Ciekawostki na rynku broni

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
Bagins
Zarejestrowany użytkownik

Re: Ciekawostki na rynku broni

Post autor: Bagins »

Radziecki SWD za 36000 zł - dzisiaj się pojawił, jak i również znalazł zainteresowanego.

A tak w międzyczasie, cenach przyziemnych i bardziej akceptowalnych, Type 85 u Leśnego - ale to już i tak pewnie wszyscy wiedzą. :P
Ostatnio zmieniony 03 sierpnia 2021, 07:16 przez Bagins, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wiedzmin

Post autor: Wiedzmin »

Skąd takie ceny tego demobilu?
BLACK GUNS MATTER

SZAK4L

Post autor: SZAK4L »

1. Bo nie ma oryginalnych SWD na rynku
2. Bo nie ma oznaczeń AMW
3. Bo to POLARMS a oni się cenią

I 4.- bo ktoś za to jest gotowy tyle zapłacić.
Mam nadzięję że pomogłem, pozdrawiam!!!!

KudrigY

Post autor: KudrigY »

Heh, jak ja się na tym forum pochwaliłem, że mam w znośnym stanie Radomską TT-kę z 48 czy 49 (nie pamiętam teraz...) roku z biciem FB w trójkącie, to dostałem dwie oferty zakupu na priv - ta wyższa była na 4500 i nadal mogłem negocjować... Za klamkę którą sam wtedy wyceniałem dużo niżej.

Tak więc czemu ktoś dał 36K pln za SWD? Bo ktoś chciał mieć taką zabawkę i miał te środki. Czy każdy z nas by tyle dał? Ja osobiście, nie.

Tyle że sam pamiętam, jak jechałem pół Polski, żeby kupić Radom Huntera z jakąś dziwną lunetą, która jak się później okazało, to szkło które zaprojektowano do niedoszłego SWD-M właśnie. A ostatnio, z powodu braku dostępu do samochodu (leasingi to zło...), łącznie 6h spędziłem w PKP TLK żeby sfinalizować zakup i odebrać radomską pepeszkę, trzymając kciuki żeby mi się sprzedawca nie rozmyślił ani nie wrzucił jej na armybazar. Pewnie większość osób czytających ten wątek ma taki jeden czy dwa przypadki, że rozsądek nie był jedynym decydentem przy kupnie broni, czy czegokolwiek innego.

To hobby, nie musi być zawsze racjonalne.

PS. Fajnie byłoby zobaczyć porównanie celności type 85 vs SWD. Wiem, że różnica będzie na skoku gwintu, ale jak to się przekłada na celność vs konkretne kulki dostępne w kraju - nie mam pojęcia. Bo sam się zastanawiam nad tym 85 - mam M305 i sobie chwalę ten wytwór chińskich rączek, więc 85 tez może być udany.
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

Fokat

Post autor: Fokat »

Bagins pisze:
02 sierpnia 2021, 17:41
Radziecki SWD za 36000tys. zł - dzisiaj się pojawił, jak i również znalazł zainteresowanego.

A tak w międzyczasie, cenach przyziemnych i bardziej akceptowalnych, Type 85 u Leśnego - ale to już i tak pewnie wszyscy wiedzą. :P
Sorry za korektę ceny, bo ktoś się złapie za głowę. 36 tys. zł.
Mnie już nic nie zdziwi, z rolexami to jest dopiero jazda.
Czas oczekiwania 2-3 lata, bez gwarancji dostawy.
Jak się coś pojawi na wtórnym, to cena wali +100%
Rolex Batman i kermit w stali, na wagę są wyceniane, jakby były ze złota.
Szaleństwo i obłęd

krzychu22lr

Post autor: krzychu22lr »

Gdzieś w 2013, albo 2012 roku "Szable" (dzisiejsze WBP) sprzedawały SWD za 10 tys. PLN. W tym samym czasie, za te same pieniądze, można było kupić HK MR223 albo Sako TRG-22 u polskiego dystrybutora. Kiedy niedawno pojawiły się na naszym rynku nowe Tigry (w nieco bardziej bojowych postaciach), ich początkowa cena była równie zawrotna, ale szybko spadła do poziomów nieco bardziej normalnych (zważywszy na możliwości tej broni i niską wartość kolekcjonerską).

Prawdziwe SWD? Od czasu tego z "Szabli" pamiętam jeszcze tylko jeden, i to bodaj składak z kilku egzemplarzy, za jedyne... 18 tys. PLN. Z SWD jest tak, że kto taki na sprzedaż ma, jest w wyjątkowo dobrej pozycji do dyktowania ceny.
KudrigY pisze:
02 sierpnia 2021, 20:18
PS. Fajnie byłoby zobaczyć porównanie celności type 85 vs SWD. Wiem, że różnica będzie na skoku gwintu, ale jak to się przekłada na celność vs konkretne kulki dostępne w kraju
Co prawda jeszcze żaden posiadacz się nie ujawnił, ale te współczesne Tigry mają (wg. zapewnień producenta) skok gwintu jak w SWD z pierwszych lat produkcji, więc może to być jakaś tam wskazówka.

Pamiętam też, że kolega PMB wrzucał kiedyś tarcze "z SWD", ale nie mogę znaleźć tego wątku, a tym bardziej informacji, który to rocznik (ergo jaki gwint), ani czy to rzeczywiście SWD, czy jednak Tigr.

