Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Kraku »

W Twoim przypadku "Egzamin" wymienił bym na patent strzelecki+licencja.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Garfield »

Kraku pisze:W Twoim przypadku "Egzamin" wymienił bym na patent strzelecki+licencja.
Jeżeli czuje się ekstremalnie pewny swojej wiedzy i umiejętności strzelania z nieznanej broni to niech tam sobie robi kolekcjonerski. Sportowy to per saldo większe wydatki i dużo dłuższy czas oczekiwania, ja czekałem 10 miesięcy od wstąpienia do klubu do otrzymania pozwolenia.
Kolega wyraźnie nie jest zainteresowany współzawodnictwem ( mnie to bawi - znaczy współzawodnictwo a nie postawa kolegi). Ma do tego pełne prawo, tak samo jak do zdawania drogiego egzaminu i powtarzania go dlatego że policyjna broń strzela troszkę w prawo/lewo/górę/dół ( niepotrzebne skreślić). Jedno jest pewne - jak go zda, będzie to szybka ścieżka.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
luszl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 19 marca 2017, 18:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: luszl »

Witaj, jeśli myślisz tylko o egzaminie na kolekcjonerkę to polecam prześledzić ten temat http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=157815 zaoszczędzisz 550 na amunicję ;)
Pozdrawiam
Lukasz
Zuberus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 25 lutego 2004, 11:25
Tematy: 3
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Zuberus »

Moim zdaniem łatwiej i taniej będzie uzyskać pozwolenie sportowe i złożyć dokumenty także na sportową do celów kolekcjonerskich. Mi od wstąpienia do klubu do otrzymania pozwolenia zajęło to 6 miesięcy. Najdłużej czekałem na patent i licencje.

ps. Lekarzy załatwisz od ręki za jednym zamachem na ul Ks. Witolda w Szczecinie, zajmuje to kilka godzin, ale wszystko masz w jednym miejscu
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2017, 20:15 przez Zuberus, łącznie zmieniany 1 raz.
4.5, 5.5, .44, .22LR, 9x19, 7,62x39, 7,62x51,12/76
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Garfield »

Zuberus pisze: Mi od wstąpienia do klubu do otrzymania pozwolenia zajęło to 6 miesięcy. Najdłużej czekałem na patent i licencje.
Najdłużej czyli ile?
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Zuberus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 25 lutego 2004, 11:25
Tematy: 3
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Zuberus »

Prawie dwa miesiące na patent i licencje. Po złożeniu wniosku pozwolenie miałem po około 21-25 dniach (niestety nie przypomnę sobie dokładnie).
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2017, 21:36 przez Zuberus, łącznie zmieniany 2 razy.
4.5, 5.5, .44, .22LR, 9x19, 7,62x39, 7,62x51,12/76
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Garfield »

Dwa miesiące na patent i licencję to rewelacyjny czas. U mnie trwało to prawie cztery. Kolega zdawał na początku kwietnia i dostał licencję kilka dni temu - w sumie trzy miesiące.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: MarcinD »

Garfield pisze: Ma do tego pełne prawo, tak samo jak do zdawania drogiego egzaminu i powtarzania go dlatego że policyjna broń strzela troszkę w prawo/lewo/górę/dół ( niepotrzebne skreślić). Jedno jest pewne - jak go zda, będzie to szybka ścieżka.
Nie wiem jak u kolegi zalozyciela watku w Szczecinie, ale w Warszawie skad jak widze jestes egzamin policyjny jest imho latwiejszy niz patent, a wiem bo zdalem oba. Zadna z broni nie strzelala tam, gdzie nie trzeba, a zdawalnosc byla zdecydowanie wyzsza niz na patencie.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: LARPAK »

Garfield pisze: Sportowy to per saldo większe wydatki i dużo dłuższy czas oczekiwania, ja czekałem 10 miesięcy od wstąpienia do klubu do otrzymania pozwolenia.
Jesteś pewien czy jest to specjalnie większy wydatek?
W kosztach utrzymania w skali roku nie jest to specjalnie dużo.
Robiąc kwity sportowe czyli pełen paten dostaje bez marudzenia PKS i jak mu się odwidzi posiadanie samych pistoletów to sobie kupi karabin - na sport lub kolekcję i nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu - teraz podejdzie na egzamin pełen lub tylko na krótką - bo można to z tego co kojarzę rozgraniczyć.

Do tego robiąc patent uzyskuje zwolnienie z egzaminu i nie musi występować o pozwolenie sportowe, a tylko kolekcjonerskie w zakresie broni sportowej - z egzaminu jest zwolniony na podstawie posiadanego patentu, licencja nie jest tutaj potrzebna.

Koniec końców i tak oszczędza kasę, a czas można powiedzieć, że taki sam.
Awatar użytkownika
lasooch
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 12 marca 2017, 14:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Pruszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: lasooch »

LARPAK pisze:Do tego robiąc patent uzyskuje zwolnienie z egzaminu i nie musi występować o pozwolenie sportowe, a tylko kolekcjonerskie w zakresie broni sportowej - z egzaminu jest zwolniony na podstawie posiadanego patentu, licencja nie jest tutaj potrzebna.
UoBiA art. 16.2:
"Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są (...) członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów]."

