Pierwsza sprzedaż

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Norbert007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 24 listopada 2017, 18:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pierwsza sprzedaż

Post autor: Norbert007 »

Mam pytanie dotyczące sprzedania broni innej osobie fizycznej. Posiadam pozwolenie kolekcjonerskie i chcę sprzedać mojego GLocka 19, rozumiem że należy sporządzić umowę wraz z wszystkimi danymi osobowymi kupującego/ sprzedającego, nr pozwolenia oraz co jest przedmiotem sprzedaży. Pytanie tylko czy osoba kupująca ode mnie broń również musi dać promesę tak jak przy kupnie broni w sklepie? Czy poza wyrejestrowaniem broni po takiej transakcji należy coś jeszcze zrobić w tym temacie?
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Rimski »

Tak, od kupującego musisz dostać promesę i zwróć przy tym uwagę, czy on na podstawie tej promesy może kupić tego glocka.

Oprocz wyrejestrownia nie musisz nic robić, chyba, że w umowie wpiszecie, że to Ty płacisz podatek PCC.
Ostatnio zmieniony 06 grudnia 2017, 21:32 przez Rimski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Zibi70 »

Kolego,

Pytanie, które zadałeś tak na prawdę nie powinno paść, ale ok.
Nie masz prawa sprzedać komukolwiek broni, jeśli nie dostaniesz w zamian właściwej dla rodzaju sprzedawanej broni promesy.
Wzór umowy kupna sprzedaży znajdziesz choćby tutaj. http://wpa.policja.waw.pl/wpa/bron/wzory-podan/7379,Wzory.html

W ustawie masz napisane w jakim terminie masz wyrejestrować sprzedaną broń i oddać promesę przyjętą od kupującego.
Norbert007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 24 listopada 2017, 18:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Norbert007 »

Zibi70 pisze:Kolego,

Pytanie, które zadałeś tak na prawdę nie powinno paść, ale ok.
Nie masz prawa sprzedać komukolwiek broni, jeśli nie dostaniesz w zamian właściwej dla rodzaju sprzedawanej broni promesy.
Wzór umowy kupna sprzedaży znajdziesz choćby tutaj. http://wpa.policja.waw.pl/wpa/bron/wzory-podan/7379,Wzory.html

W ustawie masz napisane w jakim terminie masz wyrejestrować sprzedaną broń i oddać promesę przyjętą od kupującego.
Nie powinno paść ponieważ ?
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 33
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Iwan89 »

Norbert007 pisze:
Zibi70 pisze:Kolego,

Pytanie, które zadałeś tak na prawdę nie powinno paść, ale ok.
Nie masz prawa sprzedać komukolwiek broni, jeśli nie dostaniesz w zamian właściwej dla rodzaju sprzedawanej broni promesy.
Wzór umowy kupna sprzedaży znajdziesz choćby tutaj. http://wpa.policja.waw.pl/wpa/bron/wzory-podan/7379,Wzory.html

W ustawie masz napisane w jakim terminie masz wyrejestrować sprzedaną broń i oddać promesę przyjętą od kupującego.
Nie powinno paść ponieważ ?
To pytanie też nie powinno paść..

A tak poważnie, to jest tutaj na forum parę osób które jeśli o coś zapytasz na zasadzie potwierdzenia, bo robisz to pierwszy raz, to zbesztają Cie, że jako posiadasz broni powinieneś mieć w małym palcu UOBiA, kodeks karny a przy okazji cała encyklopedię. Idąc tym tropem, to forum nie powinno istnieć, bo przecież tutaj każdy powinien wiedzieć wszystko o wszystkim z zakresu broni palnej, to o czym tu pisać :wink:
Iwan
miniMAXI
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2016, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Zach-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: miniMAXI »

Norbert007 pisze: Nie powinno paść ponieważ ?
Ponieważ to podstawowa wiedza "posiadacza" i samoistnie narzuca się odpowiedź.
Jak sobie wyobrażasz sprzedaż broni bez promesy osoby kupującej?
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Zibi70 »

