Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

kedlaw0 pisze:Znam przypadki, że takim "świeżym" żołnierzom dowódcy nie chcą wystawiać zaświadczeń o przydzielonej broni.
Czyli trzeba iść bezpośrednio do swojego dowódcy JW by zapytać o takie zaświadczenie?
grzybek9997
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: grzybek9997 »

Wzór zaświadczenia masz na stronie ŻW. Wypełniasz sam. Numer rozkazu itd. weź od personalnych. Jak wypełnisz wszystko to daj dowódcy do podpisania i wsio.
grzybek9997
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: grzybek9997 »

kedlaw0 pisze:Znam przypadki, że takim "świeżym" żołnierzom dowódcy nie chcą wystawiać zaświadczeń o przydzielonej broni.
Albo masz przydzieloną albo nie masz. Dowódca tylko stwierdza stan faktyczny na druku od ŻW. Nie ma tu nic do chcenia.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

grzybek9997 pisze:Wzór zaświadczenia masz na stronie ŻW.
I to jest jedyny druk jaki można z tej strony wziąć.
grzybek9997 pisze:Wypełniasz sam.
U mnie, ale nie tylko wypełnia to S1. Tak chcą.
grzybek9997 pisze:Numer rozkazu itd. weź od personalnych.
Numeru rozkazu o przydzieleniu broni służbowej nie mają personalni.
To ma dowódca kompanii lub równorzędny, który przydziela broń służbową w rozkazie dziennym.

Dlatego od swojego dowódcy kompanii (szefa lub poprzez dowódcę plutonu/drużyny) należy wziąć wyciąg z rozkazu dziennego o przydzieleniu broni służbowej i razem z tym wyciągiem (najlepiej potwierdzonym) oraz zaświadczeniem iść do S1, aby wypełnili druk.
grzybek9997 pisze:Jak wypełnisz wszystko to daj dowódcy do podpisania i wsio.
Aby nie pominąć drogi służbowej itd. to lepiej zrobić to właśnie przez S1, które bezpośrednio udaje się do dowódcy jednostki do podpisu.
grzybek9997
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: grzybek9997 »

W zaświadczeniu nie ma wzmianki o numerze rozkazu o przydzieleniu broni ale o wyznaczeniu na stanowisko. Przydział broni jest po kropce i dotyczy tylko określeniu modelu jaki Ci przydzielono. Całość podpisuje dowódca jednostki. Bez znaczenia kto wypełni druk.
repo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 02 października 2014, 20:07
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: repo »

Mam trochę inne pytanie
Mam już pozwolenie sportowe,kolekcjonerskie oraz zakupioną broń jako cywilnego więc podlegam pod Wpa.Niedługo zostanę żołnierzem kontaktowym.Będę chciał przenieść całą broń na kolekcjonerstwo.I tutaj jest problem:na sportowe pozwolenie mam P,K,S a na kolekcjonerskie mam na centralny zapłon bez S.Czy będę musiał coś zgłaszać na ŻW?I co proponujecie zrobić,aby wszystko mieć na kolekcjonerstwo?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

repo pisze:Mam już pozwolenie sportowe,kolekcjonerskie oraz zakupioną broń jako cywilnego więc podlegam pod Wpa.
To po zostaniu żołnierzem musisz przenieść się do OŻW. Zgłaszasz w WPA, że zostałeś żołnierzem i pod jakie OŻW podlegasz - powinni przesłać Twoje papiery.
repo pisze:Niedługo zostanę żołnierzem kontaktowym.
Kontraktowym, nie kontaktowym.
repo pisze:Będę chciał przenieść całą broń na kolekcjonerstwo.
Po co?
Przy obecnych kombinacjach to się nie opłaca.
repo pisze:I tutaj jest problem:na sportowe pozwolenie mam P,K,S a na kolekcjonerskie mam na centralny zapłon bez S.
Nic nie ruszaj, zostaw sobie sport i kolekcję.
Wystąp do OŻW o nowe pozwolenie kolekcjonerskie obejmujące komplet.
Przy okazji dlaczego dostałeś sport na PKS, a kolekcję PK?
Dopiero potem jak dostaniesz komplet w OŻW możesz zrezygnować sobie ze sportowego pozwolenia co i tak w mojej ocenie jest głupotą.
repo pisze:Czy będę musiał coś zgłaszać na ŻW?I co proponujecie zrobić,aby wszystko mieć na kolekcjonerstwo?
Do WPA zgłaszasz, że zmienia się podległość - względem żołnierzy zajmuje się tymi sprawami odpowiednie OŻW.
Co do drugiej części pytania to tak jak napisałem wcześniej.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: KG92RS »

