Amunicja kolekcjonerska

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
kozichwost
Zarejestrowany użytkownik
Tematy: 17

Re: Amunicja kolekcjonerska

Post autor: kozichwost »

Dzięki temu rozwiązaniu, że nabój pobrany z magazynka przez cały czas trzymany jest.przez pazur wyciągu, mausera można przeładować w każdej pozycji, nawet do góry nogami
Przepraszam - pan tu nie stał

Awatar użytkownika
bren
Tematy: 0

Post autor: bren »

Sorry za nieścisłe określenie. Nie sądziłem się, że ktoś, a tym bardziej użytkownik Mausera, będzie chciał to fizycznie sprawdzić ryzykując uszkodzeniem własnej broni. Swego czasu mnie taka jednorazowa zabawa kosztowała pazur wyciągu (przy czym ja wcześniej wiedziałem, że nie należy tego w ten sposób robić, a później wiedziałem także dlaczego). Zresztą wątpię, aby na stanowisku badawczym stosowali metodę ładowania podaną przez Artica. Z drugiej strony ciekawe, że w cytowanej specjalistycznej publikacji także nie ma wyjaśnienia funkcji tej dość charakterystycznej cechy naboju (Kapell wiedział o niej – choćby z zamieszczonej w książce grafiki).
Doświadczenie z użyciem wystrzelonej łuski może nie być w pełni miarodajne z uwagi na zmianę kształtu spowodowaną strzałem.

Awatar użytkownika
dect

Post autor: dect »

Obejrzałem denka i pomimo korozji nie widać wyraźnie niczego co byłoby takim wcięciem

Awatar użytkownika
bren

Awatar użytkownika
dect

Post autor: dect »

No tak.. W podanym linku wcięcie jest duże i wyraźne więc te moje to jakaś ściema albo niedoróba albo inny model(?)

O! Ale za to jest tam też wytłumaczona metoda testowania i jak to się odbywało.
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2019, 12:32 przez dect, łącznie zmieniany 1 raz.

Kret67
Tematy: 1

Post autor: Kret67 »

Proszę o pomoc w identyfikacji producenta amunicji 5,56 / 223.Rem łuska mosiężna, pocisk drewniany, malowany na czerwono, bicia na spodzie łuski "na godz.9" cyfra 8, "na godz. 3" cyfra 7 i" na godz. 6 cyfry 070".

Awatar użytkownika
bren

Karlsborg Amunisjonfabrik Szwecja

Xtz

Post autor: Xtz »

Wygląda jak czeska szkolna.
Jest taka właśnie wystawiona na armybazar - w tym zdjęcie nalepki z opisem.
Może ktoś przeklei zdjęcie :583:

Awatar użytkownika
bren

Bo było kilka rodzajów pudełek. Czesi twierdzą, że 'náboje boli balené: - nepáskované po 25 kusov do kartónovej krabičky rozmerov 50x50x47,7mm, alebo po 25 kusov do kartónovej krabičky s mriežkou rozmerov 53x55x36mm", albo "páskované po 8 kusov v piatich paskach, teda 40 nábojóv do kartónovej krabičky rozmerov 85x52x37".

Awatar użytkownika
bren

Twoje jest z amunicją bojową, a te ze szkolną. Może szkolna pakowana była inaczej. To, ze takie pudełka były piszą sami Czesi (skan artykułu przesłałem na pw). Naboje 7,62-Pi-Šk-24,26 (czyli te do pm-ów) pakowane były po 25 szt. w pudełka kartonowe o wymiarach: 50x50x37,5mm lub 53x55x36mm, (albo po pięć 8 nabojowych łódek do pudełka o wymiarach 85x52x37mm – ale ta ze zdjęcia jest luzem). Wystarczy zmierzyć pudełko i będzie wiadomo, czy jest oryginalne.

Czechosłowacki nabój szkolny 7,62-Pi-Šk (Skolny) pierwotnie składał się ze standardowej łuski, pocisku z ołowianym rdzeniem i gumowej wkładki w gnieździe spłonki. Zewnętrzna powierzchnia naboju pokryta była niklem. Wnętrze łuski wypełnione było suchym piaskiem, aby zasymulować masę ładunku prochowego.
W 1950r. zmieniono konstrukcję naboju szkolnego. Nowy wzór miał mosiężne lub stalowe lakierowane łuski z pięcioma podłużnymi rowkami na korpusie i gumową wkładką w gnieździe spłonki. Pocisk z ołowianym rdzeniem został zastąpiony pociskiem z rdzeniem stalowym, a między pociskiem a denną częścią łuski umieszczono drewniany kołeczek. Niektóre partie nabojów miały czernione pociski.
Jednakże w trakcie użytkowania nowej amunicji zdarzały się przypadki uszkodzeń (deformacji) komory nabojowej pistoletów maszynowych vz. 23 i vz. 26.Powodem tego była zwiększona siła sprężyny powrotnej oddziałująca na zamek przy ręcznym dosyłaniu naboju do komory nabojowej, w wyniku czego zderzały się zarówno nabój, jak i komora. W tym celu do pistoletów maszynowych vz. 23 i vz. 26 opracowano specjalne naboje szkolne 7,62-Pi-Šk-24,26 ze skróconą o 2 mm łuską z obniżoną częścią stożkową. Ponadto, w celu uproszczenia produkcji, zamiast gumowej wkładki w gnieździe spłonki, nowy nabój zaczęto kompletować z pustą miseczką spłonki. Ogólna długość i konstrukcja amunicji pozostały niezmienione. Aby odróżnić naboje szkolne 7,62-Pi-Šk-52 o normalnej długości łuski (przeznaczone do pistoletów vz. 52) od amunicji ze skróconą łuską, w nabojach z dłuższą łuską zaczęto stosować czernione pociski.
Nieco później amunicja szkolna została zunifikowana do jednego wzoru składającego się ze skróconej łuski z miseczką w gnieździe spłonki i długiego płaszcza pocisku, którego dolny koniec opierał się o dno łuski. Ostatni model nabojów szkolnych produkowano do 1954r.

