Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

Warto pamiętać, że przepisy nakazujące coś to jedno, a realne możliwości weryfikacji tego - to coś zupełnie innego.
Tak jak wcześniej zauważono - miejsce stałego pobytu może być tylko jedno, ale ponieważ nowe dowody osobiste nie zawierają już adresu (który co prawda był adresem zameldowania, a to jeszcze co innego) - to miejsce takie deklarowane jest na zasadzie oświadczenia. Oczywiście policja może chcieć to sprawdzić - próba kontaktu pod wskazanym adresem lub wywiad wśród sąsiadów, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji np. jeśli ktoś mieszka w polu lub na uboczu to można po prostu spróbować umówić się na termin konkretnie i "przepchnąć" taką deklarację. Przepisy z u.b.a są jednak dość jednoznaczne i szczerze, o ile w jakiejś błahej sprawie pewnie coś takiego było by do zrobienia - o tyle jeśli ktoś tak by kombinował celem uzyskania pozwolenia na broń, a wyszło by to na jaw - myślę, że mogły by być spore problemy z tego powodu.
Awatar użytkownika
JohnyWalker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 12 grudnia 2015, 19:13
Tematy: 0
Lokalizacja: NATO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: JohnyWalker »

Co z mającymi pozwolenie? Czy miejsce mieszkania, pobytu, ośrodka interesów życiowych ma znaczenie dla utrzymania już posiadanego pozwolenia? Załóżmy że taka osoba mieszka w różnych miejscach, ale w zadeklarowanym w WPA jest widywana np. przez sąsiadów którzy w razie wywiadu potwierdzą że posiadacz tu bywa.
Awatar użytkownika
33_47_63_83_95
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 29 stycznia 2015, 14:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: 33_47_63_83_95 »

Koledzy, nie twórzmy nowych smoków.
Kolega przyjeżdża do Polski, mieszka tu, załatwia meldunek i zaświadczenie - potwierdzenie zameldowania na pobyt stały. We wniosku do WPA deklaruje to miejsce pobytu i lokalizacji szafy. Tam też jest sprawdzony przez dzielnicowego.
"Przyjechałem z Anglii na rekonesans, mam oszczędności, rozglądam się w Polsce za nowymi możliwościami. Teraz mieszkam tutaj i właśnie tutaj wstawię szafę S1."
Gdzie tu jest jakieś oszustwo ?

Takich osób są setki tysięcy. Stale dorabiających za granicą, spłacających hipoteki w Polsce lub zarabiających w funtach/euro na swój własny biznes w Polsce. Dzielnicowy to nie jest dziecko i zna realia wegetacji w Polsce.

Nie mieszajmy zagadnień podatkowych z tematem pozwolenia na broń. Procedura wydania pozwolenia kolekcjonerskiego trwa znacznie krócej (2-4 miesiące) niż okres wyznaczony przez skarbówkę (183 dni), aby określić gdzie podatek powinien być zapłacony.
Kolega przyjedzie do Polski, zrobi pozwolenie, nie znajdzie sensu życia w Polsce i wróci (już z pozwoleniem) na Wyspy do swojej starej pracy. A podatek zapłaci w Anglii, bo nie przekroczył tych 183 dni pobytu w Polsce. Wszystko legal.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: lto »

Spotkałem się dzisiaj z ciekawym pytaniem i jestem ciekaw jaka jest poprawna odpowiedź.

Mianowicie, załóżmy, że mam pozwolenie na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich. Mam także patent i licencję w zakresie "pełnym" (P, K, S). W takim stanie faktycznym składam w WPA wniosek o wydanie mi pozwolenia na broń palną w postaci:
1) broni palnej łowieckiej,
2) pistoletów i karabinków samoczynnych.

Pomijając na chwilę realność punktu 2) (załóżmy, że mam dużo czasu i pieniędzy i wygram w sądach administracyjnych), jakiej broni na egzaminie praktycznym powinienem się spodziewać? Na pewno pistoletu i karabinu samoczynnego (w trybie ognia pojedynczego, zgodnie z rozporządzeniem). Czy czegoś jeszcze? W przypadku broni łowieckiej mam tę wątpliwość, że zawiera się ona w znacznej części w kategorii broni sportowej, z egzaminu z której jestem zwolniony. Wyjątkiem byłoby coś w kalibrze większym niż 12 mm, ale czy Policja prowadzi egzaminy z takiej broni?

Dwa dodatkowe pytania:
1) czy w takich okolicznościach zdawałbym egzamin teoretyczny?
2) czy Policja mogłaby nie wydać mi de facto kolejnego pozwolenia kolekcjonerskiego argumentując, że jedno już posiadam i nie wykorzystałem przyznanych "slotów"?
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: McMonster »

Ja bym najpierw spróbował rozszerzyć pozwolenie kolekcjonerskie za pomocą art. 155 KPA. Wydaje mi się, że powinno to być możliwe. Co do reszty pytań, to wysłałem takie dwojemu, wrocławskiemu WPA.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
e_m_i_l
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 21 października 2015, 20:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: e_m_i_l »

nie znalazłem innego tematu więc podpinam się pod ten - broń kupiona na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich to jest bardziej sportowa czy kolekcjonerska - w znaczeniu czy taką broń mogę udostępnić
a) kolekcjonerowi ("pełnemu")
b) myśliwemu
?
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Garfield »

Pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich? Masz na myśli broń sportową do celów kolekcjonerskich?
Użyczać na pewno nie możesz kolekcjonerowi. Co do myśliwych - zdania są podzielone.
Udostępnić na strzelnicy możesz każdemu.
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2017, 16:42 przez Garfield, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: 9x19 »

e_m_i_l pisze:nie znalazłem innego tematu więc podpinam się pod ten - broń kupiona na pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich to jest bardziej sportowa czy kolekcjonerska - w znaczeniu czy taką broń mogę udostępnić
a) kolekcjonerowi ("pełnemu")
b) myśliwemu
?
Nie wolno jej użyczyć nikomu poza osobami posiadającymi pozwolenie na broń wydane w celach sportowych lub łowieckich. Nie wolno absolutnie użyczać jej żadnemu kolekcjonerowi.
Pidzej35
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 25 maja 2017, 13:05
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Pidzej35 »

Czytając całość wątku nieco zgłupiałem, uprzejmie proszę o rozjaśnienie następującej kwestii:
Warunki wstępne: jest patent i licencja w pełnym zakresie (P,K,S), wtedy:
1. mogę wystąpić o pozwolenie sportowe
2. mogę wystąpić o pozwolenie sportowe do celów kolekcjonerskich

ale...
czy aby mieć sportowe kolekcjonerskie oby na pewno potrzebne jest dodatkowo (jako warunek wstępny) zwykłe sportowe? Jestem zdania, że to zupełnie osobne byty, powiązane jedynie na wstępie koniecznością posiadania patentu i ważnej licencji.
Proszę o krótką odpowiedź na moje rozmyślania - jeśli opatrznie pojąłem poprzednie wpisy w wątku, chylę czoła.
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: shapi »

Pozwolenie sportowe nie jest żadnym warunkiem dla uzyskania pozwolenia na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich. To są osobne postępowania, osobne pozwolenia - acz ludzie z reguły robią je razem, bo skoro już mają licencję i patent, to i sportowe ogarniają. Jest tak jak piszesz - cechą wspólna jest to że w obydwu przypadkach potrzebujesz patentu + licencji (w kolekcjonerce jeszcze przynależności do stwo. kol. )
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

to wynika w większości z faktu, że posiadając już licencję sportową - jesteś zwolniony z egzaminu policyjnego na kolekcjonerskie w zakresie sportowym - i tyle. To nie jest więc warunek konieczny, po prostu jeśli chciałbyś sportowe/kolekcjonerskie nie mając licencji sportowej - wtedy musiałbyś zdawać egzamin policyjny, który z reguły jest trudniejszy (i na pewno droższy), niże egzamin na patent + wyrobienie licencji.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: Leśny Dziadek »

No i w tym momencie, zakładając egzamin policyjny, robienie kolekcjonerskiej sportowej mija się z sensem, to takie samoograniczenie jest.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: LARPAK »

oscyp pisze:to wynika w większości z faktu, że posiadając już licencję sportową - jesteś zwolniony z egzaminu policyjnego na kolekcjonerskie w zakresie sportowym - i tyle.
Akurat to wynika z posiadanego patentu, a nie licencji bo egzamin zdawałeś na patent, a nie licencję.
Licencję możesz otrzymać po zdanym patencie.
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: FIGA1 »

Kolego @Pidzej35 pamiętaj, że mając Patent i licencję możesz także wystąpić przy okazji załatwiania pozwoleń o tzw. ,,Dopuszczenie do posiadania broni" - jest to osobny dokument formatem przypominający legitymację posiadacza broni i pozwala Tobie np. na wzięcie broni klubowej i wyjazd na zawody - warto się o to postarać przy okazji robienia normalnego pozwolenia bo koszt niewielki - tylko 10 PLN - a i badania można mieć te same co do pozwolenia, warunek jst taki, że musi to być na jednym wniosku razem z pozwoleniem. Czyli teraz występując do WPA o broń poproś o
1. Pozwolenie na broń do celów sportowych z ilością sztuk broni X bez podziału
2. Pozwolenie na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich na Y sztuk broni bez podziału
3. Dopuszczenie do posiadania broni w zakresie broni do celów sportowych, jak w UoBiA
Opłata wtedy wynosić będzie 494 PLN i na podstawie ważnego patentu i licencji będziesz zwolniony z egzaminu dodatkowego przed organem policji.
P.S. pamiętaj aby w podaniu poprosić też o broń palną przystosowaną do strzelania wyłącznie amunicją elaborowaną prochem czarnym(dymnym) - wiele osób o tym zapomina i traci możliwość jaką im daje Ustawa
FIGA1
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich

Post autor: oscyp »

LARPAK pisze:
oscyp pisze:to wynika w większości z faktu, że posiadając już licencję sportową - jesteś zwolniony z egzaminu policyjnego na kolekcjonerskie w zakresie sportowym - i tyle.
Akurat to wynika z posiadanego patentu, a nie licencji bo egzamin zdawałeś na patent, a nie licencję.
Licencję możesz otrzymać po zdanym patencie.
zgadza się, mój błąd
FIGA1 pisze:P.S. pamiętaj aby w podaniu poprosić też o broń palną przystosowaną do strzelania wyłącznie amunicją elaborowaną prochem czarnym(dymnym) - wiele osób o tym zapomina i traci możliwość jaką im daje Ustawa
możesz rozwinąć tę myśl? przecież czarnoprochowca można sobie kupić bez jakiegokolwiek pozwolenia...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”