repo pisze:Będę chciał przenieść całą broń na kolekcjonerstwo
Sugeruję wstrzymanie się z takimi decyzjami do czasu wejścia nowej ustawy. Nie wiemy, co w niej będzie, więc dobrowolne rezygnowanie z posiadanego pozwolenia (jeśli to własnie chcesz zrobić) jest - co najmniej - nieroztropne.
michal12390
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 lipca 2018, 09:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: michal12390 »

Nurtuje mnie pewna sprawa.
Jestem podchorążym szkoły oficerskiej,jest to służba określana mianem służby "kandydackiej". Broń służbową mam, nawet 2 sztuki. Badania przechodzimy co roku. Kontrakt jest podpisany na cały okres szkolenia więc tu powstaje pytanie. Mogę ubiegać się o pozwolenie z ramienia służby wojskowej? W ustawie napisane jest "żołnierzy zawodowych" a służba kandydacka jest tak jakby trochę zawieszona między starą "zetą" a służbą zawodową.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Było już to poruszane.
Służba kandydacka nie jest służbą zawodową.
Patrz ustawa o służbie żołnierzy zawodowych i ustawa o powszechnym obowiązku obrony (o ile dobrze pamiętam to w tym akcie też coś jest na ten temat) - masz wyjaśnione tam pojęcie żołnierza zawodowego itd.
meforash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 05 lipca 2011, 17:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: meforash »

witam,
Jako żołnierz mam przydzielone rozkazem:
5,56 mm kbs beryl
9 mm P-83
26 mm pistolet sygnałowy.
Chciałbym uzyskać pozwolenie kolekcjonerskie na pistolety 9mm, karabinek 5,56mm
Ale także na pistolet 22 lr, pistolet 45 ACP, rewolwer 357 magnum i strzelbę gładkolufową. Czy będzie problem??
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Nie, będzie.
OŻW dają tak zwane "pełne kolekcjonerskie" chociaż od pewnego czasu zaczęli dopisywać, że z wyłączeniem broni samoczynnej.

Nie korzystaj tylko przypadkiem z wniosku ze strony ŻW, gdzie musisz wymienić kalibry itd.
Jest w sieci (jak znajdę to wrzucę) stanowisko KGP odnośnie zniesienia podziału, a z resztą na tym etapie nie jest w stanie określić jak dokładnie będzie przebiegała Twoja kolekcja broni, w związku z czym nie jesteś w stanie określić typów, rodzajów i kalibrów broni i wnioskujesz o X egzemplarzy broni palnej do celów kolekcjonerskich.
meforash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 05 lipca 2011, 17:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: meforash »

LARPAK pisze:Nie, będzie.
OŻW dają tak zwane "pełne kolekcjonerskie" chociaż od pewnego czasu zaczęli dopisywać, że z wyłączeniem broni samoczynnej.

Nie korzystaj tylko przypadkiem z wniosku ze strony ŻW, gdzie musisz wymienić kalibry itd.
Jest w sieci (jak znajdę to wrzucę) stanowisko KGP odnośnie zniesienia podziału, a z resztą na tym etapie nie jest w stanie określić jak dokładnie będzie przebiegała Twoja kolekcja broni, w związku z czym nie jesteś w stanie określić typów, rodzajów i kalibrów broni i wnioskujesz o X egzemplarzy broni palnej do celów kolekcjonerskich.
Możesz podesłać mi jakiś wniosek o wydanie pozwolenia kolekcjonerskiego i dobre uzasadnienie?

Tak czy inaczej Dzięki.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Coś tam później skrobnę, ale to popołudniu/wieczorem dopiero.

Wniosek w sumie tak jak służbowo byś pisał.
Uzasadnienie - nie ma jednego słusznego, sam wiesz lepiej dlaczego i po co chcesz kolekcjonować broń palną.

