Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: lto »

Możesz złożyć wniosek o pozwolenie na broń gładkolufową, ale nie zostaniesz w jej zakresie zwolniony z egzaminu. Bez egzaminu dostaniesz tylko BZ + CZ.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

Jesteś pewien?
Bo patent ma na wszystko, a nie ma tylko licencji zawodniczej, gdzie patent jest tutaj ważniejszy niż licencja.
Pierwsze świadczy o znajomości obsługi, posługiwania się danym rodzajem broni, a drugi upoważnia tylko do startu w zawodach.

Warto by zapytać jeszcze co ma wpisane na decyzji o pozwolenie sportowe jeżeli takowe posiada.
repo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 02 października 2014, 20:07
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: repo »

LARPAK pisze:Jesteś pewien?
Bo patent ma na wszystko, a nie ma tylko licencji zawodniczej, gdzie patent jest tutaj ważniejszy niż licencja.
Pierwsze świadczy o znajomości obsługi, posługiwania się danym rodzajem broni, a drugi upoważnia tylko do startu w zawodach.

Warto by zapytać jeszcze co ma wpisane na decyzji o pozwolenie sportowe jeżeli takowe posiada.
W decyzji o pozwolenie na broń palną sportową mam:
Palna centralnego zapłonu i palna bocznego zapłonu.
Chcę się ubiegać o kolekcjonerską,aby posiadać gładkolufową bez wykonywania startów gdyż wiąże się to z dojazdami na zawody.
A także w jakiś sposób chcę nabrać doświadczenia.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: lto »

Tak, jestem pewien. Wynika to z treści artykułu 16. UoBIA:
Art. 16. 1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń,
jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji
ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z
umiejętności posługiwania się tą bronią.
2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są (...) członkowie Polskiego
Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie
strzelectwa sportowego
– w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na
podstawie odrębnych przepisów.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: VIS »

Kolega ma rację. Ja mam podobną sytuację. Patent mam PKS a licencję PK. Wnioskowałem o pozwolenie to w WPA mi powiedziano że jak będę chciał strzelbę to dostanę bez problemu, ale ... po egzaminie przed organem Policji.
Wysłałem pismo podtrzymujące żądanie wraz z uzasadnieniem swojego zdania, ale szybka dosłałem pismo o treści w stylu:

"Po analizie zapisów UoBiA oraz orzecznictwa NSA w podobnych sprawach rezygnuję z ..."

Oczywiście nic nie analizowałem. Poszedłem na łatwiznę. Spotkałem osobiście kolegę 9x19 i zapytałem o jego zdanie w temacie. Stwierdził że taka jest praktyka WPA potwierdzona wyrokami NSA. Więc do zwolnienia z egzaminu wyłącznie na broń jaką ma się w licencji.

Swoją drogą ciekaw jestem jak to by wyglądało w przypadku licencji na P lub K. W UoBiA bronią sportową jest:

- bz do 6 mm,
- cz do 12 mm, ...

Nic nie ma na temat ani karabinów ani pistoletów. Z kolei bronią sportową są również CP, na które nikt licencji nie wydaje, a ludzie pozwolenia bez egzaminów dostają również na CP.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
pustelnik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2016, 13:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: pustelnik »

Przepraszam za laickie pytanie, ale jak to w końcu jest z pozwoleniem kolekcjonerskim, jaki typ broni można posiadać zdając patent i licencję sportową i składając wniosek do WPA o pozwolenie kolekcjonerskie i nabycie go w ten sposób bez egzaminu w Policji?
A w porównaniu - jaki typ broni można posiadać idąc prosto do Policji z podaniem o egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie i zdając "arcytrudny" egzamin?
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Młynek »

Zdałeś na patent ?
Jeśli tak i tego nie wiesz :?:

Poczytaj tu : Link
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
pustelnik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2016, 13:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: pustelnik »

Młynek pisze:Zdałeś na patent ?
Jeśli tak i tego nie wiesz :?:

Poczytaj tu : Link
Nic nie mam, zastanawiam się dopiero jak zacząć...
Ustawa o broni i amunicji mówi:
4. Pozwolenie na broń, wydane w celach, o których mowa w ust. 2, uprawnia
do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji do niej:
1) do celów ochrony osobistej:(...)
2) do celów ochrony osób lub mienia:
a) broni, o której mowa w pkt 1,
b) pistoletów sygnałowych,
c) pistoletów maszynowych o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
d) strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12,
e) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;

3) do celów łowieckich – (...)
4) do celów sportowych – broni palnej:(...)
5) do celów szkoleniowych – (...)
6) do celów rekonstrukcji historycznych(...)
7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–
6.
Zostawiłem fragment o ochronie osób i mienia. Wniosek, że na kolekcjonerskie u Policji mogę mieć i przysłowiowego "kałacha", ale policjanci na egzaminie utrudnią mi zdanie na tę konkretną broń tak mocno, że nie mam szans? :)

Czyli jak piszę na podaniu o posiadanie na pistolet i gładkolufowy, to jest łatwo, a jak piszę o pistolet, gładkolufowy i automat, to jest trudno? :)

