Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: s1k0r3k »

Właśnie to napisałem. W Warszawie zostało to załatwione od ręki. Poinformowano mnie, że decyzja jest zgodna z wnioskiem, więc o promesy mogę wnioskować z chwilą wydania decyzji.
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

Witam kolegów, od ponad roku posiadam pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Jestem funkcjonariuszem policji i z tego tytułu uzyskałem tylko pozwolenie na pistolety i rewolwery w kalibrze 6-12 oraz strzelbę o kalibrze 12.
Składając wniosek w WPA Gdańsk uzyskałem informacje ze nie bendac przeszkolony z karabinów nie uzyskam pozwolenie na nie.
Uzyskałem ostatnio dokumenty instruktora sportu strzelectwa sportowego oraz przebym pozytywnie kurs prowadzącego strzelanie.
Moje pytanie drodzy koledzy brzmi:
Jakie wnioski powinienem składać do WPA aby otrzymać pozwolenie na karabin centralnego zasłonu ?
Czy to powinien być wniosek o rozszerzenie pozwolenia?
Czy na podstawie takowej dokumentacji mogę się starać o poszerzenie mojej kolekcji czy tez trzeba będzie udowodnić i zdawać egzamin ?

Z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Bardzozly »

Nie, na podstawie takiej dokumentacji (instruktor sportu, prowadzący) prawie na pewno nie uzyskasz rozszerzenia kolekcjonerki bez egzaminu.
Czy jesteś absolutnie pewien, że nie byłeś szkolony z karabinów? Nie szkolili przypadkiem na jakimś AK, nic...? (Może byłeś szkolony, tylko dawno i nie pamiętasz?)
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

W tym właśnie problem ze nie miałem żadnych szkoleń z AKMS.
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

Może ktoś mi doradzi jak by można to było załatwić ? Ewentualnie ile by kosztował taki egzamin i jak by on wyglądał ?
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Bardzozly »

Przebieg znajdziesz w co trzecim temacie tutaj, tylko niekoniecznie dla tego województwa (tego już musisz poszukać) - ale w twoim będzie podobnie jak w Warszawie/Łodzi/Rzeszowie i in. - przecież przepisy te same, tylko broń może być nieco inna (ale raczej nigdzie szczególnej egzotyki nie będzie). Ew. googlaj za "broń do celów kolekcjonerskich".

Od strony formalnej egzamin regulują rozporządzenia: http://isap.sejm.gov.pl/RelatedServlet? ... isNew=true (to z 2000 roku było potem zmieniane, nie przegap zmian - zwłaszcza dot. opłaty, czyli 1150).
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: l2k »

Tyle, że jako funkcjonariusz jest zwolniony z egzaminu na podstawie art. 16 ust. 1.
Art. 16. 1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią.
2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
@k2wlocz - zadzwoń po prostu do swojego WPA i zapytaj czy i jak możesz rozszerzyć (co WPA to inne zwyczaje). Mając instruktora strzelectwa sportowego powinieneś dostać poza centralnym zapłonem też i boczny bo z tego szkolenie jest w programie.
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: Bardzozly »

@L2K:
Kolega napisał przecież, że lokalne WPA wyznaje następującą interpretację art. 16.1: nie bendac przeszkolony z karabinów nie uzyskam pozwolenie na nie.).

Na zwolnienie z egzaminu dzięki posiadaniu uprawnień instruktora sportu strzeleckiego nie ma żadnej podstawy prawnej. Chyba, że te instruktorskie papiery są z PZSS, to wtedy i patent ma, i licencję, i to one by go zwalniały, ale wtedy znowu tematu by nie było.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
serrnik
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwietnia 2017, 17:18
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: serrnik »

Bardzozly pisze:@L2K:
Kolega napisał przecież, że lokalne WPA wyznaje następującą interpretację art. 16.1: nie bendac przeszkolony z karabinów nie uzyskam pozwolenie na nie.).
No tak ale on jako funkcjonariusz wpada w punkt 2 i punkt 1 go nie dotyczy, chyba że został emerytowanym funkcjonariuszem.
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

