Egzamin policyjny w Krakowie

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Rimski »

Sporo już było o tym co pytasz na forum...

1. Teraz jest tendencja dawania pozwolenia na 10 sztuk bez podziału na rodzaje.
2. PM w Krakowie masz tylko przy dopuszczeniu. Na kolekcjonerkę nie dostaniesz maszynowych i samoczynnych. Z resztą na dopuszczenie strzelasz z Glauberyta ogniem pojedynczym więc nie widzę różnicy - ot chyba aby dla zasady odfajkować, że zdajacy trzymał w ręku PM. AKMS jaki mają na egzaminie też nie jest "wykastrowany" i może strzelać ogniem ciągłym - przed egzaminem policjant skrupulatnie informuje, że oddanie nawet dwóch strzałów w trybie ognia ciągłego dyskwalifkuje zdającego z dalszej zabawy :-)
3. I tak i nie - poczytaj forum. Ustawa w teorii mówi, że TAK, WPA wykorzystuje inny punkt ustawy aby powiedzieć NIE... W każdym razie teraz w Krakowie, w decyzji piszą, że nie obejmuje broni szczególnie niebezpiecznej czyli maszynowej i samoczynnej.
4. Napisz na priv to mogę Ci podesłać namiar.
5. Tak.
6. Nie ma powodu aby robili z tym, źe książeczkę z dopuszczeniem dostajesz po wydaniu decyzji a książeczkę do pozwolenia, dopiero po zakupie pierwszej broni. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania bym dokończył postępowanie administracyjne a po otrzymaniu decyzji zglosił zmianę miejsca zamieszkania.
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2017, 22:03 przez Rimski, łącznie zmieniany 1 raz.
darbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 04 kwietnia 2012, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: darbik »

Co do tendencji dawania 10 sztuk to się niestety zmieniło - aktualnie połowa z tego.
Mruck
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 31 lipca 2017, 21:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Mruck »

I nie ma w ogóle możliwości dostania na większą ilość?
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Rimski »

Darbik, w Krakowie dają tylko 5 sztuk na kolekcjonerkę? Od kiedy?
darbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 04 kwietnia 2012, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: darbik »

Rimski - przynajmniej od 22 czerwca tego roku (data składania wniosku). Przy przyjmowaniu wniosku z ilością 10 sztuk słyszy się , "tyle nie ma mowy, 5 sztuk góra 6".
W wypadku sportowego przy 27 osobostartach nie chcieli dać 2bz + 4cz - obcięli do 2 bz +2 cz - dane z dzisiaj i mnie dotyczące, piszę odwołanie do KGP. Sprawa nie jest jednostkowa, z tego co słyszę to nasze WPA jest w tej chwili bardziej restrykcyjne od Katowic.

Mruck - oczywiście, że jest jak w każdym pozwoleniu - rozszerzenie w ramach art. 155KPA po wyczerpaniu otrzymanych promes i odpowiednim umotywowaniu wniosku.
Pamiętaj, że ilość jest uznaniowa i zależna od "obiektywnej i subiektywnej ocenie wniosku" - cytat z decyzji WPA.
Ostatnio zmieniony 31 lipca 2017, 22:54 przez darbik, łącznie zmieniany 2 razy.
Mruck
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 31 lipca 2017, 21:11
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Mruck »

Darbik, to w takim razie jak myślisz trzeba by to uzasadnić przy wykorzystaniu wszystkich promes, żeby mi nie odpisali czegoś w rodzaju "tyle Ci musi wystarczyć"?
darbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 04 kwietnia 2012, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: darbik »

W wypadku pozwolenia kolekcjonerskiego uzasadniasz dalszymi planami rozwoju kolekcji, z tym, że trzeba by o niej jakieś "wypracowanie" napisać. Nie wiem jaki cel przyświeca Ci przy staraniu pozwolenia - czy faktycznie chcesz kolekcjonować broń i jakiego typu, czy też chcesz\ pójść drogą kolekcjonerską dla samego jej posiadania i strzelania nie będąc związany pozwoleniem do celów sportowych.
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: RedSiedemosiem »

darbik pisze:Przy przyjmowaniu wniosku z ilością 10 sztuk słyszy się , "tyle nie ma mowy, 5 sztuk góra 6".
W wypadku sportowego przy 27 osobostartach nie chcieli dać 2bz + 4cz - obcięli do 2 bz +2 cz - dane z dzisiaj i mnie dotyczące, piszę odwołanie do KGP. Sprawa nie jest jednostkowa, z tego co słyszę to nasze WPA jest w tej chwili bardziej restrykcyjne od Katowic.
Kochany, przeciez mialem podobnie... Dostalem 9S i 20K, bo sie nie poddawalem i polecam takie stanowisko kazdemu. Nie mniej, ja pomimo 29 sztuk tez dziube odwolanie, bo to jest po prostu skandal, ze ludziom z malopolskiego robi sie jakos celowo pod gorke. W Katowicach daja przynajmniej sport bez podzialu... IMHO mamy najgrosze WPA KWP w kraju. Niestety...

