Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

A czy jak robię pozwolenie sportowe mogę być zwolniony z lekarza i psychologa? Gdy jestem w czynnej słuzbie w SZRP . W kolekcjonerce niby się jest zwolniony a tu jestem ciekawy czy też muszą wyłudzić odemnie pieniądze :D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Kolego, polecam dokładną lekturę ustawy o broni i amunicji oraz rozporządzenia odnośnie przechowywania broni i amunicji - przyda Ci się i to bardzo.
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

. A chyba już wiem gdzie jest mój błąd bo do sportowego pozwolenia zajmuję się tylko WPA(gdzie nie zwalniają z testów psycho i lekarskich mimo ,że się jest służbach,funkcjonariuszem) a żeby być zwolniony jako żołnierz trzeba składać wnioski do ŻW przepraszam za gafe :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Kolego nie bez powodu na pierwszej stronie wątku zamieściłem jako podstawę i pierwsze co do zrobienia to taki punkt:
LARPAK pisze: I. Zapoznaj się z następującymi aktami prawnymi:
1. ustawa o broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9990530549
2. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0140001224
Przeczytaj jeszcze raz, potem jeszcze raz, dokładnie i ze zrozumieniem stosowne akty prawne i tam jest to wszystko ładnie opisane.
Nie trzeba być prawnikiem, aby to zrozumieć.

W ustawie masz taki punkt, że wobec żołnierzy sprawami pozwoleń (liczba mnoga = oznacza nie tylko jeden rodzaj/typ pozwolenia) na broń zajmuje się ŻW.
W ustawie masz też napisane kto i z czego jest zwolniony i dlaczego.
cejkok79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 lutego 2018, 13:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: cejkok79 »

Decyzja jest juz u mnie.
Bez podziału na cz,bz,gl i tez zadnego zapisu nie ma czy z wyłączeniem broni samoczynnej wiec raczej i na ten rodzaj broni mam zgodę.
Czy dobrze rozumuje???
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Przeczytaj jeszcze raz decyzję - tak na chłodno ;)

Jeżeli nie masz takie zapisu o wyłączeniu to teoretycznie masz na nią zezwolenie, jednakże jest to kopanie się z koniem nieco bo jest to broń szczególnie niebezpieczna i mogą być problemy z zarejestrowaniem itp. Próbować jednak możesz...

Na ile łącznie sztuk dostałeś?
cejkok79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 lutego 2018, 13:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: cejkok79 »

Nie byłem zachłanny i pisałem na 6 sztuk.
Taką decyzje tez dostałem.
Zgromadzenie 6 szt. i tak zajmie mi sporo czasu także nie widze potrzeby na wiecej narazie.
Mysle tak samo co do broni samoczynnej i wiem że według prawa to jest to bardzo niebezpieczna bron :wink:
Dla mnie to chore ale tak juz jest.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Mogłeś napisać na 10 szt. - jakby obcięli to by obcięli, a od przybytku głowa nie boli, nie musisz kupować od razu.
cejkok79 pisze:Zgromadzenie 6 szt. i tak zajmie mi sporo czasu także nie widze potrzeby na wiecej narazie.
A to mnie rozbawiło :piwo:
Awatar użytkownika
Serex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 czerwca 2015, 14:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Serex »

cejkok79 pisze:... zapisu nie ma czy z wyłączeniem broni samoczynnej wiec raczej i na ten rodzaj broni mam zgodę.
Czy dobrze rozumuje???
Zasadniczo dobrze... ale ;laughing: na promesie bedziesz mial wpisane: zaswiadczenie bla bla bla nabycia blablabla do celów kolekcjonerskich, z wyłączeniem broni samoczynnej" :027:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

I równie dobrze może te promesy im odesłać i zażądać wymiany na wypisane zgodnie z decyzją.

