Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

wad53
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 21 października 2017, 08:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: wad53 »

Jeśli już było to przepraszam. Co o tym sądzicie ? Ja tutaj bardzo entuzjastycznie zareagowałem na broń z kategorii C.
Jak myślicie czy nasz rząd wprowadzi to prawo?
Andy88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 67
Rejestracja: 03 października 2018, 20:13
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Andy88 »

Dzień dobry to znów ja szedłem sobie dzisiaj wściekły drogą i myślałem
-to jest nie sprawiedliwe że wydałem tyle pieniędzy, bo aż 2000zł by kupić broń czarnoprochową w raz z ekwipunkiem potem spędziłem wiele godzin na strzelnicy że się nauczyć z tego strzelać a teraz posłowie chcą mi zabrać wszystko jedna ustawą i wszystkie pieniądze oraz cały wysiłek na marne.
I wtedy sobie pomyślałem co muszą myśleć strzelcy Wbp musieli stracić między pół roku do roku na wyrobienie pozwolenia :
badania,egzaminy,szkolenia itp. itd. kosztowało ich to tyle czasu i tyle pieniędzy(2500 zł z czego wiem) a potem pokupowali broń wartą parę tysięcy(bo współczesna broń palna jest dość droga) i jeszcze musieli sejf kupić i tyle pracy wykonali i tyle czasu stracili a teraz jacyś posłowie w jeden dzień mogą wprowadzić ustawę która mogła by im to wszystko zabrać.
I wtedy sobie pomyślałem przecież to zwykłe złodziejstwo i bezprawie!
I Wtedy wpadła mi do głowy cudowna myśl może zamiast przekonywać ludzi do broni pokażemy im jak jesteśmy traktowani jak bezprawnie mogą nas okradać, ile kosztuje wysiłek by zrobić pozwolenie i jak łatwo mogą ci to odebrać.
Może wtedy by zrozumieli co czujemy i nas poparli .
Przedstawmy to w formie protestu albo kampanii informacyjnej to mogłoby zadziałać co wy na to?
krzH
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 02 marca 2014, 15:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: krzH »

Jakbyś poczytał dyrektywę to byś zauważył, że mi nic nie zabiorą. Będąc sportowcem nie dotyczą mnie nawet ograniczenia w magazynkach. Widać polski wkład w tworzenie dyrektywy bo wymagania co do zostania sportowcem żywo wyjęte z naszego systemu prawnego (przynależność do "recognized" sportowej organizacji, badania psychologiczne i lekarskie). Są dwa aspekty na które ludzie z pozwoleniem mogą się zeźlić. Pierwszy to ograniczenie pojemności magazynka jeżeli nie jesteś sportowcem i drugi pozbycie się broni przerobionej z samoczynnej na samopowtarzalną. A jaki jest projekt polskiej ustawy, nikt nie wie. Coś tam pewnie smażą na tyłach. Przynajmniej ja nic nie widziałem. Jedyny realny problem mogą mieć posiadacze broni czarnoprochowej która co prawda w dyrektywie dalej jest bez pozwolenia, ale doszły mnie słuchy i widy (czytałem), że u nas może być na pozwolenie, choć w to nie wierzę. Nie możliwym byłaby egzekucja tego prawa na tych co nie wyrabiali EKB.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Bardzozly »

krzH pisze:(...) broni czarnoprochowej która co prawda w dyrektywie dalej jest bez pozwolenia
Czy można wiedzieć, gdzie w treści dyrektywy znalazł kolega wyjątek dla broni czarnoprochowej/rozdzielnego ładowania? Czytałem i nie znalazłem.

krzH pisze:Są dwa aspekty na które ludzie z pozwoleniem mogą się zeźlić. Pierwszy to ograniczenie pojemności magazynka jeżeli nie jesteś sportowcem i drugi pozbycie się broni przerobionej z samoczynnej na samopowtarzalną.
Przypomnę stosowne fragmenty dyrektywy:

Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o potwierdzeniu, odnowieniu lub przedłużeniu pozwoleń na samopowtarzalną broń palną sklasyfikowaną w kategorii A pkt 6, 7 lub 8 w odniesieniu do broni palnej, która była sklasyfikowana w kategorii B, oraz nabytą w sposób zgodny z prawem i zarejestrowaną przed dniem 13 czerwca 2017 r., z zastrzeżeniem pozostałych warunków określonych w niniejszej dyrektywie. (art. 7 ust. 4a)

oraz:

Państwa członkowskie mogą w szczególnych indywidualnych, wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach zadecydować o wydawaniu kolekcjonerom pozwoleń na nabycie i posiadanie broni palnej, istotnych komponentów i amunicji sklasyfikowanych w kategorii A, pod warunkiem spełnienia rygorystycznych warunków w zakresie bezpieczeństwa, w tym wykazania przed właściwymi organami krajowymi, że podjęto środki w celu wyeliminowania wszelkich zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego lub porządku publicznego oraz że dana broń palna, dane istotne komponenty i dana amunicja są przechowywane w sposób zapewniający poziom bezpieczeństwa proporcjonalny do zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do takich przedmiotów. (art. 6, ust. 3(

co w połączeniu z definicją kolekcjonera:

»kolekcjoner« oznacza każdą osobę fizyczną lub prawną zajmującą się gromadzeniem i konserwacją broni palnej, istotnych komponentów lub amunicji w celach historycznych, kulturalnych, naukowych, technicznych, edukacyjnych lub związanych z dziedzictwem, która to osoba została uznana za kolekcjonera przez dane państwo członkowskie; (art. 1, ust. 1, pkt. 8)

...oznacza, że los np. kolekcjonerskich "kałaszków" jest wyłącznie w gestii naszych władz krajowych.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: FridayNightSpecial »

Ciut nieciekawie się dzieje.
Nie śledzę wszystkiego ale wpadl mi w oko komentaż Firearms United na wykopie.
Wklejam fragment:

wydarzenia ostatnich 2 tygodni zaczynają napawać nas coraz większym niesmakiem i
zaniepokojeniem. Powołana do prac nad ustawą o obrocie koncesjonowanym, specjalna podkomisja ASW, na pierwszym posiedzeniu, jak już pisałem, wykazała się dużym rozsądkiem. Wysłuchiwała uwag strony społecznej, umożliwiła dialog i dała możliwość szukania kompromisów, w większości wypadków nie po myśli urzędników MSWiA.
Mówiąc wprost, potraktowała przedstawicieli strony społecznej jak PARTNERA do rozmów. Na kolejnym
posiedzeniu podkomisji, 7 maja, mieliśmy do czynienia ze zgoła odmiennym obrazkiem. Posłowie pojawili się na posiedzeniu wyciszeni. Z notatkami. Nie dopuszczono do dalszej dyskusji. Nie omawiano możliwych rozwiązań.
Natomiast w bardzo szybkim tempie odrzucono zdecydowaną większość wcześniejszych poprawek,
zaakceptowano większość ‘życzeń’ MSWiA i w expressowym tempie zakończono prace. Dochodziło do sytuacji kuriozalnych gdzie, prawdopodobnie w ostatnich przebłyskach przyzwoitości, w głosowaniach nad niektórymi punktami WSZYSCY posłowie wstrzymywali się od głosu. Po upomnieniu posłów przez Dział Legislacji, że wszyscy nie mogą wstrzymywać się od głosu, oddawane były dwa (sic!) głosy za, przy całej reszcie wstrzymujących się.
Czyli sensowne zmiany odrzucano głosami dwóch, DWÓCH, posłów.


Źródło:
https://www.wykop.pl/link/4945087/rozbr ... straszeni/
krzH
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 02 marca 2014, 15:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: krzH »

Że tak wkleje, TO jest artykuł o sportowcach nie ten przytoczony:

6. Państwa członkowskie mogą wydawać pozwolenia strzelcom sportowym na nabycie i posiadanie samopowta­rzalnej broni palnej sklasyfikowanej w kategorii A pkt 6 lub 7, pod warunkiem spełnienia następujących warunków:
a) zadowalający wynik oceny odpowiednich informacji uzyskanych w wyniku stosowania art. 5 ust. 2;
b) dostarczenie dowodu, że dany strzelec sportowy aktywnie przygotowuje się do zawodów lub uczestniczy w zawodach strzeleckich uznawanych przez uznaną urzędowo organizację strzelectwa sportowego danego państwa członkowskiego lub przez ustanowioną na szczeblu międzynarodowym i uznaną urzędowo federację strzelectwa sportowego; oraz
c) przedstawienie zaświadczenia z uznanej urzędowo organizacji strzelectwa sportowego, potwierdzające, że: (i) strzelec sportowy jest członkiem klubu strzeleckiego i regularnie uprawia w nim strzelectwo sportowe co najmniej od 12 miesięcy; oraz (ii) dana broń palna wypełnia specyfikacje wymagane dla dyscypliny strzeleckiej uznanej przez ustanowioną na szczeblu międzynarodowym i uznaną urzędowo federację strzelectwa sportowego.