Jak Twoje odwolanie? Jesli mozesz - to tu, jesli nie bardzo to prosze na priv...
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Maniusel »

W Poznaniu też nie lepiej. Jak już im sie skonczą argumenty to potrafią "zagubić" załącznik i mimo że jeszcze przed chwilą się do niego odnosili w piśmach, to teraz nagle "wsiąkło! prosze donieść" :>
Compro...
zalman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 06 marca 2016, 13:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: zalman »

Kraków to jedna wielka porażka ...ja mam na nich wypróbowany sposób, pisze tyle ile potrzebuję z zastrzeżeniem że jak mi odmówią to mają napisać merytorycznie z odwołaniem do zapisów prawa dlaczego tak a nie inaczej i mam w d.. ze ktoś tam ma jakieś widzi mi się i od razu zastrzegam ze będę odwoływał się aż do skutku. To działa!
Pisać,... pisać... zakażać decyzje aż do wiadomego skutku. To działa!
SajmonPoludnie
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 02 października 2017, 10:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: SajmonPoludnie »

Witam wszystkich serdecznie, egzamin zbliża się dużymi krokami i chciałem zapytać o pare rzeczy (ubiegam się o wszytkie możliwe pozwolenia z wyjątkiem broni myśliwskiej):
- z jakiej broni bocznego i centralnego zapłonu się zdaje?
- która broń jest rozkładana na egzaminie? Wszystkie, o które się ubiegam?

chodzi mi bardziej o aktualizację postu Mike'a gdzie wszystko było pieknie wyjaśnione.
z góry dzięki
mike4356 pisze:
Pryshnitz pisze:Zbliża się czas w którym będę składał papiery na egzamin do licencji kolekcjonerskiej. Chociaż sam egzamin będzie miał pewnie miejsce na początku przyszłego roku, to mam pare na które nie znalazłem odpowiedzi, a przeszukiwanie postów wczesniejszych niż 2015 wydaje mi się mijać z celem. Tak więc zastanawiam się jak ogólnie wygląda sam egzamin.

1. Czy teoria w miarę pokrywa sie z tym co jest udostępnione w Internecie?
2. Jaki jest odstęp czasu między teorią i praktyką?
3. Czy na praktyce egzaminatorzy zachowują się jak ludzie, czy tak jak na ostatniej "recenzji" z Wrocławia?
4. Losujesz broń którą rozkładasz czy można sobie wybrać?
5. Na jakich egzemplarzach broni przeprowadzany jest egzamin?
6. Czy jak chcę zdawać na pełną kolekcjonerską, to będę musiał strzelać po kolei z każdego rodzaju broni?

Chcę podkreślić, że interesuje mnie jak to wygląda w Krakowie i najlepiej jakby wypowiedział się ktoś kto przechodził przez to stosunkowo niedawno. Chociaż innym będę równie wdzięczny za informacje. Chętnie też posłucham ogólnych rad co do tego procesu jak się takie pojawią. ;)

I pytanie premia:
7. Jakbym w przyszłości zrobił "prowadzącego strzelanie" to jaka jest szansa na wydanie mi pozwolenia na broń samoczynną (w Krakowie). Jest w ogóle jakas szansa czy może taki kurs w tym celu jest zbędny?
Egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie zdawałem w Krakowie 12 Października, także chyba wystarczająco niedawno, żeby opisać wrażenia :-D

Po kolei:
Ad. 1. Pokrywa się. To co na stronie WPA Kraków podane, to pytania z tej puli są, aczkolwiek pojawiły się 2 pytania których wcześniej nie widziałem. Żaden problem jak się zna UoBiA. Najlepiej to ściągnij sobie apke NTSQuiz, jest na androida i chyba iOS i windows phone też. Jest zbiór pytań ze wszystkich WPA, które je upubliczniło i można sobie spokojnie ćwiczyć znajomość ustawy.

