Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

W związku z tematem na jednym z for amerykańskich zaczęła mnie zastanawiać kwestia nazewnictwa odmian karabinka AK, w związku z czym przeszukałem literaturę z różnych lat i doszukać się można następujących nazw:

- pmK - pistolet maszynowy Kałasznikowa - poradnik o zasadach strzelania z broni strzeleckiej z 1963 roku,
- ksK - karabinek samopowtarzalny Kałasznikowa - uzupełnienie do instrukcji napraw... w odniesieniu do celownika NSP-2 z 1965 roku,
opis i użytkowanie karabinków z 1988 roku:
- AK - frezowany, kolba drewniana,
- AKP - frezowany, kolba drewniana, trytowe przyrządy celownicze,
- AKS - frezowany, kolba składana,
- AKM - tłoczony, kolba drewniana,
- AKMŁ - tłoczony, kolba drewniana, szyna boczna do celownika,
- AKMŁP - tłoczony, kolba drewniana, szyna boczna do celownika, trytowe przyrządy celownicze
- AKMS - tłoczony, kolba składana,
- AKMSN - tłoczony, kolba składana, szyna boczna do celownika,
- AKMSNP - tłoczony, kolba składana, szyna boczna do celownika, trytowe przyrządy celownicze,
- kbkg wz. 1960 - frezowany, kolba drewniana stała,
- kbkg wz. 1960/72 - frezowany, kolba drewniana odłączalna.

W sieci jednakże można spotkać określenie AKMSŁ, którego nie spotkałem w literaturze, a jedyne gdzie się pojawiło to na skrzynkach celowników NSP-3, ale to było raczej domalowywane w warsztatach uzbrojenia po sparowaniu karabinka z celownikiem - taka moja teoria bo napisy te jak się spojrzy na zdjęcia nie są tak równe jak te fabryczne i do tego stosowane z myślnikiem.
Jak się też dobrze poszuka to są zdjęcia skrzynek oznaczone jako AKMŁ co ma rację bytu i jest zgodne z literaturą.

W związku z czym skąd wzięło się określenie AKMSŁ?
sprengkapsel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 15:09
Tematy: 20
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: sprengkapsel »

Jest jeszcze "sławny" GN - przedstawiany jako najbardziej trwały
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: arturo111 »

sprengkapsel pisze:Jest jeszcze "sławny" GN - przedstawiany jako najbardziej trwały
Kolega wymienił "GN-a" przecież :-D

Larpak pisze:
- kbkg wz. 1960 - frezowany, kolba drewniana stała,
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: betoniarz08 »

Był przecież podobny temat i konkluzją było to że różniły się bocznym montażem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

Nie kojarzę tamtego tematu.
Jednakże nie o to tutaj chodzi, a o nazewnictwo AKMSŁ, który literaturze nie występuje, a jednak można spotkać taką nazwę chociażby na skrzynkach od celownika NSP-3.

Jednakże moim zdaniem napis na skrzynce celownika powstawał dopiero przy złożeniu zestawu w warsztatach uzbrojenia, gdzie na skrzynce nanoszono numer karabinka a na montażu karabinka numer celownika i można spotkać błedny (moim zdaniem) opis AKM S-Ł-nr broni a także skrzynki opisane jako AKM-Ł-nr karabinka.
sprengkapsel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 15:09
Tematy: 20
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: sprengkapsel »

arturo111 pisze:
Kolega wymienił "GN-a" przecież :-D

Larpak pisze:
- kbkg wz. 1960 - frezowany, kolba drewniana stała,
Na AK znam się tyle ile przeczytam na forum , tym bardziej to co pisze Larpak o tej broni ma dla mnie wartość , więc proszę wyjaśnij mi (naprawdę nie wiem)

kbkg to kbk ak GN ? litery GN sa jakimś tworem pozaregulaminowym ?
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2019, 19:26 przez sprengkapsel, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

Właśnie AKGN w literaturze też nie występuje, ale w służbie jest używane - nie wiem dlaczego i skąd to się wzięło, ale jest.

Skróty jakie są stosowane to też ciekawostka bo występują następujące:
- pmK - pistolet maszynowy Kałasznikowa - jak już pisałem wcześniej,
- ksK i ksS - karabinek samoczynny Kałasznikowa i Simonowa,
- kb - karabin,
- kbk - karabinek,
- kbw - karabin wyborowy,
- km - karabin maszynowy,
- ukm - uniwersalny karabin maszynowy,
- rkm - ręczny karabin maszynowy,
- PM - pistolet maszynowy,
- kbks - karabinek sportowy,
- kbs - karabin szturmowy czyli Beryla na amunicję pośrednią, który powinien być zakwalifikowany jako karabinek jak AKMS czy Tantal, ale chcieli być modni i mieć broń "szturmową" a tak to z połączenia karabinek i szturmowy wyszło by im kbks,
- kbkg - karabinek granatnik.

