Egzamin kolekcjonerski WPA Łódź relacja 06.2016

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Matirek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 15:06
Tematy: 4
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Egzamin kolekcjonerski WPA Łódź relacja 06.2016

Post autor: Matirek »

Witam serdecznie,

Jako nowy w społeczności strzeleckiej chcę się ze wszystkimi przywitać,
od paru dni jestem posiadaczem pozwolenia kolekcjonerskiego na centralny zapłon krótka.

Jeśli ktoś stara się o pozwolenie w Łódzkim WPA to mam same dobre wiadomości:
oto moja krótka relacja z egzaminu:

zdane za 1 razem,
centralny zapłon krótka 10 sztuk

na około 10 - 12 osób (większość dopuszczenie) było 3 kolekcjonerów
teorie zaliczyło 2 na dopuszczenie i ja na kolekcjonerkę
składanie glocka, losowałem pytania dot. zasad bezpiecznego posługiwania się bronią
i zasada postepowania w przypadku zacięcia przez niedomknięcie komory nabojowej
im dalej w las tym lepsze podejście komisji, mimo że stres robił swoje,
nikt nie był złośliwy itp.
ogólnie 90% poległo na teorii.
strzelanie to już spoko gdyby nie stres, 40 wystrzelałem z glocka
koledzy z ochrony gorzej jednemu nie poszedł kałąch a 2 giemu glauberyt
ale mogli z tego zrezygnować i dostali dopuszczenia na pozostałe bronie
czyli 3 co zaliczyła teorię zdała też praktykę :)

moje odczucia są takie,
Ludzie nie uczą się wystarczająco teorii, (trochę bez sensu bo egzamin nie jest tani)
pytania testowe na kolekcjonerce były naprawdę życiowe: czas na rejestrację, gdzie trzymać broń, jaki czas na zgłoszenie miejsca pobytu itp.,
obowiązkowo co jest przestępstwem a co wykroczeniem. w zasadzie klasyka,
polecam stronę : https://patentstrzelecki.eu/ - przerobić testy 1000 razy z ustawą w ręku żeby faktycznie odnaleźć pokrycie prawidłową odpowiedzią w ustawie, (tak mi się najlepiej uczyło)
obowiązkowo należy iść kilka razy na strzelnice i wystrzelać ze 100 200 nabojów :) rozłożyć broń pod okiem instruktora, to pozwala nabyć pewności siebie i obycia z bronią
Ja robiłem tylko krótką centralny zapłon, z kilku opinii słyszałem że najtrudniej jest z tego wystrzelać 35 p., powiem tak: po kilku strzelaniach robiłem 54 56 punktów, ale na egzaminie stres zrobił swoje i miałem chyba niecałe 40...... dlatego warto postrzelać wcześniej zwłaszcza z krótkiej,

Co do podejścia komisji, mam same pozytywne odczucia, wszystko bardzo dobrze wytłumaczone każda część egzaminu (jak dla debila za przeproszeniem) w przypadku pytań otwartych żadnych ponagleń czy złośliwości,(obowiązkowo obkuć rodzaje zacięć i regulamin strzelnicy na blachę), rozkładałem glocka, podstawa to pewnie posługiwać się bronią, tzn trzymać z palcem wzdłuż zamka, kierować tylko na kulochwyt, jak czegoś nie jest się pewnym pytać egzaminatora, odpowiadają i wyjaśniają wątpliwości. (uwaga glock był tak naoliwiony + moje zestresowane ręce co skutkowało tym że nie mogłem zamka odciągnąć żeby go odryglować do rozłożenia :)) warto mieć swoje rękawiczki.

Na tym etapie jak policjanci zobaczyli że zdający "kuma" nie macha bez sensu giwerą pewnie ją składa i rozkłada i nazywa części, tzn jak pokażemy że nie jesteśmy na egzaminie z przypadku i faktycznie jesteśmy co nieco obyci, to chyba troszkę zmieniają swoje chłodne neutralne podejście i atmosfera się rozluźnia delikatnie :). Nikt nie dał mi odczuć że mu zależy żeby mnie uwalić :)


to tyle moich wypocin, trochę przerażające jest to że z tych 90 % ludzi co nie zdało to nie zdało teorii, a w śród z nich kolejne 90 % było na poprawce albo w ogóle zaczynało 2 postępowanie i przystępowali 3 raz do egzaminu....
Z całym szacunkiem materiał nie jest nie do ogarnięcia.

Na koniec serdeczne podziękowania dla Pana Tomka szefa ŁSKB (Łódzkie stowarzyszenie kolekcjonerów broni), za wsparcie cenne wskazówki i materiały które mi pomogły w ogarnięciu teorii, oraz dla chłopaków ze Strzelnicy Łódzkiej za pomoc w przygotowaniach praktycznych i za trening strzelecki.

jak macie pytania to piszcie jestem na gorąco po egzaminie więc uzupełnię swoją relację. :)
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin kolekcjonerski WPA Łódź relacja 06.2016

Post autor: FridayNightSpecial »

Mam pytanie jak to jest z tym rozkładaniem i składaniem broni na egzaminie.
Nie moga chyba dac dowolnego pistoletu i kazac go rozlozyc, kazda bron ma troche inna konstrukcje i pierwszy raz trzeba byloby troche pozgadywac, niekoniecznie z sukcesem.
Jesli juz to chyba rozebrac taki na jaki chcesz pozwolenie, hmm?
A i to trzeba by gdzies pocwiczyc. Na strzelnicy glownie sie strzela.
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2017, 14:56 przez FridayNightSpecial, łącznie zmieniany 1 raz.
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin kolekcjonerski WPA Łódź relacja 06.2016

Post autor: Rimski »

No pozwolenie masz na pistolet centralnego zapłonu więc jeden z nich będzie do rozbiórki.
Spróbuj wysondować co mają w Łodzi, raczej nie posiadają tam wszystkich rodzajów broni. Jedne WPA piszą na swoich stronach internetowych jakiej broni używają na egzaminie, inne jakość skrzętnie to ukrywają.
Matirek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 15:06
Tematy: 4
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin kolekcjonerski WPA Łódź relacja 06.2016

Post autor: Matirek »

kolego,
zapoznaj się z rozporządzeniem dot. egzaminu
jest jasno napisane że komisja może zadawać pytania dot. regulaminu strzelnic, ustawy oraz z obsługi broni
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”