Mosin 91

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Mosin 91

Post autor: Revolut »

Witajcie

Przeglądałem forum, używałem szukajki, ale nie znalazłem - jeśli jest gdzieś temat odpowiadający na moje pytanie, to czym prędzej proszę mi zwrócić uwagę :090:



Szukałem informacji np o Mosinie - niestety na większości stron jest to ten sam artykuł, gdzie brakuje mi bardzo danych typu:

- w jakich latach był używany dany model, np 1891, wiadomo, że następcy (91/30, 44 itd, itp) powoli go wypierali, ale chciałbym poznać datę graniczną, gdzie praktycznie ta broń już nie była produkowana i używana przez wojsko.
Przecież nie było tak, że w dniu wprowadzenia nowego modelu, poprzednia wersja była pakowana w skrzynie i wrzucana w magazyn :D


Chętnie poznałbym dane liczbowe, tzn jaka ilość karabinów była używana przez wojsko, przez jakie lata, które modele były najliczniejsze podczas wojny, może nawet są dane, typu: jakiś oddział używał modelu 91 do końca II wojny.


Tak więc jeśli ktoś ma namiary na takie informacje, lub też posiada takie dane, fajnie byłoby jakby się podzielił :D

Może ktoś opisze wrażenia i porównanie użytkowania różnych modeli Mosina?

Tutaj mam kilka cytatów z forum:
McMonster pisze:Mam jedną sztukę modelu 1891 w kolekcji. Dłuższe są rzadsze i chyba mają przyjemniejszy impuls odrzutu. Ale są cięższe i przy strzelaniu na stojąco szybko męczą się ręce. No i mogą być w gorszym stanie, ja na przykład mam wżery w komorze, które powodują częste blokowanie się lakierowanych łusek. Do kolekcjonowania bardzo dobry wybór. Jeśli chciałbyś bardziej strzelać, to polecam 91/30 lub wz. 44.
.45 pisze:Wracając swoje trzy grosze powiem, że najwięcej frajdy zapewnia Mosin w krótkiej wersji, czyli wz.44. Ogień z lufy na pół metra i swoisty kopniak sprawiają, że jestem za każdym razem usatysfakcjonowany. Polecam zwłaszcza, jako atrakcję na koniec strzelania ;laughing:
Oczywiście mowa o radomskim wz.44, bo na radzieckie szkoda kasy. Nasz z Łucznika to prawdziwe rzemiosło.

Tak się składa, że mam takiego do sprzedania z rocznika 1952 z mojej kolekcji, więc nie strzelany. Stan ogólny magazynowy. Szczegóły na PW.

Pozdro.
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: strk »

Kolego, odwiedź tę stronę:
http://mosin.info/book.html
i przeczytaj czy zakres wiedzy w tej książce jest satysfakcjonujący. Jeśli tak, to książkę kupisz bezpośrednio u autora (Aleksander Juszczenko, ale nie prezydent Ukrainy), pisz swobodnie po angielsku na :
m9130book-at-dżimail.com

Ja miałem kupić i nie kupiłem :-/
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: LongTom »

A o jaki kraj kolega pyta?
Bo w takiej Finlandii cały czas używano karabiny mosina wz. 1891 i jego klony najróżniejszego pochodzenia (1891/30 tylko zdobyczne).
W Rosji (carskiej i sowieckiej) najpierw wz. 1891 (który ulegał zmianom o których przeczytasz w WLU tom 84, albo w jednym z numerów Strzału skąd przedrukowane artykuł LE - jak chcesz mogę odsprzedać) i nieliczne kbk wz 1907, długie karabiny wz 1891/30 (nowej produkcji oraz przerabiane z 1891) a następnie kbk wz. 1938 i 1944.
Po DWS długie 1891/30 przerabiano też na kbk, bo miała to już być broń dla służb tyłowych.
Demoludy produkowały głównie kbk wz. 44 (Polska, Rumunia, Węgry), ale też długie 91/30 (Węgry, słyszałem też o pojedynczych "prototypowych" egzemplarzach z Radomia).


