P 83 opinie

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: marizy »

:) Dzięki i pozdrawiam
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Tecum Seh »

O, mamy kolegę Firehanda na forum? Zacnie i miło:)
Może zamówimy jakieś filmiki?
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: marizy »

Za około 2 tygodnie będzie o P-83.
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Twilight7 »

Sorry, za mój spóźniony nieco post w tym wątku; ogarniam dopiero forum ... nowy jestem 8-)

W moim klubie również jest gość, który dobrze sobie radzi z p-83.
Zastanawiałem się nawet nad nim przez pewien czas, ale po kilku magazynkach
stwierdziłem, że jest dla mnie cholernie niewygodny (pewno można się przyzwyczaić.... ale po co na siłę...).
Dużo lepiej leży mi w dłoni Makarov (właściwie to Baikal 442). Ujęła mnie też prostota Makarova.
Można go rozłożyć na czynniki pierwsze niemal bez żadnych narzędzi ... w przeciwieństwie do p-83 (sporo kołków; niezbyt przemyślany z tego pkt. widzenia).
Estetycznie też plus dla Makarowa VS P-83. No i praktyczny aspekt: P-83 dostaniesz tylko używkę, która jest droższa
o nowego Baikał. Podsumowując: dla mnie aspekty praktycznie (głównie kasa i ergonomia) przemawiają za Baikal 442.

PS gdybym mógł, to do kolekcji wziąłbym oba ... oraz dodatkowo zdecydowanie P-64 :-D
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Tecum Seh »

Twilight7 pisze: Zastanawiałem się nawet nad nim przez pewien czas, ale po kilku magazynkach
stwierdziłem, że jest dla mnie cholernie niewygodny (pewno można się przyzwyczaić.... ale po co na siłę...).
Dużo lepiej leży mi w dłoni Makarov (właściwie to Baikal 442).
Kolego, ale po tych argumentach w zasadzie nie wiem po co pisać kolejne.
Jeśli Tobie P-83 nie leży - nie ma sensu w ogóle go kupować, chyba że jako pistolet do posiadania a nie strzelania.
Mnie akurat leży i to mimo tego że łapę mam średnią a nie małą.
Co więcej - trafiam z niego lepiej niż z każdego pistoletu jak dotąd (włączając w to glocki, CZty, i inne nowoczesne zabawki, choć przyznam - z kilku które mnie interesują, jeszcze nie strzelałem).

Co do rozbiórki - ja rozbieram do czyszczenia plus okładziny i wszystko udaje się wyczyścić bez problemu.
Jedyny minus w porównaniu do nowoczesnych konstrukcji to stała a nie wyjmowana lufa - trochę utrudnia to czyszczenie, ale bez przesady.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: marizy »

Tecum Seh pisze:
Twilight7 pisze:
Jedyny minus w porównaniu do nowoczesnych konstrukcji to stała a nie wyjmowana lufa - trochę utrudnia to czyszczenie, ale bez przesady.
Ale dzięki temu pistolet jest tak celny :502:
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
Miranda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 164
Rejestracja: 07 kwietnia 2017, 12:02
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Miranda »

Witam,
dawno temu użytkowałem zawodowo w wojsku P-83 a wcześniej P-64 i ten pierwszy o niebo lepszy prawie pod każdym względem a rozmiarowo niewiele większy no i nie strzela " do tyłu" jak to potrafią nowsze polskie wyroby. Pistolet prosty typu " gniotsa nie łamiotsa" tylko jak patrzę na ceny spore za ten w sumie bardzo fajny demobil.
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: karolmail »

Na niektórych stanowiskach w Afganie część żołnierzy miała 3 sztuki broni, długą i dwie sztuki krótkiej. W jakim celu ? A no w takim, że żołnierz wchodzi w miejsce gdzie powinien się rozbroić u ochrony (policji itd.) bo wchodzi na spotaknie z jakimiś lokalnymi vipami, więc oficjalnie odkłada do "depozytu" na czas spotkania. Żołnierz jest ma ochronę sił koalicyjnych, lokalnych tzw. obstawę ale wiadmo strzeżonego.... Druga krótka sztuka broni głęboko skryta pod mundurem. Najbardziej pożądaną bronią do tego był właśnie p83... ze względu na rozmiary i w sumie wysoką niezawodność.
Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: marizy »

