Nowelizacja 2020

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

wld
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 października 2009, 18:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: wld »

@cyraniusz
Poczciwota z Ciebie. Szacun, naprawdę. Niestety poseł ma tyle do gadania, co Żyd za okupacji.

Prośba do moderatora, aby przeniósł do dyskusji o nowej ustawie.
Awatar użytkownika
cyraniusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 24 października 2015, 20:39
Tematy: 2
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: cyraniusz »

Nie jestem naiwny ale fatalizm prowadzący do bezczynności jest gorszy od naiwności. Politycy PiS mają temat broni w tyłku, opierają się na KGP z lenistwa, mając sygnał że można na tym coś ugrać na prawej stronie elektoratu może nie uchwalą bubla. Trzeba pisać, bez pisania nie można potem narzekać.
"Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus cierpiał za mnie..."
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

wld pisze: 05 czerwca 2020, 16:42 Prośba do moderatora, aby przeniósł do dyskusji o nowej ustawie.
Byle nie do działu "Legislacja o broni" (to nie jest - przynajmniej jeszcze - oficjalny projekt) -> tam się nie da dyskutować.
TKC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 01 listopada 2019, 09:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: TKC »

KG92RS pisze: 05 czerwca 2020, 15:53
TKC pisze: 05 czerwca 2020, 15:47 To by zdaje się oznaczało że KBKS'a czy strzelby - Kategoria C - sportowiec posiadać by nie mógł... coś mi tu nie pasuje
...
Wg tego projektu, pozwolenie do celów sportowych, obejmie broń:
3) kategorii B gładkolufową;
...
Jeszcze mi nie pasuje :wink: - to by oznaczalo, że sportowiec nie mógł by np. posiadać pompki z 24" i dłuższą lufą bo to już kat. C1 :
Kat. B.7 Powtarzalna i samopowtarzalna strzelecka długa broń palna z lufą o gładkim przewodzie, której długość nie przekracza 60 cm.
Kat. C.1 Powtarzalna długa strzelecka broń palna inna niż broń kategorii B wymieniona w pkt 7.
Chyba, że czegoś jeszcze nie zauważam :?:
wld
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 28 października 2009, 18:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: wld »

A to się zgodzę, że fatalizm jest nieproduktywny. Miałem na myśli całkowite podporządkowanie posłów pod szefa partii. Mało tego, każde zaostrzenia będą popierane przez marksistów z Razem. Nawet kilku posłów, którzy się wyłamią, nie zmieni arytmetyki. Samo pisanie uważam za mało skuteczne, ale niech wiedzą, że komuś nadepną na odcisk i ten ktoś już na nich nie zagłosuje. To raczej informacja dla szefa partii, niż szeregowego posła.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

TKC pisze: 05 czerwca 2020, 18:07 Jeszcze mi nie pasuje :wink: - to by oznaczalo, że sportowiec nie mógł by np. posiadać pompki z 24" i dłuższą lufą bo to już kat. C1 :
Zacytowałem dokładnie to, co jest w tym projekcie.
Bonus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 02 listopada 2018, 20:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: Bonus »

A czy mógłbyś doprecyzować punkty 14 I 26 pod kątem noszenia broni załadowanej przez sportowców poza strzelnicami? Obowiazują zasady jak dziś (punkt 14) czy może w stanie rozładowanym (punkt 26) I będzie potrzebna ew. dodatkowa zgoda?
Ten post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym dniu następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
TKC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 01 listopada 2019, 09:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: TKC »

KG92RS pisze: 05 czerwca 2020, 19:59 Zacytowałem dokładnie to, co jest w tym projekcie.
Spoko :-D , no offence :wink:.
A jest coś tam napisane o broni kat.C? - Kto? Co? I na jakich zasadach?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

Bonus pisze: 05 czerwca 2020, 20:10 A czy mógłbyś doprecyzować punkty 14 I 26 pod kątem noszenia broni załadowanej przez sportowców poza strzelnicami?
Proszę:
- - - - - -
1. Osoba które posiadają pozwolenie na broń do celów, o których mowa w art. 12 pkt 2,4, 5 i 7 przez okres co najmniej pięciu lat, organ właściwy zezwala na ich wniosek na noszenie broni na zasadach, przewidzianych dla pozwoleń dla broń do celów ochrony osobistej, o ile:
1) w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku nie cofnięto jej pozwolenia na broń;
2) wyniki przeprowadzonych w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy u osoby wnioskującej nie wskazywały istotnych nieprawidłowości.
3) o ile posiadają pozwolenie na posiadanie broni o której mowa w ust. 3
4) trzeba dodać osoby które już posiadają - przepisy przejściowe potrzebne
2. Organ uprawniony dokonuje adnotacji, o której mowa w ust.1 w legitymacji posiadacza broni. Zasady określone w art. 50 ust. 1 oraz. art. 53 ust. 2 stosują się odpowiednio.
3. Posiadacz broni, który uzyskał adnotację o której mowa w ust. 2, może na zasadach o których mowa w ust. 1 nosić wyłącznie krótką strzelecką broń palną, na którą otrzymał pozwolenie do celu o którym mowa w ar. 12 pkt. 2, 4, 5 i 7. Posiadacz broni na zasadach określonych w ust. 1 może nosić jednocześnie nie więcej niż 2 sztuki krótkiej strzeleckiej broni palnej
4. Organ uprawniony w przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt. 1 lub pkt. 2 odmawia dokonania adnotacji w legitymacji posiadacza broni w formie decyzji administracyjnej.
- - - - - -

