Kolekcjonerski AK

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

kamykPK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 08:54
Tematy: 2
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: kamykPK »

W propozycjach na broń kolekcjonerską ale też do rekreacyjnego strzelania z rodziny Kałachów brakuje mi AKMa radzieckiej produkcji. Sam ostatnio kupiłem z stef-mar takiego, który tu na forum przy okazji innego tematu o kałachach oceniony został na fabrycznie nowy, i to nawet m.in. przez samego Leśnego ;) .Przy tym kosztował mnie 2850 zł. Z tego co zobaczyłem na armybazarku jest to chyba jakiś ostatni importowany hit. Jeśli wszystkie są w takim stanie jak ten mój - lub chociaż podobnym - to myślę, że na prawdę warto. Ciekawe tylko jak z źródełkiem? Jeśli ruscy mają tych AKMów tyle co T-72 to może jeszcze długo nie wyschnąć.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: aksel »

A propos zakupów u Stef-Mar i kolekcjonerskich AK : podczas mojej ostatniej wizyty tamże, miałem okazję zobaczyć coś takiego.
Leżał sobie w biurze na podłodze,oczywiście już przez kogoś wyczajony i zarezerwowany. Karabinek wyglądał jak po dwóćh wojnach w tym jednej na pustyni:
zjechany gwint w lufie, cały poobcierany aż wygładzony, zszarzała oksyda , poczerniałe drewno...jak na razie brzmi nieciekawie,prawda?
Ciekawe na koniec, wyglądał na AKMŁ-a ponieważ miał boczny montaż,oryginalny,przyglądałem się dokładnie, ale co najlepsze był to karabinek
frezowany z 1957 roku. Był taki fajny w swoim specyficznym stanie że aż zachciało mi się go mieć. Niestety tutaj słaby stan nie miał wpływu na cenę,
chyba że wręcz przeciwnie- wyceniono go na 6 tys, zł a poza tym był już zaklepany.
Guns and .....roses
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1391
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: rokada »

Niespecjalnie mnie to dziwi, radomski AK z szyną do NSP2 na sprzedaż zdarza się bardzo rzadko. 6k za mocno używany to sporo, ale biorąc pod uwagę praktyczną niedostępność... Poza tym nie wiadomo, za ile naprawdę poszedł :)
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Bolo1 »

E, są jeszcze w armii, mam nawet gdzieś zdjęcia.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1391
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: rokada »

Chcesz powiedzieć, że w magazynach WP nadal pokutują pmk AK z NSP2?
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Bolo1 »

Trochę się pospieszyłem, dokładnie to akm z NSP-2. Tzn. broń jest (przynajmniej była rok temu) ale celowników nie ma, została sama szyna ale nazewnictwo rzecz święta.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: LARPAK »

Jesteś pewien, że AKM i NSP-2, a nie jednak NSP-3 bo na wykazach sprzętu przeznaczonego do AMW jakimi dysponuje jest AKMŁ z NSP-3 zarówno komplety jak i bez celowników.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1391
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: rokada »

NSP-2 to jednak niemal prehistoria. Moim zdaniem znacznie bardziej prawdopodobne jest NSP-3.
Z drugiej strony patrząc, AKM-y z szyną do NSP-2 jak najbardziej istniały, więc może gdzieś jeszcze leżą jako wyposażenie jakiegoś RPZ na wypadek W...
Bolo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 137
Rejestracja: 22 listopada 2019, 17:15
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Bolo1 »

AKM z NSP-2.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: Leśny Dziadek »

Na temat AKM sowieta za 2650-3100 popełniłem dziś tekst na forum Braterstwa, pozwolę sobie zacytować:

Nie precyzując, z którego sklepu, bo tych sowieckich AKMów ma w Polsce parę sklepów, na bazie tego co do nas trafiło (a trafia z jednego kierunku, więc można pisać o nich ogólnie), mogę Wam szczerze polecić te AKMy.

Mogę, bo mieliśmy i my, sprzedaliśmy sporo, a jeden pracuje na Srebrnej Górze na naszej strzelnicy. Jak się sprawuje? Bardzo poprawnie, zużycie lufy postępuje naszym subiektywnym zdaniem nieco wolniej niż w polskich AKMach, coś na poziomie GNa z grubo lufo.

Tak więc: są dostępne z dwóch półek cenowych - bez wyposażenia tzw golas kosztuje w granicach (zależy od sklepu) 2650 -2800, oraz pełen komplet w cenie (tu wszyscy równo) 3100. Przy czym warto brać te droższe, w pełnym komplecie, bo te 300-400 złotych za oryginalny zgodny numerycznie bagnet, trzy lub cztery ciekawe magazynki (trafiają się desantowe "wafle"), i resztę szpeju, to jakieś 70% ich ceny rynkowej.

Co do stanu broni: to są remonty, wyremontowane w jednym z sowieckich zakładów remontowych w latach bodaj 80tych. ALE UWAGA - TEN konkretny remont, to po pierwsze wybór egzemplarzy z zerowym zużyciem lufy, (znając sowietów i ich podejście do broni, mogły na remont trafić i zupełnie nowe, i mało używane), poza tym mają wymienioną wszelką drobnicę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. No gdyby nie znaczek remontu (trafiający się na 80-90% stanu), to śmiało można by przyjąć że to nówki z fabryki. Na kilkaset sztuk, jakie przewaliły się przez nasz sklep (od dwóch importerów, ale źródło zewnętrzne to samo), trafiliśmy na JEDEN, który miał jakiekolwiek ślady zużycia lufy. Hmmm, 0,05 % wszystkich ? taką wpadkę sowieckich remonciarzy jesteśmy w stanie zaakceptować.
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: morgt »

Witam,

Myślę że będzie to pasowało do tematu:

- czym wyczyścić do sucha chwyty, nakładki i rączkę w AK z tworzywa ? (mam takowe w bułgarskim AKKS)
- i podobnie czym wyczyścić drewno w kbkg wz.60 ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: HANS13 »

- i podobnie czym wyczyścić drewno w kbkg wz.60 ?
Używam wełny stalowej (różnej grubości zależnie od potrzeb - ostatnio przy mg42 ładnie się doczyściło), a finalnie olej lniany.
Obrazek
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: IMPULS »

często słyszę, że koledzy używają oleju lnianego do konserwacji czy też do renowacji elementów drewnianych broni. Konkretnie to jaki to olej. Czyżby zwykły spożywczy lniany? Czy może jest w sprzedaży "odmiana" nie spożywcza? Będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: strk »

Ja konserwowałem pokostem lnianym. Efekt ten sam, łatwo dostępny.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
HANS13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 01 stycznia 2016, 22:13
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kolekcjonerski AK

Post autor: HANS13 »

IMPULS pisze: 26 maja 2021, 20:15 często słyszę, że koledzy używają oleju lnianego do konserwacji czy też do renowacji elementów drewnianych broni. Konkretnie to jaki to olej. Czyżby zwykły spożywczy lniany? Czy może jest w sprzedaży "odmiana" nie spożywcza? Będę wdzięczny za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”