Nikt tu nie oczekuje cudów, ale proszę tego nie mylić z podstawowymi informacjami i absolutnym mimimum wiedzy, które ktoś, kto posiada broń palną powinien mieć - choćby dlatego, że zdał stosowny egzamin i że znajomość UOBiA jest podstawowym warunkiem wydania zezwolenia.
Sorry, ale posiadanie broni wiąże się z określoną odpowiedzialnością - to nie zabawki.
Ja też zadaję tutaj różne pytanie - faktem jest, że do tego służy forum, ale czasem poziom niefrasobliwości zatrważa.
Norbert007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 24 listopada 2017, 18:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Norbert007 »

@Iwan89 - tak też sobie pomyślałem czytając "pretensjonalna odpowiedź kolegi"
miniMAXI pisze:
Norbert007 pisze: Nie powinno paść ponieważ ?
Ponieważ to podstawowa wiedza "posiadacza" i samoistnie narzuca się odpowiedź.
Jak sobie wyobrażasz sprzedaż broni bez promesy osoby kupującej?
Jak widzisz w moim pytaniu zawarłem wszystko co sam już ustaliłem, i w dodatku trafnie, a stawiając pytanie tutaj chciałem poznać opinie innych w celu upewnienia się ( alfą i omegą nie jestem) ale jak widać popełniłem ogromny błąd i powinienem usunąć się w czeluści lochów i zakuć w kajdany :)

W każdym bądź razie dziękuję @Rimski za NORMALNĄ odpowiedź....a reszcie wzburzonych moim skromnym pytaniem proponuję....a szkoda nerwów.
Ostatnio zmieniony 06 grudnia 2017, 22:01 przez Norbert007, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Zibi70 »

Norbert007 pisze:Jak widzisz w moim pytaniu zawarłem wszystko co sam już ustaliłem, i w dodatku trafnie, a stawiając pytanie tutaj chciałem poznać opinie innych w celu upewnienia się ( alfą i omegą nie jestem) ale jak widać popełniłem ogromny błąd i powinienem usunąć się w czeluści lochów i zakuć w kajdany :)
Serio?
Z Twojego pytania nie wynikało, że coś ustaliłeś - na dodatek trafnie.
Norbert007 pisze:(...)Pytanie tylko czy osoba kupująca ode mnie broń również musi dać promesę tak jak przy kupnie broni w sklepie? Czy poza wyrejestrowaniem broni po takiej transakcji należy coś jeszcze zrobić w tym temacie?
EOT
Norbert007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 24 listopada 2017, 18:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Norbert007 »

Zibi70 pisze:
Norbert007 pisze:Jak widzisz w moim pytaniu zawarłem wszystko co sam już ustaliłem, i w dodatku trafnie, a stawiając pytanie tutaj chciałem poznać opinie innych w celu upewnienia się ( alfą i omegą nie jestem) ale jak widać popełniłem ogromny błąd i powinienem usunąć się w czeluści lochów i zakuć w kajdany :)
Serio?
Z Twojego pytania nie wynikało, że coś ustaliłeś - na dodatek trafnie.
Norbert007 pisze:(...)Pytanie tylko czy osoba kupująca ode mnie broń również musi dać promesę tak jak przy kupnie broni w sklepie? Czy poza wyrejestrowaniem broni po takiej transakcji należy coś jeszcze zrobić w tym temacie?
EOT
Pan rozumiem pełni rolę na tym forum osoby posiadającej uprawnienia do wytykania palcami co kto powinien/może się spytać, a jeżeli oceni Pan że pytanie paść nie powinno to zlinczować.
Co do tego, że nie potrafi Pan zrozumieć mojego przekazu to już nic na to nie poradzę.
miniMAXI
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 03 stycznia 2016, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Zach-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: miniMAXI »

Uchu chu. I tyle mnie w tym temacie.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: fusz »

