Vis

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Dexter »

Ja. Chyba, że się nie liczę bo nie jestem dyskutantem o wspaniałości i genialności VISa :).
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Yurko »

Dexter pisze:Przypuszczam, że gdyby był w tym wyśmienity biznes to Chińczycy ViSy już dawno by klepali.
Może Chińczycy nie wiedzą ilu jest tu czeka potencjalnych klientów :-D . Nie potrafią też pewnie sobie wyobrazić, że sami sobie nie potrafimy tych pistoletów zrobić tyle ile trzeba, mimo, że to u nas je zaprojektowano :-? .
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1402
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: zoom2 »

No to jest nas co najmniej dwóch.
Raffael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 09 czerwca 2009, 13:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Raffael »

zoom2 pisze:Ach ten Vis i emocje jakie wzbudza.
Pojątrzę jeszcze trochę. Ciekawi mnie ilu zażartych dyskutantów o genialności i wspaniałości VIS, osobiście wystrzeliło z niego więcej niż 25 kulek. A co tam 25, a pińć wystarczy.
"Pińć" wystrzeliłem. Ani nie jest to genialny, ani oryginalny pistolet ale chciałbym go miec "dla mania" i czasami postrzelania przed czyszczeniem. Do tego dokładnie sie nadaje i chyba nikt inaczej go nie traktuje.
IA Hawken .45 - pierwsza miłość nie rdzewieje
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: aksel »

No ja bym postrzelał ale na strzelnicach komercyjnych jakoś Visa nie widuję. Może dlatego że nie ma tanich replik...
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: biper »

PANPADRE pisze:Kluczowym zagadnieniem jest ryzyko i większość Kolegów tego kompletnie nie rozumie. Zarząd FBR ma swoje cele i swoje priorytety. Chce minimalizować ryzyko, a nie je zwiększać (ryzyko produkcyjne, handlowe itd).

Pierwszy raz się udzielę w tej gorącej dyskusji, ale czytam od początku.
Powiem tak.. Do mnie dotarł ten argument. I to jest chyba sedno sprawy.

Ja to widzę obecnie tak:
To nie tak, że FB "się nie chce". Fakt - dostępne moce przerobowe (park maszynowy, kadry itd.) to także istotny, ograniczający ich czynnik, zwłaszcza, przy obecnych sporych zamówieniach z MONu (Beryl i GROT) [zaznaczam, że opieram się tu na wypowiedziach osób znających temat i tu piszących, bo sam na ten temat nie wiem nic].

Ale istotniejsze jest chyba totalne minimalizowanie ryzyka, bo nie ukrywajmy, FB to strategiczny producent uzbrojenia dla naszych służb (przede wszystkim armii). Gdyby mieli zacząć ponosić ryzyko na rynku cywilnym, a nie odnieśliby sukcesu (czego zagwarantować się nie da), to Polska mogła by stracić JEDYNEGO dostawcę broni indywidualnej dla naszej armii/służb. A to już gra niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

Fakt, chciałbym mieć choćby replikę VISa, najlepiej w przystępnej cenie - taką do strzelania. Bo na zabytkową (i tu jak dla mnie to istnieją tylko te z okresu międzywojennego), ani nową, ale okolicznościową, po prostu mnie nie stać.. :( A nawet jakby była na to kasa, to jednak "troszku" byłby żal taki eksponat eksploatować.

A ocena chłonności rynku na VISa.. Hmm.. W Polsce - zobaczmy ilu jest użytkowników forum, ilu z nich siedzi w dziale WBP/Kolekcjonerzy, a ilu faktycznie zainteresowanych wzięło udział w tej dyskusji.. Z 10-20 osób z forum może na nowego VISa by się skusiło?
Stany - rynek trudny do oceny, a wystarczy jedna mała wpadka, jakaś wada produkcyjna i tak pojadą po produkcie, że pozamiatają..

