Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Didymos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 30 października 2014, 10:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Węgrów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Didymos »

Jestem tego samego zdania - czasy mamy niepewne, dopóki nie pojawi się nowa uobia, nie warto rezygnować z pozwolenia sportowego, tym bardziej, że utrzymanie licencji kosztuje niewiele kasy i wysiłku.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

Albo przepisanie arsenału na sportowe + wniosek o większą ilość + milion konkurencji w których się startuje ;)
Ogólnie uważam, że nadmierna ilość zakazów generuje jeszcze większą ilość kombinatorstwa - tego typu przepisy zawsze będą złe.
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Revolut »

Gorzej jak ktoś ma tylko kolekcję - egzamin policyjny.

Niespecjalnie chce mi się robić sportowe na zapas. Mam nadzieję, że jeśli już coś złego będzie się działo to będzie czas na reakcję by zdążyć zrobić inny cel.

Ale raczej równie dobrze może się pojawić zapis o kolekcjonowaniu amunicji do broni której nie mamy - przecież zakaz kupna amunicji powstał tutaj na forum.
Wiatr, CP, Nitro.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: KG92RS »

oscyp pisze:Albo przepisanie arsenału na sportowe + wniosek o większą ilość + milion konkurencji w których się startuje ;)
Może się okazać, że nasze obecne pozwolenia będą już "niemodyfikowalne" -> tak ja teraz te, które były wydane za poprzedniej ustawy, przed 2011.
Wtedy nie będzie wniosku o większą ilość, tylko o NOWE pozwolenie. At może być problematyczne, jeśli wróci uznaniowość (patrz: jeden z ostatnich postów Trybuna).

Nie mamy żadnej pewności, że po wprowadzeniu nowej ustawy, WPA będą stosowały obecne "algorytmy" ustalania liczb, w oparciu o konkurencje.

Tak w rzeczywistości, NIE WIEMY NIC. Dodatkowo, NIE MOŻEMY ZAKŁADAĆ, że utrzymają się jakiekolwiek z obecnie stosowanych praktyk - szczególnie tych, które są dla nas wygodne.

Równie dobrze może się okazać, że nowa ustawa zostanie tak napisana, że nie da się uzyskać żadnej pozytywnej decyzji -> w obecnej kadencji, chyba jeszcze nie zdarzyło się, żeby uchwalone prawo spełniało warunki "dobrej legislacji" - raczej były to buble na kolanie pisane. Jeśli tak będzie tym razem, to może się skończyć totalnym paraliżem decyzyjnym...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: KG92RS »

Revolut pisze: Mam nadzieję, że jeśli już coś złego będzie się działo to będzie czas na reakcję by zdążyć zrobić inny cel.
Nie będzie. Prawdopodobna data początku obowiązywania nowej ustawy to 13 listopada tego roku (pojawia się w innej ustawie, powiązanej z ustawą o broni i amunicji). Jeśli nie zacząłeś, to już nie zdążysz.
Revolut pisze: przecież zakaz kupna amunicji powstał tutaj na forum.
Nie. Taki zakaz już kiedyś funkcjonował i bardzo się policji podobał. Wtedy nie było zakazu posiadania amunicji do broni kolekcjonerskiej, więc funkcjonowały dwa "obejścia": zakup broni razem z zapasem amunicji (zdarzały się transakcje typu "kałach" i 10 tys. kulek) i przerejestrowanie 'na chwilę" na sportowe. I "sprzedaż" broni koledze ze sportowym, który kupi amunicję i odsprzeda razem tą amunicją -> ale o tym tylko słyszałem, nie rozmawiałem z kimkolwiek, kto by to robił. Nie mamy żadnych gwarancji, że to nie wróci.

Zakładanie, że "nie będzie gorzej", jest - potencjalnie - niebezpieczne. Bo "jak się okaże", to już nie będzie czasu na reakcję.
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: pakalolo »

cześć

a czy ktoś spotkał się z taką sytuacją :

1. patent zdany na pistolet, licencja na pistolet
2. na tej podstawie wnioskuję o pozwolenie na broń sportową i broń sportową do celów kolekcjonerskich

Pytanie za 100 punktów : na co w takim wypadku daje pozwolenie Policja?
Przecież pozwolenia wydaje się na wnioskowaną broń sportową, a nie na pistolet, karabin, etc...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

Dadzą Ci na broń palną w postaci rewolwerów i pistoletów centralnego zapłonu w kal. do 12 mm i bocznego zapłonu w kalibrze do 6 mm z lufami gwintowanymi.

Istnieje nadal coś takiego jak podział, którego się nie stosuje jeżeli "interes strony" etc. na to pozwala.
W tym przypadku dostaniesz decyzję z ograniczeniem.
pakalolo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 23 października 2017, 08:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: pakalolo »

Ok, w takim razie jak definiuje się pistolet? Czy taki CZ EVO Scorpion to pistolet? Bo na pewno jest to broń krótka :)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

Ustawa oraz zapewne polska norma dotycząca nomenklatury broni palnej (kiedyś Montrala pisał o niej w innej kwestii i zapewne więcej może powiedzieć na ten temat).

Przy czym zwróć uwagę, że ustawa do sportu nie określa pistoletów maszynowych itd. ale ogólnie broń palną w określonym przedziale.
Natomiast do celów kolekcjonerskich również PM'y. Jednakże posiadane uprawnienia pozwalają na posiadanie broni, która odpowiada celowi sportowemu i jedynie w takim zakresie otrzymasz pozwolenie.