Jak cytujesz jakieś opisy to zwracaj uwagę na zdjęcia co przedstawiają. Mosin produkcji carskiej w nowym drewnie z nowym celownikiem, muszką i okuciami jest już wz. 1891/30, a nie carskim "dragonem". Sowiecki 91/30 nie staje się fińskim Sako tylko dlatego, że przeszedł po zdobyciu przegląd rusznikarski bez dokonania żadnej zmiany (nie licząc punc).
Uwaga użyłem wobec 91/30 określenie długi karabin, chociaż wiem że jest to raczej krótszy karabin, bo karabin piechoty wz 91 był jeszcze dłuższy, a pierwowzór 91/30 to karabin dragoński.
:516:
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: McMonster »

http://7.62x54r.net/

Jeśli w artykułach na samej stronie czegoś nie znajdziesz, to pytaj na forum. Jak na forum nie wiedzą, to prawdopodobnie nikt nie wie. ;)
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: Revolut »

Czyli mogę założyć, że duży % karabinów wojsk sowieckich podczas 2 wojny, to właśnie stare 1891?
Wiatr, CP, Nitro.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: LongTom »

Nie wiem jaki procent sowieckich wojennych mosinów 91/30 to carskie 91, ale te które zostały po wojnach (PWS, wojna domowa) one nie zostały zezłomowane, a przerobione na nowy wzór.
Niemcy i Austriacy (w czasie PWS) i Polacy po PWS przerabiali Mosiny na swoje przepisowe naboje, ale pozostawiali oryginalne łoża.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
glockus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 21 listopada 2015, 09:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: glockus »

Witam,
jeśli któryś z kolegów byłby zainteresowany zakupem wskazanej w poście @strk książki to chętnie bym się dołączył. Jak można by zamówić dwie byłbym wdzięczny. Jakby co proszę o info. Pozdrawiam... :-D
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2017, 21:29 przez glockus, łącznie zmieniany 1 raz.
.22LR; 5,45x39; 7,62x25; 7,62x39; 7,62x53R; 7,62x54R; .308 Win.; 8x20 (8 mm K); 9x18 Mak.; 9x19 Para; 9x22 (9 mm P.A.); 12/70; 16/70; 26;
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: McMonster »

Oryginalnych 1891 we w miarę pierwotnym stanie już w czasie II wojny światowej zostało chyba dość mało. Większość to pewnie karabiny przejęte przez Finlandię. W Polsce napotkałem w sieci 3 egzemplarze. Jeden był swego czasu w Polarms do kupienia, ale nie byle jaki, bo kontraktowej produkcji amerykańskiej. Drugi widziałem w Atenagun, z fińską lufą i osadą. Trzeci, oryginalna komora i lufa, dosztukowany zamek, fińska osada z remontu w latach 60-tych, właśnie leży u mnie na stole.
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2017, 23:32 przez McMonster, łącznie zmieniany 2 razy.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: Revolut »

A obecnie wystawione kilkadziesiąt sztuk Mosinów w Magazynuzbrojenia.pl, to jaki to jest dokładnie model, sądząc po zdjęciach?
Wiatr, CP, Nitro.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: LongTom »

Ten opisany jako carski
to 91/30 (łoże, muszka w osłonie, celownik, bączki) ale z "kanciastą" komorą starego typu. Może być system produkcji carskiej (albo nawet francuskiej czy amerykańskiej), ale może być sowieckiej produkcji - wszak nowy, uproszczony okrągły wzór zaczęto stosować ok. 1930 r., a wcześniej wyprodukowane elementy były stosowane do ich wyczerpania. O pochodzeniu systemu świadczą napisy i punce (których na zdjęciach z magazynu nie widać)
te opisane jako Mosin wz 1891 to sowiecki wzór 91/30.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: LongTom »

Tak wygląda dragoński carski Mosin 91 (wojennej produkcji amerykańskiej)
https://gunservis.pl/mosin-nagant-1891- ... p-356.html

Tak wygląda sowiecki Mosin 91/30 jeszcze z "kanciastą" komorą
https://gunservis.pl/mosin-nagant-9130- ... p-309.html

A tak 91/30 już w swojej finalnej postaci (z okrągłą komorą)
https://gunservis.pl/mosin-nagant-9130-1939r-p-21.html
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: LongTom »

Tutaj ciekawostka
Mosin 91/30 z 1941 r., ale z komorą "kanciastą"
http://www.egun.de/market/item.php?id=6520049
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: Jareknr1 »

Ile warto dac za takiego mosina od Remingtona a ile za finskiego?
Oba w bardzo dobrym stanie...i spusty o niebo lepsze od ruskich...(szczegolnie finski)
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3020
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: strk »

LongTom pisze:Tutaj ciekawostka
Mosin 91/30 z 1941 r., ale z komorą "kanciastą"
http://www.egun.de/market/item.php?id=6520049
To jakiś składak, ale gdyby cena się utrzymała to super.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin 91

Post autor: Jareknr1 »

Ja tam bym na niego uwazal. Ma wygrawerowany romb. Ciekawe jak potraktowali lufe i jak daleko jest regenerowana.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”