Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Forum poświęcone wszelkim tematom związanym z bronią posiadaną na pozwolenie kolekcjonerskie

Moderator: Moderatorzy WBP

andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

Witam szanowne grono forumowiczów,dopiero się zarejestrowałem i piszę pierwszy post a mianowicie będę w przyszłym tygodniu składał wniosek o wydanie pozwolenia na posiadanie broni do celów kolekcjonerskich w WPA Gdańsk ale nie pełne interesują mnie pistolety,rewolwery,karabiny centralny zapłon i gładko lufowa.Interesuje mnie to z jakiej broni jest przeprowadzany egzamin praktyczny i jak przebiega? Wiem że odbywa się w Lublewie. Coś podpytałem i dowiedziałem się że strzela się z między innymi Glock 17 lub P99,Mossberg i AKMS ,pani z WPA nie chciała mi powiedzieć dokładnie z jakiej broni się strzela. Czy ktoś zdawał ostatnio egzamin i mógł by pomóc w tym temacie? Chciał bym się przygotować do egzaminu praktycznego dobrze a dodam że nie miałem styczności z bronią za wiele. Dziękuję i pozdrawiam z Wejherowa

ps.czy rozbiera się jakąś konkretną broń wraz z opisem części? Ostatnio strzelałem z AK47-50m,Mossberg-15m, Glock 17 5gen 15-25m ( trochę słabo mi wychodzi) i jeszcze z innych modeli pistoletów
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 08:38 przez andwal, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: MarcinD »

Jesli nie pelne, to idz droga sportowa, jesli chcesz zdawac przed organem, to po co sie ograniczac? Kasa ta sama, teoria tez, jedyna zmiana to dodatkowe strzelanie. Kolego, jesli idziesz trudniejsza droga to bierz wszystko, co ona oferuje takze z plusow, a nie tylko z minusow;) pamietaj, ze dzis cie wprawdzie nie interesuje jakis rodzaj broni, ale jutro moze sie to zmienic...
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

Mam 56 lat i nie mam czasu za bardzo na drogę sportową a boczny wiem że raczej z nie zdam ( starość nie radość) za dalekie odległości,chcę się skupić na broni z której mam szansę żeby nie uwalić całego egzaminu, z AK 47 trafiam 8-10 w cel na 50 m,Mossberg na 15m też daję radę no i uczę się pistoletu żeby na 15m 6 strzałow było choć w czarnym
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: MarcinD »

Twoj wybor oczywiscie, ale szkoda. 22-ka to fajna i tania zabawa, jesli sie boisz pistoletu, to moze chociaz karabinek?
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: fusz »

Spróbuj pojechać do Lublewa i porozmawiać na miejscu. Myślę, że nie jest tajemnicą, jak odbywały się dotychczasowe egzaminy i ktoś ze strzelnicy podpowie to i owo.
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

MarcinD pisze:Twoj wybor oczywiscie, ale szkoda. 22-ka to fajna i tania zabawa, jesli sie boisz pistoletu, to moze chociaz karabinek?
Tak się nie da połowicznie na egzaminie jest i pistolet i karabinek 22, a że to jest fajna zabawa i tania to wiem bo próbowłem z M&P 15-22 Sport bardzo dobrze mi się strzelało ale pistolet na 50m to inna bajka.
Wybiorę się do Lublewa i podpytam ale mile widziane gdyby ktoś kto zdawał ostatnio wypowiedział się w temacie
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

andwal pisze:
MarcinD pisze:Twoj wybor oczywiscie, ale szkoda. 22-ka to fajna i tania zabawa, jesli sie boisz pistoletu, to moze chociaz karabinek?
Tak się nie da połowicznie na egzaminie jest i pistolet i karabinek 22, a że to jest fajna zabawa i tania to wiem bo próbowłem z M&P 15-22 Sport bardzo dobrze mi się strzelało ale pistolet na 50m to inna bajka.
Wybiorę się do Lublewa i podpytam ale mile widziane gdyby ktoś kto zdawał ostatnio wypowiedział się w temacie
przepraszam pistolet 22 na egzaminie jest na 25m a karabinek 22 na 50m i podobno straszne szroty mają do egzaminu
umcyumcy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 2017, 17:09
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: umcyumcy »

