Lata produkcji AK GN

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

morgt pisze: 11 maja 2021, 21:40 Cholera to u kogo kupować że się nie wtopi?
Olimp Arms jak do tej pory nigdy nie odwalał żadnej partaniny.
morgt pisze: 11 maja 2021, 21:40 poszukuję w miarę ładnego AKM-a ale właśnie ładnie "wytworzonego" a nie pospawanego jak frankenstein.
Radzieckie ma Olimp Arms, poskie ma Gun Eagle z Ostrołęki (jak kupowałem u nich jakiś czas temu właśnie radomskiego AKM-a, to był bardzo ładnie przerobiony).
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

morgt pisze: 11 maja 2021, 10:19 - czy łoża były numerowane przez cały cykl produkcji karabinków AK/AKS/AKM/AKMS/wz.60 itd. czy tylko do któregoś roku ?
NIe widziałem nigdy radomskiego AKM-a (nawet takiego z bukowym łożem) z numerowanym drewnem. AKMS-y miały już tylko sklejkę/laminat, i także nie miały nabijanych numerów. Ogólnie kształt łoża do tłoczonych zdecydowanie nie sprzyja nabijaniu na nim oznaczeń. Łoża do frezowanych były z boków płaskie, więc tam się łatwo dawało nanosić oznaczenia.
Niestety nie mam żadnych wiarygodnych danych co do lat, w których Łucznik wypuszczał frezy z numerowanymi łożami :(
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

Obrazek

Wątpię czy uda się znaleźć rzetelne dane na ten temat ze względu na to iż m.in. dla SW czy Milicji/Policji były numerowane w nieco innych miejscach niż dla LWP/WP z tego co udało mi się dowiedzieć.

Jak na razie do tej pory tylko raz czy dwa spotkałem się z numerowanymi magazynkami w wojsku.
Jedyne łoża (o ile dobrze pamiętam) z jakimi się spotkałem to te od Pallada.
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: morgt »

Na GN na bank były łoża numerowane w oryginale.

Obrazek

Jak się przyjrzycie widać na niektórych numer na łożu. Oczywiście te są mocno styrane zewnętrznie, u Leśnego widziałem łoże z numerem na lepszym egzemplarzu.

Jeszcze mam pytanie odnośnie nabitego znaczka PN/3, u mnie na moim GN takie coś mam, czy to nie oznacza czasami Przegląd Naprawczy 3 i było bite przez warsztat który dokonywał przeglądu ?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

LARPAK pisze: 12 maja 2021, 01:19 Jedyne łoża (o ile dobrze pamiętam) z jakimi się spotkałem to te od Pallada.
Bo one stanowiły komplet z granatnikiem. O ile pamiętam, AKM z kompletu "kbkg wz.74" nie różnił się niczym od standardowego AKM-a.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

@rokada:
zgadza się, że stanowiły komplet z granatnikiem, wiem o tym. Sam karabinek nie różnił się niczym od innych AKM'ów.

@morgt:
gdzie masz to PN3 nabite?
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

morgt pisze: 12 maja 2021, 12:43 Na GN na bank były łoża numerowane w oryginale.
To, że przynajmniej w niektórych GN-ach łoże miało naniesiony numer, to oczywiste. Ale nie bardzo wiadomo, czy we wszystkich, a jeśli nie we wszystkich, to kiedy nanoszono te numery. Widziałem numerowane łoża bukowe w GN-ach z 1963, widziałem numerowane łoża sklejkowe/laminatowe w GN-ach z 1972 (zarówno wz.60 jak i wz.60/72).
Co ciekawe, widziałem też numerowane kolby wz.60/72...
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: morgt »

LARPAK tak u mnie wygląda to nabicie...

Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

Raczej nie jest to przegląd naprawczy bo nie nabijano by puncy tylko odnotowano by wykonanie OO-1 lub OO-2 w karcie broni.
To jest jak już remont, ale będę musiał podpytać kogoś kto powinien wiedzieć co dokładnie to oznacza.
morgt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 24 września 2019, 23:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: morgt »

Wiesz co już chyba wiem co to jest. Przyjrzałem się bliżej przy lepszym świetle i to wygląda jak PW 3.

