Zastava M70B1 problem

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

HAKKR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 08 lutego 2018, 21:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Zastava M70B1 problem

Post autor: HAKKR »

Witam,

Bardzo proszę znawców tematu o podpowiedź co zrobić, jak rozwiązać problem, który występuje w naszej Zastawie M70B1.
Problem to: pazur wyciągu uderza w krawędź komory - zostaje wyraźny ślad (zdjęcia).
https://www.fotosik.pl/zdjecie/be5b0cd4b3ff9867
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0e1f831c4b4aa049

1. Po zakupie, przed strzelaniem nic w tym miejscu nie było widoczne.
2. Broń strzela i prawidłowo przeładowuje ale wystrzelone zostało tylko ok. 30 nabojów.
3. Broń była na oględzinach u rusznikarza. Jego zdaniem, takie coś nie powinno mieć miejsca. Może dojść do uszkodzenia pazura i braku wyrzucania łusek.
4. Korzystają z uprzejmości kolegi - sprawdzona została jego Zastava (z tego samego źródła) i w jego egzemplarzu
pazur wystaje o podobną długość względem zamka, jednak sfrezowanie komory jest głębsze. Po zamknięciu zamka
jest jeszcze luz (ok 0,6mm) między komorą a pazurem.
5. Wynika więc z tego, że w naszym egzemplarzu lufa (komora) ma za płytkie sfrezowanie pod pazur wyciągu.
6. Zwróciłem się do sprzedawcy który kontaktował się ze swoim rusznikarzem (broni jednak nie oglądał).
Dostałem odpowiedź, że to kałach i ma się dotrzeć.
7. Jednak świadomość, że coś w broni jest nie tak i że może nastąpić awaria/uszkodzenie - nie daje radości ze strzelania.
8. Dodatkowo (choć raczej to nieistotne) karabin wyjątkowo mocno zgniata łuski. Zostają też poprzeczne ślady (zdjęcie).
Na strzelnicy nie było akurat dużo innych mosiężnych łusek, ale żadne z nich nie były aż tak sponiewierane jak te z naszej Zastavy.
Dodatkowo, różne strzelnicowe łuski raczej bez problemu dawały się włożyć do AKM-u kolegi (od Popińskiego) i zamknąć zamek.
Jednak żadna z tych łusek nie mieściła się do komory Zastavy (nie da rady zamknąć zamka, a później jest problem z jego cofnięciem - klinuje się).
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1adc5d8df9d1b7c5

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam,
R+H
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 00:27 przez HAKKR, łącznie zmieniany 1 raz.
Znalezione na forum:
"Polska ma od stuleci wykształcone słownictwo techniczne, precyzyjne i nie widzę powodu, aby używać jakiegoś - cytując pewnego polityka - "murzyńskiego" języka do opisu konstrukcji strzeleckich."
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1433
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: LongTom »

jak nowy to reklamuj
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 10:36 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: KG92RS »

Sprawdziłem w czterech "kałaochopodobnych", które mam pod ręką (Tantal, M76, AKS i Galil). W każdym z nich, po zaryglowaniu zamka z nabojem, pomiędzy pazurem wyciągu, a krawędzią komory jest przerwa. Mniejsza lub większa, ale jest -> pazur wyciągu nie ma najmniejszych szans na uderzenie o krawędź komory.

Moim zdaniem -> broń do wymiany/zwrotu w ramach rękojmi.

To, że strzelone łuski nie wchodzą do komory, jest normalne -> komory nabojowe wykonywane są z pewną tolerancją, a co za tym idzie, łuski po strzale mają inne wymiary.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: Bardzozly »

HAKKR pisze:8. Dodatkowo (choć raczej to nieistotne) karabin wyjątkowo mocno zgniata łuski. Zostają też poprzeczne ślady (zdjęcie).
Wiele kałaopodobnych i kałachopochodnych tak robi, nie martwiłbym się zbytnio.

Co do reszty, podobnie jak koledzy - sugeruję reklamację. Oraz podanie namiaru na tego sprzedawcę i - za pewien czas - opisanie finału sprawy, ku przestrodze (lub ku pochwale).
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
HAKKR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 08 lutego 2018, 21:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: HAKKR »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Dziękuję KG92RS, że sprawdziłeś w swoich egzemplarzach.
Teraz już wiem, że taka sytuacja to nie jest: że tak w kałachu może być".

Jeśli zamek jest zaryglowany to pazur dotyka do brzegu sfrezowanej części komory (szczelina = zero).
Nie wchodzi najcieńszy pasek 0,02 mm jaki miałem do mierzenia. Przy domykaniu zamka można nawet powiedzieć, że pazur się delikatnie ugina od nacisku od komory.

Tutaj zdjęcie zaryglowanego zamka:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/cdbb161d21bac272

Broń kupiłem od sympatycznego człowieka ze Śląska, który organizuje forumowe groupony.
Znalezione na forum:
"Polska ma od stuleci wykształcone słownictwo techniczne, precyzyjne i nie widzę powodu, aby używać jakiegoś - cytując pewnego polityka - "murzyńskiego" języka do opisu konstrukcji strzeleckich."
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: betoniarz08 »

Tylko co tu reklamować jak strzela?
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: lemuchr »

jeżeli jest nie tak to chyba lepiej reklamować jak jeszcze strzela niż jak strzelać przestanie.
A dystrybutor odda do rusznikarza ten sfrezuje i pójdzie dalej naprawiona.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: KG92RS »

betoniarz08 pisze:Tylko co tu reklamować jak strzela?
Jak samochód Ci skrzypi i dymi z wydechu, to też nie reklamujesz -> bo jeździ?
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: betoniarz08 »

Zadne porównanie. To reklamuj jak jesteś pewny swego stanowiska. Istnieje jesze coś takiego jak dotarcie broni a na reklamacje masz 2 lata jak z kazdym innym towarem, najpierw usuniecie usterki , wymiana na inny lub zwrot pieniedzy.
Mateu.sz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 listopada 2017, 14:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Internety
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: Mateu.sz »

Mam karabinek z tego samego źródła, wystrzelone 40 sztuk do tej pory. Uwag brak.

