Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: variag »

wsteczniak pisze:Już trochę poluję i jakoś nie widziałem pijanego na polowaniu. Widzieliście takich czy w tvn mówili?
Pisali na onecie:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/bron-os ... ie/rq7rh3m
Chyba ich "czerwone książeczki" pozostaną li tylko wspomnieniem...
Mojemu koledze nie udało się przejść badań do pozwolenia na broń po zatarciu skazania za jadę "pod wpływem".
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Revolut »

Może starajmy się na forum strzeleckim nie licytować się, kto widział więcej pijanych myśliwych. Raczej nie służy to polepszeniu sytuacji.
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 576
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Matthius »

Mieszkam na wsi. W odległości około 500m od domu mam 2 ambony. Jedna z nich sąsiaduje z laskiem, który jest ulubionym miejscem letnich spotkań i romantycznych przygód miejscowej młodzieży.
Przez 7 lat mieszkania, tylko raz widziałem myśliwego w akcji (+ raz pewnie słyszałem nocą). Spotkania młodych ludzi odbywały się znacznie częściej.
Jeśli więc widzę w okolicy ambony śmieci, to kogo podejrzewać?

Moim zdaniem osoby nie będące myśliwymi chętnie włażą na ambony, bo na wygwizdowie każdy kawałek zadaszenia jest mile widziany. :)
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: KG92RS »

Tak przez ciekawość zapytam, bo nie widziałem nigdzie takich informacji.
Nowela przeszła, już jest podpisana, więc "po ptokach".

Pytanie jest następujące: ile czasu mają teraz ci myśliwi, którzy już nie mają "aktualnych" badań, na zrobienie nowych? Bo jeśli muszą je zrobić "na już" to będzie trochę kolejek... I ucierpią na tym starający się o nowe pozwolenia (czas, pewnie wzrost cen z powodu zwiększonego popytu przy stałej podaży)...
stalker77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 652
Rejestracja: 07 maja 2006, 15:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: stalker77 »

Myśliwym już to wrzucili do koszyczka przy okazji zmiany ustawy o prawie łowieckim, teraz czas na resztę posiadaczy broni. W święta miałem okazję rozmawiać z lekarzem który jest konsultantem naczelnej rady lekarskiej (czy jakoś tak) i podobno jest już pewne, że przy zmianie Uobia badania będą musieli robić wszyscy posiadacze broni, nawet wiatrówek FAC i broni CP, która ma być rejestrowana. Nie wiem w jakim stopniu te informacje przełożą się na papier, ale patrząc na to co się dzieje i jak uchwalane jest prawo, jakoś bym się nie zdzwił gdyby się tak stało. Podobno mają też być ustawowo określone koszty badań lekarskich, i nie będzie to 200zł, oraz sposób ich przeprowadzania ma się zmienić, coś o tym, że nie będzie można tego w jeden dzień załatwić, tylko będzie przegonienie po przychodniach i lekarzach. Dostali z ministerstwa zdrowia polecenie przedstawienia propozycji zmian w liscie chorób i zaburzeń które uniemożliwiają posiadanie broni, na przykład ograniczenie pola widzenia, astygmatyzm powyżej jakiegoś poziomu i jeszcze kilka rzeczy u okulisty ma pozbawić prawa do posiadania broni. Założono już, że większość obecnych myśliwych po 70-tym roku życia ma takich badań nie przejść, ktoś tam podobno powoływał się na wypowiedzi z Mswia, że te zmiany mają redukować liczbę posiadaczy broni i do tego będą dążyć. Jestem bardzo ciekaw co tym razem nam zgotują, Zasada ma być prosta, raz na 5 lat masz do WPA przesłać komplet badań, jeżeli badań nie przejdziesz lekarz ma pod odpowiedzialnością karną powiadomić WPA, że nie przeszedłeś badań.
Despite what your mamma told you, violence does solve problems.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Piotr_JG »

Podobno, podobno...
Podobno wojna ma być :wink:
Piotr
Awatar użytkownika
K602
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 21 września 2017, 12:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: K602 »

No i znów łapówkarstwo rozkwitnie...
| 9x19 | 12 |
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: mkl1 »

KG92RS pisze:Tak przez ciekawość zapytam, bo nie widziałem nigdzie takich informacji.
Nowela przeszła, już jest podpisana, więc "po ptokach".