Wyjaśniając:
art. 12
pkt. 1 - ochrona osobista
pkt. 2 - łowieckie
pkt. 3 - sportowe
pkt. 4 - rekreacyjne
pkt. 5 - kolekcjonerskie
pkt. 6 - pamiątkowe
pkt. 7 - szkoleniowe
pkt. 8 - rekonstrukcje historyczne

Zrozumiałem, co to znaczy "osoba o której mowa w ust. 3" -> to nie jest ktoś, kto posiada pozwolenie sportowe (pkt. 3), jak pisałem wcześniej, tylko ktoś, kto - jak napisano w ust. 3 ma pozwolenie na krótką strzelecką broń palną. Z tego wychodzi, że sportowcy nosić załadowanej nie będą mogli - chyba, że coś się jeszcze pojawi, bo widać uwagę o konieczności wprowadzenia przepisów przejściowych.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

TKC pisze: 05 czerwca 2020, 20:21 A jest coś tam napisane o broni kat.C? - Kto? Co? I na jakich zasadach?
Czytanie i notowanie uwag "na szybko" ma jednak swoje wady... Napisałem wcześniej, że wg tego projektu, kolekcjonerzy nie mają ograniczenia do B, w znaczeniu, że mogą mieć broń przerobioną z samoczynnej -> jednak nie mogą. Zatem broń przerobiona: tylko sportowcy, po 3 latach posiadania pozwolenia, pod warunkiem, że "są członkami i uprawiają".

- - - - -
1. Pozwolenie na broń wydane do celów ochrony osobistej wydaje się na:
1) nie więcej niż łącznie dwie sztuki:
a) krótkiej strzeleckiej broni palnej powtarzalnej;
b) krótkiej strzeleckiej broni palnej jednostrzałowej centralnego zapłonu;
c) samopowtarzalnej krótkiej strzeleckiej broni palnej innej niż broń palna wymieniona w pkt 7 ppkt 1 kategorii A.
2) przedmiot służący do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej.
2. Pozwolenie na broń wydane do celów łowieckich wydaje się na broń dopuszczoną do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów.
3. Pozwolenie na broń wydane do celów sportowych wydaje się na strzelecką broń palną:
1) bruzdowaną bocznego zapłonu, o kalibrze do 6 mm;
2) kategorii B bruzdowaną centralnego zapłonu, o kalibrze do 12 mm;
3) kategorii B gładkolufową;
4) przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego.
4. Pozwolenie na broń wydane do celów rekreacyjnych wydaje się na strzelecką broń palną:
1) krótką powtarzalną i samopowtarzalną,
2) bruzdowaną bocznego zapłonu, o kalibrze do 6 mm.
5. Pozwolenie na broń wydane do celów kolekcjonerskich albo pamiątkowych wydaje się na broń strzelecką, o której mowa w ust. 2-4 do kalibru 12 mm, przy czym ograniczenie to nie dotyczy broni gładkolufowej.
6. Pozwolenie na broń wydane do celów szkoleniowych wydaje się na broń strzelecką, o której mowa w ust. 1-3.
7. Pozwolenie na broń wydane do celów rekonstrukcji historycznej wydaje się na broń strzelecką, w tym broń strzelecką samoczynną, konstrukcyjnie przeznaczoną wyłącznie do strzelania amunicją ślepą, oraz na broń sygnalizacyjną. Do pozwoleń określonych w niniejszym punkcie zakazów określonych w art. 6 nie stosuje się.
8. Pozwolenie o którym mowa w ust. 1 uprawnia także do posiadania przedmiotu służącego do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej.
9. Pozwolenia o których mowa w ust. 1-7 uprawniają także do posiadania broni gazowo-alarmowej.
10. Osoby które posiadają pozwolenie o którym mowa w ust. 3 przez okres co najmniej 3 lat i udokumentują aktywny udział w uznawanych przez polski związek sportowy w rozumieniu odrębnych przepisów zawodach strzeleckich mogą wystąpić do właściwego miejscowo organu o wyrażenie zgody na posiadanie wypełniającej specyfikacje wymagane do dyscypliny strzeleckiej uznanej przez ustanowioną na szczeblu międzynarodowym i uznaną urzędowo federację strzelectwa sportowego:
a) samoczynnej strzeleckiej broni palnej, która została przerobiona na samopowtarzalną strzelecką broń palną;
b) krótkiej strzeleckiej broni palnej centralnego zapłonu, pozwalającej na wystrzeliwanie ponad 21 nabojów bez przeładowania, jeżeli mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 20 nabojów stanowi część tej broni palnej; lub odłączalny mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 20 nabojów jest do niej wprowadzony;
c) długiej strzeleckiej broni palnej centralnego zapłonu, pozwalającej na wystrzeliwanie ponad 11 nabojów bez przeładowania, jeżeli mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 10 nabojów stanowi część tej broni palnej; lub odłączalny mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 10 nabojów jest do niej wprowadzony.
11. Organ uprawniony dokonuje adnotacji, o której mowa w ust.10 w legitymacji posiadacza broni. Organ właściwy może także cofnąć lub ograniczyć uprawnienie jeżeli wyniki kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy u osoby posiadającej pozwolenie na broń wskazały istotne nieprawidłowości lub osoba utraciła status zawodnika federacji o której mowa w ust. 10.
- - - - -
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

