Vis

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: zoom2 »

Oczywiście masz rację.
Ja nie jestem ani visologiem ani nawet fanbojem visa. Cały swój (par excellence) stosunek do VISa wyraziłem w kilku postach powyżej. Ale gdyby, podkreślam GDYBY te Visy spełniły owe warunki brzegowe to bym takie coś chciał mieć. I do strzelania, bo kolekcjonersko nie ma to dla mnie wartości.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: LARPAK »

Twilight7 pisze:
zoom2 pisze:A może jednak?
http://www.milmag.pl/news/view?news_id=363
Czyli dopiero za rok starują od małej (=drogiej) serii. Optymistycznie brzmi, ze wracają ze stałą produkcją... czyli nie wcześniej jak za dwa lata może będę miał szansę na zakup :(
Tutaj masz rację - będzie zapewne to drogie.

Wczytaj się też w ten tekst zawarty w artykule:
Wielkość produkcji zależy od zamówień, na razie planowane jest wytwarzanie niewielkich partii.
Czyli:
1. Zrobią jakieś małe stanowisko, gdzie będzie kilku pracowników przeszkolonych w wytworzeniu nowego VIS'a - normalnie zajmujący się zbliżoną robotą.
2. Wielkość zamówień będzie miała wpływ na cenę - tak by było normalnie, ale znając politykę FB to będzie pewnie wręcz odwrotnie.
3. Po pewnym czasie rynek się nasyci i zamówienia będą malały (pomińmy stwierdzenia typu "wszyscy chcą mieć VIS'a bo tak słyszałem na strzelnicy"), w związku z czym cena kolejnej mniejszej partii wzrośnie.
4. Z tą całą stałą oferta będzie tak, że zbiorą zamówienia i dopiero je wyprodukują co oznacza tyle, że nie kupisz sobie VIS'a od tak po uzyskaniu papierów czy stwierdzeniu "kupuję nowego VIS'a".
5. Stwierdzenie, że wielkość produkcji będzie zależała od zamówień pokazuje nastawienie FB - jest to myślenie na zasadzie "wygraliśmy przetarg to produkujemy" - oni muszą mieć zamówienia bo inaczej "to im się nie opłaca". Każda normalna firma wprowadza towar do oferty i go produkuje, wysyła do sklepów itd. Oni nie robią niemalże nic ponad to co jest w zamówieniach rządowych, a to co jest to tylko efekt uboczny produkcji z kontraktów dla MON, MSWiA.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: LWfilip »

Muszę przyznać, że mam blade pojęcie na temat tego jak pracuje (funkcjonuje) marketing w FB. Z tego co czytam, macie lepsze rozeznanie. Wnioskuję sobie z tego, że szansy na Visa w rozsądnej cenie i niedalekiej przyszłości nie ma. No i po Visie.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Awatar użytkownika
Sokole Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 21:54
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Sokole Oko »

LWfilip pisze: a dziękuję bardzo. Tak pytałem o tą zgodność z pierwowzorem, trochę z przekąsem. Właśnie dlatego nie lubię odgrzewania kotleta czy nowych wykonań, starych hiciorów. W przypadku, akurat tego pistoletu chciał bym mieć takiego Visa jaki był w 1939 roku. Jeśli firma FB dodaje do tego jakieś wstawki z modelu produkowanego przez okupanta to dzięki. Mają rację ci którzy mówią o nowym pistolecie. Jeśli nie jest zgodny z tamtym to go nie chcę.
Znawcy twierdzą, że seria dwudziestu kilku VIS-ów ręcznie wystrugana w latach .90 była bardzo wierna przedwojennym oryginałom i nie ma się tam do czego przyczepić.

Czy współczesna, jubileuszowa kopia musi być w 100% zgodna z oryginałem?

Jeśli chodzi o kosmetykę - np. styl napisów, numerowanie, uważam, że niekoniecznie, choć mi zmiany się nie podobają.
Jubileuszowe logo FB na zamku jakoś rozumiem - to przecież miała być seria na 90-lecie fabryki. Wypada tylko żałować, że cała seria nie liczyła np. 300 sztuk i reszta byłaby bez owego logo, ale za to np. zauważalnie taniej. Przy 300 sztukach w ogóle wszystkie mogłyby być tańsze, ale ja prezesem ani księgowym FB przecież nie jestem.

Idąc dalej: powtórzenie numeru seryjnego na zamku już rozumiem mniej, bo można było zrobić jak w przedwojennym i dać numer od wewnątrz.
Numer seryjny z prefiksem też zastanawia, bo to niemiecki patent.

Zaskakuje też inna niż w oryginale liczba nacięć na zamku (o jedno mniej po każdej stronie!). To już nie kosmetyka! Głupi błąd, czy chcieli się odróżnić od przedwojennego? Ale przecież odróżnia już logo na zamku i kulfoniaste napisy oraz orzeł w wersji dla niedowidzących.

