Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Temat – poradnik dla żołnierzy, którzy chcą uzyskać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Mimo tego, że temat o pozwoleniu kolekcjonerskim dla mundurowych już jest to niestety mimo dużej wiedzy zawiera on kilka sprzeczności pomiędzy służbami - nieco inaczej jest SZ RP czy Policji stąd też ten poradnik.
Został on oparty o osobiste doświadczenia nie tylko w uzyskaniu pozwolenia do celów sportowych czy kolekcjonerskich dla jednej osoby, a kilku żołnierzy w różnych OŻW.


I. Zapoznaj się z następującymi aktami prawnymi:
1. ustawa o broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9990530549
2. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0140001224

II. Zapisz się do klubu/stowarzyszenia kolekcjonerów broni.
Może to być lokalny klub lub ogólnopolski taki jak BRATERSTWO/KS AMATOR.
Jeżeli myślisz o drodze sportowej i masz blisko lokalną strzelnicę to wybierz klub, który ma możliwość korzystania z takowej, a jednocześnie uprawnienia sportowe i kolekcjonerskie.

III. Wymagane dokumenty:
1. Zaświadczenie o przynależności do klubu kolekcjonerów broni palnej.
2. Zaświadczenie o służbie wojskowej – do uzyskania w S1, wzór można pobrać na stronie OŻW,
3. Zaświadczenie o przydzieleniu broni służbowej – wyciąg z rozkazu dowódcy kompanii potwierdzony za zgodność w S1, wzór można pobrać na stronie OŻW,
4. Kopia dowodu osobistego – potwierdzona za zgodność w S1,
5. Statut stowarzyszenia – potwierdzony w stowarzyszeniu,
6. Kopia opinii służbowej – nie jest to wymagany dokument, ale OŻW i tak o niego poprosi lub wystąpi o opinię specjalną do dowódcy jednostki,
7. dwa zdjęcia legitymacyjne,
8. potwierdzenie opłaty administracyjnej w kwocie 242 zł do właściwego urzędu dla OŻW.

IV. Wniosek
do Komendanta OŻW właściwego dla miejsca zamieszkania/stałego pobytu – aby nie było problemów z dosyłaniem odpowiednich dokumentów to tego, który jest właściwy dla miejsca zameldowania – wiem, że stały pobyt wystarczy, ale jeżeli jesteśmy tylko gościem w danym miejscu to może być różnie z wywiadem itp. rzeczami.
Na tym punkcie zasadniczo kończy się cała procedura odnośnie wystąpienia o pozwolenie na broń palną do celów kolekcjonerskich.

V. Otrzymaliśmy decyzję pozytywną
na wnioskowaną ilość broni palnej do celów kolekcjonerskich i co dalej?
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, która uprawomocniła się w podanym terminie wysyłamy wniosek o wydanie zaświadczenia na zakup broni palnej – każdy taki jeden wniosek kosztuje 17 zł – możemy wystąpić o maksymalnie taką ilość na ile sztuk broni dostaliśmy pozwolenie.
Tzw. promesy są ważne bezterminowe, ale nie dłużej niż ważność dowodu osobistego, którego numer jest podany na zaświadczeniu.

VI. Mamy już „promesy”, decyzję i co dalej?
Dalej to już kupujemy broń i kasetkę/szafę z certyfikatem S1.
Szafa/urządzenie do przechowywania broni palnej musi być kupione najpóźniej razem z pierwszą zakupioną sztuką broni – musimy mieć, gdzie ją przechowywać.
Oczywiście teoretycznie możemy ją użyczyć jakiemuś sportowcowi, ale temat jeżeli dla prawników jest dość oczywisty to niekoniecznie dla interpretującego przepisy kontrolującego.
Szafa S1 nie musi być przytwierdzona do elementu konstrukcyjnego budynku – chociaż dla własnego RWD jak jest możliwość to lepiej ją przytwierdzić – nawet lepiej dla ubezpieczyciela.

