Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Postautor: KudrigY » 2019-02-12, 11:29

Witam,

Mam kilka sztuk starszej długiej broni powtarzalnej (zamki czterotaktowe), i zastanawiam się, jak je docelowo przechowywać. To sprzęt typu Mosin, Radomka, etc. Pytanie - czy zamki do tego typu broni trzymacie razem z bronią (zamontowane), czy osobno. Jak je zakonserwowaliście? Moje zamki, łącznie 3 szt, są osobno w plastikowym pudełku do żywności, ostro spryskane Brunoxem Lub&Cor, poprzekładane folią bąbelkową. Po roku takiego składowania, mam wrażenie, że mi się dosłownie kilka plamek ?patyny? na zamku mosina pokazało (mam jednego z Radomia w idealnym stanie, nie chcę tego pogorszyć). Wilgotność w szafie pewnie nie ma znaczenia (pudełko jest hermetyczne, osuszacz w środku też jest), ale jest poniżej 40%. Coś robię nie tak?

Jakie Wy macie patenty na zamki, czy w ogóle na przechowywanie broni?
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

KG92RS

Re: Przechowywanie starej broni - zamki osobno czy zamontowane?

Postautor: KG92RS » 2019-02-12, 12:01

Moje są wyjęte, stoją z boku w skarbczyku, pionowo, przyczepione magnesami, żeby zajmowały jak najmniej miejsca i nie przeszkadzały. Normalnie nasmarowane, bez żadnej przesady. Nie zauważyłem, żeby coś złego im się działo. Ale nie kataloguję plamek, więc mogłem przeoczyć :)

Nie trzymam ich zamontowanych w broni tylko dlatego, że rączki sterczą w różne strony i trudno uniknąć obijania wszystkiego, co stoi obok.

Obrazek

KudrigY

Postautor: KudrigY » 2019-02-12, 12:24

Zazdroszczę tej wolnej przestrzeni - u mnie skarbczyk wygląda tak (już po wyjęciu pudełka z tymi zamkami):

Obrazek

U mnie fizycznie nie ma miejsca, żeby zamki stały luzem :/ Zostaje pudełko. Pewnie wymienię folię bąbelkową na jakąś szmatkę nasączoną olejem i tyle.

PS. Reszta szafy też taka zapchana - swoją drogą, to wszystkie konsmetale o głębokości 40 cm (liczonej od zewnątrz) mają jedną genialną wadę - nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak, tylko przepakowywanie jest upierdliwe...
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-02-12, 15:54

KudrigY pisze:Zazdroszczę tej wolnej przestrzeni

Bo to już druga szafa, więc jeszcze nie zdołałem zapchać :)

KudrigY pisze:nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak.

Nie do końca -> wchodzą w jednym słupku, przy środkowej ściance. Jak próbuję ustawić drugi, albo trzeci słupek, to drzwi już się nie zamykają. W obu szafach jest tak samo.

franek

Postautor: franek » 2019-02-12, 16:16

Dla piechocińskich karabinów pomaga otworzenie zamka. Wylecieć nie ma szans a rączka jest w linii z karabinem.
"kawaleryjskie" z zagieta rączką zostają tak, jak są.
Nie posiadam na razie fikuśnych snajperek z kątem otwarcia 60 stopni. Pewnie zostanie też zamknięty.

Wszystkie "drewniane" karabiny są w skarpetach z amazon/aliexpress bo w szafie ciasnota.
Szafa wyklejona grubym filcem. Nie róbcie mojego błędu - nie wyklejajcie szafy czarnym filcem! bo potem nic nie widać ...

Izraelczycy z ich wygiętą do góry dzwignią przeładowania byli bardzo mądrzy. Najbardziej przeszkadzają mi te dzwignie wystające tam gdzie nie trzeba ...w samopowtarzalnych.

KudrigY pisze:swoją drogą, to wszystkie konsmetale o głębokości 40 cm (liczonej od zewnątrz) mają jedną genialną wadę - nie wchodzi do nich konserwa krótszym bokiem do przodu :/ Na szczęście, natowskie już tak, tylko przepakowywanie jest upierdliwe...

A to ciekawe. U mnie mieszczą się. :-D
W SD1/S1 185S oraz w "starej" MLB 150S/10 o wymiarach (150x60x44) obdzwoniłem chyba z 15 sklepów zanim znalazłem starą produkcję.
Klient chce tanio, to szafy kurczą się aby cena została bez zmian. teraz jest 145cm wys i 40cm głębokości :-(
Nie rozumiem dlaczego nie ma w ofercie obu modeli ... logistyka ??? czy księgowi optymalizują ...

Na króciaki polecam pudełka hermetyczne do żywności 2,3 L takie jak tutaj (link poglądowy) są w marketach spożywczych w permanentnych promocjach za 8-15 PLN.
Wchodzi od 2 dużych do 4 małych pistoletów/rewolwerów. słupek 15 pudełek stoi stabilnie.
https://www.agdmix24.pl/pojemnik-na-zyw ... -1737.html
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-02-12, 21:23

franek pisze:Dla piechocińskich karabinów pomaga otworzenie zamka. Wylecieć nie ma szans a rączka jest w linii z karabinem.
"kawaleryjskie" z zagieta rączką zostają tak, jak są.

Próbowałem. Ale jakoś to tak nieporządnie wyglądało i nie miałem "wizualnej przyjemności" po otworzeniu szafy.
Poza tym - teraz - na tylnej ściance, za karabinami, są jeszcze dwa Tantale i nie ma miejsca na sterczące zamki.

Wróć do „Kolekcjonerzy”