Czesi mają sposób na Dyrektywę

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: montrala »

http://gunlex.cz/clanky/tiskove-zpravy/ ... iho-zakona

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech ma projekt zmiany ustawy konstytucyjnej o bezpieczeństwie państwa. W ramach tej zmiany do organów odpowiedzialnych za obronę narodową i bezpieczeństwo państwa mają zostać dodani prywatni posiadacze broni. W ten sposób zarówno oni, jak i posiadana przez nich broń znajdą się poza zasięgiem Dyrektywy, bo będą zrównani w tym zakresie z wojskiem i policją.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: MarcinD »

Zawsze byli praktyczni i potrafili zadbac o swojw interesy. Ciekawe, czy dzieki temu dostana tez samoczynna. Na logike powinni:)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Kostek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Kostek »

Pozazdrościć Czechom o ile doprowadzą sprawę do końca (a potrafią być konsekwentni)... Pytanie czy polski rząd będzie miał silę i chęci opierać się nieszczęsnej i nieuchronnej (tak się obawiam) dyrektywie i na ile takie podejście Czech zmieni układ sił w kwestii dyrektywy.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Chochla »

Gdzie? W PE? W ogole tego nie zmieni. Dyrektywa nie zakazuje (na razie) posiadania broni tylko wprowadza duze ograniczenia w stosunku do prawa do posiadania konkretnych typow. Wprowadzenie tego zapisu do ichniejszej konstytucji ma sie nijak do samych poprawek.
Swoja droga to bardziej zniechecajace jest cos innego. Malzowinka (kiedys niechetna do pomyslu trzymania broni w domu, a teraz coraz bardziej podzielajaca moj punkt widzenia, ze bron to nie tylko "zabawka" ale rowniez gwarant szeroko pojetego bezpieczenstwa) byla na spotkaniu ze znajomymi ze szkoly. Mowila mi, ze probowala niezobowiazujaco podpytac towarzystwo o ich opinie. I sama stwierdzila, ze towarzystwo ja oslabilo bo jedyna refleksja bylo: a co ty? na wojne sie wybierasz? To by bylo na tyle w temacie poparcia dla "liberalizacji" dostepu do broni w naszym spoleczenstwie.
Zazdrosze Czechom pragmatyzmu, ktorego Polakom strasznie brakuje.
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: kwaki »

Czechom wypada pogratulować, ale niestety u nas tego typu rozwiązanie jest nierealne, zarówno ze względu na naszą klasę polityczną obecnie rządzących, ale również opozycję (więc zmiana władzy nic nie zmieni...). Na silny nacisk społeczny też nie ma co liczyć - ot chociażby przykład przytoczony przez kolegę powyżej.
Lack of confidence comes from lack of competence.
Navigare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 427
Rejestracja: 17 kwietnia 2014, 09:34
Tematy: 32
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Navigare »

Panowie, więcej optymizmu - dobrze, że takie rozwiązanie prawne się pojawiło. Na razie walczymy, ale warto mieć plan B. U nas przyjęcie takiej zmiany będzie trudne, ale zawsze jest to jakaś droga, przyjęta na dodatek przez inny kraj. Jeśli inne kraje go będą kopiować, to jeszcze bardziej sprawi, że zmiany d477 (jeśli wejdą) będą patologiczne i praktycznie nie do wdrożenia (a Czesi nie są jedyni, którzy mają podobny pomysł).
Incoming fire has the right-of-way.
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: WTK »

Właśnie miałem o tym napisać, ale kwaki mnie ubiegł... Niestety, także nie widzę szans na taką poprawkę do naszej konstytucji.
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: kwaki »

Dla nas z tego ewentualna korzyść może być taka, jak napisał Navigare, czyli doprowadzi do tego, że dyrektywa stanie się niemożliwa do wprowadzenia. Zwłaszcza jeśli faktycznie inni pójdą w tym kierunku.
Lack of confidence comes from lack of competence.
Kostek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Kostek »