VII. Kupiłem broni i co dalej?
1. Czy może nosić broń do celów kolekcjonerskich?
- bez zgody odpowiedniego organu nie możesz nosić broni do celów kolekcjonerskich, ale możesz ją przemieszczać.
2. Czym jest przemieszczanie, a czym noszenie broni
- noszenie broni jest wtedy kiedy w broni znajduje się amunicja – w komorze nabojowej lub magazynku przyłączonym do borni,
- przemieszczenie broni jest wtedy kiedy jest ona rozładowana – rozporządzenie stanowi o tym, że broń nosi się w kaburach lub futerałach – jednakże ustawa jasno wskazuje, że noszenie występuje w przypadku załadowanej broni więc przemieszczać można ją nawet w reklamówce ze sklepu byle była rozładowana.
Oczywiście dla własnego RWD lepiej jest mieć ją w odpowiednim pokrowcu lub futerale.
3. Najpóźniej w dniu zakupu powinienem mieć, gdzie przechowywać zakupioną broń – czyli razem z bronią powinienem mieć również szafę/kasetkę klasy S1.
4. Razem z bronią mogę kupić do niej amunicję.
5. Po zakupie broni mam 5 dni na jej rejestrację – można to zrobić listownie lub osobiście.
a) osobiście: do OŻW udaję się z umową kupna – sprzedaży broni lub fakturą ze sklepu,
b) listownie: do OŻW wysyłam pismo przewodnie/wniosek o rejestrację danej sztuki broni do celów kolekcjonerskich – liczy się data stempla pocztowego – razem z pismem przewodnim, w którym warto zawrzeć nazwę broni, markę, model, kaliber, rodzaj amunicji (np. 9 x 19 mm, 9 x 18 mm) również numery broni – dane te powinny pokrywać się z tym co jest zapisane w umowie/fakturze.
6. Po rejestracji pierwszej sztuki w liście zwrotnym otrzymamy legitymację posiadacza broni palnej czyli tzw. czerwoną książeczkę.
Przy rejestracji kolejnej zakupionej sztuki broni palnej musi odesłać legitymację, aby nowa broń została do niej wpisana.
7. W czasie kiedy poruszamy się z bronią musimy mieć przy sobie legitymację posiadacza broni palnej lub decyzję administracyjną i umowę kupna-sprzedaży broni/fakturę.
8. Amunicję do posiadanej broni kupujemy na podstawie legitymacji posiadacza broni palnej i nigdzie jej nie rozliczamy – panie i panowie to nie jest wojsko tylko prywatna broń czyli strzelasz na tyle na ile cie stać.

VIII. Mam już broń, książeczkę i co dalej?
Teraz możesz śmiało jechać na strzelnicę.
Czy na strzelnicy możesz strzelać samodzielnie? Niestety nie – potrzebujesz prowadzącego strzelanie –
możesz być nim sam lub ktoś inny, ale taka osoba jest wymagana regulaminem strzelnicy.
Uprawnienia prowadzącego strzelanie możesz zrobić samodzielnie. Ostatnio jakieś stowarzyszenie robi prowadzącego strzelanie na broń samoczynną – dla mnie to pic na wodę bo czym różni się prowadzący strzelanie dla AK strzelającego ogniem ciągłym od AK strzelającego ogniem pojedynczym? Niczym.
Jeżeli w okolicy masz strzelnicę i klub strzelecki/kolekcjonerski, który ma do niej dostęp to wart pomyśleć nad zapisaniem się do nich w zależności od tego co daje członkostwo np. dostęp do strzelnicy itp.
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: karolmail »

Dodam tylko od siebie swoje doświadczenia:

1. Nie miałem zaświadczenia o pełnieniu służby wojskowej i byciu żołnierzem jako takim. Rozkaz personalny o wyznaczeniu na stanowisko był wystarczający.
2. Kopia dowodu osobistego nie była poświadczona przez S1 ale OŻW chciał "obie strony dowodu na jednej kartce A4".
3. Mocowanie sejfu S1 nie wymagane ale rekomendowane przez ŻW.
4. Wywiad środowiskowy. Bezpośrednia rozmowa z gościem z ŻW, zarówno ja, jak i mój przełożony. Kulturalnie, rzeczowo ale pan sprytnie sprawdzał czy się orientuję w UOBiA (a jakiej klasy ma być sejf, a komu można dać klucz, a czy sejf trzeba mocować w myśl przepisów itd). Wywiad wśród sąsiadów - pytał czy z kimś mam jakieś zatargi, ktoś mnie nie lubi itp. ogólne pytania (wg. relacji sąsiadów), czy pije, bije, czy normalny i rodzinie zaprawy porannej nie organizuje itd. :D
5. Noszenie/przemieszczanie - sami żandarmi przyznali, że przepis raczej martwy i mają ważniejsze sprawy niż ściganie takich "przestępców" aczkolwiek wiadomo jak jest.
6. Jeśli decyzja była zgodna z naszym żądaniem (art. 130 kpa par. 4) wchodzi w życie przed upływem wniesienia odwołania.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Przy pozwoleniu sportowym dawałem kopię rozkazu personalnego i to wystarczyło.
Przy pozwoleniu kolekcjonerskim i rozszerzeniu chcieli zaświadczenie na swoim druku - oczywiście rozkaz personalny powinien być wystarczający, ale chcą mieć "świeży" dokument niż taki, który mógł być wystawiony kilka lat wstecz co i tak jest nieco dziwne bo mogliby sobie sprawdzić to w SEW online i było by po sprawie, ale kwit jest kwit...

Oczywiście kopia obu stron dowodu osobistego jak najlepiej na jednej stronie - co i tak zasadniczo nic nie zmienia czy będzie na dwóch czy jednej, a potwierdzenie w S1 za zgodność nic nie kosztuje więc zanosząc cały plik kwitów do podbicia można dać i to.

Mocowanie sejfu S1 nie jest wymagane, nie jest też specjalnie zalecane, ale przy kontroli pytają o to - warto znać pismo KGP odnośnie tej sprawy, a jak ktoś nie chce się bawić to może dla własnego RWD przytwierdzić - jednakże w przypadku np. internatu może to być niemożliwe lub kłopotliwe więc znajomość stanowiska KGP jest tutaj kluczowa w razie kontroli.

W kwestii wywiadu środowiskowego - przy sportowym pozwoleniu nawet go nie odczułem czy to w JW czy w domu. Przy kolekcjonerskim zasadniczo też nie, ale przy rozszerzeniu kolekcjonerskiego pozwolenia już tak bo kobita się dowiedziała, a tutaj było już trudniej się wytłumaczyć ;)

Niby przepis martwy, ale nie podlegamy kontroli tylko ŻW, a jak ktoś będzie chciał się wykazać to pozamiata szybciej niż nam się wydaje.

Celowo nie podawałem terminów bo różne OŻW różnie działają w tej sprawie podobnie jak WPA KWP - gdzie przy pozytywnej decyzji bez problemu te dwa tygodnie to jest pikuś.

To co zauważyłem to praktyka na ograniczanie ilości wnioskowanej broni w pozwoleniu bez zmiany decyzji - dwa wnioski i dwie decyzje, oba wnioski świeżych ludzi w kolekcjonerswie, oba na 15 szt. - jeden obcięty do 10 szt., drugi do 8 szt. w tym samym OŻW - uzasadnienie podane w decyzji. Trzeci wniosek jaki "pilotuję" jest w realizacji więc zobaczymy jak będzie tutaj bo wtedy będę miał przekrój wszystkich korpusów osobowych.
Nie ma jednak problemu przy rozszerzeniu - trzeba niestety zebrać pełen komplet kwitów od początku ;/
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: karolmail »

