Dwa pytania z technologii

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1405
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Dwa pytania z technologii

Post autor: zoom2 »

Umieszczam te pytania w dziale "kolekcjonerzy, gdyż tyczą one broni stalowej, a broń stalowa nawet ta produkowana współcześnie, wykorzystuje technologie (choć zmodyfikowane i ulepszone) których fundament tkwi w początkowych latach XX stulecia i międzywojnia.

1.Jako sposób na łącznie części metalowych znacznie częściej spotykam się z róznymi typami lutowania (ang. soldering, brazed) niż ze spawaniem (ang. welding)
Nawet w technologii zamka naszego P-83 było używane własnie lutowanie a nie spawanie.
Czy może mi ktoś wyjaśnić z inżynierskiego punktu widzenia co determinuje,że w produkcji broni, częściej zastosowanie ma lutowanie a nie spawanie?


2. Czy znane są rozwiązania w których brodę z lufą łączy sie za pomocą lutowania?
Zawsze wydawało mi się że ze względu na siły które wystepuja w trakcie pracy broni element ten (broda) stanowi monolit z lufa?

p.s pytania te są pewnego rodzaju pokłosiem śledzenia wielu materiałów o broni (głownie anglojęzycznych) a co do których mam bardzo często poważne watpliwości co do ich rzetelności merytorycznej
Ostatnio zmieniony 04 maja 2018, 15:01 przez zoom2, łącznie zmieniany 2 razy.
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: FridayNightSpecial »

Co do punktu 1 i tylko tak na szybko, bez doglebnych analiz.
Spawanie podgrzewa metal do temperatury topnienia.
Im dalej od spawu tym jest mniejsza ale cieplo sie rozchodzi gdzie moze.
W pewnej odleglosci od spawu metal ma temperature w jakiej zmienia sie struktura ziaren a z nia cala reszta cech metalu.
Z tego wlasnie powodu rdza bierze metal kolo spawow choc tu raczej nie o to chodzi.
Chcialbys jednak miec lufe ktora jest jednakowo wytrzymala na calej dlugosci.
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: chief-moonshine »

Co do spawania to SpecjałPiątkowejNocy już odpowiedział.
Co do lutowania luf to owszem, są takie. Na przykład niektóre wersje 1911 mają cały "barrel hood" (przepraszam, nie znam polskiej nazwy) nalutowywany na lufę właściwą (nazywa się to "2-piece barrel"). Tyle tylko że w 1911 rygle są przed całym "barrel hood" więc fragment lufy przenoszący naprawdę duże obciążenia jest monolitem. Jedynie odryglowanie idzie przez kawałek przylutowany, a tam siły są znacznie mniejsze i inaczej skierowane. Technologia jest dzięki temu niezawodna i z tego co wiem stosują ją też renomowani producenci. Nie sądzę natomiast żeby coś takiego dało się zrobić w nowomodnych pistoletach gdzie ryglem jest "barrel hood" wchodzący w okno wyrzutowe.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1405
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: zoom2 »

Dzięki panowie za wyjaśnienia i nowe tropy.
Dowiedziałem się ,że technologia "2 piece barrel" była stosowana nie tylko w 1911 ale (i to chyba nawet częsciej) w Browningu HP.
Zapraszam do podsyłania nowych śladów w tej dziedzinie.

A co do nowomodnych dzisiejszych luf to taka lufa Glocka czy Hecklera jest dużo prostsza w obróbce maszynowej od lufy 1911. Tym samym pokusa cięcia kosztów za pomocą 2 piece barrel nie jest taka oczywista.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2018, 14:39 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
Ronin025
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 22:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: Ronin025 »

Lutowanie twarde jest także bardzo wytrzymałym połączeniem.
Tak jak wyżej kolega napisał. Spawanie zbyt ingeruje w strukturę metalu i może to jest główną przyczyną stosowania połączeń lutowanych.
Myślę, że w przypadku prac rusznikarskich łatwiej coś wylutować?
Ale tak tylko głośno myślę.
Właściwie to bardzo ciekawy temat i mam nadzieje , że uda nam się wymyślić dlaczego lutują a nie spawają.
Colt navy confederate 44, CZ SP-01 shadow 9x19, Kandar CP1 4.5, Franchi Llama 32 ACP
melonmelon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 04 kwietnia 2018, 11:32
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: melonmelon »

Spawanie to zawsze słabszy materiał przy obciążeniu zmęczeniowym.
Jeśli spawanie było stosowane przed obróbką cieplną detalu, to własności wytrzymałościowe są oki, jednak zmęczenie dalej kuleje. Bo spoina to materiał łany, statystycznie wystąpią wady jakieś.
Dobrze zaprojektowane spawanie pozwala na dużą wytrzymałość zmęczeniową. Choć tu wchodzi Wykres Wöhlera, trudne. Patrz: obrzydzenie spawania w lotnictwie. Są szaleńcy: ja spawam ostrza do czekanów technicznych jako jeden z niewielu, ale ja jestem leniwy...
Wchodzi jeszcze w grę materiał wykorzystywany w klamotach, jest uważany wg wytycznych spawalniczych jako trudnospawalny.
Lutowanie twarde może być przeprowadzone jednocześnie z obróbką cieplną detalu. Lutowanie miedzią wierteł do betonu. W piecu próżniowym łatwizna.
Lutowanie twarde może być przeprowadzone po obróbce cieplnej detalu, wtedy temperatura lutowania powinna być niższa/równa temperaturze odpuszczania detalu. Stąd użycie stopów o niższym likwidusie: brązy, brązy z cynkiem itd.
Dobrze zaprojektowane lutowanie twarde z zamkiem jest cholernie wytrzymałe na ścinanie.
Generalnie ważne jest właśnie dobranie temperatury lutowania i odpuszczania stali, ale to już opanowane, łutów jest mnogo.
Lutowanie miękkie raczej słabsze jest, chyba wcale nie wykorzystywane do klamotów. Choć nie wiem, jak są lutowane luty w dubeltówce?

pozdro
ogór
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 23:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Dwa pytania z technologii

Post autor: ogór »



Z tego filmiku wygląda że przy komorach jest twarde, reszta chyba miękkie? nie widać za bardzo koloru luf w trakcie i po więc ciężko stwierdzić.

Edyta
Tu film z całym procesem

Ostatnio zmieniony 07 maja 2018, 18:13 przez ogór, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”