I jeszcze jedna rzecz, którą przegapiłem:

- - - - -
istotne komponenty – oznaczają lufę, szkielet, komorę zamkową, w tym górną i dolną komorę zamkową, bęben lub zamek strzeleckiej broni palnej;
- - - - -

Czyli próba powrotu do tego, czego nie udało się dokonać w ustawie "koncesyjnej", podobnie, jak z odstrzeliwaniem łusek...
Nie mówiąc o próbie zrobienia przestępców z ludzi. którzy teraz posiadają lufy z obciętymi komorami nabojowymi...
TKC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 01 listopada 2019, 09:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: TKC »

Dziekuję, jeszcze jedno pytanie są gdzieś w "projekcie" definicje kategorii broni lub np. odwołanie się do innego aktu prawnego z definicją co oznacza dana kategoria - np. odwołanie do ustawy "koncesyjnej" w tym zakresie? - Może to by rzuciło jeszcze trochę wiecej światła i doprecyzowało co jest w "projekcie".
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

TKC pisze: 05 czerwca 2020, 23:06 są gdzieś w projekcie definicje kategorii broni lub np. odwołanie się do innego aktu prawnego z definicją co oznacza dana kategoria - np. odwołanie do ustawy "koncesyjnej" w tym zakresie?
Pisałem na początku - tak, są.

- - - - - - - -
Broń strzelecka dzieli się na strzelecką broń palną zgodnie z kategoriami strzeleckiej broni palnej i amunicji do strzeleckiej broni palnej określonymi w załączniku nr 1 do ustawy z dnia …. 2018 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją, oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
- - - - - - - -

Co zresztą dokładnie pokazuje, od jak długiego czasu - wbrew temu, co wielokrotnie twierdziło MSWiA i KGP - trwały prace nad tym projektem -> musiały się zacząć jeszcze przed uchwalenie nowelizacji ustawy "koncesyjnej", bo po nowelizacji ta ustawa jest z 13 czerwca 2019. A tu - proszę! - mamy odwołanie do ustawy z 2018...

Podobnie jest z odstrzeliwaniem łusek -> bo w tym projekcie jest mowa o broni, cytuję: "która nie została odstrzelona w trybie art. … ustawy z dnia … o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym". A w ostatecznej nowelizacji ustawy "koncesyjnej" odstrzeliwania już nie ma...
TKC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 01 listopada 2019, 09:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: TKC »

Dziekuję za odpowiedź - umknęlo mi :shame:
Niestety nie udało mi się odnaleźć rzeczonego załacznika z definicjami - ale to jest jakiś trop - ja wcześniej odwołałem się do aktualnie obowiązującej ustawy "koncesyjnej" w kwestii definicji kategorii broni. :-/ Może definicje w międzyczasie uległy jakimś zmianom.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część IV

Post autor: KG92RS »

TKC pisze: 05 czerwca 2020, 23:54 Niestety nie udało mi się odnaleźć rzeczonego załacznika z definicjami - ale to jest jakiś trop - ja wcześniej odwołałem się do aktualnie obowiązującej ustawy "koncesyjnej" w kwestii definicji kategorii broni.
Nadal nazywa się załącznikiem, mimo tego, iż opublikowany został razem z ustawą - jej dwie ostatnie strony (60 i 61).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”