Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Pi3tro pisze:Witam.

Ja też jestem chwile przed wysłaniem papierów do OŻW. Dopracowuję wniosek o broń i też zrobiłem to na zasadzie wymieszania wniosku ŻW z wnioskiem ze strony braterstwa i paru innych z neta.
............................., dnia ……………….
(miejscowość, data)
.............................
(stopień, imię i nazwisko)
.............................
(zajmowane stanowisko)
.............................
(pesel)


KOMENDANT
Oddziału Żandarmerii Wojskowej
w Szczecinie

PODANIE WNIOSEK

o wydanie pozwolenia na broń prywatną do celów kolekcjonerskich

Proszę Pana Pułkownika o wydanie pozwolenia na broń prywatną do celów kolekcjonerskich w ilości 10 sztuk.
• Centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12mm.
• Gładkolufowej.
W łącznej ilości 10 sztuk do celów kolekcjonerskich.



UZASADNIENIE

Moją prośbę motywuję udokumentowanym członkostwem w Stowarzyszeniu KS Amator. Załączam też statut KS Amator, który wskazuje, iż jest to stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej.
Już jako dziecko interesowałem się militariami, w tym bronią palną. Moja pasja do wojska pokierowała mnie do zostania żołnierzem zawodowym. Teraz jednym z marzeń jest stworzenie kolekcji broni palnej stanowiącej przekrój najpopularniejszych modeli, zwłaszcza broni będącej na wyposażeniu jednostek mundurowych w Polsce.
Zamierzam kolekcjonować broń palną różnych rodzajów, typów i modeli. W chwili obecnej nie jestem w stanie określić po ile egzemplarzy broni każdego rodzaju będę mieć w swojej kolekcji, dlatego wnoszę o wydanie decyzji bez konkretnego podziału ilościowego między rodzajami wnioskowanej przeze mnie broni.
Na początek wielkość kolekcji, którą planuję w przyszłości rozwijać, oceniam szacunkowo i wstępnie na liczbę 10 sztuk. I dlatego wnoszę o wydanie pozwolenia na taką właśnie ilość broni.

..............................................

(Podpis)
Moje dane osobowe:

1. .............................
(stopień, imię i nazwisko)
2. .............................
(imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki)
3. .............................
(data i miejsce urodzenia)
4. .............................
(nr PESEL)
5. .............................
(numer dowodu osobistego, przez kogo i kiedy wydany)
6. .............................
(zajmowane stanowisko, nazwa jednostki /instytucji/ wojskowej i miejsce jej stacjonowania)
7. .............................
(adres stałego pobytu, Nr telefonu)
8. .............................
(zadeklarowane miejsce przechowywania broni – adres i piętro na którym broń będzie przechowywana)

Oświadczam, że zadeklarowane przeze mnie miejsce przechowywania broni i amunicji spełnia warunki określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224).

..............................................

(Podpis)



Załączniki:
1) Dowód wniesienia opłaty 242 zł za wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.
2) Zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu KS Amator.
3) Poświadczony za zgodność z oryginałem statut KS Amator.
4) Zaświadczenie o zatrudnieniu w KPW Świnoujście i przydzieleniu broni służbowej.
5) Dwa zdjęcia o wymiarze 4x3
Tak o to go przygotowałem. Co sądzicie o tym?

Czytałem cały ten temat i widziałem, że opinie na temat OŻW Szczecin są w miarę pozytywne. Uważacie, że może warto dopisać broń bocznego zapłonu? Broń przypisana to Beryl-c i tylko to.

Pozdrawiam.
Dostaniesz ogólne pozwolenie kolekcjonerskie z wyłączeniem broni szczególnie niebezpiecznej w postaci broni samoczynnej.
Boczny zapłon, gładką lufę i centralny zapłon dostaniesz niejako z automatu.
meforash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 05 lipca 2011, 17:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: meforash »

Super to napisałeś i chyba oprę się na Twoim wzorze jeżeli pozwolisz.
Awatar użytkownika
Pi3tro
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 11:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Świnoujście-Szczecinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Pi3tro »

Proszę. Ja i tak jeśli wszystko pójdzie dobrze chce opisać swoją drogę i wrzucić wszystkie dokumenty jakie wysłałem.
Na razie powiem tylko tyle że Poczta Polska mnie zadziwia i dostarcza moje listy (priorytet) nastepnego dnia.
Wiecie ile mniej więcej się czeka na odzew ŻW?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Pierwszy odzew czyli powiadomienie o wszczęciu postępowania dostaniesz dość szybko.
Chociaż ostatnio u kumpla był na wywiadzie żandarm po niespełna tygodniu zanim jeszcze list o wszczęciu postępowania do niego dotarł - może akurat był na kontroli w pobliżu i się tak złożyło.