Za to pomierzyłem to i owo:
- przy zamkniętym i dociśniętym wprzód zamku mam jakieś 0,25 mm luzu między wyciągiem, a podfrezowaniem w komorze.
Wyciąg nie zostawia śladów na komorze.

Co rzuciło mi się w oczy na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu to odległość między fragmentem komory nabojowej, na której znajdują się ślady narzędzia tokarskiego, a prostopadłym do lufy wcięciem w komorze zamkowej.

U mnie to wcięcie komory zamkowej zachodzi na "ryflowany" fragment komory nabojowej. Zaznaczyłem to czerwonym okręgiem na poniższym zdjęciu.
Obrazek

U Ciebie oba te elementy są z tego co widzę zgrane.

Może to tylko inna długość tego "ryflowanego" obszaru.
Zróbmy eksperyment. Zmierz proszę suwmiarką (głębokościomierzem) odległość najdalszej krawędzi komory nabojowej (nie podfrezowanej) od przedniej, prostopadłej do komory ścianki (lewa strzałka na zdjęciu) i odległość między ryglem, a krawędzią komory nabojowej (prawa strzałka na zdjęciu).

U mnie obie odległości to odpowiednio
- 19,4 mm
- 14,8 mm

Nie wiem czy pomiary suwmiarką z noniuszem będą miarodajne w odniesieniu do broni...ale co szkodzi sprawdzić.
Jak mawiał trener Piechniczek „Jeśli chcesz grać w piłkę, musisz myśleć jak piłka”.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: KG92RS »

betoniarz08 pisze: najpierw usuniecie usterki , wymiana na inny lub zwrot pieniedzy.
To z tytułu gwarancji, a z tym może być ciężko. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rękojmi, bo za to odpowiada sprzedawca. I domagać się wymiany karabinu na wolny od wad -> ponieważ ten sprzedany jest wadliwy. Nie uszkodził się podczas eksploatacji -> jest wadliwy od początku i wadliwy został sprzedany.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: lemuchr »

oczywiście że korzystamy z niezgodności towaru z umową nie z gwarancji!!
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
HAKKR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 08 lutego 2018, 21:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: HAKKR »

Mateusz,

Pomierzyłem i tak to wygląda:
- 18,52mm od korpusu do krawędzi niesfrezowanej (czerwone okręgi - miejsca pomiaru)
- 13,28mm od rygla do krawędzi niesfrezowanej (niebieskie okręgi)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b2ce3c223bfcd009

Sprzęt dość precyzyjny to mierzył jednak dojście jest dość trudne a i krawędzie nie mają
prostopadłej płaszczyzny. Wyniki więc są "orientacyjne".
Znalezione na forum:
"Polska ma od stuleci wykształcone słownictwo techniczne, precyzyjne i nie widzę powodu, aby używać jakiegoś - cytując pewnego polityka - "murzyńskiego" języka do opisu konstrukcji strzeleckich."
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: tomek89 »

HAKKR pisze:Mateusz,

Pomierzyłem i tak to wygląda:
- 18,52mm od korpusu do krawędzi niesfrezowanej (czerwone okręgi - miejsca pomiaru)
- 13,28mm od rygla do krawędzi niesfrezowanej (niebieskie okręgi)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b2ce3c223bfcd009

Sprzęt dość precyzyjny to mierzył jednak dojście jest dość trudne a i krawędzie nie mają
prostopadłej płaszczyzny. Wyniki więc są "orientacyjne".
U mnie jest ~14.1-2 mm i ~19.4 mm. Te wymiary jednak niewiele powiedzą. Istotny jest zamek i jego dopasowanie. Grubość rygla lewego mierzona od czoła zamka do podstawy rygla u mnie to 13.9 mm, co przy zaryglowaniu daje ~0.2-0.3 mm przerwy między krawędzią komory (niepodfrezowaną) a czołem zamka. Zakładam że headspace jest w granicach normy (tego akurat pewien nie jestem, ale kilkadziesiąt strzałów było ok i nie ma widocznych śladów rozdymania łusek). U kolegi HAKKR widzę takie scenariusze:
- komora nabojowa była za głęboka, przez co head space był nadal za duży przy zamku dotykającym czołem komory. Lufę lekko skrócono od strony komory, nie poprawiono podfrezowania pod pazur
- fabrycznie podfrezowanie było po prostu zbyt małe (na zdjęciach tego nie widać, ale wydaje mi się że 1sza teoria jest bardziej prawdopodobna - krawędź frezowania jest zbyt ostra)
Wszystko zakładając, że ten co karabinek składał, starał się ustawić headspace. Wydaje mi się jednak faktycznie wystarczy poprawić podfrezowanie, co zdaje się być relatywnie proste. Dojście jest, prawa krawędź komory jest odsunięta od ścianki komory ryglowej. Trzeba sprawdzić przed frezowaniem czy warto się w to bawić - czy jest bezpiecznie - trzeba sprawdzić headspace.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1433
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zastava M70B1 problem

Post autor: LongTom »

Czym powinien zająć się sprzedawca, jeśli broń jest nowa ze sklepu.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”