Karabin Ljungman m/42b

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: go43 »

kapera pisze:Nie wiem w jakim celu to robiono .
Takie były w Niemczech przepisy. Sposoby były różne, od finezyjnych po chamskie zaspawanie szczerbinki.
KSSK Gward Kwidzyn
Prezes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1580
Rejestracja: 28 listopada 2002, 10:33
Tematy: 147
Lokalizacja: Trójmiasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: Prezes »

Ad Kapera

Zapwne Twój Ljungman ma też dezaktywowany zaczep na bagnet .........i magazynek z wyciętym '' kwadratem '' i spawem w szkielecie ( aby był nie wymienny ) a sam magazynek był blokowany na 5 naboi ( spawem w srodku magazynka ) jest jeszcze kilka ''' myków made in Germany ''
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Nie jest dla mnie w żaden sposób wytłumaczalne takie działania na broni jakby nie patrzeć historycznej , trzeba przywrócić do stanu fabrycznego i tyle :-D A jak już jestem przy głosie potrzebuję muszkę +1,5 , jak by ktoś posiadał na zbyciu chętnie przygarnę ( nie za darmo rzecz jasna).
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Może szału nie ma ale to moje pierwsze strzelanie z tego karabinu na 300 m . Postawa leżąc karabin oparty o skrzynkę amunicyjną . Zdjęcie z wczorajszego treningu w Skarżysku Kamiennej . Zaczynam lubić ten karabin :-D

Obrazek
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Nie żeby mi się podobało takie podejście do broni bądź co bądź historycznej (ja bym tak nie zrobił ) ale jako test dosyć wartościowe :-D

„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
raf07
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 10 lutego 2013, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: raf07 »

Do kałacha mu trochę daleko
raf07
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: KG92RS »

kapera pisze: ale jako test dosyć wartościowe
jakie tam "wartościowe"... Czysta głupota i barbarzyństwo, bez żadnego sensu. Szkoda broni.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Ja bym tego nie zrobił , po twoim oburzeniu wnioskuje że ty też ale jak widać są jednostki co ich rajcują takie testy . Pisało się o przycięciach , rozerwanych łuskach więc taki filmik coś tam może pokazuje że nie jest tak źle pod tym względem :-D Broń rzadka gdyż wyprodukowano jej jedynie około 32 000 , szacunek do broni ma się wypity z mlekiem matki :-D Obawiam się że w kraju mamy może kilka - kilkadziesiąt sztuk tego modelu ,mam nadzieję że kto go ma ten o niego dba :piwo:
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: Snipper_is »

Panowie
Zapewne to jak zawsze kwestia danego egzemplarza i jego ,,wychechłania" O ile pamiętam to z 9 lat temu w Makówce pod warszawą z mojego karabinu , Smoczy z 5 strzałów nie wyszedł z 9-tki na 100 m. Pamiętam że ja z Jego Garanda ( ale to moja wina czyli strzelca ) miałem trochę słabiej i z 8 strzałów nie wyszedłem z czarnego czyli 6-ski
Snipper
WitoldW75
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2019, 20:46
Tematy: 0
Lokalizacja: PIŁA
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: WitoldW75 »

Obrazek

Tak strzela mój 100m postawa stojącą z oparcia o słupek.
Ostatnio zmieniony 31 marca 2020, 22:44 przez WitoldW75, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Nie najgorzej . Postawa stojąc też zrobiła swoje , nie każdy ją lubi i każdemu pasuje . Ja gdy testuje co do skupienia staram się to zrobić w warunkach jak najbardziej optymalnych , stół , podpórka itd . Minusem tego karabinku jest brak regulacji ciśnienia gazu do przeładowania co niewątpliwie ma wpływ na skupienie . Są już pewne rozwiązania w sieci , sposoby są proste polegające na wymianie śruby w kolanku gazowym na odpowiednią długość . W ten sposób regulując ciśnienie gazów do przeładowywania .

https://forums.gunboards.com/showthread ... -Regulator
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2020, 09:11 przez kapera, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: Snipper_is »

