Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Sebastian »

Zaleski pisze:Pani w rejestracji w czasie rozmowy telefonicznej zapytała o jaki typ pozwolenia chodzi (co mnie zdziwiło).
Bo potem w orzeceniu musza wpisac inne paragrafy rozporzadzen (np. sportowa,mysliwska,ochroniarz).
bua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 16:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: bua »

jestem tu nowy i witam wszystkich strzelców :)
mam pytanie (bo nie zauważyłem takiego wątku, jeśli się mylę proszę o sprostowanie):
mam licencję zawodniczą w związku z czym wystąpiłem o pozwolenie na broń palną do celów sportowych, dodatkowo klub do którego należę posiada też sekcję kolekcjonerską w której również jestem.
Wystąpiłem we wniosku o pozwolenie na kolekcjonerską broń sportową określoną w art. 10 ust 4 pkt 4 poza podstawowymi określonymi literami a,b, c, d(pcz kcz, bz, gładkolufowych,strzelby powtarzalne i broni czarno prochowej) w UoBiA również i o B,C, D,E,,F,K(czyli gazowa/alarmowa, "dazery", miotacze gazu, pistolety sygnałowe, karabiny maszynowe, karabiny samoczynne) odpowiedziano mi że w części pierwszej MOGĘ zostać dopuszczony, natomiast celem dopuszczenia do kolekcjonowania pozostałych rodzajów broni zostanę wezwany na dodatkowy egzamin przed organem Policji jak to jest? żeby zostać kolekcjonerem tych "pozostałych rodzajów broni" muszę przejść dodatkowy egzamin? (bo cena jego jest "trochę zaporowa" 600plnów)
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

600 to kosztuje egzamin na dopuszczenie, a egzamin na kolekcjonerkę to 1150, także ten... chyba pomieszałeś kilka spraw ;)
bua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 16:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: bua »

oscyp pisze:600 to kosztuje egzamin na dopuszczenie, a egzamin na kolekcjonerkę to 1150, także ten... chyba pomieszałeś kilka spraw ;)
aż sprawdziłem jeszcze raz "opłatę egzaminacyjną w wysokości 600 pln należy wnieść na konto.... "egzamin dotyczący dopuszczenia do posiadania broni" w takim razie po co mi ten egzamin skoro posiadam patent i licencję PZSS i "mogę" zostać dopuszczony do posiadania broni palnej?
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Tomtap »

kolego bua, nie ma żadnego egzaminu, jeden już zdałeś i więcej nie musisz. nie wiem kto tam Tobą kieruje przy całej procedurze, w klubie powinni Ci wszystko ładnie wyjaśnić i pomóc tak napisać wniosek, żebyś nie miał jakiś dziwnych sytuacji. najwyraźniej źle przedstawiłeś to we wniosku i masz co masz. zobacz sobie wzór wniosku ze strony Braterstwa, tam jest to wszystko ładnie opisane, bez pozostawiania pola do popisu dla nadgorliwych urzędasów.

weź no jeszcze zdradź, które to WPA takie sprytne inaczej jest?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

@Tomtap:
przeczytaj to co napisał:
bua pisze:Wystąpiłem we wniosku o pozwolenie na kolekcjonerską broń sportową określoną w art. 10 ust 4 pkt 4 poza podstawowymi określonymi literami a,b, c, d(pcz kcz, bz, gładkolufowych,strzelby powtarzalne i broni czarno prochowej) w UoBiA również i o B,C, D,E,,F,K(czyli gazowa/alarmowa, "dazery", miotacze gazu, pistolety sygnałowe, karabiny maszynowe, karabiny samoczynne)
Czyli wystąpił o wszystko, a tutaj już zwolnienia poprzez posiadanie kwitów sportowych nie otrzyma - jakoś nie widziałem konkurencji z pistoletu sygnałowego czy karabinu samoczynnego w ramach PZSS poza zawodami organizowanymi we współpracy z wojskiem i z jego broni.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

Ależ egzamin policyjny na "dopuszczenie" w pełnym zakresie kosztuje 600zł - wszystko się zgadza :)
Możesz natomiast zawnioskować o "dopuszczenie" ograniczające się w swym zakresie do broni sportowej, a wtedy jeśli masz zdany patent - takiego egzaminu zdawać nie musisz.
Nie należy natomiast mylić Dopuszczenia do posiadania broni z Pozwoleniem na Broń ;)
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Tomtap »

