Mosin

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: PMB »

slawuta5 pisze: piękny stop ołowiu (...) ruskie ЛПС (легкая пуля, стальная оболочка).
Oj! Chyba niekoniecznie. Nazwa wskazuje jednak na rdzeń st......wy [ autocenzura ] a nie na płaszcz jak Kolega sugeruje - патрон с пулей со стальным сердечником 7,62 ЛПС (57-Н-323С) - Пуля ЛПС массой 9,6 г. имеет биметаллическую оболочку и сердечник из низкоуглеродистой стали что, помимо экономии свинца, привело также к незначительному повышению пробивной способности пули (по сравнению с легкой пулей со свинцовым сердечником).

Ponieważ temat jest "śliski" nie wkleję zdjęcia z przekrojem pocisku ale jak Kolega będzie nalegać na stosowanie szydełka do dłubania to nie będzie innego wyjścia.

Teraz parę słów o "Wiosełku", skoku gwintu i amunicji.
В середине 1960-х для повышения эффективности огня из снайперской винтовки Драгунова СВД в ФГУП «ЦНИИТОЧМАШ» был создан и в 1967 году принят на вооружение 7,62-мм снайперский патрон — 7,62 ПС ( 7Н1 - ПС — пуля со стальным сердечником). Tłumaczyć ?

To jak to jest, że Jewgienij Fiodorowicz opracowuje karabin ze skokiem gwintu 320 mm, który w takiej wersji zostaje przyjęty na uzbrojenie ( chyba po testach państwowych ?) i wchodzi do produkcji a w 1967 zespół konstruktorski opracowuje dla niego pocisk, jak Kolega pisze, optymalizowany pod skok 240 mm? Na jakiej broni go testowali i optymalizowali skoro na wyposażeniu były tylko z lufami ze skokiem 320 mm?
A decyzja o zmianie skoku z 320 mm na 240 mm w produkcji następuje na przełomie 1973/74 ( moje "Wiosełko" jest z 1973 i jeszcze ma 320 mm w lufie ) i jest opisywana jako powodująca pogorszenie celności amunicji snajperskiej zwłaszcza na dłuższych dystansach ( dlaczego skoro niby miała być optymalizowana pod 240 mm ? ) ale poprawiająca stabilizację pocisków T-46 i B-32? W tej kwestii polecam : http://www.ada.ru/guns/sf/sniper_cartrige.htm

I jeszcze co do urywania rygli : Iżmasz w specyfikacji "Tigr'ów" wprost podaje do stosowania myśliwskie naboje z pociskiem o masie 13g, rygle w Tigr'ach nie były przekonstruowywane ani szczególnie wzmacniane.

Moje "Wiosełko" lubi nie tylko Целевой Патрон ale i Патрон "Экстра" ( 13g ).
Rygle są całe, więc w przypowieściach : jednemu urwało więc nie można/drugiemu nie urwało więc można jest 1:1. I taka jest wartość tych przypowieści.


P.S
A wracając do tematu to jakie jest oficjalne rozwinięcie litery "Ł" w polskiej nazwie ŁPS? Wiedzą Koledzy? W rosyjskiej wiadomo co znaczy "Л" a nasze "Ł" co?
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mosin

Post autor: Leśny Dziadek »

slawuta5 pisze:
Leśny Dziadek pisze:
slawuta5 pisze:Rosyjskie/sowieckie karabiny (91/30, SWT40 i SWD) były optymilizowane do naboju wzór 1908 z lekkim pociskiem czyli w naszym przypadku pocisk ŁPS. Z tego szeregu wyłamał się tylko Dragunow, ale i tak był zmuszony wrócić do skoku gwintu 240mm.
Pozwolę się nie zgodzić. Nasz "LPS" nie ma nic wspólnego z pociskiem lekkim, notabene wciąż do dostania jako pocisk "L". LPS to (rdzeniowa) amunicja do PK.
Kolego, rozcal nabój z pociskiem ŁPS i zajrzyj tej kulce do du** - zobaczysz piękny stop ołowiu - nawet możesz szydełkiem podłubać dla pewności. Nasze pociski ŁPS dokładnie to samo co i ruskie ЛПС (легкая пуля, стальная оболочка). Со dotyczy kaemów to dla tej broni jest przeznaczony pocisk ciężki (пуля Д - дальнобойная) - żółty wierzch kulki.
PMB konkretnie odpowiedział w temacie elpeesów, ja dodam jedynie, że pocisk "L" jak to mówi mój kolega "jeszcze dobrze się nie zaczął, a już się kończy" - lekki i króciutki. "Żółty czubek" pocisk "C" w życiu nie był przeznaczony do PK, to ciężka amunicja do Goriunowów i podobnych wynalazków,
Co do stosowania "cielowych" do SWD to rzeczywiście nie mam doświadczenia, a sformułowanie "bardzo ewentualnie" wypowiedziane z przekąsem usłyszałem na strzelnicy.

