WPA Katowice

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Cihy
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 06 września 2015, 11:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

WPA Katowice

Post autor: Cihy »

Witam wszystkich. Chciał bym się dowiedzieć czy składał ktoś wniosek o wydanie pozwolenia na broń w Wydziale Administracji w Katowicach już po ogłoszeniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia. 02.07.2013r. dotyczącego skarg kasacyjnych. Chciał bym się dowiedzieć czy coś się faktycznie zmieniło czy dalej są problemy z wydawaniem pozwoleń na broń i czy czas postępowania administracyjnego się skrócił.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: lto »

Jest wątek o WPA Katowice http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=87472
Oczywiście najlepiej przeglądać od końca, bo od 2011 sporo się zmieniło.

W skrócie:

Obrazek

(c) GunBlog.eu
Awatar użytkownika
bulter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 14 listopada 2008, 14:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: bulter »

Rok temu z racji składania papierów na broń "myśliwską", postanowiłem złożyć też wniosek o broń "kolekcjonerską". Było to na zasadzie "A co mi szkodzi", skoro i tak miałem badania. Złożyłem wniosek na 5 sztuk. Postępowanie +- 30 dni. Zero problemów. Zero wyjaśnień. Szok pozostał do dzisiaj.
.17 22lr 32ACP 380Auto 38special 7.62x25 9makarov 9x19 308win 12 ga
Cihy
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 06 września 2015, 11:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Cihy »

Widzę że jednak się pozmieniało. Dziękuje za odpowiedź. Muszę w takim razie poszukać jakiegoś stowarzyszenia miłośników broni kolekcjonerskiej który nie wymaga rekomendacji. Pozdrawiam Piotr
Adam90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 23 października 2015, 22:21
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Adam90 »

Witam 1,5 tygodnia wysłałem wniosek o pozwolenie na broń kolekcjonerskie. Dziś otrzymałem list w którym pani sierżant pisze że:
Off Topic
Nadmieniam jednakże, że zawarty przez ustawodawcę zwrot "w szczególności" nie oznacza jednak, iż osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń i spełniająca między innymi te przesłanki, może ubiegać się o dowolną liczbę broni. Prawo do posiadania broni jest bowiem dobrem reglamentowanym, a zatem posiadanie każdego jej egzemplarza winno być uzasadnione obiektywnymi okolicznościami. Tym samym organ Policji zobowiązany jest ustalić w trakcie postępowania administracyjnego, czy wskazane przez wnioskodawcę przyczyny posiadania broni uzasadniają potrzebę wyposażenia go w tę liczbę broni. Proszę więc o udokumentowanie, ważnej przyczyny posiadania żądanych egzemplarzy broni.

Dokumentacje, o której mowa powyżej (zrównane z mocą dowodową z oryginałami mogą być odpisy dokumentów w postaci jedynie uwierzytelnionych kopii dokumentów), proszę przesłać w ww. terminie
Co w takiej sytuacji polecacie odpisać, ja myślałem nad ty aby napisać, że ustawodawca nie wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów oraz że moje zainteresowania bronią palną są na tyle szerokie że potrzebuję pozwolenie na 13 jednostek, na taką ilość napisałem wniosek.
MAG 95, XDm 5.25, PM-63 Rak, TT wz. 33, Mosin wz. 1891, ATC CZ BRNO Mod 5 cal. 6,35 mm
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: arturo111 »

13 sztuk , nie jednostek :evil:
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Adam90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 23 października 2015, 22:21
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Adam90 »

dokładnie 13 sztuk :)
MAG 95, XDm 5.25, PM-63 Rak, TT wz. 33, Mosin wz. 1891, ATC CZ BRNO Mod 5 cal. 6,35 mm
Awatar użytkownika
33_47_63_83_95
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 29 stycznia 2015, 14:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: 33_47_63_83_95 »

Z pisma wynika, że po prostu WPA chce poznać konkretny powód wystąpienia o 13 sztuk. Tak działa każdy urząd w Polsce. Musi być wyraźny powód i uzasadnienie na piśmie aby w teorii urzędnik miał zabezpieczone tyły.

Odpisz jaki jest motyw przewodni kolekcji i wymień te 13 sztuk z nazwy i modelu. Do tego bardzo by pasował opis każdego z nich dlaczego jest to kluczowy element kolekcji, bez którego cała kolekcja straci w Twoich oczach znacznie, a nawet bardzo znacznie. Może być jedna strona rękopisu albo stron pięćset. Od razu pisz tak, żeby mieć mocną podstawę przy pisaniu odwołania od decyzji. Twarde fakty, potwierdzone źródłami. Dlaczego ? Bo to jest WPA katowickie, gdzie odwołania stały się normą.