LARPAK pisze:@Tomtap:
przeczytaj to co napisał:
bua pisze:Wystąpiłem we wniosku o pozwolenie na kolekcjonerską broń sportową określoną w art. 10 ust 4 pkt 4 poza podstawowymi określonymi literami a,b, c, d(pcz kcz, bz, gładkolufowych,strzelby powtarzalne i broni czarno prochowej) w UoBiA również i o B,C, D,E,,F,K(czyli gazowa/alarmowa, "dazery", miotacze gazu, pistolety sygnałowe, karabiny maszynowe, karabiny samoczynne)
Czyli wystąpił o wszystko, a tutaj już zwolnienia poprzez posiadanie kwitów sportowych nie otrzyma - jakoś nie widziałem konkurencji z pistoletu sygnałowego czy karabinu samoczynnego w ramach PZSS poza zawodami organizowanymi we współpracy z wojskiem i z jego broni.

i dlatego napisałem, że coś namieszał pewnie we wniosku. fakt, jakoś rozkojarzony jestem, nie przyszło mi do głowy, że ktoś będzie chciał sam sobie utrudniać. i w tym przypadku absolutnie zgoda - musi zdawać z powodu tej reszty zachcianek.
bua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 16:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: bua »

znakiem tego będę musiał jeszcze raz pisać podanie o "dopuszczenie" kolekcjonerskie w zakresie dotyczącym broni sportowej
bua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 16:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: bua »

Tomtap pisze:kolego bua, nie ma żadnego egzaminu, jeden już zdałeś i więcej nie musisz. nie wiem kto tam Tobą kieruje przy całej procedurze, w klubie powinni Ci wszystko ładnie wyjaśnić i pomóc tak napisać wniosek, żebyś nie miał jakiś dziwnych sytuacji. najwyraźniej źle przedstawiłeś to we wniosku i masz co masz. zobacz sobie wzór wniosku ze strony Braterstwa, tam jest to wszystko ładnie opisane, bez pozostawiania pola do popisu dla nadgorliwych urzędasów.

weź no jeszcze zdradź, które to WPA takie sprytne inaczej jest?
KWP z/s w Radomiu
bua
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 18 grudnia 2018, 16:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: bua »

LARPAK pisze:@Tomtap:
przeczytaj to co napisał:
bua pisze:Wystąpiłem we wniosku o pozwolenie na kolekcjonerską broń sportową określoną w art. 10 ust 4 pkt 4 poza podstawowymi określonymi literami a,b, c, d(pcz kcz, bz, gładkolufowych,strzelby powtarzalne i broni czarno prochowej) w UoBiA również i o B,C, D,E,,F,K(czyli gazowa/alarmowa, "dazery", miotacze gazu, pistolety sygnałowe, karabiny maszynowe, karabiny samoczynne)
Czyli wystąpił o wszystko, a tutaj już zwolnienia poprzez posiadanie kwitów sportowych nie otrzyma - jakoś nie widziałem konkurencji z pistoletu sygnałowego czy karabinu samoczynnego w ramach PZSS poza zawodami organizowanymi we współpracy z wojskiem i z jego broni.
wystąpiłem we wniosku o to(rozszerzenie)dotyczące kolekcjonerki - czyli w w tym miejscu popełniłem błąd ? powinienem ograniczyć tylko do kolekcjonerskiej sportowej?
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

bua pisze:znakiem tego będę musiał jeszcze raz pisać podanie o "dopuszczenie" kolekcjonerskie w zakresie dotyczącym broni sportowej
Kolego, nie ma czegoś takiego jak "dopuszczenie kolekcjonerskie"....
Proponuję, przeczytaj kilka poradników, a jeśli nadal będziesz zamotany w temacie to odezwij się do mnie na PW, to Ci usystematyzuję co nieco ;)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

Jeżeli nie chcesz płacić i przystępować do egzaminu to musisz wystąpić, poza pozwoleniem na broń do celów sportowych, o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich w zakresie broni sportowej.

Będziesz mógł na kolekcję posiadać wszystko to co wchodzi w zakres pozwolenia sportowego.
K.B.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 287
Rejestracja: 05 maja 2008, 11:39
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: K.B. »

Niedługo będę składał podanie w WPA Gdańsk. Chciałbym uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych oraz sportową do celów kolekcjonerskich.