Owe kbkg odnosi się do:
- kbkg AK wz. 1960,
- kbkg AK wz. 1960/72,
- kbkg AKM wz. 74 PALLAD.

Jak widać po literaturze - tutaj ta nieco nowsza to określenie AKMSŁ jak i AKGN nie występuje:
Obrazek

Obrazek


Podobnie jest z innymi instrukcjami, również tymi starszymi.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: rokada »

Dodam jeszcze jedną nazwę. Nie mam pojęcia, na ile (nie)oficjalną, ale - podobnie jak "kbk AK GN" - wpisywaną do książek wydawania broni z magazynu: AKMG. AKM z komplecie z podwieszanym granatnikiem wz. 74. O ile mnie pamięć nie oszukuje, były to naprawdę komplety, a nie po prostu granatniki dodawane do AKM-a. Co prawda nie przypominam sobie, żeby na karabinku był gdziekolwiek uwidoczniony numer przypisanego granatnika, ale pamięć mówi mi, że wszystkie AKMG, które mieliśmy w magazynach broni (było ich jakieś 20+ sztuk), miały tą samą serię i bliskie siebie numery (pięciocyfrowe). Wydaje mi się - ale tego jestem znacznie mniej pewien - że nie miały w ogółe w zestawie drewnianego łoża, tylko na stałe założone to plasikowe, umożliwiające podwieszenie granatnika. Póżna produkcja (o ile pamiętam 197x), oczywiście malowane. Zapamiętałem to, bo ogromna większość AKM-ów, które mieliśmy w magazynkach broni na kompaniach, była oksydowana (serie GR i AS). Egzemplarze malowane to były głównie BTxxxxx z 1969 i meliśmy ich niewiele.

Przypomniałem sobie jeszcze jedno. Nie chodzi o nazwę typu broni, ale o numery seryjne. Pamięć mówi mi, że AKMŁ-y miały krótsze numery seryjne - tylko trzy cyfry zamiast standardowych pięciu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

@rokada:
to o czym piszesz by się nawet zgadzało.
Moim pierwszym karabinkiem był właśnie AKMŁ o trzy cyfrowym numerze seryjnym.

W kwestii malowania/oksydowania to nie pamiętam - wtedy nie zwracałem na to zbytniej uwagi więc się nie wypowiem, a i też nie kojarzę jak były wpisywane do książki dokładnie AKM + PALLAD, ale z pewnością na początku było "kbkg".
To właśnie taki karabinek był moim drugim karabinkiem i były to fabryczne zestawy z granatnikami o numerach odpowiadających karabinkowi i w zestawie było łoże drewniane.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1364
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: rokada »

LARPAK pisze:zestawy z granatnikami o numerach odpowiadających karabinkowi
Moim zdaniem te granatniki podwieszane miały swoją numerację, i numer był w formacie innym niż w AKM-ach - miał same cyfry i był dłuższy. Ale po tylu latach mogło mi się coś pokręcić...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

U mnie też to trochę lat temu było, ale pamiętam, że miałem karabinek zgodny numerycznie z granatnikiem, który leżał obok na stojaku lub podwieszony był do karabinka jeżeli nie został ściągnięty po zajęciach np. na wartę.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: krzychu22lr »

Szczerze, to ja się chyba nigdy nie spotkałem z AKMSŁ, natomiast mam wątpliwości co do tego:
betoniarz08 pisze:Był przecież podobny temat i konkluzją było to że różniły się bocznym montażem.
Jeśli dobrze pamiętam, to w ciągu produkcji AKMS, zarówno w ZSRR, jak i w Polsce, istniał tylko jeden typ montażu optyki do tego karabinka. O taki.

Prawdopodobnie myli ci się AKMS (składana kolba) z AKM (stała kolba), co do którego nocnych odmian są pewne wątpliwości - i o tym był też wątek na forum. Z naszych instrukcji znamy AKMŁ, kompletowany z NSP-3 (na takiej szynie). Natomiast niektóre źródła twierdzą, że zarówno wcześniejsze AKM z szyną dla NSP-2, jak i późniejsze AKM kompletowane z NSPU (szyna jak NSP-3) miały w wojskach radzieckich nazwę AKMN. Podobnie miały być nazywane AK z NSP-2 (AKN).

I być może właśnie rodzaj celownika tłumaczy literę dopisywaną do nazwy karabinka: N dla NSP-2 i NSPU, oraz Ł dla NSP-3. W zbiorczej instrukcji MON z 1988 AKMŁ na rycinie ma celownik NSP-3, a AKMSN ma już NSPU. Być może brak oznaczenia AKMSŁ w instrukcjach, oraz jego obecność na skrzyniach, wynika stąd, że z braku formalnie słusznych zestawów AKMSN (NSPU) niektóre jednostki we własnym zakresie kompletowały uszynowione AKMS ze starszymi celownikami NSP-3. Z tego co czytałem to sam celownik NSPU był w naszym wojsku bardzo rzadko spotykany, do tego stopnia, że przedprodukcyjne Tantale z szynami bocznymi też kompletowano z NSP-3.

