P 83 opinie

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 510
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

P 83 opinie

Post autor: pkl66 »

Koledzy,
Interesują mnie opinie osób, które strzelały z Wanada. Osobiście strzelałem z p 64 i więcej chyba tego nie zrobię, bo choć broń ładnie wykonana, to malutka i przy amunicji Makarowa potężnie kopie i podrzuca. Ponoć p 83 jest o wiele przyjemniejszy dla strzelca i bardzo celny? Ile w tym prawdy i jak ten pistolet się sprawuje?
Pozdrawiam
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: LARPAK »

To prawda "kopie" mniej jak CZAK i znacznie mniej jak CZ 82/83.

Do dynamiki się nie nadaje.
Do statyki - znam ludzi, którzy potrafią wykręcić 97+ pkt. do TS4 z jednej ręki - ale tutaj ważny jest strzelec, a nie sama broń bo ona jaka by nie była to sama wyniku nie zrobi.

Tanie magazynki, tanie części zamienne - chociaż zbyt wiele się tam nie ma co zepsuć - jedynie to sprężyna iglicy, ale nawet jak pęknie to i tak będzie działać tylko zabezpieczanie będzie uciążliwe.
Ostatnio w jednym widziałem jak pękła dźwignia zaczepu zamka, ale ten pistolet miał trochę nastrzelane.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Dariusz DC »

Jak napisał Kolega powyżej - nic dodac nic ująć
Na pewno ładniej wykonany i ładniejszy z wygladu jest CZAK ,ale WANAD za to przyjemniejszy w trzymaniu i strzelaniu
A kolekcjonersko warto mieć i jeden i drugi.
DC jeszcze nie 9
Placek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 15
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 08:44
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Placek »

Mi się niezbyt przyjemnie strzela z Wanada, mam wrażenie że kopie mocniej niż CZ P-07. Chyba najlepsze określenie jakie do niego pasuje to "siermiężny". Ale kolekcjonersko bardzo fajny :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: LARPAK »

Mój post z innego forum odnośnie porównania P-83 i CZ 82/83:

9 x 18 mm P-83 WANAD:

Obrazek

Obrazek

oraz

9 x 18 mm CZ 82/83:

Obrazek

Dlaczego akurat te dwa pistolety postanowiłem zaprezentować razem?
Dlatego, że oba zasadniczo powstały w tym samym okresie i mniej więcej tak samo rozpoczęła się ich służba w wojskach byłe Układu Warszawskiego.

Konstrukcje te pokazują jak do przodu wychodziła myśl techniczna, a zarazem marketingowa fabryki naszych południowych sąsiadów.

Robiąc małe porównanie:

1. Ilość naboi w magazynku:
- P-83: 8 szt., magazynek pudełkowy, jednorzędowy
- CZ 82: 13 szt., magazynek pudełkowy, dwurzędowy

2. Zwalniacz magazynka:
- P-83: u dołu rękojeści - czyli miejsce niezbyt ergonomiczne, które pozwala na szybką wymianę magazynka, nie wyciągnięto wniosków z P-64
- CZ 82: obustronny dla strzelców prawo i leworęcznych umieszczony pod kciukiem

3. Bezpiecznik:
- P-83: nastawny, połączony z decockerem, dostępny dla strzelców praworęcznych
- CZ 82: nastawny (tak jak niemalże w całej rodzinie CZ tylko kiedy kurek jest napięty), obustronny

4. Przyrządy celownicze:
- P-83: stałe, wyzerowane na 25 m
- CZ 82: stałe, wyzerowane na 25 m, z dwoma białymi kropka na szczerbince i kreską na muszce dla ułatwienia celowania w warunkach ograniczonej widoczności

Gabarytowo oba pistolety są do siebie zbliżone.

Co mi nie przypasowało z CZ to nieco źle wyprofilowane okładziny rękojeści - są nieco za grube co sprawia, że ciężko zwolnić magazynek.
Do tego CZ bardziej "kopie" co czuć pomiędzy kciukiem i nie jest to tylko moje zdanie.

Z ciekawostek to CZ ma lufę poligonalną.

Wersja dla wojska nosiła oznaczenie CZ 82 i była malowana, natomiast wersja na rynek cywilny nosiła oznaczenie CZ 83 i była lepiej spasowana oraz oksydowana zamiast malowania.

W wersji dla armii Czechosłowacji pistolet był zasilany nabojem 9 x 18 mm w wersji M82 czyli wzmocnionej - nie wiem co oni mieli z tym wzmacnianiem amunicji, ale do CZ 52 jak i vz. 26 (czyli PM'a) też stosowali wzmocnioną amunicję... Taki mały naród z kompleksem mocy ;)

Natomiast w wersji na rynek cywilny CZ 83 występuje w czterech wariantach zasilania:
- 9 x 18 mm
- 9 x 17 mm Short (.380 ACP)
- 7,65 x 17 mm SR Browning (.32 ACP)
- 9 mm P.A. Rubber

W CZ 82 rozkłada się podobnie do pistoletu PM czy P-64 czyli przez odciągnięcie kabłąka w dół, który jest dodatkowo powiększony, aby umożliwić strzelanie w grubych rękawicach.

Zwróćcie uwagę na to jak przemyślano ten pistolet i w jakich dodatkowych wariantach zasilania był oferowany na rynek cywilny o czym u nas do tej pory w rodzimej fabryce chyba nikt jeszcze nie pomyślał...