1. O ile sztuk broni na każde z tych pozwoleń mogę wnioskować? Czy jeżeli przesadzę z liczbą, to odrzucą podanie, czy jedynie ograniczą do uznanej przez siebie wartości?
2. Czy muszę pisać, jakiego dokładnie rodzaju broń i w jakiej liczbie chcę posiadać, czy wystarczy podać ogólną liczbę? Widziałem wzory wniosków, gdzie ubiegający się skrupulatnie wypisywał modele broni, a także takie wnioski, w których napisano jedynie "5 sztuk broni do celów sportowych oraz 10 do celów kolekcjonerskich" i tyle. Niektórzy piszą takie elaboraty, tak tłumaczą się ze swojego życiorysu, że to aż żałosne. Nie wystarczy napisać "Proszę o wydanie pozwolenia (...), bo chciałbym rozwijać umiejętności sportowe (...) kolekcjonerstwo moją pasją..." - i już? Albo "(...) na 10 sztuk broni do celów sportowych. Nie jestem obecnie w stanie sprecyzować rodzaju broni, bo dopiero rozpoczynam przygodę z tym sportem."?
3. Jakie dane zamieścić w przelewie? Wystarczy "Wniosek o wydanie pozwolenia na broń do celów... - Imię Nazwisko"? Na stronie WPA nie precyzują tego.
4. Czy muszę wypisywać te literki związane z rodzajem broni? Wydaje mi się, że przysługują mi: A, G, H, I, J, L. Czy "G" na pewno mogę mieć? Jeżeli o to poproszę, a nie należy mi się, odrzucą wniosek, czy tylko skreślą niepotrzebne? Widziałem wniosek, w którym literki przywołano jedynie przy dopuszczeniu, przy pozwoleniu broń nazwano po imieniu.
5. Czy muszę przesyłać zaświadczenie o starcie w zawodach? Niektórzy twierdzą, że tak, niektórzy, że nie. Na wzorze wniosku mojego WPA nie ma takiego załącznika, a na niektórych gotowcach z Internetu jest. Czy muszę mieć określoną liczbę startów? Krąży plotka, że do pozwolenia trzeba mieć trzy starty (formalnie nie ma takiego wymogu, no ale wiecie... siła plotki).
6. Kopia patentu i licencji - czy wystarczy wydrukować to, co jest na Portalu PZSS?
7. Czy muszę załączać kserokopię dowodu osobistego?
8. Czy muszę załączać zaświadczenie dokumentujące członkostwo w klubie o charakterze strzeleckim? Czy patent i licencja załatwiają sprawę? Czy wystarczy napisać "Należę do klubu XYZ" i jak będą chcieli, to sami sprawdzą?
9. Jakiego rodzaju fotografie trzeba załączyć? En face czy półprofil (lewe ucho widoczne)? I co to za dziwaczny format 3x4? Dlaczego nie 3,5x4,5?

Przypominam, że chodzi o WPA Gdańsk. Pomóżcie, proszę.
K.B.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 287
Rejestracja: 05 maja 2008, 11:39
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: K.B. »

Zatelefonowałem do WPA Gdańsk i bardzo miła pani wyjaśniła moje wątpliwości, więc, odpowiadając na swój własny post powyżej:

1. Nie ma określonej liczby. To zależy od uzasadnionych potrzeb. Gdy przesadzimy z liczbą, zostaniemy wezwani do wyjaśnień. Jeżeli nie obronimy swojej prośby, liczba zostanie po prostu ograniczona. Więc nie ma problemu.
2. Nie trzeba pisać wypracowań o działalności strzeleckiej. Wystarczy "Proszę o boczny, centralny, gładką lufę i czarnoprochową w łącznej liczbie 10 szt."
3. Dane do przelewu piszemy tak, żeby było jasne, kto i o co się ubiega. "Imię Nazwisko - Pozwolenie na broń do celów...". Nie ma jednego wzorca. Uwaga! Potwierdzenie musi dotyczyć przelewu zrealizowanego, a nie oczekującego.
4. Literki wypisujemy tylko przy dopuszczeniu. Miła pani z WPA przyznała, że literka "G" jest u sportowca kontrowersyjna, ale nie zaszkodzi dopisać. W razie czego skreślą i po problemie. Do pozwolenia nie piszemy literek, a tylko wykaz broni z UOBiA, czyli boczny, centralny, gładka lufa i czarnoprochowa.
5. Patrz pkt 8.
6. Wystarczy wydrukować patent i licencję z portalu PZSS.
7. Kopia dowodu osobistego nie jest wymagana.
8. Należy uzyskać od klubu zaświadczenie o naszym członkostwie oraz o startach w zawodach. Nie ma określonej liczby startów, ale im więcej, tym lepiej, tym łatwiej ubiegać się o dużą liczbę sztuk broni. Jeżeli ubiegamy się o pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich, to, oczywiście, jeszcze musimy mieć zaświadczenie ze stowarzyszenia kolekcjonerskiego.
9. Jeżeli ubiegamy się tylko o pozwolenie (nie ważne ile tych pozwoleń), dajemy jedno zdjęcie. Drugie zdjęcie jest wymagane przy ubieganiu się o dopuszczenie. Czyli razem dwa zdjęcia formatu 3x4. Można dać większe zdjęcie, np. pospolite 3,5x4,5 - w WPA przytną. Trzeba jednak upewnić się, że nasza sylwetka nie zostanie przycięta. Musi być zapas. Rodzaj zdjęcia dowolny - może być en face, może być półprofil.

Przypominam, że chodzi o WPA Gdańsk.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”