A czy pozwolenie sportowe kolekcjonerskie sportowe kupię RAKa przystosowanego wyłączenie do strzelania w trybie pojedynczym?
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: arturo111 »

Na sportowe do celów kolekcjonerskich kupisz wszystko co strzela do 12mm , na pełne kolekcjonerskie kupisz sobie nawet .50BMG . Na żadne z powyższych nie kupisz sobie "automatu" .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: lto »

Na pełne kolekcjonerskie kupi automat przystosowany do strzelania wyłącznie amunicją ślepą. ;)

pustelnik, jak Ci zależy na posiadaniu broni gazowej, broni długiej w kalibrach większych niż 12 mm lub tego co napisałem wyżej, to zainteresuj się pełnym pozwoleniem kolekcjonerskim. Jeśli nie, to szukaj klubu strzeleckiego zrzeszonego w PZSS i śmiało się zapisuj - to najbardziej typowa ścieżka. Następnie patent i licencja, a dalej wniosek o pozwolenie na broń palną sportową do celu sportowego ORAZ do celu kolekcjonerskiego (po zapisaniu się do dowolnego stowarzyszenia o charaketrze kolekcjonerskim).
pustelnik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2016, 13:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: pustelnik »

lto pisze:Na pełne kolekcjonerskie kupi automat przystosowany do strzelania wyłącznie amunicją ślepą. ;)

pustelnik, jak Ci zależy na posiadaniu broni gazowej, broni długiej w kalibrach większych niż 12 mm lub tego co napisałem wyżej, to zainteresuj się pełnym pozwoleniem kolekcjonerskim. Jeśli nie, to szukaj klubu strzeleckiego zrzeszonego w PZSS i śmiało się zapisuj - to najbardziej typowa ścieżka. Następnie patent i licencja, a dalej wniosek o pozwolenie na broń palną sportową do celu sportowego ORAZ do celu kolekcjonerskiego (po zapisaniu się do dowolnego stowarzyszenia o charaketrze kolekcjonerskim).
Dziękuję za odpowiedzi, nie jestem szaleńcem i nie palę się do ciężkiej czy automatycznej broni. Jednak chciałem sprawdzić czy ten sprzedający pisze prawdę http://polarms.pl/bron-krotka/160-222-p ... -1975.html
Pistolet Rak wz.63 w wersji półautomatycznej (nie na ogień samoczynny). W związku z tym dostępny na zezwolenie kolekcjonerskie, sportowe itd. Kal. 9 mm Makarow. W komplecie kabura, dwa magazynki (krótki i długi), ładownica, pasek nośny.
Czyli jednak to broń szczególnie niebezpieczna w rozumieniu rozporządzenia o rodzajach szczególne niebezpiecznych broni.
Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 maja 1999r. o broni i amunicji
Bronią szczególnie niebezpieczną jest automatyczna broń palna, to jest broń palna przeładowująca się samoczynnie po każdym oddanym strzale, przystosowana przez wytwócę do odstrzelania za jednym uruchomieniem spustu więcej niż jednego naboju, niezależnie od dokonanych następnie zmian konstrukcyjnych lub przeróbek
Zrobię tak jak napisał lto, ale raczej wystąpię do WPA tylko o pozwolenie kolekcjonerskie (wykazując, że jestem zwolniony z egzaminu na podstawie licencji PZSS), gdyż nie zamierzam w dalszej perspektywie należeć do klubu strzelectwa sportowego.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: lto »

pustelnik, na pozwolenie sportowe (i "niepełne" kolekcjonerskie) możesz posiadać broń przerobioną z samoczynnej na samopowtarzalną (albo samoczynno-samopowtarzalną z usuniętym trybem samoczynnym). Tak więc sprzedawca pisze prawdę.
mhaem
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwietnia 2012, 20:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: mhaem »

To może ja zadam pytanie od siebie w tej dyskusji.
Posiadam patent na pistolet i karabin, nie mam w patencie strzelby a los zadecydował,że będę musiał ubiegać się o pozwolenie do celów kolekcjonerskich na broń gładkolufową i kombinowaną... Do tego mam "wkładkę bojową" na wszystko, czy muszę wyrabiać starty na strzelbę i zdawać patent na samą strzelbę, żeby uzyskać pozwolenie na broń kolekcjonerską czy w tym wypadku wystarczy jedynie wniosek o wydanie pozwolenia?
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Młynek »

Jak nie masz zdanego patentu na strzelbę, to będziesz musiał go zdać.
Klub do którego należysz, musi mieć strzelbę w licencji klubowej, bo nie dostaniesz licencji na strzelbę, a co za tym idzie pozwolenia na broń GL.
Ostatnio zmieniony 04 października 2016, 08:20 przez Młynek, łącznie zmieniany 1 raz.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Linek »

Mam na Patencie PKS a klub na licencję wystąpił tylko na PK bo nie ma S ale kolega z sąsiedniego klubu ma PKS bo tak sobie chciał i klub mu o to wystąpił czyli ma na licencji PKS i zawody - strzelbę może strzelić tylko na strzelnicach które to dopuszczają poza klubową bo klub nie ma S
Ostatnio zmieniony 04 października 2016, 09:06 przez Linek, łącznie zmieniany 1 raz.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”