Jeżeli PM'y pozbawione ognia ciągłego wykorzystywane są w konkurencjach sportowych to na sport jak najbardziej je zarejestrujesz, a co do kolekcji to chyba nie ma aż tak upierdliwego WPA, które będzie szukało dziury w całym bo nadal jest to broń samopowtarzalna, strzelająca nabojem mieszczącym się w danej kategorii pozwolenia oraz posiadanych uprawnień, które zwalniają z egzaminu.

Dziwi mnie tylko fakt wyrobienia patentu na jeden rodzaj, gdzie na teorii nie ma to zbytnio znaczenia, a na praktycznym egzaminie i tak głównie jest sprawdzane bezpieczeństwo oraz niejako skupienie, ale najważniejsze to wykonać wszystko bezpiecznie bo nie każdy od razu robi wyniki...
koltun69
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 10 października 2017, 22:30
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: koltun69 »

Witam :-D
Mam taką koncepcję i nie wiem, czy słuszną.
Tak jak koledzy pisali o problemach z zaliczeniem egzaminu w WPA to odczułem to na własnej skórze :(
Teoria banalna praktyczny już trochę trudniejszy.
Strzelnica FSO ciemno, broń rozregulowana no i może moje doświadczenie mizerne.
Ale do rzeczy, zdaję kolekcjonerkę z wyłączeniem BZ i myślę o wyłączeniu KCZ.
I teraz po zaliczeniu egzaminu w takiej formie bez BZ i KCZ, jak zrobię dodatkowo sobie patent i licencję sportową
to czy muszę wnioskować o pozwolenie kolekcjonerskie sportowe, cz można będzie dopisać BZ i KCZ
kolekcjonerski sportowy do kolekcjonerskiego pełnego.
Jak myślicie, czy mogą wymagać jeszcze raz badań do tej kolekcjonerki sportowej.
Obecnie jestem w trakcie drugiego podejścia do pełnej kolekcjonerki. Teoria poszła jak po maśle,
ale czeka mnie poprawka ze strzelania i tak kombinuję z tymi wyłączeniami, co by zaliczyć przynajmniej pozostałe
z pełnej kolekcjonerki i otrzymać pozwolenie aczkolwiek okrojone.
Szkoda mi odpuścić w tej chwili ponieważ badania tracą ważności i poszły by już psu pod ogon jak i kaska za egzamin też :(
i czy takie dopisanie literek to kolejna decyzja adm. i kolejne 242 zł.

PawełR.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: KG92RS »

koltun69 pisze:cz można będzie dopisać BZ i KCZ
kolekcjonerski sportowy do kolekcjonerskiego pełnego.
Tego nie wiem. Ale - jeśli się uda i "podążysz tą drogą" - stracisz przewagę, jaką ma pełne kolekcjonerskie w zakresie KCZ nad sportowym kolekcjonerskim: długa broń o kalibrze powyżej 12 mm.
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Armirion »

Witam kolegów czy ktoś z was pisał wniosek do WPA tylko na broń sportową do celów kolekcjonerskich z patentem i licencja? nie dodając wniosku o sam sport. Chce tak zrobić by uniknąć przymusowych zawodów bo mi się odwidziały :D I myślę czy będzie to jakiś problem w rozpatrzeniu i też zastanawiam się co ta dyrektywa wprowadzi.. bo jak będzie zakaz na ammo to całe starania pieniądze szlag trafi a strzelać chce tylko rekreacyjnie i trenningowo :P
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: KG92RS »

Armirion pisze: czy będzie to jakiś problem w rozpatrzeniu i też zastanawiam się co ta dyrektywa wprowadzi..
Nie będzie problemu w rozpatrzeniu.
"Przymusowe" zawody do utrzymania licencji, obskoczysz w ciągu dwóch godzin, podczas jednej wizyty na strzelnicy. Tak, nie pomyliłem się -> utrzymanie licencji, czyli pozwolenia sportowego zajmuje DWIE GODZINY, RAZ NA ROK.
Jeżeli to jest dla Ciebie problemem...

W obecnej sytuacji, głupotą jest rezygnowanie z pozwolenia sportowego.
Armirion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 13 września 2017, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Armirion »

KG92RS pisze:
Armirion pisze: czy będzie to jakiś problem w rozpatrzeniu i też zastanawiam się co ta dyrektywa wprowadzi..
Nie będzie problemu w rozpatrzeniu.
"Przymusowe" zawody do utrzymania licencji, obskoczysz w ciągu dwóch godzin, podczas jednej wizyty na strzelnicy. Tak, nie pomyliłem się -> utrzymanie licencji, czyli pozwolenia sportowego zajmuje DWIE GODZINY, RAZ NA ROK.
Jeżeli to jest dla Ciebie problemem...

W obecnej sytuacji, głupotą jest rezygnowanie z pozwolenia sportowego.
w Podkarpaciu to nie bardzo tak jest są zawody Lokowskie 1-4 konkurencje max i kończy się to najlepszym razie 2 wizytami na takich zawodach lub najgorszym razie 5-6. A u mnie z weekendami ciężko bo pełnie slużbę a nie prace od pon-pt i tu się zaczynają schody. Gdzie kolego można zrobić takie wszystkie konkurencje w ciągu 2 h i jaką cenę bez swojej broni i amunicji?
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2018, 15:20 przez Armirion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

W centralnej Polsce spokojnie można. A ceny są zwykle podobne wszędzie. Koszty niestety zawsze jakieś są, ale myślę, że zdecydowanie więcej kosztuje utrzymanie samochodu przez rok niż wszystkie wydatki związane z bronią...

PS dobrze Ci radzą, nie rezygnuj ze sportowego jeśli serio nie jesteś przyciśnięty z jakiegoś powodu - nieuchronna zmiana przepisów może być bolesna, a im więcej uprawnień masz, w tym lepszej sytuacji będziesz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”