Musisz się przygotować na to, że całe postępowanie potrwa dwa miesiące bo widzę, że jest to stała praktyka przyjęta z WPA, a też te wymogi sprawdzania w NFZ przedłużają niestety terminy.
kedlaw0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 20:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: kedlaw0 »

Podobnie brzmiący wniosek i ja pisałem. Całość trwała niecałe 2 miesiące. Dość szybko (po około 2 tygodniach) miałem wizytę ŻW, jeden w domu drugi w robocie. Dzielnicowy zawitał po 3 tygodniach.
Wiem, że ŻW z Warszawy dopytuje się czy wniosek też jest na broń szczególnie niebezpieczną. Kolega dostał pismo z potwierdzeniem wszczęcia postępowania i z prośbą o odniesienie się czy wniosek jest na taką broń. Od razu w tym piśmie zaznaczyli, że decyzja i tak będzie odmowna. Ja w swoim wniosku zawarłem informację, że o taką broń się nie staram i myślę, że można by zawrzeć to w swoim wniosku.
Asis85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 06 września 2018, 11:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Asis85 »

Witam, jestem na etapie uzyskania pozwolenia na broń kolekcjonerską. Złożyłem wniosek ( korzystając z wzorów forum )do ŻW Warszawa otrzymałem odpowiedź że postępowaniu w toku ale... otrzymałem również telefon że chcą abym napisał im konkretne nazwy broni jakie chce kolekcjonować max 10 sztuk. Napisałem w wniosku że wstępnie myślę o polskiej broni od dwudziestolecia międzywojennego. I teraz mam problem.
Możecie mi napisać jakie bronie tego typu można zakupić obecnie ? Ewentualnie podpowiedzcie jakie bronie są godne zainteresowania na początek swojej przygody z kolekcjonowaniem broni.
p-83, , mag-98, cz-85c, tantal, toz-17 22lr
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Dlatego pisze się we wniosku taką fajną regułkę w stylu: na początek określam wielkość swojej kolekcji na ilość X egzemplarzy, z racji tego, że nie jest to katalog zamknięty w zakresie ilości, typów jak i rodzajów nie jestem w stanie określić jak ukształtuje się moja przyszła kolekcja. W moim zainteresowaniu leży broń wszelkiego typu i rodzaju.

To tak z głowy bo nie chce mi się teraz szukać dokładnie jak tą formułkę miałem sformułowaną.
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Maniusel »

1) Nagant wz. 30, (ew. Nagant 1895)
2) Vis wz. 35
3) Karabin Browning wz. 28 (wersja samopowtarzalna)
4) Karabin wz. 98a
5) Karabinek wz. 29
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 12:40 przez Maniusel, łącznie zmieniany 1 raz.
Compro...
Asis85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 06 września 2018, 11:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Asis85 »

Maniusel pisze:1) Nagant wz. 30, (ew. Nagant 1895)
2) Vis wz. 35
3) Karabin Browning wz. 28 (wersja samopowtarzalna)
4) Karabin wz. 98a
5) Karabinek wz. 29
Dziękuję czy to jest wszystko?
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 13:32 przez Asis85, łącznie zmieniany 2 razy.
p-83, , mag-98, cz-85c, tantal, toz-17 22lr
Asis85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 06 września 2018, 11:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Asis85 »

LARPAK pisze:Dlatego pisze się we wniosku taką fajną regułkę w stylu: na początek określam wielkość swojej kolekcji na ilość X egzemplarzy, z racji tego, że nie jest to katalog zamknięty w zakresie ilości, typów jak i rodzajów nie jestem w stanie określić jak ukształtuje się moja przyszła kolekcja. W moim zainteresowaniu leży broń wszelkiego typu i rodzaju.