Awatar użytkownika
Mumin_

Post autor: Mumin_ »

Bagins pisze:
02 sierpnia 2021, 17:41
Radziecki SWD za 36000tys. zł
Trzydzieści sześć milionów złotych??? Lekka przesada.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Bagins

Post autor: Bagins »

:-D Poprawiłem

Awatar użytkownika
PMB

Post autor: PMB »

Wywołany do tablicy dorzucę swoje 3 grosze.

Najpierw parę słów o "Wiosełku" za 36 000 PLN. ( cena zaczyna zbliżać się do tej z amerykańskiego rynku tylko że oni za oceanem mają zakaz importu nie tylko SWD ale nawet współczesnych rosyjskich Tigr'ów i wszystkiego jakieś 100 szt. SWD na rynku sprowadzonych do USA przez KBI na początku lat 90-tych, więc galopadę cen powoduje brak podaży, u Nas podażowo też jest chyba posucha, stąd ta cena ).
Rocznikowo ( 1970 ) powinien być skok gwintu 320 mm - zmiana na skok 240 mm miała miejsce na przełomie 1973/74. Do 1972 r. wszystkie karabiny miały skok gwintu 320 mm, w 1973 w produkcji znalazły się już lufy 320 i 240 mm, od 1974 broń powinna już mieć tylko skok 240 mm.
[ moje "Wiosełko" jest z 1973 r. ale ma jeszcze skok 320 mm - zmierzyłem ].
W przypadku karabinu z oferty Polarmsu lekko zaniepokoił mnie brak numeru seryjnego celownika na kolbie karabinu - 30069 ( powinien znajdować się z lewej strony ). Nabijanie tego numeru było standardowa praktyką ( w przypadku broni z dodatkowym celownikiem nocnym także numer tego celownika był wybijany na kolbie ) i jego brak jest trochę zastanawiający. Nabywcy radziłbym spojrzeć na wewnętrzną stronę podstawy montażu celownika - powinien się tam znajdować nabity numer seryjny karabinu - w tym wypadku П-706. Jeśli numeru broni nie ma na celowniku, to przy braku numeru lunety na kolbie może zachodzić obawa że ten duet nie wyszedł taki z Iżewska i został stworzony później. ( mój PSO-1 "sparowany" z bronią rocznik 1973 - na kolbie numer celownika, na podstawie montażu lunety numer broni, ma numer seryjny niższy niż celownik karabinu z oferty z rocznika 1970 - czy to meandry radzieckiego systemu numeracji i kompletowania broni z lat 70-tych, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie )

W kwestii celności współczesnych Tigr'ów nie mam wiedzy i doświadczenia, natomiast na szybko w odniesieniu do oryginalnego SWD ze "starym" skokiem gwintu i chińskiej nieślubnej siostry w postaci Type 85 powiem, że przy niewielkiej ale jednak występującej różnicy skoku gwintu - SWD - 320mm , Type 85 - 315 mm, mojemu "Wiosełku" lepiej smakują ciężkie pociski Extra ( 13 g ) natomiast Chinka woli Целевые патроны улучшенной кучности ( 11,7 g ). Przy strzelaniu na 100m różnice sprzętowe są w zasadzie pomijalne - więcej zależy od dyspozycji strzelającego.

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪

KudrigY

Post autor: KudrigY »

Dzięki wielkie za podzielenie się informacjami :) To ostatnie pytanie - czy możesz potwierdzić, na przykładzie Twoich zabawek, że type 85, przy wyborze dobrych kulek, strzela bardzo podobnie, jeżeli chodzi o celność, jak SWD ze skokiem 320? Czyli rezultat dla przeciętnego strzelca, na mniejszych dystansach (np. 300 m max) będzie podobny w obu przypadkach? Nie neguję różnic "kolekcjonerskich", tylko pytam o skuteczność na tarczy.

Aha, wiem, jak ktoś chce mieć dobre rezultaty z samopowtarzalnego, to na 300 m max to pewnie lepiej i na pewno taniej wyjdzie zakup HK SL-8 w .223, ale co wiosełko, to jednak wiosełko :)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

LongTom

Post autor: LongTom »

Ciekawy jugosłowiański pistolet maszynowy
http://bron-i-amunicja.armybazar.eu/pl/ ... -id192145/
w opisie chyba jest błąd, bo na pudełku jest napisany kaliber 22 HV a nie 22 lr
:516:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

Awatar użytkownika
slepe_oko

Post autor: slepe_oko »

''Histeryczne panny, nie znoszące drapania po szkle, ale znoszące pranie ich po pysku''

Awatar użytkownika
adnikauto

Post autor: adnikauto »

9 mm Model 1894, No. 1 “Bergmann Schmeisser.”

Opis techniczny i zarys historyczny powstania pistoletu:
https://www.americanrifleman.org/conten ... y-pistols/

Obrazek

Bergmann-Schmeißer Mod. 1894
Aktualna cena na aukcji: € 24,000
https://www.hermann-historica.de/en/auc ... t/id/35290
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...

LongTom

Post autor: LongTom »

Dość rzadko spotykany wyrób przemysłu zbrojeniowego CCCP - SWT38
https://polarms.pl/pl/p/4460-KARABIN-SA ... 2x54R/3846
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

LongTom