Nie ma konieczności przedłużania licencji na kolejne lata dla utrzymania pozwolenia kolekcjonerskiego, ale chociaż raz trzeba ją wyrobić.
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2017, 23:06 przez lasooch, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: LARPAK »

Zgadza się. Wystarczy raz wyrobić licencję.

EDTYA: ale tak czy inaczej patent do tego trzeba mieć.

Droga sportowa nie jest wcale taka kosztowna.
Licencja rocznie to 50 zł.
Starty w zawodach - zależnie od zawodów, ale w ośmiu startach można się zmieścić w 160 zł w ciągu roku i ogarnąć to w jeden lub dwa dni.
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2017, 23:21 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: Garfield »

LARPAK pisze:
Garfield pisze: Sportowy to per saldo większe wydatki i dużo dłuższy czas oczekiwania, ja czekałem 10 miesięcy od wstąpienia do klubu do otrzymania pozwolenia.
Jesteś pewien czy jest to specjalnie większy wydatek?
W kosztach utrzymania w skali roku nie jest to specjalnie dużo.
Robiąc kwity sportowe czyli pełen paten dostaje bez marudzenia PKS i jak mu się odwidzi posiadanie samych pistoletów to sobie kupi karabin - na sport lub kolekcję i nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu - teraz podejdzie na egzamin pełen lub tylko na krótką - bo można to z tego co kojarzę rozgraniczyć.

Do tego robiąc patent uzyskuje zwolnienie z egzaminu i nie musi występować o pozwolenie sportowe, a tylko kolekcjonerskie w zakresie broni sportowej - z egzaminu jest zwolniony na podstawie posiadanego patentu, licencja nie jest tutaj potrzebna.

Koniec końców i tak oszczędza kasę, a czas można powiedzieć, że taki sam.
Powiem tak - myślę że w Warszawie ceny są podobne. Strzelania stażowe przed wstąpieniem do klubu - około 350 zł. Wpisowe - chyba 300, już dokładnie nie pamiętam. Składka za pół roku - 200. Kurs przed egzaminem - 500 zł plus egzamin 400. Daje to razem 1750 zł a kolekcjoner płaci 1160 ( składka Braterstwa plus egzamin). Kosztów utrzymania licencji ( zawodów) nie będę liczył bo dla mnie to fun i chętnie za to płacę. Dochodzi rocznie 50 zł za licencję plus składka klubowa ( za ten rok 200 zł ) - minimum 250 wobec 10 zł ba Braterstwo. Oprócz tego ma pełną kolekcjonerkę czyli kalibry dla sportowca nieosiągalne. Może te kwoty nie robią na części z nas wrażenia ale wydawało mi się że osobie która wylicza koszty z dokładnością do 10 złotych zależy na kasie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że niezdany egzamin kolekcjonerski to 1150 zł w plecy a sportowy tylko 100. Wszystko ma dwie strony.
MarcinD pisze:
Garfield pisze: Ma do tego pełne prawo, tak samo jak do zdawania drogiego egzaminu i powtarzania go dlatego że policyjna broń strzela troszkę w prawo/lewo/górę/dół ( niepotrzebne skreślić). Jedno jest pewne - jak go zda, będzie to szybka ścieżka.
Nie wiem jak u kolegi zalozyciela watku w Szczecinie, ale w Warszawie skad jak widze jestes egzamin policyjny jest imho latwiejszy niz patent, a wiem bo zdalem oba. Zadna z broni nie strzelala tam, gdzie nie trzeba, a zdawalnosc byla zdecydowanie wyzsza niz na patencie.
Naczytałem się na tym forum relacji- horrorów z egzaminów policyjnych. Wiem jedno - zrobić skupienie jest łatwiej niż strzelić określona ilość punktów z nieznanej broni.
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2017, 23:25 przez Garfield, łącznie zmieniany 2 razy.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: LARPAK »

Są kluby, gdzie kurs do patentu jest darmowy lub kosztuje grosze.
Kalibry niedostępne dla sportowca - na te kalibry trzeba mieć niestety zasobny portfel, wiadomo nie jest to tanie hobby, ale pamiętaj też o dostępności tych "nieosiągalnych dla sportowca kalibrów" dla tych co mogą.
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: mkowalczuk »

Sądzę, że kolekcjoner 2-4 sztuk broni to w oczach policji będzie brzmieć jak żart.
"When seconds count, the cops are just minutes away."
luszl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 19 marca 2017, 18:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szczecin 2017 -Moja Droga - Pozwolenie na broń kolekcjonerską (ograniczenie tylko do krótkiej, 2-4 sztuki)

Post autor: luszl »

Na początek może te cztery sztuki wystarczą, a jak już będzie koledze za mało to zawsze może wnioskować o rozszerzenie. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”