Współpracujesz, więc przy wydawaniu decyzji zarzut o braku współpracy w tym momencie odpada. Teoretycznie WPA nie może Ci już w tym momencie obciąć ilości sztuk według własnego uznania. Dałeś twardy powód dlaczego właśnie te 13 sztuk i ani sztuki mniej. Ich ewentualną argumentację, że na start wystarczy Ci tyle i tyle, a potem przecież można rozszerzać, od razu odbijaj jako decyzję niezgodną z wnioskiem i pisz odwołanie. Nie po to dokładnie wymieniałeś cel i skład kolekcji, na ich własny wniosek. Luz decyzyjny w tym momencie jest ograniczony, bo występujesz o pozwolenie w celu stworzenia konkretnej, jasno zdefiniowanej i PEŁNEJ kolekcji, a nie jakiegoś przypadkowego zbioru broni. Chcą obcinać, to niech wykażą, że jakaś wymieniona broń nie spełnia celu kolekcji lub kolekcja nic nie straci na jej usunięciu...
Trzeba zmusić WPA do myślenia według kryterium kolekcjonerskiego a nie według kryterium policyjnego magazynu broni z trzema modelami broni w ilości 30-ciu sztuk, gdzie zabranie 20 sztuk nic nie zmieni bo kolekcja dalej będzie zawierała te same modele.

Najgorsze z możliwych posunięć to brak odpowiedzi lub odbicie piłeczki, że żądanie WPA nie ma podstaw prawnych.

Trzymam kciuki.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: WPA Katowice

Post autor: 9x19 »

Adam90 pisze:Witam 1,5 tygodnia wysłałem wniosek o pozwolenie na broń kolekcjonerskie. Dziś otrzymałem list w którym pani sierżant pisze że:
Off Topic
Nadmieniam jednakże, że zawarty przez ustawodawcę zwrot "w szczególności" nie oznacza jednak, iż osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń i spełniająca między innymi te przesłanki, może ubiegać się o dowolną liczbę broni. Prawo do posiadania broni jest bowiem dobrem reglamentowanym, a zatem posiadanie każdego jej egzemplarza winno być uzasadnione obiektywnymi okolicznościami. Tym samym organ Policji zobowiązany jest ustalić w trakcie postępowania administracyjnego, czy wskazane przez wnioskodawcę przyczyny posiadania broni uzasadniają potrzebę wyposażenia go w tę liczbę broni. Proszę więc o udokumentowanie, ważnej przyczyny posiadania żądanych egzemplarzy broni.
I taka argumentacja świadczy o nieuctwie piszącego. Użycie zwróptu "w szczególności" oznacza, że są dwie ważne przyczyny posiadania broni:

1) przyczyna wymieniona w ustawie - członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim i ta przyczyny gwarantuje otrzymanie pozwolenia,

2) inna przyczyna, nie wymieniona w ustawie, ale podana przez wnioskodawcę i może ona być również przesłanką do wydania pozwolenia, jeżeli organ Policji uzna, że wnioskodawca na to zasługuje (jest to przyczyna uznaniowa) - np. wnioskodawca nie należy do żadnego stowarzyszenia, ale ma ogromy zbiór książek o broni, sam napisał szereg monografii dotyczących poszczególnych modeli, pracuje w muzeum i obecnie chce mieć własną kolekcję broni.

Natomiast ocenę czy osoba zasługuje na wnioskowaną liczbę broni i podstawę prawną do określenia tego w decyzji daje art. 12 ust. 1 ustawy o broni i amunicji (tak orzekły sądy administracyjne).

Argumentować chęć posiadania określonej ilości broni należy właśnie głównym motywem kolekcji oraz wymienieniem modeli jakie zamierza się nabyć w najbliższym czasie.
Adam90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 23 października 2015, 22:21
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Adam90 »

9x19 pisze:
Argumentować chęć posiadania określonej ilości broni należy właśnie głównym motywem kolekcji oraz wymienieniem modeli jakie zamierza się nabyć w najbliższym czasie.
Tak też zamierzam napisać :)
MAG 95, XDm 5.25, PM-63 Rak, TT wz. 33, Mosin wz. 1891, ATC CZ BRNO Mod 5 cal. 6,35 mm
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: VIS »

