Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

newgunny
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 02 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: newgunny »

Witam

Ostatni temat nie odbił się wielkim odzewem, ale mam inne pytanie, już do wszystkich kolekcjonerów, nie tylko w okolicach Olsztyna - czy na egzaminie praktycznym mając do zdawania broń krótką, długą bocznego i centralnego zapłonu i gładkolufową każdą musieliście przez strzelaniem rozłożyć, złożyć i nazwać elementy konstrukcyjne czy losowaliście jeden egzemplarz a później strzelaliście już ze wszystkiego?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KOM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 19 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: KOM »

Na pewno nie rozbiera się wszystkiego. Jaki konkretnie egzemplarz będzie się rozbierać u was to najlepiej się dowiedzieć od tych co zdawali niedawno bo to też się może zmienić z czasem.
U nas rozbierany był P-83 na stanowisku strzeleckim wiec przynajmniej nie było problemu z wyborem kierunku bezpiecznego bo był nim kulochwyt.
No i w zależności na co się trafiło to albo się rozbierało broń albo składało.
Tak czy siak powodzenia.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: MarcinD »

W Warszawie ze 3 lata temu jak zdawalem to rozbieralo sie glocka, a nazywalo istotne czesci w kazdym egzemplarzu na stole. Egzaminator od razu sam powiedzial, gdzie jest kierunek bezpieczny. Strzelalismy ze wszystkiego, zgodnie z papierami.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
newgunny
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 02 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: newgunny »

KOM pisze:Na pewno nie rozbiera się wszystkiego. Jaki konkretnie egzemplarz będzie się rozbierać u was to najlepiej się dowiedzieć od tych co zdawali niedawno bo to też się może zmienić z czasem.
U nas rozbierany był P-83 na stanowisku strzeleckim wiec przynajmniej nie było problemu z wyborem kierunku bezpiecznego bo był nim kulochwyt.
No i w zależności na co się trafiło to albo się rozbierało broń albo składało.
Tak czy siak powodzenia.
Olsztyn?

No właśnie ciężko dowiedzieć się jakimi broniami dysponuje ta moja komenda, strzelnice w Olsztynie też nie mają wszystkich broni, żeby się przyuczyć - z bronią krótką nie ma problemu, czy to boczny czy centralny zapłon, ale broń długa c. albo b. zapłon to już trudniej - w różnych komendach różne egzemplarze się trafiały tj. poczytałem sprawozdania zdających - od SWD Dragunowa przez kbks brno po CZ 550 i Mosina na akms'ie skończywszy. Samą teorię szybko sobie przyswajam, co prawda to język urzędowy nierzadko ale taki styl mi odpowiada do uczenia się, jednakże części praktycznej nie da się ominąć - zarówno strzelanie jak i rozkładanie u mnie leży, po prostu brak praktyki - to drugie na razie próbuję przynajmniej w jakimkolwiek stopniu przyswoić sobie z youtube, ale co innego patrzeć w ekran a co innego zrobić to poprawnie na egzaminie, jak ktoś ci patrzy na ręce.

Podczas rozkładania broni pytali was może np. na jakiej zasadzie działa dana broń (automatyka broni)? - coś w stylu ,,na zasadzie odrzutu swobodnego zamka" ?
Enderhawk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 14 października 2017, 20:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: Enderhawk »

Poszukaj instrukcji do konkretnych rodzajów broni przez google. Często dostępne sa materiały policyjne lub np. Dla służby ieziennej, ładnie opisane z obrazkami itd.

Polecam tez na platformie steam jest „gra” ”gun disassembly”. Można tam rozebrać bron w całości, do czyszczenia, popatrzeć jak działa. AK dostępny od początku, na pozostałe bronię trzeba sobie zebrać punkty na kalachu albo je dokupić za kilkanaście pln.
Jedyny minus ze nazwy części broni sa w j. Angielskim..
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: MarcinD »

A najlepiej usmiechnij sie do kolegow z forum posiadajacych egzemplarze bywajace na egzaminach, na pewno ktos ci pokaze i pozwoli zlozyc rozlozyc pod nadzorem. Ew. jak nie bardzo masz taka mozliwosc, to przejdz sie na strzelnice, zazwyczaj instruktorzy znaja temat pozwolen i cie pod egzmin przygotuja. Ja tak zrobilem. Z glocka przeszkolil mnie kolega, cala reszte ogarnalem na strzelnicy z instruktorem, wlaczenie z rozbieraniem mossberga.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: Revolut »

newgunny pisze: Podczas rozkładania broni pytali was może np. na jakiej zasadzie działa dana broń (automatyka broni)? - coś w stylu ,,na zasadzie odrzutu swobodnego zamka" ?

Miałem takie pytania na praktycznym.

