Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Grizzly181
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 06 maja 2018, 13:20
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: Grizzly181 »

Powitać.
Mam pytanie odnośnie takiej sprawy:

Planuje otworzyć krytą strzelnicę, zbadałem już nieco (nawet więcej niż nieco) temat, jednak nie jestem pewien do końca kwestii przechowywania/udostępniania broni.
Zabijcie mnie, ale nie znalazłem wystarczających odpowiedzi na nurtujace mnie pytania, mimo ze sporo sie oczytałem. Nasze Polskie prawo w tym zakresie jest strzasznie pokręcone.

Generalnie chodzi mi o różnicę w kwestii pozwolenia na broń sportową w celach szkoleniowych/ a pozwolenia na broń obiektową.
Jeśli dobrze rozumuję:

W obliczu deregulacji zawodu instruktora strzeleckiego, ponoć "wystarczy" mieć założona działalność gospodarczą o odpowiednim PKD, oraz posiadadanie uprawnienia "prowadzącego strzelanie".
Czyli przykładowo, mam patent i licencje PZSS, (tym samym jestem zwolniony z egzaminu u WPA) oraz uprawnienie prowadzącego strzelanie (obojetnie czy wydane przez PZSS czy też LOK), składam wniosek np. na 10 sztuk broni sportowej w celach szkoleniowych, grzecznie czekam na pozytywną decyzję (wiem o ewentualnych odmowach i odwołaniach do głównej komendy, to osobna kwestia)

Pytania są następujące:
-Czy zakupioną w ten sposób broń mogę przechowywać na terenie strzelnicy bez konieczności posiadania magazynu, składowaną w szafach S1 ?
-Jako "prowadzący strzelanie" mogę taką broń sportową do celów szkoleniowych osobiście szkolić (to jest, wręczać klientom) na terenie strzelnicy ?
-Czy mogę taką broń udostępnić innym pracownikom, profesjonalnym instruktorom ?

Czy też trzeba pójść jeszcze inną drogą, czyli złożyć wniosek o pozwolenie na broń obiektową (jako osoba prawna, czyli fundacja czy spółka która prowadzi strzelnice), i tym samym udostępniac ją "na okaziciela" czyili jak dobrze rozumiem, osobom które mają np. pozwolenie na broń sportową (patent PZSS) i które szkolą klientów na strzelnicy ?

Czym to się różni ?

Krócej mówiąc, czy mając pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych mogę ją sobie przechowywać na strzelnicy w szafach s1( a nie dowozić z domu na szkolenia), i w razie czego udostępniąć ja innym pracownikom, tudzież czy muszę zrobić na okaziciela, i bawić się w magazyn ?

Mam ambitne plany w przyszłości założyć klub strzelecki, bo jak można się domyśleć, w Polsce ich jak na lekarstwo, ale to melodia przyszłości.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: KG92RS »

Grizzly181 pisze:
Czy też trzeba pójść jeszcze inną drogą, czyli złożyć wniosek o pozwolenie na broń obiektową (jako osoba prawna, czyli fundacja czy spółka która prowadzi strzelnice), i tym samym udostępniac ją "na okaziciela" czyili jak dobrze rozumiem, osobom które mają np. pozwolenie na broń sportową (patent PZSS) i które szkolą klientów na strzelnicy ?
Nie tym, które mają pozwolenie, a tym, które mają dopuszczenie do posiadania broni.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1131
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: VIS »

Na strzelnicy cywilnej mającej zatwierdzony regulamin posiadanie broni nie wymaga pozwolenia. Możesz broń udostępnić każdemu.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: KG92RS »

VIS pisze:Na strzelnicy cywilnej mającej zatwierdzony regulamin posiadanie broni nie wymaga pozwolenia. Możesz broń udostępnić każdemu.
To oczywiste. Ale tu chodziło nie o klientów strzelnicy, tylko pracowników -> a ogólniej, osoby pobierające broń z magazynu. Klienci strzelnicy nie pobierają broni bezpośrednio z magazynu.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1131
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: VIS »