@ Zibi70, warto komuś wytykając błędy, samemu pisać rzeczowo i zgodnie z prawdą.
W ustawie nie jest napisane, ile dni mamy na zgłoszenie zbycia. Jest tylko informacja, że należy to uczynić niezwłocznie.
Cytując ś.p. 9x19:
Niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki. Zwyczajowo, przez analogię z rejestracją, przyjmuje się 5 dni. Ale to nie jest sztywna reguła. Może być i dłużej.
Wiem, że się czepiam, ale nie lubię sytuacji, gdy ktoś gani innych, a sam nie jest nieomylny :wink:
A i przy okazji ww. informacja się komuś przyda.
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Rimski »

Oj tam, dajcie już spokój. Może i pytanie elementarne bo odpowiedź jest dokładnie wpisana w ustawę ale każdy przed tym pierwszym razem :-) zastanawiał się jak to będzie...

Jadąc po pierwszą broń wyposażyłem się we wszystkie kwity jakie miałem - pozwolenie, ksiażeczka, promesa, dokumenty... (nawet ksero decyzji wziąłem na wszelki wypadek). W sklepie gość wziął promesę, zerknął do DO czy ja, to ja, kazał się podpisać na fakturze, ot i tyle było emocji :-)

Jak kupowałem kolejną broń ale od osoby prywatnej, to miałem w zanadrzu umowę do wypełnienia z tymi wszystkimi danymi co to we wzorze na stronie policji - dane, numery pozwoleń itp... itd... Okazało się, że sprzedający miał wersję minimalistyczną - dane sprzedającego i kupującego (podstawowe); marka, model, kaliber i numer broni; numer promesy którą oddałem; cena zakupu... Nic więcej - lekko zwątpiłem czy to wystarczy ale nie było czasu ani warunków na pisanie elaboratów według wzorów. Dla pewności zerknęliśmy sobie w książeczki i dowody osobiste... W WPA nawet nikt nie mrugnął okiem rejestrując broń na podstawie takiego "świstka”.

Z czasem wszystko powszednieje, człowiek przestaje zadawać mniej lub bardziej głupie pytania i wpada w rutynę :-)
Awatar użytkownika
Zibi70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 129
Rejestracja: 04 marca 2016, 13:28
Tematy: 3
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: Zibi70 »

@ fusz
Nikt nie jest nieomylny ;)
I ja też się za kogoś takiego nie uważam.
Nie wytykałem też nikomu błędów jedynie "ośmieliłem się" wyrazić swoją opinię w sprawie pytania, a do tego forum służy czyż nie? 8-)
Na szczęście korzyścią z całej tej dyskusji jest przypomnienie podstawowej wiedzy w omawianym temacie.

Co do pojęcia "niezwłocznie" - hmmm... Z tym, że może to być dłużej niż 5 dni (analogicznie do rejestracji) to ja bym tak nie szalał. W ustawie nie jest to określone - racja. Jednak w przypadku utraty broni, termin zawiadomienia o tym fakcie "niezwłocznie" jest doprecyzowany - nie póżniej niż w ciągu 24h.

"Filozując" dalej...

W Art 51 (Rozdział 5 - Przepisy karne), jest mowa, że "Tej samej karze podlega, kto (...) nie dopełnia obowiązku zawiadomienia Policji o utracie lub zbyciu innej osobie broni i amunicji do tej broni. Tu też mamy analogię, tyle że do 24 h. A jak się ktoś uprze...
:033:
Ostatnio zmieniony 06 grudnia 2017, 22:44 przez Zibi70, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwsza sprzedaż

Post autor: fusz »

:one:
Swoją drogą znam z autopsji przypadek, gdy wyrejestrowanie zgłoszono po kilkunastu dniach i nikt problemu nie robił. Jedynie człowiek z WPA dodał, żeby przy rejestracji tak długo nie czekać, bo będą problemy.

No to panowie, temat wyczerpaliśmy :033:
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”