Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Moderatorzy: Dariusz DC, Navigare, montrala, Jka

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: montrala »

Rządząca w Czechach partia socjaldemokratyczna policzyła po prostu że głosy posiadaczy broni i ich rodzin mogą zdecydować o tym czy po zbliżających się wyborach będą nadal partią rządzącą.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
longer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 11:19
Tematy: 4
Lokalizacja: zDragona
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: longer »

Mają mentalność o 180 stopni inną niż nasza... i trochę mocniejszy przemysł plus kultura wychowania związana z bronią (np. komuna i wiatrówki). Tyle i aż tyle:)
Rule #4 – Identify your target, and what is behind it.
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: WTK »

Zwykła wyborcza matematyka. U nas wygląda to o wiele gorzej, nie stanowimy aż takiej siły, co nie znaczy oczywiście, że mamy od razu powiedzieć "na pewno się nie uda" i nic nie robić.
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Awatar użytkownika
Ryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 312
Rejestracja: 16 października 2015, 21:47
Tematy: 20
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Ryjek »

montrala pisze:Rządząca w Czechach partia socjaldemokratyczna policzyła po prostu że głosy posiadaczy broni i ich rodzin mogą zdecydować o tym czy po zbliżających się wyborach będą nadal partią rządzącą.
Nie sądzę, że to była przyczyna, bo tylko 3% obywateli posiada pozwolenie (chociaż to i tak sześciokrotnie więcej niż w Polsce na stan z końca 2016r.), więc to niewielka liczba elektoratu.

Ja myślę, że przyczyną takich działań jest dojrzałość społeczeństwa w kwestiach posiadania broni. Czechom nie posiadającym pozwolenia na broń ogólnie zwisa ten temat, a w Polsce już nie za bardzo. Staram się krzewić "bronio-kulturę", ale napotykam najczęściej na beton, zwłaszcza w pokoleniu 50lat+.
W jednym zdaniu tzw. beton charakteryzuje się przekonaniem, że broń to zło, bronią ludzie zrobią sobie i innym krzywdę.
Kogoś tak negatywnie nastawionego najczęściej w ogóle nie potrafię przekonać do broni jako pasji.

Ruch należy do partii będącej teraz u steru.
Ja jestem za tym, aby w Polsce był wariant czeski.
oldtimer
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 439
Rejestracja: 28 września 2005, 09:02
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: oldtimer »

Gdyby kiedyś w przeszłości cała Polska (a nie tylko jej kawałek) była pod zaborem austriackim (jak Czechy) to mielibyśmy obecnie podobnie..... :)
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: WTK »

Zgadza się, "ruch należy do partii będącej u steru". Czy się odważą aż tak, aby zaproponować wariant czeski? Wątpię, choć bardzo chciałbym się mylić. Z drugiej strony, gdyby się odważyli, to już widzę dziki wrzask opozycji (słusznie, czy nie, jest okazja pokrzyczeć) oraz zmasowany atak "postępowych" mediów na proponowane nam rozwiązanie, czyli "krew na ulicach" itp. bzdety. No cóż pozostaje nam czekać, ale nie dajmy politykom o sobie zapomnieć, choć nie jest nas "aż" 3% obywateli.
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Jerry.45
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 12 listopada 2016, 00:53
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Jerry.45 »

longer pisze:Mają mentalność o 180 stopni inną niż nasza...
Dokładnie! Miałem kiedyś okazję brać udział u nas w firmie w takim spotkaniu z Mariuszem Szczygłem, który jak wiadomo nie jedną książkę o Czechach napisał, no i potwierdza, że oni mają zupełnie inną mentalność od naszej i że to jest aż dziwne, że język nawet nieco podobny, że sąsiedzi, że wielu ludziom wydaje się, że prawdopodobnie muszą być dość podobni do nas, ale to nieprawda.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: montrala »

