Kolekcjoner dla myśliwego

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

dominikw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 19 grudnia 2018, 13:41
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: dominikw »

Koledzy jak wyglada egzamin na kolekcjonera dla mysliwego. Myslalem o krótkiej centralnego zapłonu. Czy warto jeszcze cos dołożyć?
Czy jezeli nie zdam, to stracę to pozwoleni, ktore juz mam? Czy szafa s1 na długą broń wystarczy z punktu widzenia policji? Czy dzielnicowy będzie chodzil po sasiadach jeszcze raz?
Oczywiście WPA Katowice.
Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi☺
Dominik
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: MarcinD »

Mozesz zostac imho zwolniony z egzaminu praktycznego w zakresie broni odpowiadajacej celom mysliwskim, cala reszta - badania, egzamin teoretyczny, egzamin praktyczny z krotkiej, wizyta dzielnicowego i tak dalej od nowa, bo to zupelnie nowe postepowanie i inne pozwolenie. Szafa jesli jest S1 i spelnia parametry dla mysliwskiej to spelnia dla kazdej innej. Jak nie zdasz to nie zdasz, mysliwskie zostaje. Jak bedziesz robil prawko na motor i nie zdasz to na samochod ci zabiora?:P
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: andwal »

" Myslalem o krótkiej centralnego zapłonu. Czy warto jeszcze cos dołożyć?" Centralny zapłon jest do 12mm w tym pistolety,rewolwery,karabinki,karabiny a także gładkolufowe, więc sam pistolet nie ma sensu,jeśli będziesz zdawał nowy egzamin to teoretyczny 10 pytań i 10 odpowiedzi poprawnie a na egzaminie praktycznym jesli zdasz teorię rozbieranie i strzelanie z wybranej broni,w rozporządzeniu jest napisane jak wygląda egzamin,ja nie jestem myśliwym ale 2 tygodnie temu zdałem egzamin "kolekcjonerski" na Policji i mam pozwolenie.
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2018, 20:20 przez andwal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: Leśny Dziadek »

1. Myśliwy i broń myśliwska do celów kolekcjonerskich -tak, nowe postępowanie, ale BEZ egzaminu. Dostaniesz sporszą ilość miejsc w pozwoleniu. Formalności: wniosek, opłata 242 złote, badania lekarskie, zaświadczenie o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim.
2. Myśliwy i broń do celów kolekcjonerskich, czyli to o co chodzi autorowi wątku - w zasadzie nie ma znaczenia, czy jesteśmysliwym, czy cyklistą: pełna procedura (badania, 242 + 1150, czy ile to tam teraz jest), może zwolnią z praktycznego, ale trzeba o to wyraźnie wnioskować na piśmie
3. Moim zdaniem najważniejsze - nie ograniczaj się do broni "takiej siakiej i owakiej", tylko poproś ogólnikowo o pełen zakres z ustawy, powołując się na konkretny artykuł UOBiA. Bez zbędnych podziałów. No ewentualnie, jeżeli boisz się np egzaminu praktycznego z bocznego zapłonu (niektóre wPA i egzamini na Margolinie.....) możesz dodać "z wyłączeniem broni bocznego zapłonu"
Lepiej napisać ogólnie, i dostać całość, niż wylistować a potem stwierdzić "cholera, zapomniałem o (...)". Tutaj to jestem jak wujek dobra rada: jak pisałem o szkoleniówkę, to wymieniałem zamiast napisać ogólnie, no i zapomniałem wymienić broń bocznego zapłonu. To i dostałem pozwolenie bez broni bocznego zapłonu. Wprawdzie bez egzaminu, bo jako pełen kolekcjoner jestem zwolniony z wszelkich egzaminów, ale nowy wniosek, znów badania, znów 242 złote, i wszystko przez to, że zapomniałem jednego akapitu ;/
Awatar użytkownika
Sage67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: Sage67 »

Przepraszam, że odgrzewam temat, ale nie mogę nigdzie uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Jak będzie wyglądał egzamin na pełną kolekcjonerkę, jeśli posiadam pozwolenie na myśliwską, sportową, sportową kolekcję oraz dopuszczenie?
Czy to ma jakieś znaczenie, czy też nie i zakres egzaminu oraz koszty są identyczne, jakbym zaczynał od zera? Że badania trzeba mieć aktualne, to już wiem...
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
HW-100T+LIGHT-STREAM4.5x14x44
Tikka T3 Hunter .308Win+Swarovski Z6i 2,5-15x56P HD; Merkel B3 8x57JRS/20/76+MeostarR1r 3-12x56RD;
Iż MP-27EM 12/76; CZ SHADOW 2 URBAN GREY; WALTHER PPQ .22; XD-S .45ACP;
DD M4 V7 PRO 223REM + Konus Event 1-10×24;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: rokada »