No cóż, może o ostatecznym kształcie najnowszego VIS-a decydował ktoś, kto nie bardzo się na nich zna, nie rozumie czemu polskich kolekcjonerów tak bardzo kręcą te przedwojenne, i że chcieliby oni dostać wierną kopię.
Ortodoksi twierdzą wręcz, że mamy do czyniena z wyrobem "visopodobnym".

I pewnie FB przygotowując VIS-a 2015 specjalnie mu dużo uwagi ani czasu nie poświęciła. Mieli oryginał, nowoczesne maszyny CNC... co mogło pójść nie tak? Niestety. Dziś słyszy się, że niektóre egzemplarze się tną, że opór spustu sięga kilkunastu kilogramów (a to tryb SA!)... Że niektóre części różnią się wymiarami.
Czyżby popełniono błędy? Czyżby były niedopracowane? Jeśli tak, to byłoby to poważna wtopa. 50 sztuk VIS-ów z 2015 wycinały już obrabiarki CNC, więc powinno być lepiej niż w oryginale. Zastanawiające, że po wyprodukowaniu tej partii FB nie opublikowała dokładnych zdjęć broni, nie zorganizowała prezentacji dla dziennikarzy, a na pistolety dano ledwie roczną(!) gwarancję...

Ciekawe, czy planowana na 2018/19 rok seria zostanie oparta na modelu (dokumentacji) z 2015, czy jednak wyciągną wnioski z naszych wątpliwości i narzekań i przygotują ideał dla kolekcjonerów. Inna sprawa, że większość z nich marzy o kopii do 3 K zł, a przy "małych partiach realizowanych po zebraniu zamówień" sądzę, że to kompletna mrzonka.
Obawiam się, że cena tych z 2018 sięgnie 10 K, a może i więcej. To będzie luksusowy produkt, dla luksusowego klienta.

Pozdrawiam,
- Ja, panie podchorąży, na sto metrów muchę w dupsko trafiam.
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: jacek sygula »

Zależy jak rozumieć pojęcie: LUXUS! Luxusowe to są niektóre np. Sig-sauery :-D
http://www.egun.de/market/item.php?id=6589439 a tu podróba colta 1911, chyba z Norinco....... :-D
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2017, 17:10 przez jacek sygula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przyjaciel
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 133
Rejestracja: 22 maja 2016, 07:15
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Vis

Post autor: Przyjaciel »

Gdyby replikę/kopię Visa produkowało Norinco lub nawet FB Radom za około 1500pln brutto, to z sentymentu bym kupił i od czasu do czasu popykał na strzelnicy. No ale ja niezbyt lubię historyczną broń (choć kocham Colta 1911 .45 ACP :-D - ale miłość jest ślepa).

Natomiast z ogromną niecierpliwością czekam na radomskiego Raguna, kupię ale tylko w przypadku jak będzie normalnie wyceniony - czyli tak jakoś za około 2500 pln brutto.
Awatar użytkownika
Sokole Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 21:54
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Sokole Oko »

Luksusowy, czyli w zasadzie jak przedwojenny, bo różniący się np. jedynie wybitą na zamku datą produkcji. Z dwoma dodatkowymi magazynkami (czyli łącznie 3 magi, te z 2015 miały jeden magazynek) i charakterystyczną skórzaną kaburą ze smyczą. I za zgodność z oryginałem, piękne wykończenie, atrakcyjne dodatki niech kosztuje więcej.

Nawiasem mówiąc, te piękne kopie z lat 90. miały jednak zmienione przyrządy. Muszka i szczerbinka zostały trochę powiększone i dostały obrys prostokątny, a nie pryzmatyczny. Te przedwojenne są maleńkie i słabo czytelne.

A puszczając wodze wyobraźni: marzy mi się też wersja dla (strzeleckiego) gminu, czyli kopia P35 (p) z przełomu 44/45 roku, z tzw. drugiego alfabetu, np. z serii G-K. Zgrubnie ciosana, ze śladami frezowania na szkielecie i zamku, wykończona fosforanowaniem bez polerowania, z drewnianymi okładkami z łukowatymi nacięciami. Taki surowy wojownik z ostatnich miesięcy wojny.
Co prawda te pistolety już niewiele mają wspólnego z Radomiem, bo produkowano je w Czechach, ale gdyby ktoś, choćby Norinco, wypuściło ich kopie za równowartość 600 Euro, to bym się ani sekundy nie wahał.

Bo zabytek, czy polski, czy niemiecki jest do podziwiania. A do radosnego pukania na strzelnicy warto mieć kopię.