********************************

Co do AK GN w kontekście kbkg wz.60(/72). Jeszcze rok temu Larpak był gotów przysiąc, że pojęcie to wywodzi się z instrukcji, a ja byłem gotów urwać mu za takie herezje język z całą głową ;laughing: Jak się okazuje, prawda leży jednak... tam gdzie leży.

W nr. 7-8/2018 magazynu Strzał p-l znajduje się artykuł Zbigniewa Gwoździa o kbkg wz. 60 właśnie. Na stronie 24. pisma jest reprodukcja tablicy szkoleniowej z 1961, na której widać przedmiotową broń. I teraz drobna dygresja: w tamtym czasie karabinek Kałasznikowa był jeszcze w Polsce znany jako pistolet maszynowy Kałasznikowa (pmK). Późniejszy kbkg wz. 60 w instrukcji z 1961 r. własnej nazwy nie ma - określa się go mianem pistoletu maszynowego przygotowanego do strzelania przeciwpancernymi granatami nasadkowymi (s. 11), albo pistoletu maszynowego z urządzeniem granatnikowym (s. 191).

Jak z tego ambarasu wyszli autorzy tablicy szkoleniowej? Nazwali broń pmK-GN wz. 47/60! To nie tylko tłumaczy późniejszy AK GN (kiedy już pmK stał się kbk AK), ale też stanowi chyba pierwsze (i ostatnie?) połączenie Kałasznikowa w poważnej polskiej literaturze z numerem 47! Zdziwienia nie kryje nawet Zbigniew Gwóźdź. Tym bardziej, że jeszcze pod koniec lat 50. amerykańskie publikacje o (wtedy nowej) radzieckiej broni używały nazw takich jak Avtomat 54, czy PPK-1954 (William B. Edwards w artykułach dla magazynu GUNS).
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

No i właśnie tutaj są problemy z nazewnictwem:
- szyna do NSP-2:
Obrazek

- szyna w AKMŁ i AKMSN:
Obrazek

Na rycinach ciężko się opierać tym bardziej jeżeli są opisanie ogólnikowo jako "...z celownikiem noktowizyjnym" bez podania konkretnego modelu.
Na tablicach też widziałem AKMŁ i AKMSN z różnego rodzaju celownikami, ale czy rodzaj celownika był zależny od karabinka czy też karabinek od celownika?
Tym bardziej jeżeli mowa o uniwersalnym celowniku.

Jak widać po instrukcjach mamy pmK czyli pistolet maszynowy Kałasznikowa i w sumie do niedawna byłem przekonany, że z pmK przeszliśmy do kbk, a jednak jak się okazuje w literaturze z 1965 roku mieliśmy ksK.
Jeżeli nie dziwiło mnie to w przypadku ksS, o którym starsi służbą koledzy wspominali mając gdzieś nazwę SKS to jednakże jak się spojrzy na literaturę mamy ksS (karabinek samoczynny Simonowa) i ksK (karabinek samoczynny Kałasznikowa) i dopiero później kbk - w odniesieniu do karabinka to ciężko jednak po rycinach stwierdzić co i jak, a tym bardziej w sumie po instrukcjach.

Tym bardziej jak mini Beryl jest zaksięgowany jako kbs wz. 96 BERYL C mimo iż jest to mini Beryl w wersji C, ale tak jest na kwicie i c...j.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

Amerykanie sugerują się tym, że na skrzynce od noktowizora NSP-3 jest napisane AKMSŁ to takie coś było.
Jeden gość kompletnie zanegował instrukcje bo na skrzynce jest tak napisane to tak musiało być.

Może to kwestia tego, że o owym "N" mało kto słyszał i jest to już nasza nomenklatura jako karabinka dostosowanego w warsztatach uzbrojenia?

Obrazek
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Karabinki AK nazewnictwo, a AKMSŁ.

Post autor: LARPAK »

Tylko jak gdzieś czytałem to "Ł" jest od rosyjskiego "łunnyj" więc nasze "N" było by od nocny.

Dziwne jest jednak stosowanie w jednym karabinku określenia AKMŁ, a w drugim AKMSN, gdzie np. w przypadku bagnetu nie przeszliśmy do spolszczenia rosyjskiego oznaczenia (litery) "6H4" na "6N4" więc dlaczego mielibyśmy to zrobić w karabinku i to tylko jednej jego odmianie?
Ostatnio zmieniony 06 listopada 2019, 21:15 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”