Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

slavo73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 19:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: slavo73 »

Witam, mam pytanie, czy ktoś z kolegów wie jak wygląda sprawa z przechowywaniem broni, jak się często przebywa poza miejscem stałego pobytu. Dokładnie chodzi mi o sytuacje kiedy np. mam już patent, licencje i staram się o pozwolenie na broń sportową z przeznaczeniem kolekcjonerskim. Dzielnicowy robi wywiad środowiskowy i sąsiedzi twierdzą że często mnie nie ma w domu. No i władza stwierdzi, że nie potrafię odpowiednio zabezpieczyć broni i z pozwolenia nici! Czy są jakieś odpłatne magazyny broni, przechowalnie czy można stale przechowywać broń u kolegi, który ma pozwolenie na broń?. Jeśli tak, to czy należy to od razu wskazać we wniosku o pozwolenie?
Pozdrawiam Sławek.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Jedrula »

Po pierwsze żeby dostać pozwolenie musisz mieć miejsce stałego pobytu. Nie koniecznie musisz tam cały czas mieszkać ale ogólnie jest to "twoja" chałupa, to dość nieprecyzyjne bo nie ma definicji w przepisach.
Nic nie stoi na przeszkodzie zmieniać miejsce stałego pobytu co pół roku, :one:
Bron możesz przechowywać gdziekolwiek byle w szafie S1 i byle klucze były tylko u ciebie. O innym miejscu przechowywania nie musisz zawiadamiać we wniosku, choć i tak kiedyś trzeba bo policja musi przyjść na kontrolę.
Dzielnicowy zwykle o takie pierdoły nie pyta, głównie pyta czy nie pijesz tak że są burdy, czy żony nie bijesz. Jeśli udało mu się z tobą spotkać pod adresem deklarowanym jako stały pobyt to jest ok. choc i tego czasem nie ma bo może cię poprosić na komisariat i tam papiery wypełni.
Ogólnie jak mie ma cię w bazie policji i dzielnicowy cię nie zna to na 99% wywiad przeszedłeś.
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2017, 20:19 przez Jedrula, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Jędrzej
slavo73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 19:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: slavo73 »

Ok, tzn mogę przechowywać broń w odpowiedniej szafie np. w domu rodziców, ale oni nie będą mieli do niej kluczy i co wtedy jak policja będzie chciała zrobić kontrolę a ja będę poza krajem? I co z tym wywiadem środowiskowym?
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Jedrula »

Tak możesz, np. u rodziców byle mieć klucze ze sobą. Policjant o ile wcześniej nie zadzwoni to przyjdzie, rodzice powiedzą żeby zadzwonił, dadzą numer i się umówicie.
Wywiad środowiskowy to po prostu policjant przychodzi zadaje kilka pytań o czy pijesz, żonę bijesz, po co ci broń itp. Jeśli nie jesteś kompletną patologią to przechodzisz bez problemu, nawet jeśli sąsiad by coś wymyślał to musi mieć dowody.
Moim zdaniem jeśli nawet 50% czasu jesteś za granica to niema przeszkód by papier dostać.
Możesz jeszcze poszukać na forum podobnych wątków, albo zapytać kolegi "9x19" on tu szpec od przepisów.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 720
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: woytas »

Broń ma być w szafie S1. Gdzie stoi szafa S1 ? - tam gdzie psuje właścicielowi broni - u teściowej na strychu, u sąsiada w piwnicy, pod mostem, u kochanki w garażu.... itp itd....
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
slavo73
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 19:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: slavo73 »

OK. Dziękuję wszystkim Kolegom za odpowiedzi! Serdecznie pozdrawiam Sławek
phoenix_phx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 21 lutego 2017, 08:17
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: phoenix_phx »

Zgadzam się z przedmówcą. Pamiętaj o konstrukcji samej UOBiA.

1) Musisz mieć stałe miejsce pobytu, a w przypadku zmiany masz 14 dni na przesłanie informacji do odpowiednich organów.
2) Ustawa zabrania posiadania broni w przypadkach innych niż wskazane w ustawie.
3) Broń musi być przechowywana w urządzaniach w klasie bezpieczeństwa co najmniej S1 ( z rozporządzenia : "§ 2. Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem
broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450." )

Ja osobiście nie znalazłem przepisów mówiących że jesteś zobowiązany do trzymania (magazynowania) posiadanej broni w miejscu stałego pobytu. Ustawa zdecydowanie rozróżnia "miejsce stałego pobytu" i obowiązek wskazany w p.3 (powyżej). Idąc z zasadą nullum crimen sine lege - wychodzi na to, że możesz być w miejscu A a broń trzymać w miejscu B. Masz jednak obowiązek chronić ją przed dostaniem się w niepowołane ręce....
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: 9x19 »

Przepisy mówią jak należy przechowywać broń, ale nie mówią gdzie. W związku z tym można ją przechowywać w dowolnym miejscu byleby w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych. Nie ma obowiązku przechowywania jej w miejscu stałego pobytu. Można mieć urządzenie S1 stojące u rodziców, znajomych, u kochanki, w klubie strzeleckim itp. Można mieć miejsce stałego pobytu w Rzeszowie, a broń przechowywać w Szczecinie.
Awatar użytkownika
bangBang
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 20 grudnia 2016, 18:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: bangBang »

Miałem taką sytuację. Miejsce stałego pobytu teoretycznie w domu rodzinnym, a ja mieszkałem i pracowałem 60 km dalej. Ot efekt nie przemeldowywania się. Dzielnicowy przyszedł do rodziców na wywiad środowiskowy. Ci grzecznie odpowiadali na pytania. Summa sumarum, na koniec rozmowy policjant skwitował to stwierdzeniem, że wg niego ja tam nie mieszkam. Może i jego zdaniem tak, ale meldunek jest w dokumentach się zgadza. Pozwolenie dostałem wkrótce po tym, bez żadnych problemów. Jak rejestrowałem broń w WPA, złożyłem tylko dobrowolnie oświadczenie, że broń przechowuję pod takim a takim adresem. Dla świętego spokoju moich rodziców. Nigdy nikt nie przyszedł na kontrolę.