Ryjek pisze:
montrala pisze:Rządząca w Czechach partia socjaldemokratyczna policzyła po prostu że głosy posiadaczy broni i ich rodzin mogą zdecydować o tym czy po zbliżających się wyborach będą nadal partią rządzącą.
Nie sądzę, że to była przyczyna, bo tylko 3% obywateli posiada pozwolenie (chociaż to i tak sześciokrotnie więcej niż w Polsce na stan z końca 2016r.), więc to niewielka liczba elektoratu.
Analizę na ten temat opublikował czeski Lex. Okazuje się że posiadacze broni są bardzo zainteresowani wpływem polityki i są grupą o niemal 100% frekwencji wyborczej. Do tego mają spory wpływ na decyzje wyborcze swoich rodzin. Dlatego ten ruch przekłada się na decyzję nawet 9% elektorat i to takiej części co na wybory pójdzie. A to oznacza nawet 18% głosów w wyborach (najprawdopodobniej około 12-15%). Te gdzie pójdą te głosy zadecyduje o tym kto będzie rządził.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Piotr_JG »

Jerry.45 pisze:
longer pisze:Mają mentalność o 180 stopni inną niż nasza...
Dokładnie! Miałem kiedyś okazję brać udział u nas w firmie w takim spotkaniu z Mariuszem Szczygłem, ...
Koledzy, wybierzcie się kiedyś na piwo do Czech to może zweryfikujecie swój pogląd. Jeśli Czesi mają mentalność o 180 stopni inną niż nasza to co pwiedzieć o Chińczykach, Arabach itd? Przecież kółka zabraknie.
Z tą mentalnością to raczej słabe uzasadnienie.
Piotr
Kostek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 93
Rejestracja: 08 kwietnia 2010, 21:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Kostek »

Mentalność to jedna sprawa - nie musi być aż tak odmienna wystarczy że - jak to ktoś zauważył - ogól społeczeństwa ma obojętny a nie hoplofobiczny stosunek do broni.
Druga sprawa - kwestie wyborcze - jak to podliczył Montrala niebagatelne.
Poza tym - czasem służbowo bywam w Czechach mam też dość częsty kontakt z Czechami na codzień i muszę stwierdzić że przynajmniej w mojej branży mają naprawdę poukładane i pragmatyczne przepisy i generalnie mają dużo bardziej pragmatyczne podejście do życia.
Awatar użytkownika
longer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 504
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 11:19
Tematy: 4
Lokalizacja: zDragona
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: longer »

Czesi są pragmatyczni. Działają.. a nie gadają i pitolą i itp. dbają swój rynek i wspierają eksporterów. Jaki mają deficyt budżetowy???? Jak zachowuje się korona czeska?
Przykłady:
CZ w USA
Meopta
sellier&bellot
Skoda
Alsa proj


... mam dalej się rozpisywać?
Rule #4 – Identify your target, and what is behind it.
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: polemass »

No i dalej dzialaja pragmatycznie...nie tylko staraja sie wprowadzic poprawki do swojego prawodawstwa aby obejsc te durna dyrektywe to jeszcze pozywaja ja przed sad-news z dzisiaj...a co,nie ma to jak podwojny manewr oskrzydlajacy jak nie mozna frontalnie....a co montrala na to?
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: GreenHeart »

Po atakach w Hiszpani to nie o broń się boję ale o prawo jazdy :)
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 576
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Matthius »

Prawo jazdy zachowasz, ale aby kupić cokolwiek większego od skutera, będziesz musiał należeć do klubu kierowców sportowych.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Mad Bob
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 19:36
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy władze UE są w stanie zagrozić naszym pozwoleniom na broń?

