Pozamiatane

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: biper »

@mkw
Zapominasz, że piszesz o obecnie obowiązujących przepisach, które.. ulegną zmianie. Pytanie jak bardzo.
Więc teoretycznie, z dyrektywy może nas dotyczyć wszystko, albo niewiele.
Póki nasi włodarze się nie wezmą za implementację dyrektywy, można tylko gdybać i lobbować.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: mkw »

Ja piedykam dyskusja na poziomie - na płocie napisane było du.a, pogłaskałem i mi drzazga weszła :-D
Polecam się zapoznać z:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0010670679
Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) wytwarzaniu – należy przez to rozumieć, oprócz działalności wytwórczej, także odzysk w rozumieniu przepisów o odpadach oraz działalność rusznikarską polegającą na naprawianiu albo wytwarzaniu istotnych części broni niezbędnych do jej naprawy lub na przerabianiu broni poprzez ingerencję w jej istotne części;
Niezależnie od tego co się jak nazywa to rusznikarz ZAWSZE wytwarza nową broń a nie dokonuje jej przeróbki - i może po wytworzeniu sobie ją nazwać "zenek 63", "marusia 44", albo "pistolet maszynowy wz. 63", ustawa nie reguluje nazewnictwa. W naszym porządku prawnym NIE istnieje koncepcja przerabiania czegokolwiek, zawsze jest to wytworzenie. Na tej podstawie uważam że eurokomuszy zapis o przeróbkach broni w ogóle nas nie dotyczy. Wytworzyć broń może tylko koncesjonowany rusznikarz. Jeśli mówimy o przeróbkach to jest to możliwe tylko w przypadku podmiotów niekoncesjonowanych - czyli nie legalnych. A nielegalnych przeróbek MO na pewno nie zarejestruje !!!
Jak ktoś ma inne zdanie to na podstawie zapisów prawa a nie gdybania zapraszam do polemiki ;-)
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: Pozamiatane

Post autor: dziki_pl »

bldzmarcin pisze:Skoro jest niby nielegalna, to czemu wpa ją rejestrują? :)
Bo WPA nie zna całej historii broni, na podstawie jednego wpisu na fakturze nie ocenią jaka jest historia tej broni. WPA nie ma powodu by nie wierzyć w to co jest na fakturze.
Tak samo nic nie znaczy jak broń zostanie zarejestrowana a np jest w rzeczywistości samoczynna, to może wyjść później.
Mam pismo z KGP, broń wyprodukowana w kategorii A (samoczynna) zawsze nią pozostaje, nic nie zmieniają przeróbki. Dlatego też cześć broni na rynku jest wytworzona, co oznacza nową nazwę i nową numerację.
Aby wytwarzać broń trzeba mieć na to koncesję, jak masz zwykły handel i sprowadziłeś samoczynna to najszybciej zarobić sprzedając jako samoczynna.

Gdyby nie trzeba było wytwarzać to nikt by się w to nie bawił, po co? Same problemy.
mordorek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 18 lutego 2017, 00:40
Tematy: 0
Lokalizacja: Fiji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozamiatane

Post autor: mordorek1 »

Drodzy koledzy jestem nowy na forum i początkujący w temacie broni, czekam właśnie na przysłanie pozwolenia z WPA i czytając te wszystkie posty i wpisy już zgłupialem, powiedzcie proszę prosto i klarownie czy jako strzelc sportowy mam się o co martwić? Jakie zmiany dokładnie się szykują czy na pewno zostaną wprowadzone? I od kiedy zaczną obowiązywać Z tego co wyczytałem to ma być ograniczona liczba nabojow w magazynku, co jeszcze? Czy taki karabiny jak akm będzie zabroniony? Lub w jakiś sposób ograniczony? Pomimo jego strzelania pojedynczego?
Awatar użytkownika
zak08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 21:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: zak08 »

Drogi morodorku1 czy jak tam masz. Bez obrazy oczywiście. Opierdzielilem ten jak i pokrewne tematy od deski do deski i nic nie jest wiadomo. Daj mi pięć lat to może powiem Ci co przeszło i co będzie. Nikt jeszcze nic nie wie. Puki co obowiązuje stara ustawa i tyle.
Jerry.45
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 12 listopada 2016, 00:53
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: Jerry.45 »

Dodać należy, że Polska, jako zdaje się jedyny kraj w UE, nie ma w swoim porządku prawnym wprowadzonej zasady prymatu prawa EU nad prawem krajowym.
Oznacza to, że jeżeli PIS będzie chciał tą Dyrektywę olać (piss... off), to może.
Pytanie czy będzie taka wola polityczna.
Ale pamiętając o tym, że jeżeli chodzi o głosowanie polskich europosłów - to głównie europosłowie PO głosowali za Dyrektywą, a europosłowie PIS przeciwko, i że PIS postrzega EU tak jak postrzega, więc jest moim zdaniem szansa, że choćby "w imię zasad sk..." PIS nie wdroży tej Dyrektywy w ogóle.
Oczywiście to gdybanie. Może być też tak, że dojdą do wniosku, że już tak sobie nagrabili trybunałem konstytucyjnym, że tu już nie będą stawać okoniem, trudno powiedzieć.
Ale jakaś nadzieja jest, niezależnie od sympatii czy antypatii politycznych strzelców w stosunku do PIS.
Canis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 03 marca 2013, 22:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: Canis »