WPA ma duży problem ze zrozumieniem co to jest miejsce zamieszkania, zameldowanie czy stały pobyt. Głową muru nie przebijesz, dlatego lepiej przytakiwać i postępować zgodnie z ich widzimisię :052: Kiedyś tak tym zdenerwowałem panią z komendy, że po dwóch pietrach biegała, żeby znaleźć "bloczek" do wypisania mandatu, którego i tak nie zamierzałem przyjąć - szkoda gadać.
Si vis pacem, para bellum.
Kto po moją głowę przychodzi, ten i swoją przynosi.
Mr.Acid
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 22:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Mr.Acid »

A teraz takie hipotetyczne pytania...

1. Nie ma nigdzie napisane, że broń musi być przechowywany w jednym miejscu, prawda? Mam mieszkanie w blokach, sejf na krótką, a szafa na długą stoi w innym miejscu np. u rodziców w domku, na działce w domu murowanym z alarmem. Przychodzą na kontrolę, a tam tylko 2 szt. z 4. Grzecznie umawiam ich w innym miejscu, gdzie przechowuje broń?
2. Adekwatnie do pkt. 1 ale np. trzymam sobie zapas amunicji. Nikomu nic do tego, bo przecież na kontrolę przychodzą tylko zobaczyć broń. Jest jakiś obowiązek poinformowania o takim fakcie?
Awatar użytkownika
kolus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 17 lutego 2016, 14:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: kolus »

Podpinam się pod pytanie kolegi powyżej. Co gdybym miał 2 sejfy w różnych miejscach. Muszę poinformować, którą sztukę w którym sejfie będę przechowywał?
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: MarcinD »

WPA zazwyczaj informuje o planowanej wizycie i sie z toba umawia - wiec wtedy mowisz im, ze mozecie spotkac sie pod jednym adresem i podjechac (o ile jest taka mozliwosc) pod drugi, albo, co chyba wyjdzie prosciej, na czas kontroli wsadzic wszystko do jednej szafy. Jesli masz natomiast bron np w dwoch miastach, to ja bym dla swietego spokoju poinformowal WPA o takim fakcie (choc prawo nie nakazuje) i wtedy beda sie z toba umawiac oddzielnie z WPA dla danego miasta.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Mr.Acid
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 25 kwietnia 2016, 22:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: Mr.Acid »

Zdrowy rozsądek mam. Wiadome jest, że dla świętego spokoju można o wszystkim poinformować, wszystko obgadać, poumawiać się tak żeby potem nie kopać się z koniem. Z drugiej strony prawo jest jakie jest, obowiązku nie ma, więc po co tak robić jak nie ma podstawy prawnej? (bo dla mnie w świetle obecnych przepisów tak jak je rozumiem i znam nie ma)
Inna sprawa że odnośnie pkt. 1 i tak podczas kontroli wyjdzie drugie miejsce przechowywania.
Inaczej... przypuśćmy, dzwonią o kontroli, umawiam się na dane miejsce i godzinę pod adresem nr. 1. Wcześniej jadę pod adres nr. 2 i zabieram broń ze sobą. Pod adresem nr. 1 mam wszystkie egzemplarze z tym, że tak jak pisałem np. sejf na krótką, a długą przy "du***" na czas kontroli (którą odwiozę zaraz po). Oczywistym jest, że będzie problem, bo nie udowodnię im, że tę przywiezioną przechowuje zgodnie z wymogami, które nakłada na nas prawo.
Pytanie, czy istnieje podstawa prawna, która mówi o tym, że muszę ich wpuścić na kontrolę i pokazać, że mam tam, a tam szafę? No, bo jak nie wpuszczę to nie mają jak zweryfikować, że przestrzegam prawa i sam proszę się o kłopoty. :D Głupie pytanie z tych co by było gdyby. :621:
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2017, 09:48 przez Mr.Acid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MordercaBezSerca
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 15:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: MordercaBezSerca »

Panowie,
pozwolę sobie podpiąć się pod temat z pytaniami formalnymi :
1. Czy we wniosku o wydanie pozwolenia mam w jakikolwiek sposób określić pod jakim adresem broń będzie przechowywana?
2. Czy w przypadku gdy nie mieszkam, ani nie jestem zameldowany w miejscu, w którym planuję przechowywać broń muszę mieć umowę/oświadczenie/pozwolenie itd. właściciela lokalu że upoważnia mnie do przechowywania?

Planuję zainstalować S1 w niezamieszkanym lokalu należącym do mojego ojca. Mam oczywiście jego zgodę "na gębę', ale interesuje mnie, czy trzeba to jakoś sformalizować?

dzięki z góry za merytoryczne odpowiedzi
9x19 ☆ .223 ☆ 12GA
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni poza miejscem stałego pobytu

Post autor: MarcinD »

Nie i nie. Reszta w ubojce i w rozporzadzeniu.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”