Z ciekawostek filmowych:

- P-83 - zasadniczo nie pojawił się w zagranicznych filmach przynajmniej wg imfdb.org. Jedyna wzmianka jest taka, że w książce Stig'a Larsona pt. dziewczyna, która igrała z ogniem główna bohaterka posługiwała się P-83 - niestety w filmie zamieniono go na Berettę 92.
- CZ 82/83 pojawiła się m.in. w takich produkcjach jak:
- xXx z Vin Diesel'em: http://www.imfdb.org/wiki/XXx#CZ_83
- Mission Impossible z Tom Cruise: http://www.imfdb.org/wiki/Mission:_Impo ... 6%29#CZ_82
- Tożsamość Bourne'a z Matem Damon'em: http://www.imfdb.org/wiki/The_Bourne_Identity#CZ_83
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Dariusz DC »

Dzięki Larpak za fajne miniopracowanie , nota bene Twoje zdjęcie Wanada ( przypalane lutownicą okładki ) były dla mnie inspiracją do jego zakupu :)
A też twierdzę , że CZ bardzo nieprzyjemnie kopie w nasadę kciuka ..
Pomimo to uwazana jest za najlepszą konstrukcję pistoletu na nabój 9mm Makarow z zamkiem swobodnym
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 510
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: pkl66 »

Panowie,
Bardzo to ciekawe i inspirujące. A jak wypada p83 (może mam spaczony gust ale podoba mi się ten pistolet) w zestawieniu z w.w. Cezetką pod względem celności? Wcześniej koledzy pisali że Wanad jest całkiem celny.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Tecum Seh »

Jest celny.
Ja kupiłem swojego Wanada w stanie magazynowym, głównie z sentymentu, ponieważ właśnie z Wanada zdawałem egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie.

Przyzwyczaj się że Wanad u wielu nie ma dobrych opinii - przy czym te niedobre są często "z du** wzięte".
Oczywiście nikt nie mówi że to jakaś cudowna broń, ale słyszałem że "rozpada się po wystrzelaniu trzydziestu magazynków" (gówno prawda, na strzelnicy na którą chodzę powiedziano mi że jakaś drobna spreżynka walnęła po sześciu tysiącach, koszt wymiany tego to jakieś grosze). Tylu przekleńst od znajomych strzelców nie słyszałem na żadną broń - ale ja swojego Wanada lubię i cenię, po prostu dobrze mi się z niego strzela.

Na tyle dobrze, że zabawiłem się do tarczy na 50m. W tarczę trafiałem - wyniku spektakularnego nie było (nie jestem super strzelcem), ale jak na 50m makarowem przy tak krótkiej lufie i moich umiejętnościach, to uważam że jest co najmniej nieźle.

Uwaga - jeśli masz duże dłonie, może być niewygodny, bo to raczej pistolet dla średnich (jak moje) albo małych dłoni. Mojej żonie znakomicie leży w dłoni, mnie - w miarę ok, choć trochę za mały (dla odmiany MAG dla mnie odrobinę za duży, ale ujdzie).

Słowem - kupuj, w najgorszym wypadku go sprzedasz i coś mi się wydaje że nie stracisz.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Zbycht
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 22 lutego 2009, 16:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Radzymin/Łask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Zbycht »

Na podstawie pewnych doświadczeń mogę potwierdzić użyteczność P-83 w strzelaniu do tarczy. Wymaga to jednak trochę pracy. Poza tym robienie dobrych wyników z broni fabrycznie nowej to duży wyczyn, niezbędne jest popracowanie na d poprawą pracy spustu, co w skrócie polega na przycięciu sprężyny kurka i spolerowaniu paru części.
Żywotności broni nigdy nie sprawdziłem do końca, pierwszy egzemplarz wymieniłem po ok.12 tys. strzałów (amunicja z Meska), obecny dobija do 6 tys. (strzelany głównie z elaborowanej z pociskiem ołowianym). Zarówno w pierwszym jak i w drugim wymieniane były szyny spustowe i sprężyny iglicy (pasują takie od długopisu).
Ogólnie polecam.
Navy Sheriff .36, Beretta Mod. 71, P-83, TOZ-18, CZ858,MAG-95
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: LARPAK »

Z tą "sprężynką od długopisu" to już od nie jednej osoby słyszałem (i to takiej, która nie raz tak robiła) i im niby działało.
Zrobiłem tak w swoim egzemplarzu, ale jednak bezpiecznik nie działał tak jak powinien - po wymianie na oryginalną sprężynę wszystko działa jak należy.

Co do celności P83 i CZ83 to się nie wypowiem bo nie porównywałem ich ze sobą na strzelnicy, ale na wiosnę kiedy będzie więcej czasu pewnie to zrobię.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Sebastian »

Dziwne bo z moich doswiadczen z CZ 82 i P 83 to wlasnie CZ zachowuje sie zdecydowanie kulturalniej. P 83 to mimo wszystko zaledwie klasa ulepszony Makarow. CZ to nowoczesny pistolet. CZ z zaladowanym magazynkiem jest zdecydowanie ciezszy niz P 83 co czuc przy strzale.
Ostatnio zmieniony 03 lutego 2017, 09:21 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Dariusz DC »

No nie wiem , Sebastian .. mnie CZ82 "gryzie" w rękę a Wanad mniej
DC jeszcze nie 9
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Sebastian »

Mnie nic nie gryzie w 9 mm. .45 dopiero zaczyna laskotac.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Tecum Seh »

Ja niestety z Czesią nie miałem przyjemności, tu nie pomogę.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: P 83 opinie

Post autor: Dariusz DC »

mnie nawet 44mag nie gryzie :) a CZ gryzie
DC jeszcze nie 9
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”