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2017, 18:04 przez Sokole Oko, łącznie zmieniany 1 raz.
- Ja, panie podchorąży, na sto metrów muchę w dupsko trafiam.
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: LWfilip »

Sokole Oko pisze:Luksusowy, czyli w zasadzie jak przedwojenny, bo różniący się np. jedynie wybitą na zamku datą produkcji. Z dwoma dodatkowymi magazynkami (czyli łącznie 3 magi, te z 2015 miały jeden magazynek) i charakterystyczną skórzaną kaburą ze smyczą. I za zgodność z oryginałem, piękne wykończenie, atrakcyjne dodatki niech kosztuje więcej.
Oto mi właśnie chodzi i takiego Visa chciałbym mieć. Jeśli nie takiego to wcale.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Tecum Seh »

LWfilip pisze:Muszę przyznać, że mam blade pojęcie na temat tego jak pracuje (funkcjonuje) marketing w FB. Z tego co czytam, macie lepsze rozeznanie. Wnioskuję sobie z tego, że szansy na Visa w rozsądnej cenie i niedalekiej przyszłości nie ma. No i po Visie.
Kolega się nie załamuje - tutaj na forum jest pełno malkontentów, którzy nie mają chyba innych celów w życiu niż udowodnić że niczego nie będzie i się nie da.
Kolega zerknie na temat o MSBS - przeczyta że go nigdy nie będzie dla wojska bo wydmuszka żeby kolesiom dać zarobić, a projekt zawsze istniał tylko na papierze.
Będzie jednak dla wojska? A to pewnie w kosmicznej cenie.
Będzie w normalnej cenie porównując do innych karabinków tego typu? A skąd, cena nienormalna itp. A dla cywilów nie będzie nigdy.
Będzie dla cywilów? Pewnie w chorej cenie.
Będzie w cenie 8k czyli taniej niż Bren? A to pewnie nieprawda.
I tak dalej.

Podobnie z Visem - niektórzy tutaj są spod znaku "nie da się, nie będzie, nie opłaca, szajs" itp. Mam nadzieję że nikt z FB nie czyta tego, bo dla takich ludzi faktycznie niczego nie opłaca się produkować.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: jacek sygula »

50 tysięcy sztuk karabinów-to DUUUŻY HURT! A ochrona interesów [czyich?], powoduje przeplacenie i to poważne! Malkontenctwo-to jedno, a rozpieprzanie naszych pieniędzy-to drugie, jakby dyrektor FB Radom czytał to forum-a miał choć troche HONORU, albo by były poważne zmiany w podejsciu do: produkcji, wydawania naszych pieniędzy, albo podał by sie do dymisji, ale czego ja oczekuje? za komuny, był HONOR, u nas w Krakowie, jak zrobiono zarzuty korupcji [za komuny!!!!]prezydentowi, to sie CZŁOWIEK powiesił! Możemy kupować uzbrojenie w np. USA, to dlaczego nie kupić sprawdzonych. dopracowanych i tanich m ileśtam, nawet Israel przeszedł na amerykańskie! Mam nadzieje, że jakby co to w magazynach jest jeszcze troche kałachów, bo w takim tempie i za takie pieniądze, to nieprędko powstaną setki tysięcy sztuk tych karabinów, a zagrożenie-jest i nikt za nas, nawet za Gdańsk , życia nie będzie oddawał.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: LARPAK »

Poczytaj najpierw dlaczego FB nie ma nic w ofercie poza odskokami z produkcji dla służb. Jakieś tam małe wyjątki występujące okresowo to margines.
Dlaczego wszystko niby jest a nic nie można kupić lub czas oczekiwania jest długi.
Dlaczego jak już coś jest to w małych ilościach i za dużą kasę.
Dlaczego inni producenci poza produkcją dla służb mają szeroką gamę broni na sprzedaż - Beretta, CZ, SIG, H&K itd. Pewnie dlatego, że są monopolistą na naszym rynku, a cywilów mają gdzieś.
To im się nic nie opłaca nigdy.

Te kilkadziesiąt Visów czy bodajże 3000 Radom Hunterów to nic w porównaniu, że zapotrzebowanie przecież jest spore.
Mają zachowanie jak do przetargu czyli będą zamówienia to będą produkowali - myślenie typowe dla postkomunistycznego zakładu. Więc nie miej pretensji do ludzi a do nich.
Awatar użytkownika
Sokole Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 21:54
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: Sokole Oko »

Tecum Seh pisze: [...] Kolega się nie załamuje - tutaj na forum jest pełno malkontentów, którzy nie mają chyba innych celów w życiu niż udowodnić że niczego nie będzie i się nie da. Kolega zerknie na temat o MSBS - przeczyta że go nigdy nie będzie dla wojska bo wydmuszka żeby kolesiom dać zarobić, a projekt zawsze istniał tylko na papierze. [...] Będzie w cenie 8k czyli taniej niż Bren? A to pewnie nieprawda.