Generalnie rzecz biorąc kolega ma racje jako czynny funkcjonariusz jestem zwolniony z egzaminiu.
Udało mi się dodzwonić do swojego WPA tam uzyskałem informacje ze muszę złożyć nowy wniosek z tym ze w tym wniosku ma się znajdować informacja o wcześniej wydanej decyzji. Do tego tez wniosku załączyć dokumenty instruktora itd i zapłacić dwieście coś złotych.To powinno wystarczyć wg tego pana z którym rozmawiałem. Wiadomo rownież ze trzeba to tez jakoś ładnie uargumentować :-D .
Jak będzie zobaczymy za miesiąc jak złoże wniosek .
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: l2k »

Mea culpa ... napisałem art. 16 ust. 1 a powinno być art. 16 ust. 2 :-/ Ale pogrubiłem właściwą część :-D

@k2wlocz - tak jak ci powiedzieli. Składasz wniosek o wydanie pozwolenia na broń, piszesz że masz pozwolenie nr xxxx a w uzasadnieniu, że od czasu tamtego pozwolenia uzyskałeś nowe uprawnienia na podstawie których chcesz boczny zapłon i centralny karabin. Niestety 242 PLN pójdzie bo "nowe pozwolenie" robisz, 155kpa nie przejdzie niestety, ale może nie potrwa to miesiąc ;)
Weź z kadr też zaświadczenie że jesteś f-szem, masz broń służbową i nie masz postępowań. Ode mnie wymagali tego przy rozszerzaniu, a lepiej dać im kwita od razu niż mają czekać na jego dosłanie w razie czego. "Ważny interes służby" szaleje więc mogą chcieć papier że ciebie się nie czepił ;)
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

Myśle ze zaświadczenie będzie zbędne, dostali je ode mnie jak składałem poprzedni wniosek :)
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: l2k »

Ja składając papiery o pozwolenie też dałem a przy rozszerzaniu chcieli ponownie z w miarę aktualną datą :103:
Chyba że niedawno robiłeś pozwolenie to mogą nie chcieć ;)
Ostatnio zmieniony 07 lipca 2017, 13:59 przez l2k, łącznie zmieniany 1 raz.
k2wlocz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 05 lipca 2017, 03:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: k2wlocz »

Ja robiłem jakiś półtora roku temu, jak będą chcieli to sobie niech załatwiają ;)
makivara
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 26 stycznia 2017, 12:17
Tematy: 0
Lokalizacja: stolica
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie dla mundurowych

Post autor: makivara »

k2wlocz pisze:Witam kolegów, od ponad roku posiadam pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Jestem funkcjonariuszem policji i z tego tytułu uzyskałem tylko pozwolenie na pistolety i rewolwery w kalibrze 6-12 oraz strzelbę o kalibrze 12.
Składając wniosek w WPA Gdańsk uzyskałem informacje ze nie bendac przeszkolony z karabinów nie uzyskam pozwolenie na nie.
Uzyskałem ostatnio dokumenty instruktora sportu strzelectwa sportowego oraz przebym pozytywnie kurs prowadzącego strzelanie.
Moje pytanie drodzy koledzy brzmi:
Jakie wnioski powinienem składać do WPA aby otrzymać pozwolenie na karabin centralnego zasłonu ?
Czy to powinien być wniosek o rozszerzenie pozwolenia?
Czy na podstawie takowej dokumentacji mogę się starać o poszerzenie mojej kolekcji czy tez trzeba będzie udowodnić i zdawać egzamin ?
Z góry dzięki za odp.
Wszystko przez jednego kretyna radcę prawnego z KGP.
Ja właśnie dostałem 3 wezwanie na egzamin, mam ochotę im odpisać by wezwali wszystkich, którym wydali pozwolenie przed 2015 rokiem...
Albo tak postępowania dyscyplinarne wszystkim prowadzącym postępowania w WPA przed 2015 rokiem dla f-szy...
Niestety interpelacja poselska i odpowiedź z MSW(iA) w tej sprawie nie pozostawia złudzeń, nic się w ustawie nie zmienia, ale urzędnik może sobie zmienić interpretacją dowolnie i nic mu nie zrobisz. Trzeba by do sądu iść tylko kto ma na to czas zdrowie i pieniądze.
Polska piękny ale nadal dziki kraj.
Ostatnio zmieniony 10 lipca 2017, 13:52 przez makivara, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”