Po szydełkowaniu tak wygląda LPS (albo sowiecki ŁPS - masz rację, to to samo) w środku. Uwaga, szydełko może się złamać:

Obrazek

Czyli ekologiczny - niska zawartość ołowiu ;)
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mosin

Post autor: Leśny Dziadek »

PMB pisze:
slawuta5 pisze: piękny stop ołowiu (...) ruskie ЛПС (легкая пуля, стальная оболочка).



P.S
A wracając do tematu to jakie jest oficjalne rozwinięcie litery "Ł" w polskiej nazwie ŁPS? Wiedzą Koledzy? W rosyjskiej wiadomo co znaczy "Л" a nasze "Ł" co?
Ja znam spolszczenia Lekki Pocisk Stalowy
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mosin

Post autor: Leśny Dziadek »

Ps - zdjęcie oczywiście z netu bo u nas ta amunicji zabroniona.
slawuta5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 12 maja 2009, 19:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: slawuta5 »

Leśny Dziadek pisze:
slawuta5 pisze:
Leśny Dziadek pisze:
Pozwolę się nie zgodzić. Nasz "LPS" nie ma nic wspólnego z pociskiem lekkim, notabene wciąż do dostania jako pocisk "L". LPS to (rdzeniowa) amunicja do PK.
Kolego, rozcal nabój z pociskiem ŁPS i zajrzyj tej kulce do du** - zobaczysz piękny stop ołowiu - nawet możesz szydełkiem podłubać dla pewności. Nasze pociski ŁPS dokładnie to samo co i ruskie ЛПС (легкая пуля, стальная оболочка). Со dotyczy kaemów to dla tej broni jest przeznaczony pocisk ciężki (пуля Д - дальнобойная) - żółty wierzch kulki.
PMB konkretnie odpowiedział w temacie elpeesów, ja dodam jedynie, że pocisk "L" jak to mówi mój kolega "jeszcze dobrze się nie zaczął, a już się kończy" - lekki i króciutki. "Żółty czubek" pocisk "C" w życiu nie był przeznaczony do PK, to ciężka amunicja do Goriunowów i podobnych wynalazków,
Co do stosowania "cielowych" do SWD to rzeczywiście nie mam doświadczenia, a sformułowanie "bardzo ewentualnie" wypowiedziane z przekąsem usłyszałem na strzelnicy.

Po szydełkowaniu tak wygląda LPS (albo sowiecki ŁPS - masz rację, to to samo) w środku. Uwaga, szydełko może się złamać:

Obrazek

Czyli ekologiczny - niska zawartość ołowiu ;)
Zaczniemy od "żółtego czubka" - nie pisałem że był dedykowany dla PK a jedynie dla karabinów maszynowych. W rosyjskiej specyfikacji jest to pocisk D - "dalnobojny" - dalekosiężny. A wracając do naszych baranów to chcę zauważyć, że kolega zamieścił foto pocisku lekkiego z rdzeniem stalowym a ja cały czas mówię o lekkim z rdzeniem ołowianym - jeżeli masz amunicje z lat pięćdziesiątych to odżałuj jedną sztukę i rozcal - szydełkiem można będzie dłubać do woli.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: LARPAK »

Nie ma chyba rozwinięcia - nabój przyjęty do uzbrojenia jako ŁPS, a dokładniej jako 7,62 nb kb z poc. ŁPS.