Pełna kolekcjonerka oznacza także broń alarmową, gazową i jeszcze parę rodzajów, których nie obemuje ani pozwolenie sportowe, ani myśliwskie. Nie napisałeś, do jakich rodzajów broni masz dopuszczenie. Jeśli nie obejmuje ono pozostałych rodzajów broni, o pozwolenie na które chcesz wnioskować, to na pewno będziesz musiał zdawać egzamin. Masz szansę zostać zwolniony z egzaminu w zakreie rodzajów broni, na jakie masz już pozwolenie/dopuszczenie, ale:
- na pewno musisz złożyć taki wniosek,
- nie wiadomo, czy WPA przychyli się do tego wniosku, bo art. 16 nie wymienia posiadania dpouszczenia jako powodu zwolnienia z egzaminu.
Na Twoim miejscu przygotowałbym się na to, że będziesz musiał zdawać egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Teoretyczny może odpuściliby Ci, jeśli nie będziesz musiał zdawać żadnego praktycznego.
Praktyczny będzie zapewne całkowicie bezstresowy, bo:
- broń długą centralnego zapłonu załatwi Ci pozwolenie myśliwskie,
- bropń krótką centralnego oraz długą i krótką bocznego załatwi pozwolenie sportowe,
Posiadanie tych pozwoleń oznacza, ze zdałeś odpowiednie egzaminy, a to w myśl art 16. oznacza, że jesteś zwolniony z egzaminu w zakresie tej broni). Uwaga: nie podejmuję się zgadnąć, co może powiedzieć WPA, jeśli któreś z tych pozowoleń otrzymałeś na podstawie innej ustawy, niż obecnie obowiązująca.
Natomiat co do egzamniu praktycznego w zakresie broni alarmowej/gazowej, to - cytat z rozporządzenia ministra - "zaliczenie strzelania – oddanie 3 strzałów z amunicji alarmowej w kierunku kulochwytu".

Sądzę, że koszty będą identyczne, jak w przypadku zaczynania od zera, bo:
- aktualne badania musisz przedstawić w każdym przypadku,
- opłatę za wniosek musisz wnieść w każdym przypadku,
- egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie kosztuje zawsze tyle samo, niezależnie od zakresu tego egzaminu (a egzaminu Ci raczej nie odpuszczą - patrz powyżej).
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: KG92RS »

Posiadanie aktualnej licencji (! - sam patent nie wystarcza) zwalnia z egzaminu praktycznego dotyczącego całości broni mieszczącej się w zakresie broni sportowej. Rozmawiałem z kimś, kto zdawał egzamin na pełną "kolecjonerkę", mając licencję -> strzelił z gazówki w stronę kulochwytu. I to był koniec egzaminu praktycznego. Ale cena była normalna.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: rokada »

Dali mu pełną kolekcjonerkę tylko na podstawie licencji? Bez ograniczenia centralnego zapłonu do 12mm?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: KG92RS »

Nie. Zdał egzamin na "pełną kolekcję", ale w ramach tego egzaminu, na podstawie licencji, był zwolniony z części praktycznej, dotyczącej broni centralnego zapłonu, bocznego zapłonu i gładkolufowej. Ponieważ z tych rodzajów broni, zdał już egzamin wcześniej, "na podstawie innych przepisów".
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: rokada »

Czyli w decyzji ma wpisane "broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi", bez dopisku "o kalibrze do 12mm"?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: KG92RS »

Nie wiem, co ma wpisane w decyzji. Podejrzewam, że ma wymienione wszystkie rodzaje broni występujące w ustawie, które są określone dla celu kolekcjonerskiego. Z wyłączeniem broni samoczynnej oczywiście.
Raczej nie ma zapisu, o którym wspomniałeś, bo to by oznaczało, że może mieć broń krótką powyżej 12mm, a taka w ustawie nie występuje.
Broń długa "centralna" powyżej 12mm mieści się w ramach celu łowieckiego - bo obejmuje on każdą broń dopuszczoną do wykonywania polowań.
jozeczek24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 13 października 2015, 22:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: jozeczek24 »

Tak na marginesie, to jestem ciekaw które WPA dysponuje na egzamin bronią o kalibrze > 12mm ? Pewnie nigdzie nie mają, więc jak realnie mieli by to sprawdzić na egzaminie
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: rokada »