Nie jest dla mnie jasne czy chodzi nie tyle o zmianę konstytucji tylko "ustawy konstytucyjnej"- nie wiem na ile to ważne i jaka różnica. Ale jak przytomnie zauważył kolega Navigare kropla skałę drąży.. Szwajcarzy zdaje się też bardzo uważnie patrzą na to co się dzieje z d477 (choć nie śą w Unii to są w Schengen i wymiana handlowa z Unią dość spora)...
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Chochla »

Alez ja jestem optymista :) Ale tez jestem realista. I o ile widze jakas tam szanse na wplynecie na ostateczny wynik debaty na temat dyrektywy to nie widze, zadnych szans w chwili obecnej na podobne dzialania na gruncie lokalnym. Nie ten rzad, nie to spoleczenstwo. Po prostu jeszcze nie "doroslismy" do normalnego i powszechnego dostepu do broni. Taka jest prawda niestety. Ale przyznaje uzylem zlego slowa mowiac o zniecheceniu, bo mnie to nie zniecheca do propagowania tej idei. Powinienem moze raczej uzyc slowa rozczarowany, ze moje starania jeszcze nie przyniosly szerszych efektow :D
A to, ze taki rozwiazanie sie pojawilo to oczywiscie, ze bardzo dobrze, bo jest to kolejny kamyczek do ogrodka.
Awatar użytkownika
CipherDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 05 lipca 2009, 20:37
Tematy: 0
Lokalizacja: lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: CipherDog »

Dorośliśmy dorośliśmy. Wmawia nam się tylko, że jesteśmy jacyś "gorsi" od innych.
Kłopot jednak niestety widzę w tym, że żaden rząd, który tak nas traktuje jak właśnie nas traktuje, nie będzie
dążył do utrzymywania broni w rękach obywateli. Zawsze bezpieczniej się wykańcza społeczeństwo bezbronne.
pozdrawiam Obrazek
Stefan
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Chochla »

Nie, nie doroslismy. Bo mowie o dorosnieciu w sensie gotowosci do wziecia odpowiedzialnosci za swoje czyny. A bardzo duza czesc naszego spoleczenstwa potwornie sie tego boi. To za co nienawidze komunistow to odebranie Polakom przekonania, ze kazdy jest kowalem wlasnego losu i wmowienie nam, zebysmy scedowali role kowala na panstwo. Dostep do broni (a moze raczej strach przed dostepem do broni) jest tylko jednym z symptomow. Popatrz na to jak roszczeniowo jest nastawione nasze spoleczenstwo. Panstwo ma zapewnic prace, panstwo ma zapewnic dach nad glowa, panstwo ma zapewnic bezpieczenstwo dla wszystkich.
I nikt mi tego nie wmawia, bo to sa moje wlasne obserwacje powziete na przestrzeni wielu lat z rozmow z roznymi ludzmi. Nie tylko tymi, ktorzy podzielaja moje przekonania ale glownie z tymi, ktorzy tych przekonan nie podzielaja.
Gdybym z dnia na dzien zostal premierem od razu zaproponowalbym to co proponuje czeskie MSW. I wiesz co? Gotow bylbym zalozyc sie o prawa reke, ze lwia czesc Polakow bylaby temu przeciwna. Jeszcze dluga droga przed nami.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Sebastian »

A jakie to czyny popelniam za, tore nie biore odpowiedzialnosci i panstwo mnie wyrecza?
Bo ja nawet glupie smiecie musze sam sortowac i snieg z chodnika zmiatac za panstwo.
Moze rozwinac z czym jeszcze mam dorosnac?
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: Chochla »