Ja napisałem coś w tym stylu:
Zamierzam kolekcjonować głównie broń palną wyprodukowaną w Polsce lub używaną przez Polskie formacje uzbrojone. Interesują mnie zarówno konstrukcje przedwojenne jak i powojenne. Nie chciałbym tu wymieniać wszystkich modeli, które bym chciał mieć w swojej kolekcji, gdyż jest to uzależnione od oferty na rynku, cen jakie poszczególne egzemplarze mogą osiągać oraz od posiadanych środków na zakup. Istotnym problemem we wskazaniu ilości konkretnych rodzajów broni czy konkretnych modeli jakie chciałbym posiadać w swojej kolekcji jest fakt iż ilość modeli jakimi jestem zainteresowany przekracza moje zdolności finansowe i decyzje o nabyciu będą podejmowane po ukazaniu się konkretnych ofert. W chwili obecnej w kręgu moich zainteresowań są takie konstrukcje jak P-64; P-83; 7,62 Mosin czy polskiej produkcji karabin Mauser, może jakaś wersja rewolweru GWARD czy NAGANT. Jeżeli uda mi się zgromadzić odpowiednią ilość środków to również kolekcję chciałbym wzbogacić o jakiś egzemplarz pistoletu VIS. Chciałbym również wykorzystać jedną z wyjątkowo korzystnych cenowo ofert komisowej broni gazowej m.in. pistolet P-83g.

Może się to komuś przyda. Wnioskowałem o 20. Okrągła liczba bardziej pasuje do uzasadnienia braku konkretnej listy. Napisałbym przy takim uzasadnieniu 17 sztuk to na miejscu rozpatrującego podanie zapytałbym "dlaczego nie 16, a dlaczego nie 19 czy 21".
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Rado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 484
Rejestracja: 16 sierpnia 2009, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Sztum/pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Rado »

Proponuję również wymienić drugie tyle modeli broni (np 26 sztuk) i dopisać, że zdajesz sobie sprawę, że nie kupisz wszystkich na raz i dlatego ograniczasz liczbę do 13-tu.
Adam90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 173
Rejestracja: 23 października 2015, 22:21
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: Adam90 »

Ma ktoś z kolegów egzamin 26 i 27 stycznia na kolekcjonerką?
MAG 95, XDm 5.25, PM-63 Rak, TT wz. 33, Mosin wz. 1891, ATC CZ BRNO Mod 5 cal. 6,35 mm
ala89
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 11:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: WPA Katowice

Post autor: ala89 »

Fajnie opisane.
bartshooter
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 18 marca 2016, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Katowice

Post autor: bartshooter »

Ja muszę przyznać, że po tym wszystkim co się naczytałem o WPA KTW to zaskoczyli mnie niesamowicie. Po pierwsze faktycznie po złożeniu wniosku na sportowe + kolekcjonerskie w ciągu mniej niż tygodnia dostałem podobne pismo z prośbą u uzasadnienie ilości. Co do sportowego faktycznie miałem starty których przesłanie, choć nie wymagane przez ustawę, to jednak nie stanowiło dla mnie problemu. Tą broń faktycznie potrzebuję do celów sportowych więc nie było problemu z uzasadnieniem. Co do kolekcjonerskiej, to planowałem na początek 10 (zanim kupię tyle sztuk to minie i tak trochę czasu) i profilaktycznie (po naczytaniu się na forum jak to dostaje się i tak max połowę tego co się wnioskuje) wnioskowałem o 20. W uzasadnieniu zmieniłem wnioskowaną ilość na 10 i w zasadzie bez najmniejszego problemu dostałem wszystko o co wnioskowałem. Do tego całość zamknęła się w ciągu mniej niż miesiąca od momentu dostarczenia wniosków!!!
Trzeba zrozumieć, że panie w WPA też muszą przed swoim szefostwem wykazać się skrupulatnością i rzetelnością wykonywanej pracy i jeśli ktoś na miesiąc po wstąpieniu do stowarzyszenia kolekcjonerskiego wnioskuje o 40 sztuk, to wydaje się sensownym wnioskowanie o uzasadnienie... W wyroku na które się powołują dokładnie o takich sytuacjach piszą. W jednym gość wnioskował chyba o 20, jak zapytali dlaczego to podniósł do 40... czy to jest racjonalne zachowanie? Owszem, wg. aktualnej ustawy nie mogą negocjować ilości... Ale zachowajmy rozsądek...

Do tego muszę napisać o jeszcze jednej sytuacji, która mnie dosłownie wywaliła z butów. Jak już wnioskowałem o promesę, to coś pomieszałem i wniosek wybitnie nie był jednoznaczny i zawierał sporo błędów... I co - otrzymałem telefon z WPA, gdzie po wyjaśnieniu telefonicznym nie było potrzeby dosyłania czegokolwiek. A mogli spokojnie odrzucić ze względu na nieprawidłowe dane we wniosku... Tak więc łamiąc obiegową opinię - Panie z WPA w Katowicach są naprawdę miłe i jak się nie robi im na siłę na złość, to i one nie będą nam robić na złość i przedłużać postępowania do granic legalności.

Tak wiec myślę że jak ktoś się naczyta jak to WPA jest złe i nastawi od samego początku roszczeniowo, to nie ułatwia ani sobie ani WPA sytuacji. Wystarczy trochę życzliwości i sprawa jest gładko i przyjemnie załatwiona.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”