Jak dostałem po rozszerzeniu drugi komplet promes to też miałem to wyłączenie mimo iż nie mam go w decyzji - nie jest to dla mnie problemem, ale zadzwoniłem i poinformowałem, że promesy są wypisane niezgodnie z decyzją bo w niej wyłączenia nie mam.
Lekka konsternacja, stwierdzenie, że taki jest odgórny przykaz i jakby sklep jakiś robił problemy to wymienią.
cejkok79
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 14 lutego 2018, 13:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: cejkok79 »

No fakt-od przybytku głowa nie boli. No a moze troche sie zamotałem na własną niekorzyść.A co tam-zawsze moge rozszerzyć :-D
mateo141071
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwietnia 2018, 13:27
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: mateo141071 »

Witam. Mam wielka prośbę do użytkowników forum. Interesuje mnie kwestia uzyskania pozwolenia na broń kolekcjonerska dla żołnierza w rezerwie kadrowej -jak to faktycznie wygląda. Obecnie jestem e rezerwie kadrowej na podstawie decyzji Departamentu Kadr i mam powierzone wykonywanie obowiązków służbowych w jednostce wojskowej(nie jestem wyznaczony na żadne stanowisko), mam przydzieloną broń. Nie jestem w okresie wypowiedzenia.W „Zaświadczeniu o pełnieniu zawodowej służby wojskowej i posiadaniu broni służbowej” trzeba:
– wypisać nr R-zu dziennego (ja posiadam rozkaz personałny),
– wyznaczenie na stanowisko służbowe (ja mam wyznaczone obowiązki służbowe w JW)
Proszę o pomoc.
LukBla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 14:23
Tematy: 3
Lokalizacja: Złocieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LukBla »

Rozkaz personalny także jest równoznaczny z rozkazem dziennym. Najprościej zadzwonić do sekcji profilaktyki właściwego ŻW to wyjaśnią wszelkie niejasności.
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2018, 16:45 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
Darth Hunterix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 12 października 2017, 10:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Darth Hunterix »

To ja mam takie pytanie. może ktoś coś wie.

Jak to jest z żołnierzami WOT? Z jednej strony są w pewnym sensie żołnierzami zawodowymi (dostają kasę!), mają przydzieloną broń służbową (na stałe, jedna sztuka na stałe do jednego człowieka), mają robione pełne badania psychologiczne, a z drugiej strony z tego co wiem formalnie statusu żołnierzy zawodowych nie mają, więc chyba paragraf z ubojki się do nich pewnie nie odnosi. Zresztą w ogóle chyba twórcy przepisów takiego tworu jak WOT nie przewidzieli, a nikomu nie chciało się aktualizować ustaw i rozporządzeń po jego powstaniu.

Próbowałem uzyskać informację w WKU, ale jedyna odpowiedź jaką w ogóle udało mi się uzyskać to: "Prawie na pewno nadal pozwolenie wydaje WPA a nie Żandarmeria, ale tak poza tym to nie wiem, nikt nigdy o to nie pytał. Proszę skontaktować się z działem kontaktów społecznych". Prawdę mówiąc jakoś mam wątpliwości czy dział prasowy z kompleksem niższości (bo jak inaczej wytłumaczyć tę przydługą nazwę?) będzie w stanie udzielić wiarygodnej informacji.

Może ktoś tutaj wie jak się sprawy mają, albo chociaż do kogo napisać?

Sprawdziłbym na sobie po prostu składając wniosek, ale nie należę do tej formacji.
I przekują miecze swe na lemiesze, po czym będą orać na tych, którzy zrobili odwrotnie.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Pytanie dość ciężkie i odnieść należy się do kilku ustaw:
- UoBiA - wzmianka o zwolnieniu z egzaminu i wydawaniu pozwoleń żołnierzom zawodowym
- ustawa o powszechnym obowiązku obrony
- ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych - określa kiedy jest się żołnierzem zawodowym

W UoBiA nikt nie wprowadził zmian odnośnie WOT, a jest nadal wzmianka o żołnierzach zawodowych.

Jak dla mnie dalej pod WPA podlegają.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”