Podsumowując.. Dochodzę do wniosku, że o ile FB byłaby pewnie w stanie rozpocząć masową produkcję VISa (może nie od razu), ale po prostu nie mogą sobie pozwolić na takie ryzyko.
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2018, 19:16 przez biper, łącznie zmieniany 2 razy.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Raffael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 09 czerwca 2009, 13:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Raffael »

biper pisze: Ale istotniejsze jest chyba totalne minimalizowanie ryzyka, bo nie ukrywajmy, FB to strategiczny producent uzbrojenia dla naszych służb (przede wszystkim armii). Gdyby mieli zacząć ponosić ryzyko na rynku cywilnym, a nie odnieśliby sukcesu (czego zagwarantować się nie da), to Polska mogła by stracić JEDYNEGO dostawcę broni indywidualnej dla naszej armii/służb. A to już gra niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.
A wg mnie jest to idiotyczny argument, pn:
1) Nie musza produkować całej wielkiej partii od razu. Przy ustawieniu produkcji na te 50 sztuk mogli wyprodukować kilkaset wiecej. Te 50 sztuk zapracuje na produkcje co najmniej 500 nastepnych. Tyle co do ryzyka i kosztów.
2) Obecna władza ma założenie, że wojsko ma miec polska bron od polskiego państwowego producenta, a państwowy producent zakłada, ze sprzeda go głównie polskiej armii. Ten zakład nie upadnie jezeli nie zrobi coś naprawdę bardzo głupiego. Jak bedzie w gorszej sytuacji, to po prostu dostanie dodatkowe zamówienie.
3) Państwo nigdy nie straci dostawcy na broń, bo tak na prawde, to nie musi jej samemu produkowac (tak jak obecnie), a może zamówic u producenta komercyjnego jak robi wiele innych armii.

Mogą sobie pozwolic na ryzyko ale po prostu z założenia nie chcą. Odgórna koncepcja jest taka, że FBR jest po to aby produkowac dla naszej armii i koniec. Jak wspomniałem: rozumiem ale nie znaczy, ze mi sie to podoba.
IA Hawken .45 - pierwsza miłość nie rdzewieje
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: biper »

A czy poza FB jakikolwiek komercyjny producent w PL jest w stanie wyprodukować w ciągu, niech będzie 5 lat, 50.000 karabinków (choćby to miałby być AK, AKM, a nie Beryle, o MSBSie już nie mówiąć :) )?
Raffael pisze:Jak bedzie w gorszej sytuacji, to po prostu dostanie dodatkowe zamówienie.
A wtedy byłby raban w mediach!!! Ratowanie trupa!! Poza tym to właśnie jest bardziej chora sytuacja - głupimi decyzjami doprowadzić do bankructwa i ratowanie zamówieniami "na siłę", a nie z realnej potrzeby. To się nazywa socjalizm.. i się nie sprawdziło.
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2018, 19:57 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: LARPAK »

krzychu22lr pisze:
LARPAK pisze:Spójrz na chociażby stronę każdego z tych znanych producentów i zobacz jaka jest ich oferta - nie znajdziesz tam tylko broni wojskowej
(...)
Glock
H&K
Koncern Kałasznikow
Nie widzę sensu dalszego prowadzenia tej dyskusji, ale skoro pochwaliłeś się umiejętnością obsługi wyszukiwarki, to teraz mam wielką prośbę. Pokaż mi na tych stronach broń cywilną, która nie jest odmianą broni wojskowej lub policyjnej. Bo taki zarzut na poprzednich stronach czyniłeś wobec krajowego Łucznika.
Nie chce mi się szukać bo możesz to zrobić sam, ale Glock 43 czy 42, 45, 17L, 34 i kilka innych nie jest produktem policyjnym czy wojskowym.
Podałeś fajne trzy strony, których różnorodność oferty jest dość uboga pomijając pozostałych, ale HK też ma w swojej ofercie model taki jak np. SFP-9.

U innych znajdziesz wiele innych modeli, które nic nie mają wspólnego z produktami wojskowo-policyjnymi, ale to raczyłeś pominąć, aby pasowało do twojej wypowiedzi.