Nie może. Prawo prymatu praw UE dotyczy wszystkich członków wspólnoty. Nasz TK orzekł, że ponad prawem wspólnotowym stoi jedynie nasza konstytucja, jako najwyższe polskie prawo w każdym przypadku, więc dopóki dyrektywa podczas implementacji nie zostanie uwalona przez Trybunał, jako sprzeczna z konstytucją, nie da się z tym zbyt wiele zrobić.
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: WTK »

mkw pisze:<...>
2. Przeróbki broni, o których mowa w ust. 1, uważa się za wyrób broni.
No więc, skoro rusznikarz może "wytworzyć" np. samopowtarzalny PM-63 o numerze wxyz na podstawie samoczynnego PM-63 o numerze wxyz, to tym lepiej dla nas. Z punktu widzenia kolekcjonera lepiej mieć PM-63 z oryginalnym numerem, niż np. Sport-1 z nabitymi dodatkowymi oznaczeniami...
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: l2k »

Albo zapisać wzorem niektórych krajów prawo do posiadania broni w konstytucji a w przypadku konieczności obrony kraju, obowiązek walki dla każdego posiadacza broni palnej ;)
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7298
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Pozamiatane

Post autor: marekp »

Jerry.45 pisze:Dodać należy, że Polska, jako zdaje się jedyny kraj w UE, nie ma w swoim porządku prawnym wprowadzonej zasady prymatu prawa EU nad prawem krajowym.
Oznacza to, że jeżeli PIS będzie chciał tą Dyrektywę olać (piss... off), to może.
Skad masz takie "rewelacje" ? Zapewne studiowales prawo konstytucyjne i miedzynarodowe :-/
A tak powaznie nie pisz glupot w oparciu o nie wiem co. Wlasne sny?

MarekP
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: desperado »

Andrzej Leszczyński chyba trochę swoim ostatnim filmem wprowadza w bład...
Awatar użytkownika
ate1990
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 17 kwietnia 2010, 19:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: ate1990 »

No to teraz tak czysto teoretycznie:
Co w wypadku jak ktoś ma kolekcję magazynków wartą kilkanaście tysięcy złotych, a nie ma ŻADNEGO pozwolenia na broń?
Np. znam gościa, który pół życia poświęcił na budowę swojej kolekcji magazynków i nabojów "dekoracyjnych" i co teraz? Dostanie pozwolenie na wszystko co ma "z automatu" jako, że prawo nie działa wstecz, czy będzie musiał pozbyć się kolekcji przez czyjeś "widzi mi się"? Jeśli opcja numer 2 to komu ma to sprzedać? Sprzedanie "od tak" całej kolekcji liczącej kilkaset, a może kilka tysięcy magazynków i nabojów jest raczej nierealne, czy unia pokryje straty? :-D
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozamiatane

Post autor: montrala »

@ate1990 Zgodnie z literalnym zapisem w Dyrektywie (pytanie jak zostanie przełożony na prawo krajowe) nic mu nie grozi. Magazynki nie są częściami broni i nie ma żadnych ograniczeń ich posiadania dla osób nie mających pozwolenia na broń. Witamy w Krainie Czarów.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
ate1990
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 17 kwietnia 2010, 19:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: ate1990 »

No to teraz całkiem się pogubiłem. To nie miało być tak, że magazynki staną się istotną częścią broni i będzie je można kupić/posiadać wyłącznie z odpowiednim pozwoleniem na broń? Czy będzie można posiadać magazynki o dowolnej pojemności, ale strzelać tylko z tych małych?
Awatar użytkownika
jks
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 26 listopada 2015, 20:27
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozamiatane

Post autor: jks »

Co do prymatu prawa. Będąc kiedyś na wykładzie z prawa doktorant rozpisując system EU powiedział, iż w przypadku Polski sprawa następująco:
1. Konstytucja
2. Prawo UE
3. Prawo Krajowe

De facto szukając wszelkich info w necie można co rusz natknąć się na wyrok TK, który odwołuję się do zagadnienia Konstytucja kontra Prawo UE, a nie Polski System prawny kontra UE. Rzeczywiście nasz TK orzekł, iż mamy prymat Konstytucji nad prawe unijnym. Nie znajduje z kolei żadnej informacji nt. tego iż mamy zagwarantowane jakimś traktatem wyłączenie z pod prymatu prawa unijnego. Z tego co czytam właśnie TK analizując Traktat z Lizbony (w którym zapisana jest reguła nadrzędności) zrobił wyłom na zasadzie, że Traktat, traktatem, ale nasza konstytucja jest ważniejsza.

Oczywiście nie twierdze, że mam racje itd. Jednak nie znalazłem do dnia dzisiejszego innych przesłanek niż w.w. wymienione. Jednak jak ktoś by mi wskazał na jakiej podstawie nasze prawo krajowe (nie mówię o Konstytucji) jest wyłączone z pod prymatu prawa Unijnego to chętnie się dowiem czegoś nowego.

U Czechów widać podobnie kombinują.

PS.
Lektura dla zainteresowanych
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content ... jskiej.pdf
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”