Post autor: Mad Bob »

Kolega Ryjek napisał o betonie 50+
Uprzejmie pozwolę się nie zgodzić z tą wybitnie generalizującą opinią ;laughing:
Jako 50+ nie mam nic przeciwko posiadaniu broni,ani wielu moich znajomych (a mam trochę znajomych w tym wieku) :P
Uważam, ze "beton antybroniowy" stanowią ludzie nie w konkretnym wieku, a ludzie, którzy nie mieli z bronią nic do czynienia (lub mieli za dużo - o czym za chwilę).
Oczywiście wraz z wiekiem rośnie liczba ludzi, których poznajemy i przekonujemy się, że na świecie jest więcej oszołomów i indolentów niż wcześniej przypuszczaliśmy ;laughing:
Jako, że kiedyś sporo bywałem na strzelnicach strzelając z "nitro" uważam obecny system przyznawania zezwoleń i ich przedłużania za patologiczny.
Psycholog i lekarz. OK, ale co z umiejętnością posługiwania się?
Wielokrotnie swego czasu widziałem osobiście strzelania osób posiadających zezwolenia i nie sądzę aby to się jakoś obecnie bardzo zmieniło.
Część osób strzela świetnie, ale martwi mnie ta część pozostała...
Jak sobie wyobrażę takich ludzi w większej masie np. w środku miasta i niech się zdarzy "incydent" z uzbrojonym typem i niech oni zaczną do niego strzelać... to O MATKO! Będzie więcej zastrzelonych przez takich "ojców/matek rodzin" niż przez tego przestępcę/zamachowca :mad:
A przecież pozwolenie na broń w wielu dyskusjach jest omawiane w kontekście "jakby sią taki zamachowiec trafił, to jakby ludzie mieli broń to by go rozwalili"
Uważam więc, że szczególne przy masowym poluzowaniu zezwoleń jednocześnie, trochę trzeba by zmienić (przy dzisiejszym stanie zresztą też...).
Tak ad hoc (co należałoby z pewnością przemyśleć jeszcze) rzucę szkic zasad:
Każdy posiadający broń powinien mieć obowiązek wystrzelać w roku np. 50 nabojów. (wiem zasady PZSS określają przy broni sportowej pewne reguły, ale model golenia strzelców "rekreacyjnych" przez PZSS jest sporą przesadą - dla wielu to ceny zaporowe, a poza tym chodzi mi głównie o broń "do samoobrony" noszoną przez ludzi załadowaną i "pod pachą")
Strzelanie do tarczy - sylwetki (można rozważać, czy ustalić jakieś minimum punktów, ale tu bym podszedł raczej liberalnie do punktacji).
Dystans - góra 15 m. ("niedzielny strzelec" strzelający do ruchomego celu na ulicy w mieście na ponad 15 m. powinien sobie zbadać dokładnie głowę)
Bardziej chodzi mi o trafianie w tego co trzeba niż o idealne trafienia w tarczę)
Wynik zaliczający - powiedzmy nie więcej niż 2% rocznie poza sylwetką (co oznacza, że 1 przypadkowe pudło na 50 strzałów jest dopuszczalne, przy 2 należy strzelać dalej aż do uzyskania wymaganej średniej).
[Idea jest taka, że osoby, które np. na każde 5 strzałów jeden ładują poza tarczą - z pozycji strzeleckiej, na spokojnie, do nieruchomego celu - nie powinny się brać za strzelanie na ulicy do napastnika, bo jak ich kilku zacznie strzelać, to zabiją więcej przechodniów niż ten "napastnik" :502: ]
To tak na szybko i na gorąco. To nie jest szczegółowo obmyślany schemat i nie będę się jakoś upierał jeżeli wykażecie, że jakieś jego elementy są bez sensu :wink:
Chodzi mi o to, ze Polska to nie USA. Ludzie nie mają obycia z bronią. Więc jak dawać broń to i wymagać, żeby w razie jej użycia nie narobili większej tragedii niż ta, której próbowali zapobiec.(przypominam na wszelki wypadek, że pisałem o nitro a nie o CP)
No i jestem ciekaw, czy to plasuje mnie w Waszych oczach jako zgreda z gatunku betonu, czy nie. A może uważacie, że trzeba dać broń każdemu, bez względu na umiejętności i niech sobie ludziska strzelają na ulicy do bandyty/zamachowca/inne, a "kto przeżyje wolnym będzie" ;laughing:
Chętnie poczytam jakie jest wasze zdanie i <no offence> :piwo:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Legislacja o broni”