Podobnie z Visem - niektórzy tutaj są spod znaku "nie da się, nie będzie, nie opłaca, szajs" itp. Mam nadzieję że nikt z FB nie czyta tego, bo dla takich ludzi faktycznie niczego nie opłaca się produkować.
Niestety, FBR dała nam bardzo dużo powodów do narzekania. Rzeczywiście nastawieni są niemal wyłącznie na odbiorcę instytucjonalnego, dla cywili zostają odpryski, jak to ładnie wyłożył LARPAK. Wiem też, że jeśli chodzi np. o modyfikacje, czy wprowadzenie nowych modeli, to niewiele od FBR zależy. Prawo własności do wzorów wprowadzonych na uzbrojenie ma wojsko, a ono nie kocha grzebania w swoich zabawkach... Wystarczy sprawdzić, ile proponowanych przez lata modyfikacji Beryla zostało przez armię klepniętych.

Wspomniałeś o Brenie - ile Czechom zajęło skonstruowanie i wprowadzenie go na uzbrojenie? I to w dwóch mocno różnych wersjach? 5 lat? U nas MSBS/Grot powstawał w bólach przez długie 10 lat i gdyby nie decyzja polityczna, to jeszcze przez kolejne 10 lat by się kisił. Przecież jeszcze w styczniu armia zamówiła ponad 50 tys. Beryli (z którymi zdaje się nie wiadomo teraz co zrobić, bo FBR nie może równocześnie robić Grotów i Beryli).
Dla wojskowych decydentów uzbrojenie strzeleckie to nie jest pilny temat. Oni wcale nie chcieli MSBS-a. Jest karabin? - Jest. Strzela? - Strzela. I wystarczy. Ergonomia? Pierdy jakieś!
No i popatrz jak ten Beryl wygląda po latach "modyfikacji" - jak ciężarny dźwig budowlany, z którego wciąż nie sposób wygodnie się złożyć i o którego łatwo się pokaleczyć, ale ma za świecącego z 10 m orła na komorze. O, duma jest!

Rozumiem, że armia rządzi prawami do broni, ale czemu w FBR nie powstała cywilna linia produkcyjna? Żeby nie przejmując się zastrzeżeniami wojska, można było na Berylu zamontować wygodną kolbę, odchylaną na zawiasie pokrywę komorę zamkowej z szyną oraz dzynks zostawiający zamek w tylnym położeniu.
Armii to niepotrzebne? Pies z nimi. Ale ja to chcę. Strzelec sportowy. I wielu moich kolegów. Nie chcę obrazić uczuć moich patriotycznie nastawionych kolegów, ale nie interesuje mnie nabity na komorze wielki orzeł państwowy, tylko sensowne modyfikacje, które uczynią tę broń przyjazną dla użytkownika.

Inaczej niż Ty, obawiam się, że nikt z FBR tego forum nie czyta.
Niestety.

A za 10 K (przewidywana cena Grota) to chyba wolę kupić HK 243 i jeszcze jakiś pistolet. Raczej nie Raguna (z orłem).

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2017, 11:51 przez Sokole Oko, łącznie zmieniany 1 raz.
- Ja, panie podchorąży, na sto metrów muchę w dupsko trafiam.
galka90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: galka90 »

Co do armii i beryli będzie jak je zagospodarować. Dużo żołnierzy posiada na stanie tylko broń krótką, a nawet jeszcze można znaleźć kbk akms. Groty na razie są zamówione w ilości 1000 sztuk więc FB jak się zepnie da radę, ale o produkcji cywilnej pewnie mało mysli. :-D
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vis

Post autor: slepe_oko »

Są klienci którzy maja pieniądze i kupią za cenę jakaby nie była. Było gdybanie że drogo ostanio, sprzedali na pniu wszystko.
:512:
galka90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vis

Post autor: galka90 »

Zgadza się, ale mówimy o 30 sztukach wypuszczonych nagle po latach z wielką pompą, a tu FB chce wznowić produkcję na stałe. Szum będzie przez rok i znajdzie się grupa co i po 10000 kupi, ale ile tego sprzedadzą? Kilka tysięcy i nikt więcej tego nie kupi co spowoduje przerwanie produkcji na lata. Chodzi o to, aby cena była na takim poziomie żeby każdy zapragnął go mieć i z niego strzelać i nie oszukujemy się ceny norinco FB nie osiągnie. To nie jest realne w naszym kraju chyba że będą to produkować na wszystkie rynki w skali dziesiątek tysięcy rocznie. Bardzo bym chciał go mieć i trzymam mocno kciuki za sukces tego projektu, ale powyżej 5k ja za niego nie dam ponieważ jest to cena dużo lepszych pistoletów produkcji teraźniejszej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”