Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

IMPULS pisze: 17 maja 2021, 22:43 no to mam AKMŁP
W kwestii potwierdzenia, człowiek jest ślepy i nie widzi tego co jest na wierzchu to tutaj dla uściślenia:
Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Udało mi się pozyskać instrukcję odnośnie podświetlanych przyrządów lecz do RPK/RPKS, gdzie sygnaturą różnią się tylko o jeden numer i będę próbował pozyskać właściwą instrukcję dla AK. Jednakże zrobiłem przegląd wszystkich posiadanych instrukcji, w których wymienione są pozycje, które zostały uzupełnione lub zamienione przez nowszą publikację.

Lista instrukcji, tym razem chronologicznie z pełnymi nazwami:
- Uzbr. 74/57 – instrukcja uzbrojenia – naprawa 7,62 mm pistoletu maszynowego Kałasznikowa (pmK),
- Szkol. 159/61 - Instrukcja piechoty 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa,
- Uzbr. 748/65 - warunki techniczne i rysunki naprawcze dot. naprawy oraz odbioru po naprawie 7,62 mm kbk AK,
- Uzbr. 831/66 - instrukcja/ 7,62 mm karabinek AKM sposoby i zasady strzelania,
- Uzbr. 1094/69 - tłumik PBS-1 do 7,62 mm karabinka AKM, opis i użytkowanie,
- Uzbr. 1215/70 - naprawa 7,62 mm kbk AKM i AKMS 1971 r.
- Uzbr. 1341/72 – 7,62 mm karabinek AKMS. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelanie. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1475/73 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1960 (1960/72). Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1532/74 - DIM 7,62 mm AK, AKM, AKMS, AKGN,
- Uzbr. 1880/77 – dwójnóg do 7,62 mm kbk AKM (AKMŁ). Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 2271/83 – podświetlane przyrządy celownicze do 7,62 mm karabinków AK (AKM, AKMS). Uzupełnienie do instrukcji Uzbr. 831/66 Uzbr. 141/72,
- Uzbr. 2342/84 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1974 r. i 40 mm granatnik lekki wz. 1983 r. Opis i użytkowanie,
- Uzbr. 2447/86 - instrukcja 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKMŁ, AKGN,
- Uzbr. 2499/87 - naprawa 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKGN 1989 r.,
- Uzbr. 2536/88 - DIM części sprzętu uzbrojenia (DIM-73) 40 mm granatnik wz. 1974 r. 40 mm granatnik lekki wz. 1983 r. (0128890 – 0129200),

Co do jednej instrukcji nie jestem pewien, a mianowicie:
- Uzbr. 1301/71 – ze względu na to, że jest to pozycja wymieniona w uzupełnieniu do podświetlanych przyrządów do RPK/RPKS, ale może tutaj występować pewna korelacja i nie wiem czy przypadkiem nie odnosi się do AK czy RPK?
To zweryfikuję jeżeli uda mi się dotrzeć do tej publikacji.

Inną ciekawostką jest tutaj fakt, że instrukcja napraw dla pmK posiada sygnaturę wcześniejszą niż instrukcja użytkownika, która została wydana nie przez służbę uzbrojenia, ale szkoleniówkę, gdzie późniejsze już instrukcje wydawane są przez uzbrojenie.

I tutaj robi się nieco ciekawiej ponieważ zastanawiające jest to z czego korzystano - czy jest jakaś publikacja wydana wcześniej przez szkoleniówkę lub uzbrojenie, ale nie ma wzmianki na ten temat czy też korzystano z instrukcji radzieckich?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

No to lista instrukcji się nieco klaruje, a mianowicie dostałem informację o wcześniejszej instrukcji użytkownika niż z 1961 roku:

