Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Ganiu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Ganiu »

To co jest na stronie pana Turczyna nie koniecznie musi być prawdą, równie dobrze może to być spreparowany tekst obliczony na to aby go ośmieszyć i zniszczyć jego wiarygodność.
Niemniej jednak jeśli dobrze zrozumiałem ten tekst to sportowcy z patentem i licencją nie będą zwolnieni z egzaminu przed policją.
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: flim »

- brak możliwość robienia amunicji przez kolekcjonerów
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Revolut »

Na szybko czytałem i rzuciło mi się w oczy przekreślone słowo "kolekcjonerskie" przy rodzajach pozwoleń przy których można wytwarzać amunicję.
Wiatr, CP, Nitro.
Kozic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 12:04
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Kozic »

innovate: piszesz

- zakaz ammo grzybkującej

a we wspomnianym projekcie, w art.7. 3) jest napisane : - z wyjątkiem amunicji stosowanej do celów myśliwskich lub sportowych;
znaczy że tu nie ma zakazu.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: KG92RS »

Rzeczy, które rzuciły mi się w oczy podczas lektury (skupiłem się na tych negatywnych i pominąłem cudzoziemców, badania itp.):

1. Zabronione posiadanie pocisków o podwyższonej przebijalności.
2. Brak możliwości elaboracji przez kolekcjonerów.
3. Na strzelnicy, bez pozwolenia można używać tylko broni będącej własnością podmiotu prowadzącego strzelnicę.
4. Sportowcy, kolekcjonerzy i "rekreacyjni" muszą udowodnić czynny udział w działalności statutowej.
5. Ochrona osobista - maksymalnie dwie sztuki broni POWTARZALNEJ.
6. Broń sportowa - tylko kategoria B -> a co z byłą bronią samoczynną?
7. Pozwolenie "może" być wydane osobie... Ale "nie musi"?
8. Sportowcy - egzamin organizowany przez "polski związek sportowy".
9. Wszyscy - badania co 5 lat.
10. Możliwość wydania karty broni do CP (18 lat i BADANIA, tylko tak można kupić proch) dopiero po oznakowaniu broni w CLKP.
11. Karta broni "może" być wydana osobie... Ale "nie musi"?
12. Rejestracja broni w ciągu 3 dni roboczych i wymóg przedstawienia broni do rejestracji.
13. Zarejestrowana może być tylko broń na nowo oznakowana -> każda sztuka do ponownego oznaczenia.
14. Oznacza CLKP za opłatą -> ILE TO BĘDZIE TRWAŁO????
15. Promesy ważne przez 3 miesiące.
16. Broń może być wykorzystywana tylko zgodnie z celem, na który zostało wydane pozwolenie (kolekcjonerska - zawody? ale na strzelnicy można strzelać)
17. Zmiana definicji noszenia.
18. Broń sportową można nosić i przechowywać tylko rozładowaną.
19. Broni pamiątkowej nie można nawet ładować...
20. Konieczność informowania o miejscu przechowywania broni.
21. "Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji" -> ewidencjonowanie amunicji dla wszystkich?
22. Użyczanie dłuższe niż jeden dzień -> tylko forma pisemna i obowiązek pisemnego zawiadomienia organu.
23. Obowiązek poinformowania w ciągu 3 dni roboczych o zbyciu broni.
24. Po cofnięciu pozwolenia -> 3(!!) dni robocze na zbycie broni i amunicji
25. Kontrola przechowywania -> nie rzadziej, niż raz na pięć lat
26. Wygląda, że nie da się sprzedać broni znajdującej się w depozycie (właściciel może tylko złożyć wniosek o zniszczenie lub przekazanie Skarbowi Państwa)
27. Karane zbycie nieoznakowanej broni palnej.
Darth Hunterix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 12 października 2017, 10:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Darth Hunterix »

rafi2000 pisze:A co takiego "skandalicznego" jest w zakazie noszenia broni do celów sportowych? Władza dała prawo i władza teraz chce zabrać. Do noszenia jest broń do ochrony osobistej a nie broń do celów sportowych.
Odbijam piłeczkę:
W czym sportowiec jest gorszy i mniej godny zaufania od tego, który dostał pozwolenie na ochronę osobistą?
Co takiego pozytywnego jest w tym, że politycy dają i odbierają, przez co obywatel nie ma poczucia stabilności?