Liczę na Twoją inwencję twórczą ;)
Jak coś to podeślij na PW, poprawi się.

A tak dokładniej powiedziawszy to komuś tutaj wysłałem wniosek i owy wniosek ktoś inny (lub ta sama osoba) pomieszała częściowo z wnioskiem ze strony ŻW twierdząc, że jest to jej autorski wniosek (uzasadnienie moje kropka w kropkę) i zamieścił na swojej stronie. Z tym, że na tyle się nie zna, że owo uzasadnienie wykluczało w treści pierwszą część ściągniętą ze strony ŻW bo zwyczajnie w pierwszej części gość kazał wpisać rodzaj/typ broni, a następnie w uzasadnieniu napisane było, że nie jest w stanie określić jej typu/rodzaju...
Awatar użytkownika
Pi3tro
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 11:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Świnoujście-Szczecinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Pi3tro »

Witam.

Ja też jestem chwile przed wysłaniem papierów do OŻW. Dopracowuję wniosek o broń i też zrobiłem to na zasadzie wymieszania wniosku ŻW z wnioskiem ze strony braterstwa i paru innych z neta.
............................., dnia ……………….
(miejscowość, data)
.............................
(stopień, imię i nazwisko)
.............................
(zajmowane stanowisko)
.............................
(pesel)


KOMENDANT
Oddziału Żandarmerii Wojskowej
w Szczecinie

PODANIE

o wydanie pozwolenia na broń prywatną

Proszę Pana Pułkownika o wydanie pozwolenia na broń prywatną.
• Centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12mm.
• Gładkolufowej.
W łącznej ilości 10 sztuk do celów kolekcjonerskich.

Moje dane osobowe:

1. .............................
(stopień, imię i nazwisko)
2. .............................
(imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki)
3. .............................
(data i miejsce urodzenia)
4. .............................
(nr PESEL)
5. .............................
(numer dowodu osobistego, przez kogo i kiedy wydany)
6. .............................
(zajmowane stanowisko, nazwa jednostki /instytucji/ wojskowej i miejsce jej stacjonowania)
7. .............................
(adres stałego pobytu, Nr telefonu)
8. .............................
(zadeklarowane miejsce przechowywania broni – adres i piętro na którym broń będzie przechowywana)

Oświadczam, że zadeklarowane przeze mnie miejsce przechowywania broni i amunicji spełnia warunki określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1224).

..............................................

(Podpis)


UZASADNIENIE

Moją prośbę motywuję udokumentowanym członkostwem w Stowarzyszeniu KS Amator. Załączam też statut KS Amator, który wskazuje, iż jest to stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej.
Już jako dziecko interesowałem się militariami, w tym bronią palną. Moja pasja do wojska pokierowała mnie do zostania żołnierzem zawodowym. Teraz jednym z marzeń jest stworzenie kolekcji broni palnej stanowiącej przekrój najpopularniejszych modeli, zwłaszcza broni będącej na wyposażeniu jednostek mundurowych w Polsce.
Zamierzam kolekcjonować broń palną różnych rodzajów, typów i modeli. W chwili obecnej nie jestem w stanie określić po ile egzemplarzy broni każdego rodzaju będę mieć w swojej kolekcji, dlatego wnoszę o wydanie decyzji bez konkretnego podziału ilościowego między rodzajami wnioskowanej przeze mnie broni.
Na początek wielkość kolekcji, którą planuję w przyszłości rozwijać, oceniam szacunkowo i wstępnie na liczbę 10 sztuk. I dlatego wnoszę o wydanie pozwolenia na taką właśnie ilość broni.

..............................................

(Podpis)

Załączniki:
1) Dowód wniesienia opłaty 242 zł za wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.
2) Zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu KS Amator.
3) Poświadczony za zgodność z oryginałem statut KS Amator.
4) Zaświadczenie o zatrudnieniu w KPW Świnoujście i przydzieleniu broni służbowej.
5) Dwa zdjęcia o wymiarze 4x3
Tak o to go przygotowałem. Co sądzicie o tym?

Czytałem cały ten temat i widziałem, że opinie na temat OŻW Szczecin są w miarę pozytywne. Uważacie, że może warto dopisać broń bocznego zapłonu? Broń przypisana to Beryl-c i tylko to.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”