Więc teraz odnieś się do wszystkich producentów jakich przedstawiłem i zobaczysz przepaść pomiędzy nimi, a FB.
krzychu22lr pisze:Już nie będę pisał, że wbrew twoim wizjom, FB Łucznik we współpracy z WAT opracowuje nie tylko nowy model broni krótkiej, ale i nowe modele broni długiej. Znajdzie się na nie klient instytucjonalny i zapłaci za wyprodukowanie kilku do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, to i na boku pojawią się też warianty cywilne. Tak jak to się dzieje w przypadku Glocka, SIG-Sauera, HK, SAN Arms i Koncernu Kałasznikow. O CZ już nie chcę pisać bo musiałbym poświęcić na to kilka akapitów, które ty byś uznał za wymówki.
Opracowuje dla kogo?
I dlaczego we współpracy, a nie sam?
Dlaczego nie opracowuje czegoś na rynek cywilny?
Bo nie potrafią, nie chcą, nie opłaca im się - odetnij im zamówienia rządowe i znowu ogłoszą upadłość czy co tam innego.

Spójrz jeszcze raz na ofertę bo wszystkie te firmy poza:
- ofertą wojskowo-policyjną
- ofertą cywilnych wersji broni wojskowej i policyjnej
- posiadają również ofertę stricte cywilną, która jest opracowana od podstaw i tego nie ma w FB.

Dlaczego na targach broni wielu potrafi się zaprezentować z nowymi konstrukcjami lub modernizacjami już posiadanych modeli czy też odświeżeniem czegoś starego w nowej oprawie, a FB pokazuje (jeżeli już się pojawi) kolejne makiety MSBS'a razem z tym co w końcu udało im się wprowadzić do produkcji oraz ciągle tymi samymi berylami...

Ten cały Ragun to nic innego jak MAG bo ta makieta, która prezentowali pozostała tylko makietą...

Więc zapytam kolejny raz dlaczego FB nie próbuje robić niczego nowego?


Wszystkim się opłaca tylko im się nie opłaca.
Ciekawi jaki jest kapitał FB względem innych firm na rynku oraz jaki jest udział w sprzedaży broni na rynku cywilnym bo pewnie marny co świadczy tylko o tym, że nie mają nic do zaoferowania i jak widać nie chcą mieć.
krzychu22lr pisze:
LARPAK pisze:jak czytałem ten wpis na początku to wydawał mi się on inny niż ten, na którego odpowiadałem.
Masz rację - wydawało ci się. Pod spodem możesz zobaczyć, że post swój edytowałem minutę po pierwotnej publikacji. Przypominam też, że oprogramowanie tego forum nie pozwala na edycję posta, jeśli w temacie pojawił się kolejny wpis. Nie twórz teorii spiskowych.
Jak napisałem - wydawało mi się, a nie twierdzę, że tak było - widzisz różnicę?
Czy jednak masz problem z odróżnieniem jednego od drugiego?

Tworzenie teorii spiskowych to wciskanie kitu, że opracowanie nowego modelu, produkcja i zajęcie jakiegoś miejsca na rynku broni jest nieopłacalna w - i tutaj uwaga - fabryce broni!
No kto by pomyślał...
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: PANPADRE »

Raffael pisze: 1) Nie musza produkować całej wielkiej partii od razu. Przy ustawieniu produkcji na te 50 sztuk mogli wyprodukować kilkaset wiecej. Te 50 sztuk zapracuje na produkcje co najmniej 500 nastepnych. Tyle co do ryzyka i kosztów.
;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing:

Wespół zespół...Kolega tak na poważnie czy tak dla jaj ...

;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing:

Ponawiam nadal pytanie. Ile Kolega ma lat, i jeżeli już, to jakie ma wykształcenie, bo naprawdę jakby na to nie patrzeć, tutaj są jednak przeważnie dość poważni ludzie.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze:Nie chce mi się szukać bo możesz to zrobić sam, ale Glock 43 czy 42, 45, 17L, 34 i kilka innych nie jest produktem policyjnym czy wojskowym.
Tak jak Radom-Sport nie jest policyjny i wojskowy. Szczególnie ten w bocznym zapłonie. Ale wszystkie wywodzą się od broni wojskowej (Pistole 80 z czymś się kojarzy?). Czyli nie mieszczą się w kryteriach zadanych w pytaniu o broń nie będącą odmianą broni wojskowej.