Tak przy okazji: jakkolwiek wiem, że nijak ma się to do stanu faktycznego, to zgodnie z konstytucją to MY (obywatele) jesteśmy władzą, a politycy to nasi podwładni. Niestety, pozwalamy by ogon* machał psem.

*Niestety zdarza się i tak, że to nawet nie ogon, a część ciała kojarząca się wielu osobom z postacią graną przez Pawła Deląga w popularnej komedii. Tylko on nie miał 's'.
I przekują miecze swe na lemiesze, po czym będą orać na tych, którzy zrobili odwrotnie.
pjank
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 23 stycznia 2017, 17:42
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: pjank »

Mi rzuciła się w oczy jeszcze jedna "ciekawostka".
W art.3 ust.1 pkt.4 (strona 3) wymieniona jest broń pneumatyczna, której podaną tam definicję spełnia każdy pistolet/karabinek pneumatyczny, nawet ASG (niezależnie od nadawanej pociskowi energii):
"broń pneumatyczna – jest to broń, w której do miotania pocisku wykorzystywana jest energia sprężonych gazów, innych niż powstałe w wyniku reakcji chemicznej ładunku miotającego"
Później art.11 pkt 7 (strona 9) mówi, że nie trzeba mieć pozwolenia między innymi na:
"posiadania broni pneumatycznej, w której energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę nie jest zdolna przekroczyć 17 J w odległości 1 metra o wylotu lufy" To przynajmniej wygląda ok.
Niestety czytając dalej trafiamy na art. 35, który w pkt.1 (strona 25) mówi, że:
"Broń, o której mowa w art.3 ust.2 pkt 2-7 oraz broń pozbawioną cech użytkowych, można posiadać tylko na podstawie karty broni"
Broń pneumatyczna wymieniona jest w art.3 ust.2 w punkcie 4 i jeśli dobrze rozumiem art.3 ust.1 pkt.4, który przytoczyłem na samym początku, to według projektu nowej ustawy, jest nią każde strzelające urządzenie pneumatyczne, niezależnie od energii jaką nadaje pociskowi. Czy to oznacza, że posiadacze pistoletów i karabinków pneumatycznych (o energii poniżej 17J), replik ASG i markerów do paintball'a będą musieli występować o kartę broni?
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to nie jest prawdziwy projekt nowej ustawy, tylko jakaś ściema, bo inaczej jest naprawdę kiepsko.
iiyama
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 247
Rejestracja: 13 października 2016, 10:40
Tematy: 4
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: iiyama »

rafi2000 pisze:. Do noszenia jest broń do ochrony osobistej a nie broń do celów sportowych.
Na zakupy do biedronki jedziesz samochodem do celów dostawczych ? A osobowym tylko z osobami ? W dowodzie rejestracyjnym pisze jaki rodzaj samochodu posiadasz, więc używaj go zgodnie z celem


A tu cytat ( nie mojego autorstwa )
"...Taki jest efekt tego, że strzelcy zamiast słuchać mądrzejszych kolegów, to o różne pierdoły pytali wszechwiedzące WPA.
Przecież zapisy o miejscu przechowywania, celu używania, tłumikach, stanie załadowania itd. nie wzięły się znikąd. Ta ustawa jest taka jaką wielu strzelców chciałoby mieć. Represyjna.
Wygląda na to, że Polacy to lubią knebel i bat nad sobą...."
Awatar użytkownika
kamilos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 22 lutego 2010, 12:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: kamilos »

KG92RS pisze:Rzeczy, które rzuciły mi się w oczy podczas lektury (skupiłem się na tych negatywnych i pominąłem cudzoziemców, badania itp.):

10. Możliwość wydania karty broni do CP (18 lat i BADANIA, tylko tak można kupić proch) dopiero po oznakowaniu broni w CLKP.
2. Do broni pozbawionej cech użytkowych oraz broni rozdzielnego ładowania przystosowanej do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego, wytworzonej przed 1885 r. lub jej reprodukcji nie stosuje się warunków określonych w ust. 1 pkt 2-6.