Przepis nie rozdziela pracowników i klientów. Mówi wprost: nie wymaga cię pozwolenia w przypadku dysponowania bronią na strzelnicy. Do kiedy osoba (klient lub pracownik) nie opuści granic strzelnicy legalnie dysponuje bronią. Pozwolenie lub dopuszczenie do broni (takie pozwolenie na dysponowanie bronią posiadaną przez firmę) jest potrzebne do przemieszczania broni poza strzelecką lub do nabycia amunicji.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Quaxe
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 25 czerwca 2018, 22:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: Quaxe »

Jestem również zainteresowany tematem. Dodaje swoje pytania, które mogą brzmieć banalnie choć jestem początkujący :)

- W rozumieniu ustawy gdy zdobędę pozwolenie na broń do celów szkoleniowych, będą mogli korzystać z niej wszyscy na terenie strzelnicy w celu szkoleniowym lecz tylko ja będę musiał ją wozić do magazynu broni np. w miejscu zamieszkania - to jest jasne.

- Czy może ktoś bliżej przybliżyć temat "broni obiektowej" czy chodzi tu tylko o to, iż faktura jest wystawiona na "firmę strzelnice", która de facto będzie właścicielem broni i jeżeli pracownicy strzelnicy są prawnie "dopuszczeni do posiadania broni" mogą ją odwozić do magazynu broni w miejscu zamieszkania?
- Gdzie taki magazyn broni w przypadku "broni obiektowej" w w/w znaczeniu powinien się znajdować? Na strzelnicy, miejscu zamieszkania lub może znajdować się on w obu miejscach (Co pozwala mi na elastyczność) w wybudowanym magazynem broni.

Chcę stworzyć potężną strzelnicę począwszy od następnego roku i potrzebuje pomocy w temacie rozeznania i zrozumienia przepisów.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: Bardzozly »

Ten wątek jest kopalnią wiedzy na temat, który kolegę interesuje.
Quaxe pisze:(...) jeżeli pracownicy strzelnicy są prawnie "dopuszczeni do posiadania broni" mogą ją odwozić do magazynu broni (...)
Tak. Odwozić, przywozić, przewozić i robić z nią wycieczki krajobrazowe. Przemieszczać się z nią po kraju. Oczywiście wszystko to jeśli posiadają przy sobie zarazem swoje dopuszczenie oraz odpowiednie świadectwo broni.
Quaxe pisze:- Czy może ktoś bliżej przybliżyć temat "broni obiektowej" czy chodzi tu tylko o to, iż faktura jest wystawiona na "firmę strzelnice", która de facto będzie właścicielem broni
Faktura robi się znacznie mniej istotna w momencie wystawienia świadectwa broni, to raz. Dwa: nie de facto właścicielem, tylko właścicielem. Zwyczajnie i po prostu.
Quaxe pisze:- Gdzie taki magazyn broni w przypadku "broni obiektowej" w w/w znaczeniu powinien się znajdować?
Może znajdować się tam, gdzie - mówiąc kolokwialnie - podbiją kwity, że może być magazyn.

Firma niekoniecznie ma miejsce zamieszkania (broń też jakby nie), więc to dosyć nieszczęśliwy zwrot.

Gdzie z grubsza miałaby się mieścić ta potężna strzelnica, jeśli można zapytać?
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
ksstrzelec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 23 października 2017, 18:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Otwarcie strzelnicy a pozwolenie na broń sportową do celów szkoleniowych/ brońobiektową

Post autor: ksstrzelec »

Daj znać gdzie ta strzelnica będzie!!!
Posłużę ci mała poradą osobistą.
Z własnego doświadczenia:
Posiadam JDG i pozwolenie do celów szkoleniowych wydaną na osobę fizyczną. Zakupiłem np karabinek i z niego szkole osoby. I na to pozwolenie tylko ja mogę przeprowadzać szkolenie z tej broni! KONIEC KROPKA!
Aby mieć strzelnicę i zatrudniać instruktorów powinieneś uzyskać broń na świadectwo i magazyn broni.
Nie jest to trudne i skomplikowane. I nie ma co kombinować bo pamiętaj o jednym. W razie czego to Ty osobiście staniesz przed Sądem.
Ale zrobisz jak uważasz. Ja wolę zapłacić troszkę więcej monet ale spać spokojnie. Pozdrawiam.
www.ksstrzelecolsztyn.simplesite.com
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”