Co ciekawsze to masa ładunku miotającego jak i samego pocisku w naboju "L" różni się o jeden gram od pocisku "ŁPS".
raf07
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 10 lutego 2013, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: raf07 »

Pytałem dziś sklep w Tomaszowie Lubelskim o dostępność 7,62x54 lekkie i mają być około 15 maja, będą też ciężkie ale po 2,50zł, fajnie to uzasadnił sprzedawca dlaczego, mieliśmy na początku po 1,50zł ale zaczęły się szybko rozchodzić więc podnieśli cenę do 2zł, reszta zapasu którą mieli rozeszła się w mgnieniu oka, dla tego teraz będą sprzedawać po 2,50zł za sztukę (spryciarze)
raf07
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: PMB »

LARPAK pisze:Nie ma chyba rozwinięcia - nabój przyjęty do uzbrojenia jako ŁPS, a dokładniej jako 7,62 nb kb z poc. ŁPS.
Chyba psujemy trochę wątek o samym karabinie Mosina 1891/30 rozprawiając głównie o amunicji, więc jeśli autor jest niezadowolony to trzeba by się gdzieś przenieść.

W "tak zwanym międzyczasie" podrążę jednak kwestię tego "Ł" w naszej nazwie "ŁPS" - czy aby na pewno to jest "Ł" ?

Opis z instrukcji "rola i zadania strzelca wyborowego" :

Obrazek

I tam skrót odnoszący się do naboju ma oznaczenie "LPS" i wtedy "Lekki pocisk stalowy" by pasował a litera "Ł" odnosi się do łuski - bimetalowej w tym przypadku.
W opisie użyto obu liter i "L" i "Ł" więc chyba przynajmniej początkowo miały odmienne znaczenie. Jak "LPS" stał się "ŁPS-em" nie wiem ale może jest jakieś wytłumaczenie.

P.S
slawuta5 pisze:kolega zamieścił foto pocisku lekkiego z rdzeniem stalowym a ja cały czas mówię o lekkim z rdzeniem ołowianym
Czyli piszemy "LPS"
slawuta5 pisze:Kolego, rozcal nabój z pociskiem ŁPS i zajrzyj tej kulce do du** - zobaczysz piękny stop ołowiu. Nasze pociski ŁPS dokładnie to samo co i ruskie ЛПС
ale myślimy "L"?

Wiem że "poprawność" powstrzymuje przed pokazywaniem palcem tego stalowego rdzenia ale nie brnijmy. LPS od 1953 r. radzieccy produkują z rdzeniem stalowym i dlatego tak się właśnie go nazywa - LPS.
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: LARPAK »

Obrazek
slawuta5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 12 maja 2009, 19:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: slawuta5 »

Koledzy, oświećcie mnie starego jak się dodaje zdjęcia!
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: LARPAK »

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mosin

Post autor: Leśny Dziadek »

Albo po mojemu, wchodzisz na stronę:

http://naforum.zapodaj.net/

wstawiasz tam zdjęcie, klikasz miniaturkę 500x500, a potem wklejasz tu link, koniecznie ten "na forum"

Albo wyślij mi przez PW, a ja wstawię
slawuta5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 12 maja 2009, 19:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: slawuta5 »

Leśny Dziadek pisze:Albo po mojemu, wchodzisz na stronę:

http://naforum.zapodaj.net/

wstawiasz tam zdjęcie, klikasz miniaturkę 500x500, a potem wklejasz tu link, koniecznie ten "na forum"

Albo wyślij mi przez PW, a ja wstawię
Dziękuję.
slawuta5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 12 maja 2009, 19:16
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mosin

Post autor: slawuta5 »

https://naforum.zapodaj.net/cbb255fe996a.jpg.html - amunicja polska z 1952 roku, na konserwie było wyrażnie nadrukowane ŁPS.
P.S. LARPARK, również dziękuję za podpowiedż, ale drugi sposób jest bardziej prosty.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mosin

Post autor: Leśny Dziadek »

slawuta5 pisze:https://naforum.zapodaj.net/cbb255fe996a.jpg.html - amunicja polska z 1952 roku, na konserwie było wyrażnie nadrukowane ŁPS.
P.S. LARPARK, również dziękuję za podpowiedż, ale drugi sposób jest bardziej prosty.
slawuta.... NIE-MO-ŻLI-WE

ot choćby dlatego, że w 1952 nikt nie słyszał jeszcze o LPSach. Kupiłeś otwartą konserwę? Może ktoś napchał "L"ek do konserwy od LPS'a.
Tak, załączyłeś zdjęcie "L"ki, nie LPS'a.
Lepiej zrób zdjęcie tej konserwy ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”