andwal pisze:
andwal pisze:Tak się nie da połowicznie na egzaminie jest i pistolet i karabinek 22, a że to jest fajna zabawa i tania to wiem bo próbowłem z M&P 15-22 Sport bardzo dobrze mi się strzelało ale pistolet na 50m to inna bajka.
Wybiorę się do Lublewa i podpytam ale mile widziane gdyby ktoś kto zdawał ostatnio wypowiedział się w temacie
przepraszam pistolet 22 na egzaminie jest na 25m a karabinek 22 na 50m i podobno straszne szroty mają do egzaminu
Egzamin na patent zdałem w zeszłym roku w Lublewie. Nie sądzę by w tym roku były specjalne gorsze egzemplarze. Te same sztuki są dostępne na co dzień. Możesz spróbować. To jest egzamin na patent strzelecki - do uprawiania "strzelectwa statycznego". Margolin, czy KK-150 to nie są już sprzęty na poziomie olimpijskim, ale do rozpoczęcia nauki "strzelectwa statycznego" i egzaminu jedne z bardziej wdzięcznych. Bardzo dużo wybaczają. Dużo więcej niż "centralny zapłon". Chyba że uważasz, iż skoro nie jest to Glock 5. gen itp., to jest to szrot. Twoja sprawa.

Edycja: Umknął mi nieco kontekst. Piszę o egzaminie na patent. Jeśli broń na egzamin policyjny dostarcza Policja, to inna sprawa. Podtrzymuję jednak opinię, że "boczny zapłon" jest łatwiejszy do zdania, niż "centralny", a egzamin na patent od policyjnego.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2018, 22:26 przez umcyumcy, łącznie zmieniany 1 raz.
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

Nie uważam że Glock 5gen. jest superb,bo jak dla mnie nie jest uważam tylko że łatwiej trafić w tarczę z 15m niż 25,będę zdawał egzamin Policyjny i chcę go zdać z tej broni z której czuję że mogę to zrobić żeby nie uwalić całości,jeśli mi się uda to ok, jeśli nie pójdę drogą sportowo-kolekcjonerską tylko potrwa to nie 2 miesiące tylko zapewne z 8 miesięcy, a z broni o kalibrze 22 strzelałem i wiem że jest bardzo przyjemnie i o wiele taniej
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 622
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 21
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: Tomtap »

a skąd wziąłeś te 8 miesięcy? jak się postarasz to i w miesiąc zrobisz ścieżką sportową. ja na egzaminie strzelałem z tej samej broni co na szkoleniu.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: aksel »

W miesiąc od zapisania do klubu do licencji...?
Dawaj ten sposób bo ciekawym wielce.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: aksel »

Edit
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2018, 09:23 przez aksel, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns and .....roses
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: andwal »

Tomtap pisze:a skąd wziąłeś te 8 miesięcy? jak się postarasz to i w miesiąc zrobisz ścieżką sportową. ja na egzaminie strzelałem z tej samej broni co na szkoleniu.
Jakim cudem ? Zdradź tajemnicę? Skoro dopiero po 3 miesiącach od wstąpieniu do klubu strzeleckiego można wystąpić o egzamin.

Ps. Dowiedziałem się w WPA Gdańsk że można wnioskować np. tylko o sam Karabinek kaliber 22 i z tego strzelać jeśli chodzi o boczny zapłon,nie musi być pistolet kal.22
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: KG92RS »

Pytanie praktyczne: czy mając zdany patent, można skutecznie wnioskować o zwolnienie z części egzaminu na pełną kolekcjonerkę?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie WPA Gdańsk

Post autor: LARPAK »

Czy z danej części to trzeba by w WPA zapytać.
Z pewnością to patent zwalnia Cię z egzaminu na kolekcjonerską w zakresie broni sportowej - nie licencja bo ona nie ma nic wspólnego z egzaminem i jest potrzeba do uzyskania pozwolenia sportowego mimo tego, że WPA twierdzą inaczej.
Jest stanowisko PZSS w sprawie tego czym jest patent i licencja i są to właśnie te odrębne przepisy.

Do pełnej kolekcjonerki to pewnie stwierdzą, że i tak np. z pistoletu będziesz musiał strzelić bo "tamten glock to był na sport, a ten jest do ochrony" - co oznacza, że i tak będziesz musiał pewnie część zakresu sportowego i tak zdać.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kolekcjonerzy”