Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Darth Hunterix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 12 października 2017, 10:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Darth Hunterix »

Pewnie tak, natomiast bardziej ciekawi mnie kwestia egzaminu i badań. Muszą przechodzić, czy nie? Technicznie wymagania są spełnione, formalnie pół na pół, a co gorsza mało kto traktuje tę formację na serio, więc kwestia jest ciekawa.

Zdaję sobie sprawę, że to trudne pytanie i całkiem możliwe, że nikt na świecie nie zna odpowiedzi, a nawet że odpowiedź może nie istnieć.
I przekują miecze swe na lemiesze, po czym będą orać na tych, którzy zrobili odwrotnie.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Aby być zwolnionym z badań i egzaminu muszą być żołnierzami zawodowymi w służbie stałej lub kontraktowej.
Z tego co pobieżnie przejrzałem ustawy to jak dla mnie nie wynika z tego, że są to żołnierze w takiej służbie, nie są nawet żołnierzami zawodowymi.

Tutaj byłby potrzebny specjalista od spraw personalnych w wojsku. Jak dla mnie to podlegają pod WPA i nie są zwolnieni z egzaminu i badań bo UoBiA zwalnia żołnierzy zawodowych.
LukBla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 grudnia 2017, 14:23
Tematy: 3
Lokalizacja: Złocieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LukBla »

Żołnierz WOT nie jest żołnierzem zawodowym, jest żołnierzem służby czynnej, tak jak kiedyś zasadnicza. W związku z tym moim zdaniem musi starać jak osoba cywilna.

Wracając do żołnierza w rezerwie kadrowej. Doinformowałem się, że w rezerwie kadrowej nie masz rozkazem przydzielonej broni, w związku z czym D-ca nie wyda Ci zaświadczenia o przydzieleniu i przeszkoleniu, radzę poczekać do wyznaczenia i wtedy normalnie działać.
kedlaw0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 20:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: kedlaw0 »

Tak jak koledzy pisali żołnierze WOT dzielą się na dwie grupy - żołnierzy zawodowych WOT i żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.
O ile pierwsza grupa jest żołnierzami zawodowymi i w myśl ustawy o broni jest zwolniona z egzaminów i badań to druga grupa nie.
Wynika to ze znowelizowanej 16 listopada 2016 r. ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP
Dz.U z 23.12.2016, 2138.
Żołnierz terytorialnej służby wojskowej jest żołnierzem czynnej służby wojskowej jako taki przy pozwoleniu na broń jest traktowany tak jak żołnierz NSR, służby przygotowawczej lub kandydackiej.
Darth Hunterix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 12 października 2017, 10:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Darth Hunterix »

O, przeglądałem tę ustawę, ale ten zapis mi umknął. OK, w takim razie to zamyka sprawę, dzięki :)
I przekują miecze swe na lemiesze, po czym będą orać na tych, którzy zrobili odwrotnie.
Robert91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 07 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Robert91 »

Panowie, odgrzebuję temat wyjazdu na misję i zabezpieczenia broni.
Ustawa nakazuje nam (paragraf 26) :
"(...)w razie zmiany miejsca stałego pobytu zawiadomić o tym fakcie pisemnie,
w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu, organ Policji właściwy
ze względu na nowe miejsce stałego pobytu."

Jak wygląda sprawa w praktyce? wydaje mi się to trochę śmieszne - bo komu niby mam za granicą zgłosić?

Jak to interpretujecie? Moje OŻW twierdzi, że nic mam się nie przejmować, zamknąć bron w sejfie i jechać.

Ponadto, na czas wyjazdu bron przenoszę w inne miejsce - inny sejf w innym domu w innej miejscowości. Sejf oczywiście S1, dodatkowo przymocowany. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie nakładają na mnie obowiązku powiadamiania o zmianie miejsca przechowywania broni. Ponadto skoro będę za granicą a jestem jedynym uprawnionym do otwarcia sejfu - nie ma jak w praktyce dokonać kontroli.

Ustawę znam, rozporządzenie znam. Pytam o przykłady z praktyki czy ktoś miał podobną sytuację i jakieś z tego tytułu nieprzyjemności.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Było na forum (o ile dobrze pamiętam) o tym jak to żandarm w PKW Irak kazał okazać klucze + klucze zapasowe do szafy z bronią w Polsce.

Zawsze możesz napisać profilaktycznie pismo/informację o zmianie miejsca przechowywania jak i zabezpieczeniu broni oraz o braku możliwości dokonania kontroli przez organ (jeżeli by planowali) ze względu na służbowy wyjazd poza granicami RP.

Taki przerost formy nad treścią, ale jest to niejako dmuchanie na zimne bo to Ty będziesz musiał udowadniać, że nie jesteś wielbłądem.
grzybek9997
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 12 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: grzybek9997 »

Nic nie zgłaszasz ani nie piszesz. Zamykasz broń w szafie i jedziesz na misję. Jeśli masz klucze to najlepiej przy sobie. Jeśli masz kod to nikomu nie mów:) Wszystkie pisma , zgłoszenia, podania to tylko Twoja wolna wola bez wpływu na rzeczywistość. Pozdrawiam - misjonarz:)
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

Witam panowie mam sporą zagwozdkę wyrobiłem już patent PZSS i też zaczynam służbę zawodową w wojsku , i poczytałem co ta durna dyrektywa wprowadza to jakieś badanie co 5 lat . Żołnierze zawodowi są zwolnieni z tych badań i czy nadal będą czy też ich ta dyrektywa obejmie i będą bulić 500-1000zł co 5 lat? Chciałem wyrobić przez patent tylko na broń sportową do celów kolekcjnoreskich by strzelać reakcyjnie na strzelnicy samemu się doszkalać... Co radzicie powalić tą licencje PZSS i czekać pół rok słuzby by ŻW zrobiła kwit? czy pchać się nadal już 1,5 tys włożyłem na ten patent,szkolenie wpisowe składki
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Implementacji dyrektywy jeszcze u nas nie ma więc nie gdybajmy co i jak.

Co do reszty to nie bardzo wiem o co Ci chodzi.

Zapisz się do klubu kolekcjonerów i zrób pełne kolekcjonerskie.
OŻW i tak daje na pełną bo z egzaminu jesteśmy zwolnieni.

Sportowe pozwolenie i tak bym zrobił przy okazji.

Jakie pół roku masz na myśli?
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

LARPAK pisze:
Jakie pół roku masz na myśli?
trzeba mieć pół roku służby zawodowej by zdobyć opinie służbową prawda? potrzebnej do ubiegania się pozwolenia u OŻW
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2018, 13:13 przez Armirion, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Pół roku służby przed okresem opiniowania do tego jeszcze.

Opinia służbowa nie jest nigdzie wymagana.
Jeżeli nie masz opinii służbowej to OŻW wystąpi o takową do przełożonych.
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: Armirion »

LARPAK pisze:Pół roku służby przed okresem opiniowania do tego jeszcze.

Opinia służbowa nie jest nigdzie wymagana.
Jeżeli nie masz opinii służbowej to OŻW wystąpi o takową do przełożonych.
Czyli ile w końcu muszę odbyć tej służby żebym mógł się ubiegać o kolekcjonerke?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: LARPAK »

Zero.
Masz być żołnierzem zawodowym z przydzieloną bronią służbową.
kedlaw0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 89
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 20:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uzyskanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich dla żołnierzy SZRP.

Post autor: kedlaw0 »

Znam przypadki, że takim "świeżym" żołnierzom dowódcy nie chcą wystawiać zaświadczeń o przydzielonej broni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”