Trochę postrzelałem z P-83 i faktycznie broń niezawodna, żadnych zacięć czy niewypałów. Natomiast zdarzały się egzemplarze wyeksploatowane, wówczas często nie przeładowywały i trzeba było ręką dobijać zamek.
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
btyc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 29 czerwca 2017, 10:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: btyc »

Witam

Co do p83 , wszyscy porównują go do współczesnych konstrukcji zachodnich , niestety kiedy ten pistolet powstawał należytym punktem odniesienia powinny być konstrukcje za żelaznej kurtyny , i na tle konstrukcji z bloku wschodniego wypadał nieźle. Trzeba też nadmienić fakt że w bloku wschodnim broń krótka dla oficera nie służyła jako broń zapasowa dla karabinka czy subkarabinka tylko jako narzędzie do wymuszania posłuszeństwa.

Ja mam sentymet do tego pistoletu , uważam ze do strzelań dynamicznych nadaje się słabo. Ale do tarczewoge pykania jest to poczciwa konstrukcja. I zamierzam sobie kupić w bardzo dobrym stanie , już mam na oku odpowiedni egzemplarz.

Pozdrawiam
3x0.177 , 1x0.45 CP , 1x9x18, 1x7.62x39 , 1x7.62x54R
Pozdrawiam btyc
Silesia Survival - https://m.facebook.com/SilesiaSurvival/
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: franek »

marizy pisze:Natomiast zdarzały się egzemplarze wyeksploatowane, wówczas często nie przeładowywały i trzeba było ręką dobijać zamek.
Bardziej obawiał bym się awarii przerywacza która powoduje że zamiast bang! będzie srrrruuuuu! i koniec amunicji.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 759
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: JAC72 »

Pistolet celny i całkiem wygodny. Należy pamiętać, aby na tyle ile można, wystrzegać się strzelania "na sucho". Kolega-użytkownik z tego powodu, średnio dwa razy w roku, zmuszony jest wymieniać sprężynę iglicy, a bywa, że też iglicę. Najgorzej gdy resztki sprężyny zablokują iglicę wystającą z czółka zamka - mamy wówczas ultraszybkostrzelny PM.
JAC72
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: jacek sygula »

wówczas często nie przeładowywały i trzeba było ręką dobijać zamek.-- a może sprężyna była założona odwrotnie....... z jednej strony sprężyna ma zwężenie i tą częścią zakłada się ją na lufe, jak sie założy szerszą częscią na lufe-to zamek może sie nie cofać do końca, to jest bardziej prawdopodobne, niż wyeksploatowanie.
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: Rimski »

JAC72 pisze:Należy pamiętać, aby na tyle ile można, wystrzegać się strzelania "na sucho". Kolega-użytkownik z tego powodu, średnio dwa razy w roku, zmuszony jest wymieniać sprężynę iglicy, a bywa, że też iglicę. Najgorzej gdy resztki sprężyny zablokują iglicę wystającą z czółka zamka - mamy wówczas ultraszybkostrzelny PM.
Heh, a w krakowskim WPA ten pistolet jest od dłuższego czasu na egzaminach. Czyli: wyjmuję magazynek - pusty, odbezpieczam, sprawdzam komorę nabojową - pusta, ODDAJĘ STRZAŁ KONTROLNY, ... zakładam zamek, wciskam zderzak, ODDAJĘ STRZAŁ KONTROLNY, zabezpieczam, ... I tak w kółko :-) Ciekawe jak często wymieniają iglice?
Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: P 83 opinie

Post autor: marizy »

jacek sygula pisze: a może sprężyna była założona odwrotnie....... z jednej strony sprężyna ma zwężenie i tą częścią zakłada się ją na lufe, jak sie założy szerszą częscią na lufe-to zamek może sie nie cofać do końca, to jest bardziej prawdopodobne, niż wyeksploatowanie.
Raczej nie, to były wojskowe egzemplarze, cały czas w służbie. Raczej nie podejrzewam, że nasi wojacy nie potrafili poprawnie założyć sprężyny na lufę. :-D
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”