z dwoma celami ustaw figurki tak, by nie trzeba było wstawać do oddania drugiego strzału i przekręcanie maty. Możesz to zrobić ustawiając np. bliską i daleką. Kiedy musisz ponownie wstać, to takie stanowisko strzela się dwa razy dłużej.
3, Krzyżujący się sznurek figurki z innym, przymocuj tak, by nie wchodził w linię celowania innej figurki i nie podnosił innych sznurków. Zminimalizuje to reklamacje, gdy w celowniku nie ma podskakującego sznurka.
4, Piktogram z numerem przy figurce powinien być większy niż ten przy zawodniku na stanowisku, nie odwrotnie. Mają one ułatwiać nam ustalenie kolejności strzelania. Na dalszych dystansach i ciemnych miejscach mały piktogram jest niewidoczny. A nie we wszystkich przypadkach strzelamy od lewej do prawej.
5, Stanowiska strzeleckie ustawiane po obu stronach ścieżki lub drogi ustaw tak, by strzelcy nie dotykali się nogami i ułatwi to również przejście innych osób pomiędzy leżącymi zawodnikami.
6, Jeśli w jakikolwiek sposób chcesz figurkę „ukryć lub utrudnić oddanie strzału”, nie pisz postawa „DOWOLNA” bo spowodujesz zator. Każdy zacznie próby od postawy leżącej, potem klęczącej aż do stojącej, a i tak położy się ponownie, bo nie da się strzelać stojaka lub klęczaka na stoku, lub stojąc na prawej nodze z lewym kolanem pod brodą. Gwarantowany zator.
7, Nie umieszczaj figurki pomiędzy przeszkodami, gdy widać jedynie samą kilzonę, bo uniemożliwia to strzelenia z poprawką na wiatr.
8, Przy gęstym ustawieniu figurek i stanowisk, sznurki figurek niech będą w zasięgu ręki zawodnika, zwłaszcza leżącego, by mógł bez pomocy osób postronnych upewnić się, że celuje do prawidłowego celu. ( małe piktogramy na dalekich dystansach są nieczytelne)
9, Są tylko trzy postawy strzeleckie: Stojąca, klęcząca i leżąca, nie ma postawy „wygibus”. Na polowaniu zabronione jest oddanie strzału z postawy niestabilnej. Jeśli ktoś chce odpokutować swoje grzechy niech się samobiczuje.
10, Nie chowaj figurki w bardzo „ciemnej jaskini”, gdzie nie widać kilzony. Bo nie wolno strzelać do zwierzyny, której nie możesz rozpoznać, gdyż możesz pomylić np. kozła z łanią i to Ty odpowiadasz za swoje czyny i błędy.
Wesołej zabawy.
11, Nieudolnie ustawiona figurka, dzięki której sypią się zera i wzmagają kłótnie wśród zawodników.
Po trafieniu figurka tylko lekko się pochyla i opiera o przeszkodę z nią, pozostawiając pustą kilzonę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 marca 2020, 17:13 przez mrpgxx, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki karabinkowi HW 100 strzelanie znowu stało się przyjemnością, mimo podeszłego wieku :-)

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tablica ogłoszeń - zawody, imprezy, zloty, spotkania”