Ja dostałem 10. Od razu powiedzieli, że tyle bez wnikania i uzasadniania powinienem dostać. Z mocowaniem powiedzieli mi, że jak się da i można to wywierć panie te 2 kołki i będzie spokój i nikt nie zarzuci, że nie dołożyłeś należytej staranności w razie "W". Też obecnie pomagam koledze zbiera dokumenty do wniosku.
Potwierdzam też, że żona może być gorsza niż całe OŻW razem wzięte jeśli chodzi o broń ;)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017, 09:23 przez karolmail, łącznie zmieniany 1 raz.
RKjordi85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 141
Rejestracja: 08 sierpnia 2016, 16:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: RKjordi85 »

co do prowadzącego strzelanie to pic na wodę wymyślone przez PZSS wymagane jednynie do prowadzenia strzelań na zasadach PZSS nie jest wymagane nawet jak zabierasz ze sobą mame tatę brata itp wiem bo rozmawiałem z prawnikiem zajmującym się wyłącznie bronią palną pracującym dla prokuratury
a jeżeli ktoś na strzelnicy wymaga to sam nie zna albo żle zinterpretował ,co prawda na wzorcowym regulaminie strzelnic jest wzmianka o prowadzącym a jest to dlatego żeby kierownik strzelnicy umył ręce w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku , a kompletną bzdurą jest gdy posiadasz pozwolenie i nie możesz strzelać z własnej broni
Awatar użytkownika
Serex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 czerwca 2015, 14:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Serex »

Dodatkowo musiałem doslac zyciorys, oświadczenie o miejscu pobytu i zgode na przetwarzanie danych osobowych - sami przyslali druki, wypelnilem i poszly zwrotnym. Teraz koledzy wysylaja to od razu z wnioskiem i nie dostaja listow o uzupełnienie dokumentacji :wink:
Wysylalem bodajze jeszcze kopie potwierdzenia rejestracji stowarzyszenia w starostwie, ale możliwe ze to dlatego, iz stowarzyszenie bylo "świeże".
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Zgadza się - zapominam o tym życiorysie, którego wymagają obecnie - ma ten druk w robocie dlatego o nim zapomniałem.
Chociaż jak występowałem o sportowe pozwolenie to nie wymagali go.

Owy życiorys to tak na prawdę kilka linijek - w sumie nie wiem po co to im...
Wzór akurat tego można pobrać ze strony ŻW.
Awatar użytkownika
Serex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 czerwca 2015, 14:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Serex »

No wlasnie na stronie ZW z tego co pamiętam jest tylko wzor oswiadczenia o stalym pobycie. Życiorys i zgode na przetwarzanie danych osobowych wysylaja.

W zyciorysie wpisuje sie tylko wlasne dane, wykształcenie, przebieg sluzby i zainteresowania.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Old Cadet »

Żądanie "życiorysu", jest całkiem pozaprawne. Ktoś tam nie wyszedł jeszcze z PRL.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 54
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: strk »

Coś w tym jest, skoro we wzorze umowy kupna-sprzedaży występuje zwrot "obywatelowi" ;laughing:
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: karolmail »

Mnie nikt o życiorys nie pytał ani o zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla odmiany chcieli abym udowodnił przeszkolenie z broni jaką chcę dostać tak jak WPA chce od policjantów.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Jakie OŻW?
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: karolmail »

Bydgoszcz w trakcie mojego procesu wydawania pozwolenia zmieniał się komendant więc może i nowe wytyczne były?
Awatar użytkownika
piasekson
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2011, 09:19
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: piasekson »

Podlegam administracyjnie pod OŻW Bydgoszcz od 2001 roku.
Jak do tej pory współpraca wzorowo, bez większych problemów.
Ale zawsze może się coś zmienić :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Dwa lata temu "kierowałem" kolegę, który podlega pod OŻW Bydgoszcz i nic takiego od niego nie chcieli - jednakże miał komplet najróżniejszych kwitów zarówno służbowych jak i cywilnych.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”