Napisalem duza czesc, nie wszyscy. Zauwazyles to?
A do czego ludzie musza dorosnac? Do uswiadomienia sobie, ze sami za siebie odpowiadaja. Slyszales moze o propozycji ustawy blokujacej mozliwosc budowy domow na dzialkach, ktore nie maja bezposredniego dostepu do drogi publicznej? Poczytaj komentarze ludzi pod artykulami na ten temat. Jaki to wspanialy pomysl jest, ze wreszcie PANSTWO zadba o interesy ludzi. Jakby sprawdzenie stanu prawnego dzialki przed jej zakupem wymagalo co najmniej skonczenia studiow prawniczych. Chcesz inny przyklad? Prosze bardzo, kredyty walutowe i zadania aby zostaly przewalutowane na zlotowki z dnia podpisania umowy. Jeszcze rozumiem kwestie ustawowego uregulowania spread'u bo niektore banki pojechaly z tym po bandzie ale ustawowe przewalutowanie? To ci ludzie nie wiedzieli, ze kurs waluty nie jest dany raz na zawsze i moze podlegac wahaniom? I teraz pretensje do wszystkich jakie to niesprawiedliwe, ze frank teraz 4 zlote kosztuje? Dalej? Moja eks pracowala w biurze podrozy. Ile ja sie opowiesci nasluchalem o klientach majacych pretensje do biura, proboszcza i prezydenta o rzeczy, ktore byly zapisane w umowach a ktore czytal moze co dziesiaty z nich.
A jesli nadal uwazasz, ze nasze spoleczenstwo dojrzalo do posiadania broni (samo, a nie zdaniem politykow) to mam dla Ciebie propozycje. Nie strzepmy jezyka na slowne przepychanki w tym temacie tylko zrob "badania" na wlasna reke. Pogadaj z, nie wiem, dziesiecioma czy dwudziestoma osobami spoza Twojego bezposredniego kregu znajomych. Pracujesz w wiekszej firmie? To przy okazji przerwy na kawe zapytaj kilku dalszych znajomych o ich zdanie na temat broni. Pogadaj z ich zonami przy okazji jakiegos firmowego spedu. Sam zobaczysz jak wielu ludzi uwaza, ze to wlasnie panstwo i sluzby sa od zapewnienia bezpieczenstwa. I o takim "dojrzeniu" pisze a nie o sprzataniu smieci czy chodnika przed domem.

Siedzimy na tym forum, wymieniamy poglady i coraz bardziej utrwalamy sie w zludnym przekonaniu ilu to nas nie jest i jakiej to my sily w kraju nie stanowimy. Otoz nie stanowimy i dlugo nie bedziemy stanowic. Bo o naszej sile, albo raczej bezsilnosci swiadczy chocby liczba sportowych pozwolen na bron (ktora, chyba sie zgodzisz, w chwili obecnej jest zrobic smiesznie latwo) a jeszcze bardziej procentowy roczny ich przyrost. To sie zmienia oczywiscie ale nie tak szybko, zeby zrobic jakas roznice we w miare rozsadnym okresie czasu.
Awatar użytkownika
yarkow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 27 grudnia 2014, 13:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czesi mają sposób na Dyrektywę

Post autor: yarkow »

Chochla, masz dużo racji.
Ale to się zmienia. Bardzo powoli, ale jednak. Widzę to np. po moich synach. Oni nie liczą na państwo, a na siebie. I broni się panicznie nie boją. :-D
U starszych niestety jest gorzej, a często zupełnie niereformowalnie. :(
Wystarczy popatrzeć co się dzieje ostatnio na tzw "scenie politycznej" i koło niej.
A prostszy (normalniejszy dla zwykłego praworządnego obywatela) dostęp do broni najbardziej blokuje policja i ci co już ją mają (patrz Dziewulski). I mają do pomocy całe stado "pożytecznych idiotów" w stylu "nie wiem to się wypowiem" i "w telewizji powiedzieli".
I tutaj trzeba popularyzacji i edukacji. A najlepiej byłoby zacząć od szkoły i propagowania strzelectwa sportowego (w każdej postaci).

A na razie trzeba robić swoje (na swoim własnym podwórku - rodzina, znajomi) i mieć nadzieję, że jednak kropla drąży skałę...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”