Wymóg to 18 lat bez badań, tak jak teraz EKB.
HW 97k, Łucznik kl. 187, FWB 300s,
Davidn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 27 lipca 2017, 18:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Davidn »

Link z krótkim artykułem o tym projekcie i mapką posiadania broni w Europie
http://gunblog.eu/2018/06/wyciekla-ukry ... -amunicji/
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: Dariusz DC »

Makepeace pisze:Tęsknicie już do starych, dobrych czasów? To dobrze, najciekawsze dopiero nadchodzi.... Przepisy przejściowe...
kompletnie nie rozumiem tej wesołkowatej złośliwości.. wydaje mi się, że każdy zdroworozsądkowo myślący policjant ( mający dobro Polski i Jej obywateli na uwadze) powinien popierać praworządnych legalnych posiadaczy broni i powinno mu zależeć aby było ich jak najwiecej i aby się jak najwiecej za własne pieniądze szkolili, podwyższając w ten sposób poziom bezpieczeństwa . Wszakże od dawna wiadomo, że najlepsza prewencja przed wzrostem przestępczości to praworządny uzbrojony obywatel
DC jeszcze nie 9
ash1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 10 czerwca 2018, 09:56
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: ash1 »

Ganiu pisze:To co jest na stronie pana Turczyna nie koniecznie musi być prawdą, równie dobrze może to być spreparowany tekst obliczony na to aby go ośmieszyć i zniszczyć jego wiarygodność.
Niemniej jednak jeśli dobrze zrozumiałem ten tekst to sportowcy z patentem i licencją nie będą zwolnieni z egzaminu przed policją.
Zle zrozumiales, art. 23 pkt 3 wyraznie wskazuje, ze w celu sportowym zdaje sie egzamin organizowany przez polski zwiazek sportowy.

Mnie zastanawia to, ze w calym tym projekcie stosuje sie okreslenia "moze byc wydane", na przyklad:
""Pozwolenie na broń wydane do celów sportowych może być wydane na strzelecką broń palną:"
"Organ właściwy może wydać pozwolenie na broń na zasadach przewidzianych dla pozwolenia na broń wydawanego do celów ochrony osobistej żołnierzowi zawodowemu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariuszowi Policji,"
"Pozwolenie na broń może być wydane osobie, która:"

Logika wskazuje, ze przy pomocy zwrotu "moze byc wydane" projekt stara sie okreslic zakres calosciowy mozliwych uprawnien do zdobycia po spelnieniu ustawowych przeslanek. Czyli - spelniamy przeslanki, organ moze wydac pozwolenie i je wydaje, natomiast jezeli nie spelniamy przeslanek - organ pozwolenia wydac nie moze.

Obawiam sie jednak, ze socjalistyczne myslenie urzednikow panstwowych w tym kraju spowoduje, ze zwrot w tej formie beda odczytywac jako "organ moze, ale nie musi, mimo, ze przeslanki zostaly spelnione".

Jest to spowodowane albo tym, ze projekt pisal ktos na kolanie i/lub zna procedury tylko z teorii, a nie z tego, jak wygladaja w rzeczywistosci, albo jest to proba cichego wprowadzenia uznaniowosci na wszystko.

Tak wiec wydaje mi sie, ze srodowisko powinno przede wszystkim walczyc o to, zeby w ustawie wszystkie "moze byc wydana" zamienic na "wydaje sie", aby nie bylo watpliwosci.

Kolejna rzecz, to wymog czynnego udzialu w dzialalnosci statutowej. Domyslam sie, ze w przypadku pozwolenia sportowego jest to udzial w zawodach i treningach, natomiast co byloby wymagane przy kolekcjonerce? :?:

W sumie tez nie wiem po co jest caly ten projekt, obecnie obowiazujaca ustawa jest bardziej restrykcyjna niz dyrektywa UE, jezeli tak bardzo chca ta dyrektywe implementowac, wystarczylaby mala nowelizacja ustawy wprowadzajaca m.in. obowiazek badan co 5 lat i po problemie. Chyba, ze obecnie dzialalnie jest w mysl zasady "socjalizm to ustroj, ktory bohatersko walczy z problemami, ktore sam stworzyl".
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: biper »

pjank pisze:Mi rzuciła się w oczy jeszcze jedna "ciekawostka".
W art.3 ust.1 pkt.4 (strona 3) wymieniona jest broń pneumatyczna, której podaną tam definicję spełnia każdy pistolet/karabinek pneumatyczny, nawet ASG (niezależnie od nadawanej pociskowi energii):
"broń pneumatyczna – jest to broń, w której do miotania pocisku wykorzystywana jest energia sprężonych gazów, innych niż powstałe w wyniku reakcji chemicznej ładunku miotającego"
Później art.11 pkt 7 (strona 9) mówi, że nie trzeba mieć pozwolenia między innymi na:
"posiadania broni pneumatycznej, w której energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę nie jest zdolna przekroczyć 17 J w odległości 1 metra o wylotu lufy" To przynajmniej wygląda ok.
Niestety czytając dalej trafiamy na art. 35, który w pkt.1 (strona 25) mówi, że:
"Broń, o której mowa w art.3 ust.2 pkt 2-7 oraz broń pozbawioną cech użytkowych, można posiadać tylko na podstawie karty broni"
Broń pneumatyczna wymieniona jest w art.3 ust.2 w punkcie 4 i jeśli dobrze rozumiem art.3 ust.1 pkt.4, który przytoczyłem na samym początku, to według projektu nowej ustawy, jest nią każde strzelające urządzenie pneumatyczne, niezależnie od energii jaką nadaje pociskowi. Czy to oznacza, że posiadacze pistoletów i karabinków pneumatycznych (o energii poniżej 17J), replik ASG i markerów do paintball'a będą musieli występować o kartę broni?
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to nie jest prawdziwy projekt nowej ustawy, tylko jakaś ściema, bo inaczej jest naprawdę kiepsko.
Pod taką definicję to podejdą nawet popularne w sklepach zabawkowych Nerfy dla dzieci na piankowe lotki :)
Jak takie gówno przegłosują, to trzeba będzie zrobić strajk włoski, czyli zalać ich wnioskami o rejestrację każdej zabawki, każdego Nerfa, pistoleciku na strzałki.
Tych debilizmów jest dużo więcej.. Np. konieczność niezwłocznego zgłoszenia miejsca przechowywania broni do właściwego Komendanta. Każdy wyjazd na zawody i każdy uczestnik powinien zgłaszać zmianę miejsca przechowywania na czas 2-3 dni, a potem po powrocie znów zgłoszenie.. Organizatorzy muszą wg tej ustawy zgłaszać komendantowi praktycznie każde zawody z udziałem choćby 1 cudzoziemca.. Jeśli ten gówniany akt wyszedł spod palucha jakiegoś tłumoka z MSW lub KGP, to oni nam mocno życie utrudnią, ale sobie sami szykują biurokratyczny armagedon. Już widzę, jak się w WPA cieszą na ludzi przyjeżdżających na okazanie broni do rejestracji :)
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
bldzmarcin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 477
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, 21:26
Tematy: 22
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: bldzmarcin »

Ktoś w ogóle wysłał jakieś pismo do MSWiA w związku z wycieknieciem tego projektu? Ciekawe co oni na to i jakie mają wytłumaczenie, że był on ukrywany ;)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ustawa o broni i amunicji do użytku cywilnego

Post autor: KG92RS »

kamilos pisze:
2. Do broni pozbawionej cech użytkowych oraz broni rozdzielnego ładowania przystosowanej do strzelania wyłącznie przy wykorzystaniu prochu czarnego, wytworzonej przed 1885 r. lub jej reprodukcji nie stosuje się warunków określonych w ust. 1 pkt 2-6.

Wymóg to 18 lat bez badań, tak jak teraz EKB.
Nie masz racji. Art. 36 ust. 4
"Do wniosku o wydaneie karty broni, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio art. 20 ust. 4."

A art. 20 ust. 4 brzmi tak:
"Do wniosku o wydanie pozwolenia na broń wnioskujący dołącza orzeczenie lekarskie i psychologiczne potwierdzające spełnienie przesłanek z ust. 1 pkt 2-4 oraz informację z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającą spełnienie przesłanki z ust. 1 pkt 6."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”