Kapera
Dzięki za linki. To jest porządna porada w sprawie tego karabinu. Panowie. Przypominam że ten karabin powstał pod słabszą amunicję jak wtedy była w użyciu. Osobiście ,,sam ja " widziałem już 2 karabiny uszkodzone przez stosowanie nowej ,,za mocnej" amunicji. Zwróćcie uwagę że tak naprawdę końcowy ogranicznik odrzutu zamka ro taki paro milimetrowy bolec który pełni rolę ogranicznika i bezpiecznika. Wszelkie siły działają na niego w linii prostej co przy mocnej amunicji musi doprowadzić do jego wykrzywienia lub co gorsza do zerwania i w skrajnym przypadku oberwania zamkiem w twarz. Ja naważkami doprowadziłem do tego że teraz łuski lecą około 2 m od broni. Przedtem 6 do 10 m. Tak . Znajdowałem łuski 10 m od stanowiska. Dla tych co elaborują mam receptę.
Zrobiłem następujące naważki
Łuski Raufoss, Spłonka CCI LR no200 , Pocisk : .264, 140grs, Sierra HPBT MatchK
Proch Viht 160
I tak zacząłem od 36,5 grs i to już wystarczyło
Dalsze: 37,7grs ; 38.8grs ; 39,3grs Były już zupełnie zbędne
Przypominam że chodziło o minimalną do sprawnego działania automatyki . Jak zrobię jeszcze te dwie mniejsze to podzielę się doświadczeniem
Panowie . Mi chodzi o oszczędność broni. Nie wnikam w celność takiej amunicji bo nie będzie ona testowana na odległości większe niż 200 m. To nie jest karabin wyborowy tylko ,,zabytkowy "
dane pochodzą z QL i zostały podstawione z tego co podałem. To praktycznie najniższa naważka co ją program wypluł. Automatyka broni działa.Oczywiście każdy robi to na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Pozdrawiam Snipper
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Czasu dużo więc zrobiłem sobie wstępnie tą regulację , wszystko gotowe gorzej z tym że niema jak sprawdzić moich wypocin :-? . Co potrzebne , tak jak z linku powyżej śruba M4x0.5 ( drobnozwojna ) . Nie miałem takiej śruby , wybór też znikomy kupiłem narzynkę . Zrobiłem wstępnie tak jak na tym odręcznym rysunku z linku , długość śruby dobrałem tak że przysłania 3/4 otworu dolotowego w kolanku .Nie robiłem też stożka na końcu śruby lecz skos w kierunku wylotu gazu do rurki .
Obrazek

Myślę zabrać szlifierkę na strzelnicę gdyby okazało się że obciąłem za dużo dopływu gazu do przeładowania . Co do danych które mogą się przydać gdyby poszło coś nie tak , rurka ma średnicę zewnętrzną 6mm z otworem 3mm , zakończona gwintem M6x0,75 . Czkam na zielone światełko dla strzelnic :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
raf07
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 10 lutego 2013, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: raf07 »

Czy dobrze zrozumiałem, zabierzesz szlifierkę na strzelnicę i podpiłujesz śrubę gdyby szło za mało gazów na przeładowanie, czyli taka jednorazowa regulacja z przyblokowaniem części gazów bez możliwości kręcenia śrubą i dodawanie lub ujmowanie gazów w zależności od amo z jakiego strzelasz?
raf07
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabin Ljungman m/42b

Post autor: kapera »

Dobrze mnie zrozumiałeś :-D Miałem już dwa szwedy , elaborowanie też nie jest mi obce . Mam zamiar strzelać ze swojej sprawdzonej amunicji . Dlatego wariant z płynną regulacją sobie odpuściłem , chociaż na pierwsze strzelanie zanim znajdzie się odpowiednią długość śruby byłby to wygodniejszy wariant (przemyślę to jeszcze , mam czas :) ) . Dodam że przy samopowtarzalnej wskazane jest crimpowanie , miałem przypadek że pocisk po przeładowaniu wyleciał z łuski . I tu moje pytanie , jakie są różnice strzelając z amunicji z crimpem i bez o tych samych parametrach . I jeszcze jedno , tego gwintu w kolanku jest niewiele , oryginalna śruba jest wkręcana na jakieś 3mm . Łatwo zerwać ten gwint .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”