- Piech. 117/56 – instrukcja piechoty – 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa. Część I opis i utrzymanie. Część II sposoby i zasady strzelania.
- Uzbr. 74/57 – instrukcja uzbrojenia – naprawa 7,62 mm pistoletu maszynowego Kałasznikowa (pmK),
- Szkol. 159/61 - Instrukcja piechoty 7,62 mm pistolet maszynowy Kałasznikowa,
- Uzbr. 748/65 - warunki techniczne i rysunki naprawcze dot. naprawy oraz odbioru po naprawie 7,62 mm kbk AK,
- Uzbr. 831/66 - instrukcja/ 7,62 mm karabinek AKM sposoby i zasady strzelania,
- Uzbr. 1094/69 - tłumik PBS-1 do 7,62 mm karabinka AKM, opis i użytkowanie,
- Uzbr. 1215/70 - naprawa 7,62 mm kbk AKM i AKMS 1971 r.
- Uzbr. 1341/72 – 7,62 mm karabinek AKMS. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelanie. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1475/73 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1960 (1960/72). Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania. Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 1532/74 - DIM 7,62 mm AK, AKM, AKMS, AKGN,
- Uzbr. 1880/77 – dwójnóg do 7,62 mm kbk AKM (AKMŁ). Uzupełnienie do Uzbr. 831/66,
- Uzbr. 2271/83 – podświetlane przyrządy celownicze do 7,62 mm karabinków AK (AKM, AKMS). Uzupełnienie do instrukcji Uzbr. 831/66 Uzbr. 141/72,
- Uzbr. 2342/84 – 7,62 mm karabinek – granatnik wz. 1974 r. i 40 mm granatnik lekki wz. 1983 r. Opis i użytkowanie,
- Uzbr. 2447/86 - instrukcja 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKMŁ, AKGN,
- Uzbr. 2499/87 - naprawa 7,62 mm kbk AK, AKM, AKMS, AKGN 1989 r.,
- Uzbr. 2536/88 - DIM części sprzętu uzbrojenia (DIM-73) 40 mm granatnik wz. 1974 r. 40 mm granatnik lekki wz. 1983 r. (0128890 – 0129200).

To już chyba wszystkie instrukcje do AK i pochodnych w LWP/WP, ale może być tak, że kolejne instrukcje, które pozyskam niebawem będą zawierały odniesienia do innych instrukcji, które to uzupełniają lub zastępują.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Dzisiaj dostałem informację iż karabinki AKMSŁ były również wyposażane w celownik PCS-5 GABRO i jest taka wersja karabinka w bazie JIM, w związku z czym wyedytowałem nieco pierwszy post.

Strona producenta celownika:
https://pcosa.com.pl/pl/strzelecki-celo ... -5m-gabro/

Wzmianka o tym, że może być montowany na broni wyposażonej w szynę boczną:
Obrazek



Dodatkowo w instrukcji do pmK jest również przedstawiona torba na magazynki pierwszego typu - ściągnięta z radzieckiej, która mieści 5 magazynków, a pistolet maszynowy miał ich na wyposażeniu łącznie aż 6.

Nieco ciekawostką jest to, że przewidziana początkowo było olejarka dwukomorowa, a nie jednokomorowa.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: IMPULS »

@ LARPAK Czyż w zamierzchłych czasach nie było tak, że zalecano czyszczenie lufy jakimś tam solventem a później zabezpieczenie olejem? No i w takim razie trzeba olejarkę dwukomorową. Później używano jednego środka i pewnie pojawiły się olejarki jednokomorowe. Mogło tak być? Trzeba przyznać, że mimo wprowadzenia uniwersalnego PKB olejarki dwukomorowe były jeszcze długo w zestawach z bronią. A tak z ciekawości spytam. Czy olejarki były w skrzyniach z bronią jako część kompletu czy też osobno?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

@IMPULS:
było coś takiego, ale zawsze w powszechnej opinii olejarka jednokomorowa była tą pierwszego typu - tutaj będę musiał to nieco bardziej zgłębić.

W skrzyniach znajduje się pełne ukompletowanie dla każdego typu uzbrojenia - niektórych rzeczy było mniej bo przypadały tylko na "skrzynię" czyi na 10 karabinków.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Dzisiaj wpadła mi w ręce dość ciekawa książka, a mianowicie
"KSIĄŻKA
7,62 mm pistoletu maszynowego pmK-GN (granatnik nasadkowy)"

Wydawnictwo bodajże 1963 rok bo jasno druk nie jest to napisane.
Data założenia opiewa jednak na 1963 rok.