Pewnie żadne WPA nie organizuje egzaminów z broni o kalibrze ponad 12mm, bo po prostu nie musi tego robić. Organizuje egzamin zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra SWiA. To rozporządzenie nie ma opisanego osobnego rodzaju broni o kalibrze ponad 12mm. Załącznik nr 2 opisuje jedynie takie rodzaje strzelań:
1. Strzelanie z broni palnej bojowej – pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu
2. Strzelanie z broni gazowej lub alarmowej:
3. Strzelanie z pistoletów maszynowych ogniem pojedynczym
4. Strzelanie ze strzelb gładkolufowych
5. Strzelanie z karabinków samoczynnych, samopowtarzalnych i karabinów ogniem pojedynczym
6. Strzelanie z broni bocznego zapłonu (1 - pistoletu, 2 - karabinka)
Dla broni długiej centralnego zapłonu o lufach gwintowanych - niezależnie od tego, czy ktoś występuje o pozwolenie na taką broń sportową w celu kolekcjonerskim, czy występuje o pozwolenie na taką broń do celów łowieckich w celu kolekcjonerskim - egzamin praktyczny będzie polegał na tym, co opisano w punkcie 5. To jedyny punkt, w którym występuje broń o takich cechach.
Ale kwit, który się dostanie po zdaniu egzaminu, będzie zapewne różny w każdym z tych przypadków. Przypadek pierwszy raczej będzie miał wpisane ograniczenie kalibru do 12mm (bo tak jest opisana w UoBiA broń sportowa - art. 10 ust. 4 pkt 4), przypadek drugi nie powinien mieć takiego ograniczenia (bo UoBiA w art. 10 ust. 4 pkt 3 odsyła do przepisów o broni dopuszczonej do wykonywania polowań, a AFAIK w tych przepisach nie ma górnego ograniczenia kalibru).
Awatar użytkownika
Sage67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: Sage67 »

Dzięki, Koledzy.
Już dowiedziałem się, że najlepiej jest złożyć wniosek o wydanie dopuszczenia do posiadania broni, ponieważ poszerza trochę możliwości w przyszłości (broń samoczynna) oraz pozwala na zaliczenie tego egzaminu w przypadku składania później wniosku o "pełną kolekcję" (oczywiście, już bez samoczynnej).
Składając taki wniosek dowiedziałem się, że zostanę zwolniony z egzaminu praktycznego z rodzajów broni, którą obejmuje pozwolenie sportowe, ale będę musiał zadać egzamin z pistoletów i karabinków samoczynnych (oczywiście strzela się ogniem pojedynczym). Gdybym wystąpił od razu o kolekcję, to z tego zostałbym również zwolniony, ale egzamin - 1150, zamiast 600...
Musiałem też z wniosku wykreślić miotacz gazu bojowego, ponieważ żadna komenda w Polsce podobno nie ma go na stanie do celów egzaminacyjnych. No i nie będę miał egzaminu z pistoletu sygnałowego i... paralizatora :-)
HW-100T+LIGHT-STREAM4.5x14x44
Tikka T3 Hunter .308Win+Swarovski Z6i 2,5-15x56P HD; Merkel B3 8x57JRS/20/76+MeostarR1r 3-12x56RD;
Iż MP-27EM 12/76; CZ SHADOW 2 URBAN GREY; WALTHER PPQ .22; XD-S .45ACP;
DD M4 V7 PRO 223REM + Konus Event 1-10×24;
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1387
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolekcjoner dla myśliwego

Post autor: rokada »

Sądzę, że konieczność wykreślenia z wniosku miotaczy gazu obezwładniającego wynika raczej z faktu, że - zgodnie z art. 9 ust. 3 UoBiA - pozwolenia na broń, wymienioną w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4) wydaje komendant powiatowy, nie wojewódzki. Tak samo jest z pozwoleniem na kuszę: miotacz to art 4.1.3, kusza to art 4.1.4b.

Generalnie nie powinno Cię w ogóle obchodzić to, czy policja posiada broń, niezbędną do przeprowadzenia egzaminu, czy nie. Zapewnie możliwości przeprowadzenie egzaminu jest ich obowiązkiem. Co prawda w tym przypadku i tak rozważanie tego problemu jest mało sensowne, bo w rozporządzeniu ministra SWiA w sprawie egzaminów nie ma ani słowa na temat egzaminu praktycznego z zakresu miotaczy gazu obezwładniającego (co IMHO należy interpretować jako brak konieczności zdawania takiego egzaminu).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”