I od razu mi się skojarzyło że przecież z Radomia odbiory broni robiło Przedstawicielstwo Wojskowe nr 3.

A więc ta punca to jest nabite przez Przedstawicielstwo Wojskowe nr 3 podczas odbioru od producenta.
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: IMPULS »

krzychu22lr pisze: 23 marca 2021, 22:07
rokada pisze: 21 marca 2021, 23:12 Podobnie niejasne jest dla mnie, do którego roku GN-y miały kolby bukowe, i kiedy drewno bukowe zastąpiła sklejka/laminat. Zresztą ten problem występuje także w przypadku AKM-ów...
Pewności nie mam, ale prawdopodobnie 1972. Widziałem zdjęcia starszych roczników, które miały już elementy sklejkowe, ale nie wszystkie - np. sklejkowe łoże i bukowa kolba. Sprzedawcy zarzekali się, że "nówki nie śmigane", ale kto to tam może wiedzieć. W każdym razie, od 1972 już wszystkie drewniane elementy "nowych" kałaszy jakie widziałem były sklejkowe.

W ogóle wydaje się, że ten rok był w wielu aspektach "przełomowy" dla produkcji kałasznikowów w Polsce: nowe chwyty, ostatnie frezy, pierwsze AKMS, to czemu i nie sklejka?
sprawdziłem na zdjęciach z okresu kiedy używałem Akgn. Jesień 1974. Karabin malowany. Suwadło również. Rękojeść z tworzywa. Kolba i okładki - sklejka. Seria broni EG - najprawdopodobniej rok produkcji 1972
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

1974 to zdecydowanie za wcześnie, żeby broń z 1972 przeszła remont, czyli EGxxxx z 1972 były fabrycznie malowane. Dobrze wiedzieć, dzięki za sprawdzenie :)
IMPULS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 21:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: IMPULS »

@rokada broń na pewno był nowa, z pełnym wyposażeniem, którego nigdy nie używaliśmy. Odróżnialiśmy się w szeregu bo AKgn wyglądał inaczej niż stare AK. Aby choć trochę to zmienić zabrano nam nowe a wydano stare bagnety. Coś mi się kojarzy, że niezbyt pewnie trzymały się na "łyżce". Numer broni pamiętam, EG2994. Może nasz formowy archiwista coś wyszpera na jej temat? Broń była w BB WOP w Koszalinie.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7512
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: LARPAK »

Z tego co wiem to AKGN nie miały nigdy tzw. łyżki czyli osłabiacza podrzutu.
Początkowo bagnet jaki był na wyposażeniu to 56H212, z którego później zrezygnowano i kbkg wz. 1960 nie miały na wyposażeniu już żadnego bagnetu - chociaż może w międzyczasie przydzielono im 6H3 lub 6H4, aby później z niego zrezygnować. Jednakże z tego co wiem i widziałem to "współcześnie" AKGN nie miały na wyposażeniu bagnetu.

W związku z czym dość ciekawa jest wzmianka o tym starym bagnecie.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lata produkcji AK GN

Post autor: rokada »

6H[34] nie da się zamocować ani na zwykłym pmK/AK, ani na GN-ie - nie ma na co nasunąć zatrzasku bagnetu. Jaki byłby sens przydzielania do broni bagnetu, którego się nie da na niej zamocować?

Karabinek, który dostał IMPULS, odróżniał się od zwykłych AK zapewne głównie z powodu rzucającego się w oczy pomalowanego suwadła. Sklejkowa kolba ma zazwyczaj mocno inny kolor niż bukowa, podobnie różne są kolory chwytów pistoletowych (drewnianego i plastikowego). Po założeniu bagnetu mógł też odróżniać się całkowicie nieużywanym bagnetem - mam wrażenie, że 5H212 szybko i w widoczny sposób dostawał otarć od wkładania i wyjmowania z pochwy (dławik). Nawiasem mówiąc, takich śladów praktycznie nie było widać w przypadku 6H[34], bo tam głownia była wykończona zupełnie inaczej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”