To tak z głowy bo nie chce mi się teraz szukać dokładnie jak tą formułkę miałem sformułowaną.
Miałem taka regułkę to Pan ŻW stwierdził że jako przyszły kolekcjoner na pewno wiem co chce mieć bo przecież liczba jaką podała nie wzięła się z kosmosu
p-83, , mag-98, cz-85c, tantal, toz-17 22lr
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

To po co określasz we wniosku jakikolwiek zakres kolekcji np. od dwudziestolecia międzywojennego i to do broni polskiej produkcji?
Napisz jeszcze raz ładnie i grzecznie, że to jest tylko i wyłącznie początek kolekcji, który nie zakończy się na owych dziesięciu sztukach bo w Twoim zakresie zainteresowań jest cała gama broni palnej, a podana liczba jest taka jaką uważasz za słuszną jako początek przyszłej kolekcji.

Do tego telefonicznie to może Cie prosić nawet o rękę - poproś o sformułowanie pytania na piśmie.
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Maniusel »

Asis85 pisze: Dziękuję czy to jest wszystko?
Nie. To dopiero zaczątek czyli broń dwudziestolecia.
Teraz okres od wybuchu wojny do odzyskania niepodległości
6) PPS-M
7) PPSz-41
8) PM-63
9) PM-84P
10) PW wz. 33
11) Gward
12) TT "Sportowy"
13) P-64
14) P-83
15) oczywiście nie zapominajmy o Mosinie wz. 44
16) AKMS
17) AK-GN
18) Tantal
19) Mało realne żeby udało się zdobyć ale marzeniem w kolekcji jest posiadanie Onyksa!
Powyższa lista to absolutne minimum.
Trzecią kolekcją którą zamierzasz utworzyć jest broń od 89 do czasów wspólczesnych:
20) Beryl
21) MAG 95
22) MAG 98
23) MAG 08
24) PM-98
25) PM-08
26) Mini Beryl
27) MSBS / GROT
28) WIST-94
29) PW INKA
30) Karabin wyczynowy Alex-338

Tak więc jak widać wniosek o 10 sztuk to baaardzo skromne oszacowanie potrzeb, podczas gdy spisując bez pośpiechu jesteś w stanie w ciągu 30 minut wypisać 3 razy wiecej egzemplarzy które są bardzo ważnymi okazami w kolekcji. I tak sie tutaj baardzo ograniczasz bo nie bierzesz pod uwagę że Mosina i Mausera było w WP kilka wersji. Tak samo AKM i AKMS istotnie sie różnią szkieletem i należałoby mieć obie wersje (a nawet i wszystkie 3), podobnie jak dwie wresje AK-Gn lub nawet rozróznić PM-84 i PM-84P jak i wszystkie 3 wersje rozwojowe RAKa !!

Aż strach pomyśleć co by było gdybyś chciał poszerzyć zakres pasji kolekcjonerskiej o zagraniczną broń używaną w polskim wojsku od czasów 20-lecia... I tu wchodzi cała broń od zaborców (Lebele i inne czarne świnie ;) ) która zajmie kolejne 20 promes... A zanim dojdziemy do współczesności i np. HK416 to hala sportowa nie zmieści tych eksponatów.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 14:56 przez Maniusel, łącznie zmieniany 2 razy.
Compro...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Podawanie takiej listy jest błędem - nie ma znaczenia czy jest to WPA czy OŻW.
Więcej ogólników, a mniej szczegółów bo później kupi sobie Glocka czy SFP9 i nadgorliwiec jakiś stwierdzi, że on to chciał kolekcjonować co innego i zacznie się pisanie wyjaśnień, sprostowań itd.

Chcesz kolekcjonować broń różnych typów i rodzajów.
meforash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 05 lipca 2011, 17:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: meforash »

Nie pamiętam gdzie, ale gdzieś rzuciło mi się w oczy, że muszę napisać życiorys.
Jest to konieczne?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Pewnie tutaj.
Jedne OŻW tego wymagają, a inne nie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”