Komentarz ad. a) czyli badania które musisz mieć przed pozwoleniem, wywiad środowiskowy itp. - to już u nas jest
b) czyli uczestniczenie w zawodach wpisanych do kalendarza PZSS
c) czyli zaświadczenie od klubu, że jestem jego członkiem. gorzej z z ppkt. (ii) tutaj by PZSS dowiedzieć się co mam i napisać w zaświadczeniu, że owszem używa się takich karabinów z takimi magazynkami w IPSC przykładowo
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Thrud »

A czy przypadkiem samo IPSC (region Polska) nie wypełnia już definicji "ustanowiona na szczeblu międzynarodowym i uznana urzędowo federacja strzelectwa sportowego"? Mam mocne wrażenie, że powyższa definicja została umieszczona w Dyrektywie właśnie po to, aby IPSC zrównać z krajowymi związkami.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Tilgh.54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 536
Rejestracja: 22 października 2007, 08:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Tilgh.54 »

Bardzozly pisze:
krzH pisze:(...) broni czarnoprochowej która co prawda w dyrektywie dalej jest bez pozwolenia
Czy można wiedzieć, gdzie w treści dyrektywy znalazł kolega wyjątek dla broni czarnoprochowej/rozdzielnego ładowania? Czytałem i nie znalazłem.
A gdzie w ogóle w dyrektywie jest coś takiego jak broń rozdzielnego ładowania? I tak jak napisano broń czarnoprochowa jest w dyrektywie nadal bez pozwolenia. Kilka państw implementowało dyrektywę, które z nich objęły pozwoleniami repliki broni rozdzielnego ładowania? My też nie musimy się wychylać.
Ci co przekuli swe miecze na lemiesze orzą dla tych którzy tego nie zrobili
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Bardzozly »

Wątpliwe. W jaki sposób jest uznane urzędowo? (Pomijając już to, że region Polska raczej nie jest na szczeblu międzynarodowym). ISSF będzie na pewno taką organizacją.
krzH pisze:ograniczenie pojemności magazynka jeżeli nie jesteś sportowcem (...) TO jest artykuł o sportowcach nie ten przytoczony (...)
Co autor miał na myśli?
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
irek76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 06 października 2010, 12:16
Tematy: 6
Lokalizacja: Pulawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: irek76 »

Co istotnego zmieniło się w sprawie posiadania broni? Gdzie można dorwać ta dyrektywę?
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wprowadzenie w Polsce nowej dyrektywy unijnej

Post autor: Bardzozly »

@Irek76: Obecnie nie zmieniło się nic; w niedalekiej perspektywie może zmienić się dużo. Dyrektywę można znaleźć np. tutaj.
Tilgh.54 pisze: A gdzie w ogóle w dyrektywie jest coś takiego jak broń rozdzielnego ładowania? I tak jak napisano broń czarnoprochowa jest w dyrektywie nadal bez pozwolenia.
Proszę zdecydować się, czy zdaniem kolegi jest w dyrektywie broń CP czy nie ma. Moje oczy nie widzą w dyrektywie 2017/853 słowa o CP, zatem ośmielę się twierdzić: CP jest na zasadach ogólnych, ponieważ spełnia definicję broni palnej z art. 1 ust. 1 pkt. 1 dyrektywy. W związku z tym, jak każda broń palna, jest w odpowiednich kategoriach: krótka broń palna powtarzalna w B, długa broń palna jednostrzałowa z lufą bruzdowaną w C i tak dalej.
Oczywiście jeśli znajdzie kolega w dyrektywie wyjątek dla replik CP, to odszczekam. Na razie zalecam wyrobienie czerwonej książeczki.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”