Najpierw miałem wziąć do ręki Glocka - oczywiście spytałem o bezpieczny kierunek (byliśmy w sali konferencyjnej), kazano mi go sobie wybrać, więc wybrałem wolny róg pomieszczenia. Broń leżała na stole, więc sprawdziłem ją itd. Odłożyłem ją już widocznie rozładowaną.

Potem kilka pytań o bezpieczeństwo, typu kto może wydać komendę stop i pytania w stylu "co to jest" gdzie nazwałem rodzaje broni i sposób działania. Akurat ja nic nie rozkładałem, ale następna osoba miała mniej gadania a za to rozkładała Glocka.

Różne opisy egzaminu czytałem na forum, gdzie jedna osoba rozkładała, a kolejna składała broń. Wszystko zależy od tego na jaką komisję trafimy.

Polecam spędzić kilka godzin na strzelnicy i poświęcić to na rozkładanie/składanie.

O ile Glocka opanujesz po 2-3 razach, Glauberyt pewnie zajmie z 10 min, AK podobnie, to np Mossberg może zaskoczyć :D nie jest to trudna broń, po prostu trzeba poznać jej specyfikę.
Na strzelnicy powiedziałem na co się szykuję i poprosiłem o rozkładanie i składanie tego co na egzaminie + strzelanie wszystkiego tak jak na egzaminie. Gdy potwierdziłem sam sobie, że spokojnie wszystko da się zrobić, to na egzamin pojechałem dużo spokojniejszy :D
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
KOM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 19 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: KOM »

newgunny pisze:
Olsztyn?

No właśnie ciężko dowiedzieć się jakimi broniami dysponuje ta moja komenda, strzelnice w Olsztynie też nie mają wszystkich broni, żeby się przyuczyć - z bronią krótką nie ma problemu, czy to boczny czy centralny zapłon, ale broń długa c. albo b. zapłon to już trudniej - w różnych komendach różne egzemplarze się trafiały tj. poczytałem sprawozdania zdających - od SWD Dragunowa przez kbks brno po CZ 550 i Mosina na akms'ie skończywszy. Samą teorię szybko sobie przyswajam, co prawda to język urzędowy nierzadko ale taki styl mi odpowiada do uczenia się, jednakże części praktycznej nie da się ominąć - zarówno strzelanie jak i rozkładanie u mnie leży, po prostu brak praktyki - to drugie na razie próbuję przynajmniej w jakimkolwiek stopniu przyswoić sobie z youtube, ale co innego patrzeć w ekran a co innego zrobić to poprawnie na egzaminie, jak ktoś ci patrzy na ręce.

Podczas rozkładania broni pytali was może np. na jakiej zasadzie działa dana broń (automatyka broni)? - coś w stylu ,,na zasadzie odrzutu swobodnego zamka" ?
Niech mnie ktoś poprawi jeżeli błądzę ale pytania o budowę i rozkładanie broni dotyczy tylko pistoletów. Długiej na egzaminie się nie rozbierało.
Ickx
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwietnia 2017, 08:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: Ickx »

Znajomy na bank rozbierał AKMS (Warszawa) inni którzy z nim zdawali rozbierali Glauberyt więc nie tylko zwykłe pistolety. Nie spotkałem się osobiście żeby komuś kazali rozbierać strzelbę pompkę.
newgunny
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 02 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: newgunny »

AKMS już rozbierałem, wielkiej filozofii nie ma, glocka, walthera p99, p-64 i p-83, margolina (chyba tylko te pojawiają się z krótkich na egzaminach nie?) też dam rade, aczkolwiek nigdy tego nie robiłem, więc muszę tylko przećwiczyć, gorzej jest z bronią długą - tj. poczytałem po spowiedziach innych to ludzie dostają m.in. kbks brno i cz550 - tych modeli za nic nie mogłem znaleźć na strzelnicach, a i ich podejście... no cóż, powiedzmy, że nie chciałem być nieuprzejmy i chyba zbyt mało dosadnie powiedziałem, że mam zbyt napięty grafik, żeby uczęszczać w kursach organizowanych dla grup osób ubiegających się o pozwolenie. Mossberg trochę mnie przeraża, ale skoro ludzie zdają go na egzaminie, to czemu i nie ja. Gorzej z imperatorem - jak ostatecznie znalazłem strzelnicę, która umożliwiłaby naukę na cz-ce i kbksie tak imperatora nie widzę nigdzie.