Specjalnie zadałem takie pytanie, a nie inne, bo wiedziałem, że szczera odpowiedź nie będzie pasowała pod twoją wcześniej założoną tezę. Nie myliłem się. Emocjonalny charakter niektórych twoich wypowiedzi sugeruje, że masz jakąś głęboką osobistą urazę do FB Łucznik. Argumenty ekonomiczne odrzucasz. Nie ma więc już o czym rozmawiać, bo po prostu tej firmy nie lubisz, tak jak można nie lubić np. koloru różowego, albo śledzia w galarecie. A o gustach się nie dyskutuje.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Raffael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 09 czerwca 2009, 13:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Raffael »

PANPADRE pisze:
Raffael pisze: 1) Nie musza produkować całej wielkiej partii od razu. Przy ustawieniu produkcji na te 50 sztuk mogli wyprodukować kilkaset wiecej. Te 50 sztuk zapracuje na produkcje co najmniej 500 nastepnych. Tyle co do ryzyka i kosztów.
;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing:

Wespół zespół...Kolega tak na poważnie czy tak dla jaj ...

;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing: ;laughing:

Ponawiam nadal pytanie. Ile Kolega ma lat, i jeżeli już, to jakie ma wykształcenie, bo naprawdę jakby na to nie patrzeć, tutaj są jednak przeważnie dość poważni ludzie.
Alez odpowiedziałem i prosze o to samo.
IA Hawken .45 - pierwsza miłość nie rdzewieje
Raffael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 09 czerwca 2009, 13:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Raffael »

PANPADRE pisze:Ponawiam nadal pytanie. Ile Kolega ma lat, i jeżeli już, to jakie ma wykształcenie, bo naprawdę jakby na to nie patrzeć, tutaj są jednak przeważnie dość poważni ludzie.
Alez juz odpowiedziałem i prosze o to samo.
Proszę też o uzasadnienie usmieszków.
Jak kolega myśli jaki jest koszt wyprodukowania Visa jezeli przestawiono już maszyny i wdrożono krótką produkcje? Tak z pamięci: około 1000 Rexów dla policji po około 1500 zł z dodatkowymi magazynkami i 13 lat gwarancji. Uważasz, że koszt wyprodukowania Visa przekroczyłby 1000 zł?
IA Hawken .45 - pierwsza miłość nie rdzewieje
Raffael
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 09 czerwca 2009, 13:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Raffael »

biper pisze:A czy poza FB jakikolwiek komercyjny producent w PL jest w stanie wyprodukować w ciągu, niech będzie 5 lat, 50.000 karabinków (choćby to miałby być AK, AKM, a nie Beryle, o MSBSie już nie mówiąć :) )?
Raffael pisze:Jak bedzie w gorszej sytuacji, to po prostu dostanie dodatkowe zamówienie.
A wtedy byłby raban w mediach!!! Ratowanie trupa!! Poza tym to właśnie jest bardziej chora sytuacja - głupimi decyzjami doprowadzić do bankructwa i ratowanie zamówieniami "na siłę", a nie z realnej potrzeby. To się nazywa socjalizm.. i się nie sprawdziło.
Nie wiem czy zauważyłes ale PGZ to własnie przejaw socjalizmu. Wielki scentralizowany państwowy twór żyjący z zamówień rządowych.
IA Hawken .45 - pierwsza miłość nie rdzewieje
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 322
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: PANPADRE »

To ile Kolega ma w końcu lat i jakie ma wykształcenie, że dochodzi do tak ekstremalnie mocnych wniosków produkcyjno-handlowych niespotykanych wręcz w normalnej, kapitalistycznej rzeczywistości gospodarczej :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”