A tak na marginesie, to w Czechosłowacji nie produkowano amunicji bojowej w wersji specjalnie do pistoletów maszynowych.

Awatar użytkownika
bren

JJKILLER pisze: Czyli Czesi nie robili amunicji specjalnego przeznaczenia do PMów, ale ta którą mam (czyli Czeska) nie nadaje się do TT :583:
… ano nie robili, tak wyszło. Pokrótce: Rosjanie dali „prikaz”, aby przejść na kaliber 7,62x25, ale aby uruchomić produkcję trzeba było zakupić za jak najbardziej realne i to niemałe dewizy (że w rublach transferowych i że Rosjanie uruchomiali na ten cel kredyt – pomijam) licencję, albo opracować bezlicencyjną kopię. Czechosłowacja, która w czasie okupacji była zagłębiem produkującym broń i amunicję na potrzeby III Rzeszy i miała bazą techniczna i specjalistów – wybrała tą drugą drogę. Opracowanie kopii naboju nie jest wcale takie trudne, jak zna się parametry naboju (a te były znane), jest tylko jedne ale… Rosjanie pomiaru tych parametrów dokonywali „po swojemu”, nie zawsze w sposób w reszcie świata, że tak się wyrażę „cywilizowanego” (coby daleko nie szukać: Rosjanie mierzą kaliber „w polach”, reszta świata – „w bruzdach”). A energia 500J u wylotu lufy nie jest równa energii 500J w odległości dajmy na to 15 m od jej wylotu (liczby z sufitu dla zobrazowania przykładu, proszę się nie czepiać). Do tego Czesi używali lepszego prochu, o innych charakterystykach, trzeba było przeliczyć naważki – i wyszło, to co wyszło. Ale żeby specjalnie? Czechoslowackie naboje działały w czechosłowackiej broni prawidłowo, to że były za mocne dla CZ-52 zaprojektowanego pierwotnie do innego słabszego naboju - to inna para kaloszy. Zresztą podobny błąd popełnili Jugosłowianie, gdy Stalin pogniewał się na Tito i odmówiono licencji.

Awatar użytkownika
bren

Trudno odpowiedzieć. TT, jak każdy pistolet jest zaprojektowany z pewnym zapasem wytrzymałości, zresztą przeprowadza się próby wysokociśnieniowe strzelając amunicją ze zwiększonym o 30% (o ile dobrze pamiętam) ładunkiem miotającym, czyli pewną ilość strzałów tą amunicją powinien znieść (pomijam kwestie starzenia się materiału, czy też zmian właściwości prochu na skutek długiego przechowywania, bo to "60 lat minęło"). Ktoś zmierzył na forum, że jest o 15J silniejsza, czyli o jakieś 2-3% więcej od standardowej (jak dobrze policzyłem), to nie tragedia. Z tym, że jest to amunicja u nas "niekoszerna", bo ze stalowym rdzeniem ;laughing: (dokładniej wyjaśniłem na pw).

Awatar użytkownika
Makar

Post autor: Makar »

Tak gwoli informacji - to czerwone drzewo to balsa.
Mam takich kilka skrzynek na tasmach i w pudelkach, bo byly taniee 8-)
Mam dwoch Gustawow to bardzo fajnie sobie postrzelac dla oswajania sie z dzwiekiem bitewnym ...

Tyle, ze 6.5x55 Swedish , ale luski piekne, mosiezna blyszczaca Lapua
Wiec sobie wymyslilem, ze bede rozbieral, proch wysypywal, balsy do kolekcji a
piekne gotowe luski ze slonkami zasypac wlasciwym prochem,
zadac zacne kulki i amunicja z najwyzszej polki stoi u plota.
Ale to plany, ale wykonywalne.
Narazie wyciagam po kilka z tasmy i dup :502:

Kret67 pisze:Proszę o pomoc w identyfikacji producenta amunicji 5,56 / 223.Rem łuska mosiężna, pocisk drewniany, malowany na czerwono, bicia na spodzie łuski "na godz.9" cyfra 8, "na godz. 3" cyfra 7 i" na godz. 6 cyfry 070".

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Tematy: 76

Post autor: Leśny Dziadek »

A jednak białe kruki wypłynęły :)
Ktoś mówił, że nie możliwe, że nie ma już i nie będzie polskiej amu do raczków, hę?

TADAM !!!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pablo Li
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Post autor: Pablo Li »

Witajcie,

Mam takie pytanie, w jakiej cenie można nabyć obecnie 7,62 x 54R z żółtym czubkiem oraz rosyjskie celowyje ??

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”