Co do materiałów - owszem, znalazłem jakieś pdfy z policji, ale trochę stare - 2012 rok z Legionowa. Bardziej przydają się w nauce zasad bezpieczeństwa na strzelnicy itp. Ktoś może powiedzieć, że i te są dobre - owszem, są, ale nie są najlepsze. Chodzi o to, że zmienia się trochę obycie z bronią, prosty przykład - wcześniej można było normalnie nazwać dzyndzel w kabłąku ,,spustem", teraz wymagają by to był ,,mechanizm spustowo-uderzeniowy" - nie chciałbym przez taką głupotę uwalić egzamin - nie jest tani, a poprawka ze względu na wyjazd nie wchodzi nawet w grę. Dodatkowo są tam tylko bronie krótkie, ani wzmianki o akms (tego tj. wspomniałem ogarniam, no i w ramach studiów mam materiały dydaktyczne) czy glauberycie lub nawet mossbergu, gdzie nie wspomnę o tych kbksach i cz-kach - ani nazwanych części konstrukcyjnych ani instrukcji rozkładania - po prostu 0.
newgunny
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 02 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: newgunny »

MarcinD pisze:A najlepiej usmiechnij sie do kolegow z forum posiadajacych egzemplarze bywajace na egzaminach, na pewno ktos ci pokaze i pozwoli zlozyc rozlozyc pod nadzorem. Ew. jak nie bardzo masz taka mozliwosc, to przejdz sie na strzelnice, zazwyczaj instruktorzy znaja temat pozwolen i cie pod egzmin przygotuja. Ja tak zrobilem. Z glocka przeszkolil mnie kolega, cala reszte ogarnalem na strzelnicy z instruktorem, wlaczenie z rozbieraniem mossberga.

Właśnie dlatego zarejestrowałem się na forum i próbowałem rozeznać, czy nie ma nikogo w pobliżu, kto już ma doświadczenie z moją komendą i/lub posiada bronie, które występują na egzaminie.
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 721
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: woytas »

Ja się na taki egzamin nie wybieram ale z mojego doświadczenia zawodowego powiem tak. Był czas, że miałem egzaminy w związku z pracą przy urządzeniach UDT powtarzany co 5 lat. Komisja miała przygotowany zestaw obowiązkowy pytań bardzo luźno związany z wykonywanymi przez nas pracami. Ale odpowiedzi były 0-1. Zakuć, zdać, zapić, zapomnieć. Powinien być standard rozbieranej broni AKMS, Glock, jakiś Iż27. Rozbierasz, składasz i zaliczasz.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Enderhawk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 14 października 2017, 20:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: Enderhawk »

Uważam że egzaminowanie z rozkładania i składania broni ma sens, jeżeli do broni którą się posiada można kupić też amunicję i z tej broni korzystać.
Już nieważne jaki to rodzaj broni, czy długa gazowa, tłokowa, czy krótka, w końcu i tak się zabrudzi. Wtedy taki kolekcjoner będzie chciał ją wyczyścić i może sobie, lub komuś innemu, zrobić krzywdę. Kwestia sprawdzenia czy wie mniej więcej o co biega i czy robi to bezpiecznie.
To samo strzelanie - tj. praktyka na strzelnicy. Ludzie posiadający pozwolenie na broń mają nieco inne warunki niż ci bez pozwolenia..

Inna sprawa że wymóg ustrzelenia określonej ilości punktów na broń bocznego zapłonu wywołuje śmiech przez łzy, to samo rozkładanie egzotycznej broni, co jest celowym zabiegiem - w końcu kupując broń ma się też do niej instrukcję, a podstawowe umiejętności rozkładania można sprawdzić na kałachu..


Taka ciekawostka - w WPA Gdańsk trzeba pokazać że umie się rozłożyć broń na którą jest wniosek - jak się ma na centralny zapłon i gładką lufę to trzeba rozłożyć krótką centralnego zapłonu, długą centralnego zapłonu i mossberga (wg kategorii na legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni). Druga kwestia - o ile do tej pory można było, po egzaminie, zrezygnować z rodzaju broni na który się nie zdało (strzelanie, rozkładanie) - teraz egzamin jest cały uwalony. To są wytyczne z góry, więc podejrzewam że dla każdego WPA.
Ostatnio zmieniony 22 marca 2018, 15:03 przez Enderhawk, łącznie zmieniany 1 raz.
newgunny
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 02 marca 2018, 17:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie - egzamin praktyczny

Post autor: newgunny »

Hmm.. właśnie się dowiedziałem, że u mnie raczej nie ma na egzaminie broni długiej bocznego takiej jak mnie brno ani cz550 ( A krótka to cz 75 - małe zdziwienie,co prawda to broń używana przez policję ale nie słyszałem żeby się pojawiała na egzaminach). Macie może jeszcze jakieś inne propozycje co do długiej BZ? Nawet nie próbuje pisać do komendy - nikłe szanse na odpowiedź a nawet jeśli się dowiem to dopiero jak mnie zaproszą na egzamin. Wolałbym przedtem się przygotować
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”