Zdjęcię wrzucę później bo te nieopisane ktoś wrzuca na inne forum jako swoje zdjęcia i teksty pod innym nickiem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Pierwsza strona książki, która wskazuje na nazwę pmK-GN:
Obrazek

Druk:
Obrazek
Wydaje mi się, że druk to 1963 rok, ale pewności tutaj nie mam.

Przy czym nie spotkałem się nigdy z tego typu książeczką co jest dla mnie ciekawostką.

Ciekawostka odnośnie uwag przy odbiorze:
Obrazek

Dodatkowo na końcu są podpisy m.in. przedstawiciela wojskowego czyli tak jak napisano na pierwszej stronie została ona wydana przez zakład.
Jest wpisana ilość oddanych strzałów odpowiednią amunicją i granatami.

Co ciekawe nie naniesiono przystrzelania karabinka mimo iż z książki wynika, że 4 strzały oddano w tym celu.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: krzychu22lr »

Czyli to taka książka eksploatacji broni? Obejmuje remonty?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Nie mam jej przy sobie, sprawdzę jutro, ale z tego co pamiętam to tak.
Powinna obejmować wszystko co dzieje się z bronią, w tym liczbę oddanych strzałów itd.

Możliwe, że to wytwór, który powstał przed "kartami broni", w których właśnie obejmowało się te rzeczy.
W środku znajduje się również tarcza przystrzelania broni taka jak w komplecie m.in. celownika NSP-3.

EDYTA:
w sumie może być tak, że powstało to przed "kartami broni", ale:
- nie widziałem nigdy takich książeczek do innych typów uzbrojenia czy innych karabinków AK,
- jest to druk dokładnie dla "pmK-GN", a nie ogólny pozwalający na wpisanie typu/nazwy broni.

W związku z czym może były takie książeczki dla innych typów uzbrojenia albo jest to konkretnie do "pmK-GN".
Jak na razie nie mam żadnych innych śladów, ale jutro będę pytał w miejscu, gdzie może będą mieli coś więcej na ten temat, a tymczasem pozostaje to ciekawym okazem w kolekcji.
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Bolo1 »

Widziałem takich książeczek "dziesiątki", po polsku i pisane cyrylicą i oprócz początkowego wpisu nic więcej nie było wpisywane, nikt tego nie pilnował. Czasami przy broni zespołowej była prowadzona ewidencja oddanych strzałów.
Co prawda PKT ale z ciekawości sprawdziłem, oprócz podpisów KT i przedstawiciela WP są doczepione dwie kartki:
- Kartka kontrolna PKT - generalnie informuje o sprzężeniu z celownikiem TPD-K1 przy ustawieniu celownika na 0 i dystansie 25 m
- Wyniki kontroli strzałów - trafienia do tarczy strzelniczej z podziałką 4 na celowniku TPD-K1, warunki bojowe, dystans 100m. Podpisy strzelającego, OW (odbiór wojskowy) i KT
Innych wpisów brak.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Nie widziałem takich wcześniej.
Jeden kolega porównał to do książki jakie sąbyły przy moździerzach i może dlatego, że to granatnik to taką też dostał z racji mocniejszego środka ogniowego.

PKT to broń pokładowa.
Do AK czy innych takich książeczek nie widziałem.
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: Bolo1 »

Wiem co to jest PKT dlatego napisałem:
Bolo1 pisze: 22 lipca 2021, 20:33 Co prawda PKT ale z ciekawości sprawdziłem,
czyli nie odnosiłem się do ak.
Poszukam ale po urlopie, jak coś znajdę to dam znać.
Na pewno miałem do SWD, komuś sprezentowałem, tu na forum.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: LARPAK »

Nie kojarzę tego do niczego dlatego też byłem nieco zdziwiony tym znaleziskiem bo przez tyle lat to pewnie już bym taką zobaczył nie raz.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK w LWP/WP - wyposażenie - elementy składowe kolekcji.

Post autor: IMPULS »

kiedy otrzymałem GNa, (1974 r), to były jakieś karty czy książeczki? Co w nich było to niestety nie kojarzę ale pamiętam, że "na oko" zaznaczaliśmy przestrzeliny z przystrzelania broni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”