Ad.2. Jakieś 60 minut :mad: Teoria i praktyka jest tego samego dnia na Pasterniku. Egzamin zawsze w środę, raz w miesiącu, start koło 9 teoria, potem sprawdzanie, wyniki, krótkie szkolenie z tego jak wygląda praktyka z opisem co, jak, jakie komendy, odległości, broń, jej obsługa etc. Potem praktyka.

Ad.3. Zachowują się bardzo jak ludzie, nie są tam żeby ludzi uwalać, tylko, żeby było bezpiecznie.

Ad.4. Rozkłada się tylko P-83 Wanad. Nazywasz istotne elementy broni i ewentualnie pytanie o jakiąś inną część(u mnie pytali o przerywacz i szynę spustu, inne osoby były pytane gdzie wyrzutnik itp.)

Ad.5. P-83 Wanad; Mossberg 500; AKMS; Margolin; KK150

Ad.6. Tak,aczkolwiek po teorii możesz ewentualnie coś wyłączyć z wnoskiu jak chcesz.

Strzelasz tak:
Centralny zapłon:
- P-83 Wanad; 15m; Tarcza TS-2, 6 strzałów, wymagane 35/60pkt. - Jest to najtrudniejsza część praktyki i najwięcej osób leci na Wanadzie, a to ze względu na spust i krótką linię celowania. Absolutnie musisz z tego wcześniej się ostrzelać, jeśli nie miałeś okazji. I to najlepiej sporo z tego postrzelać pod okiem jakiegoś instruktora/kolegi.
- Mossberg 500; 15m; Tarcza TS-3, czyli drzwi od stodoły; 3 strzały - breneka, 2 muszą być w czarnym - Trzeba mieć talent, żeby nie trafić tych min. 2 strzałów. Wystarczy że strzelałeś ze strzelby breneką i umiesz ją bezpiecznie obsługiwać.
-AKMS(kałach); 50m; Tarcza TS-10 czyli "Francuz", sylwetka; 10 strzałów, 8/10 musi wejść w pole punktowe - strzela się z podpórki leżąc, do którejś z 5 tarcz(mówią do której). Dosyć łatwe, więc bezpieczna obsługa i będzie zdane. Kolba tylko trochę niewygodna, bo składana :-D

Boczny zapłon:
-Margolin; 25m; Tarcza TS-4; 5 strzałów; wymagane 35/50pkt
-KK15(kbks); 50m; Tarcza TS-1 - tak malutka, sportowa; 5 strzałów; wymagane 35/50pkt - strzelane również z podpórki, leżąc. Tutaj też trzeba się ostrzelać, jednak na tych 50m trzeba się zmieścić w samych 7kach praktycznie.

Na pozwolenie kolekcjonerskie w KRK nie strzela się z pistoletów maszynowych.

Ad.7. Z samym prowadzącym strzelanie nie dostaniesz samoczynnej, zresztą w decyzji i tak będzie akapit, że samoczynnej "niet" bo szczególnie niebezpieczna. Musisz mieć chyba pozwolenie do celów szkoleniowych, ale to juz pytanie do któregoś z kolegów z forum, który interesował się tym tematem.

Jakby coś jeszcze było niejasne to pytaj.

Pozdrawiam
Mike
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin policyjny w Krakowie

Post autor: Rimski »

SajmonPoludnie pisze:Witam wszystkich serdecznie, egzamin zbliża się dużymi krokami i chciałem zapytać o pare rzeczy (ubiegam się o wszytkie możliwe pozwolenia z wyjątkiem broni myśliwskiej):
- z jakiej broni bocznego i centralnego zapłonu się zdaje?
- która broń jest rozkładana na egzaminie? Wszystkie, o które się ubiegam?

chodzi mi bardziej o aktualizację postu Mike'a gdzie wszystko było pieknie wyjaśnione.
z góry dzięki
Wszystko Mike opisał i do czerwca było tak samo. Podobno od jesieni planowali zmianę P83 na glocka bo ten pierwszy był już w stanie agonalnym.

Po co Ci pozowlenie do celów pamiątkowych skoro robisz kolekcjonerkę. Na dopuszczenie oraz pozwolenie do ochrony osób i mienia pewnie będzie goauberyt...
Tyle, że jakoś nie jestem przekonany, że robisz wszystkie możliwe pozowlenia...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”