Pytanie jest następujące: ile czasu mają teraz ci myśliwi, którzy już nie mają "aktualnych" badań, na zrobienie nowych? Bo jeśli muszą je zrobić "na już" to będzie trochę kolejek... I ucierpią na tym starający się o nowe pozwolenia (czas, pewnie wzrost cen z powodu zwiększonego popytu przy stałej podaży)...
Ustaw ma obowiazywać od 2019 roku...
Jeżeli zaistniał warunek badań to powinni określić ich zakres i kiedy tzw "pierwsze'
tka było z szafami S1( tez 5 lat) do obowiązku posiadania...
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Jedrula »

To może by tak w końcu zacząć pozytywny lobbing, w końcu i większość krajów europejskich dochodzi od badań bo dawno udowodniono że to nic nie daje.
I tak już w naszym nieszczęśliwym kraju strzelcy maja większe wymagania co do zdrowia niż piloci i zawodowi kierowcy
Pozdrawiam
Jędrzej
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: KG92RS »

mkl1 pisze: Jeżeli zaistniał warunek badań to powinni określić ich zakres i kiedy tzw "pierwsze'
tka było z szafami S1( tez 5 lat) do obowiązku posiadania...
Tyle, że zasady przechowywania są określone w rozporządzeniu i to tam znalazł się zapis o okresie przejściowym. Wymóg badań jest tylko w ustawie o broni i amunicji i w uchwalonej nowelizacji nie zauważyłem niczego o terminach.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: montrala »

Jedrula pisze:To może by tak w końcu zacząć pozytywny lobbing, w końcu i większość krajów europejskich dochodzi od badań bo dawno udowodniono że to nic nie daje.
Dyrektywa UE wprowadza de facto wymóg badań co 5 lat dla każdego posiadacza broni, o ile nie ma systemu ciągłego monitoringu stanu zdrowia. Wprowadzenie takiego systemu zakładał projekt ustawy Fundacji Rozwoju Strzelectwa w Polsce. Projekt te również "cywilizował" inne wymogi unijne. Niestety, między innymi dzięki hejtowi strzelców i środowisk strzeleckich wynikającego czasem z braku umiejętności czytania aktu prawnego, a czasem po prostu z walki o swoje partykularne interesy (kasa!), projekt nie ma już szans na przejście. Podziękujcie za to Ad Armie, NTSowi, Firearms United, etc.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: FIGA1 »

Jak to dobrze, że wszystkie nasze kochane pOSŁY i senatory są w kondycji psycofizycznej godnej astronauty na ISS - aż się komentować nie chce co oni robią. Może od razu niech zabiorą wszystkim pod karą conajmniej dozywocia każdy rodzaj broni (palną, cięciwową, obuchową, sieczną) i dadzą TYLKO TYM CO MAJĄ DOSTAĆ jak to mówił J.D. - znam kilka przypadków myśliwych mających ponad 70 lat, którzy już z własnego wyboru strzelają tylko na strzelnicy. Ale broń mają, obcują z nią czyszczą cieszą się tym elementem życia, który tak długo im towarzyszył w łowisku. I komu pytam się to przeszkadza, że taki starszy pan - zawsze etyczny i poukładany - ma sobie tego IŻa czy TOZ-a kilkudziesięcioletniego.
To odnośnie myśliwych, natomiast jak chodzi o sportowców to należy sobie zdać sprawę, ze badania już teraz są restrykcyjne a jak jeszcze wejdą zmiany tutaj opisane to będzie oznaczało jedno: realną i faktyczną likwidację strzelectwa i biathlonu osób niepełnosprawnych w tym na poziomie paraolimpijskim. ALE...kogo to obchodzi jak wszyscy są mlodzi, piękni i bogaci...
FIGA1
Awatar użytkownika
SP5L
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 07 lutego 2017, 10:35
Tematy: 0
Lokalizacja: 07-306 BROK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: SP5L »

Aż się tego wszystkiego nie chce czytać - uważam że spokojnie trzeba poczekać.
Pozdrawiam Edek

Rewolwer New Army 1858 "Remington" INOX kal. 44 8 cali, Rewolwer PIETTA 1863 "Remington" POCKET kal. 31.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 576
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Matthius »

A mnie ciekawi, ile osób stwierdzi, że ma te wszystkie opresyjne regulacje gdzieś i broń zacznie "ginąć", zasilając czarny rynek.

Przypomina mi się sytuacja, którą mogłem obserwować mieszkając w UK. Był niby handgun ban, ale przynajmniej raz w tygodniu słyszało się o strzelaninie między Mohamedami, a bulwarówki drukowały zdjęcia posiadanych przez nich pistoletów i rewolwerów.
Znajomy Anglik przypuszczał, że spora część tej broni została ukradziona osobom, które X lat wcześniej olały wprowadzony zakaz, zamiast tego zgłaszając "zaginięcie". Policja udawała, że wierzy, bo nie chciało im się rewidować osób, które nigdy nie sprawiały problemu i były powszechnie szanowane.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana prawa łowieckiego a konsekwencje dla strzelców sportowych

Post autor: Jedrula »

OK, wiem że UE tylko mi chodzi o to żeby skoro badania być muszą to jak najbardziej ograniczyc zakres chorób uniemożliwiających posiadanie. Przecież jedyne to tak naprawdę choroby psychiczne i nic więcej, przy obecnej technice ślepi mogą bez problemu uprawiać sport strzelecki. Obecnie już jest za dużo, i to bardzo ogólnie.
O taki lobbing mi idzie, o to by pokazać że inne państwa odchodzą od szerokich badań
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2018, 10:22 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Jędrzej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”