Karabinowe Zawody z Broni Historycznej 2013

Forum lokalne grupy CP Bełchatów

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kapera »

Kościesza pisze:Tak właśnie myślałem :P Chodziło mi o to, że w regulaminach konkurencji nie jest wpisane, że chodzi o karabiny ładowane odprzodowo ;)
variag pisze: -Vetterli
-Lamarmora
-Pensylvania
-Minie
-Whitworth
-Gettysburg
-Sharps 100

Zawody rozegrane będą zgodnie z zasadami i przepisami MLAIC.
Nie trzeba pisać , Vetterli i Whitworth rozgrywane są zgodnie z MLAIC , a te mówią wyraźnie z czego strzela się te konkurencje :-D
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

kapera pisze:
variag pisze: Zawody rozegrane będą zgodnie z zasadami i przepisami MLAIC.
Nie trzeba pisać , Vetterli i Whitworth rozgrywane są zgodnie z MLAIC , a te mówią wyraźnie z czego strzela się te konkurencje :-D
Jest to tzw "fakt oczywisty".
:)
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Kościesza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 01 lutego 2007, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Sieradza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kościesza »

Podobnie jak odległości, czyszczenie, tarcze, ilość strzałów, sposób liczenia punktów w tarczy, postawa, i jeszcze wiele innych rzeczy, które mimo oczywistej oczywistości wymieniono szczegółowo :P
Awatar użytkownika
sirgregs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 08 marca 2012, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sirgregs »

Grzegorz nie kombinuj tylko jedziemy na zawody.
Bierz Sharpsa, namów Roba na sharpsa, ja biorę swojego Remingtona na Vetterli i jedziemy do Radomska bo tam fajnie jest :-)
Awatar użytkownika
Kościesza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 01 lutego 2007, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Sieradza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kościesza »

NIe kombinuje, tylko się drocze :P A tak na poważnie to myślę jechać. Nie wiem czy z sharpsem tylko, czy vatterli też. Nie mam co prawda żadnego super karabina, ale przecież nie musze być najlepszy.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

Kościesza pisze:Podobnie jak odległości, czyszczenie, tarcze, ilość strzałów, sposób liczenia punktów w tarczy, postawa, i jeszcze wiele innych rzeczy, które mimo oczywistej oczywistości wymieniono szczegółowo :P
Nie podaliśmy np maksymalnej dopuszczalnej długości lejka w konkurencjach "wojskowych" ograniczając się do nieprecyzyjnego z pozoru zapisu "krótki" :-D

Pisanie regulaminu zawodów to fajny temat.
Osobiście uważam że regulamin powinien być jak najkrótszy, acz szczegółowy, wykluczający możliwość błędnej interpretacji zapisów dotyczących samych konkurencji, zarówno przez zawodnika jak i organizatorów w tym i prowadzących strzelanie.
Strzelamy konkurencje MLAIC, a jak wiadomo jest to strzelectwo z broni odprzodowej.
Zaraz zapewne ktoś zażądał by definicji co to jest broń odprzodowa. Nie popadajmy więc w skrajności. Może nie do końca precyzyjny jest zapis w Gettysburgu, ale doszliśmy w którymś momencie do wniosku że czas zamknąć prace na regulaminem i zostawić go w tej swojej ostatecznej formie.

Jestem za tym żeby Przepisy bezpieczeństwa: - ogólne, szczegółowe dotyczące strzelań i sam regulamin strzelań nie były niepotrzebnie wklejane w każdy regulamin. Wyszedł Nam regulamin na 5 stron formatu A4.
W tym wypadku wystarczyłby link (lub hiperłącze) do strony PZSS lub PSSH gdzie takie przepisy są (lub byłyby) umieszczone. Bo w obecnych przepisach są pewne małe "potknięcia".
Regulamin powinien skupiać się na szczegółach technicznych i organizacyjnych samych zawodów. Te są dla zawodnika najistotniejsze.
W zawodach PZSS w regulaminie nikt nie cytuje masy przepisów ISFF, zawodnik ma je znać i się do nich stosować.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Tyle tylko, mój ty filozofie, że obowiązującym językiem MLAIC jest język angielski, a tłumaczenia nie są niestety doskonałe. To ze strony PSSH jest tłumaczeniem polskim z tłumaczenia niemieckiego. Fajnie co?
W dodatku przepisy MLAIC ciągle się zmieniają i niekiedy nawet doświadczeni zawodnicy mają z tym problem - vide sprawa ładowania w rewolwerze co najmniej pięciu komór.

Nawiasem mówiąc są już nowe przepisy na stronie MLAIC, troche sie pozmieniało :-D

Chłopaki mają rację zapis o odprzodowości powinien być. Niepotrzebny jest za to zapis o lontówkach bo, zdaje się, nie strzelamy takich konkurencji? Ten o antystatycznych pojemnikach w sumie zabawny. Rozumiem, że sędzia stanowiskowy będzie je pocierał irchą?

Sirgregs, będziesz jednak ładował ten karabinek od lufy?
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
sirgregs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 08 marca 2012, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sirgregs »

Będę ładował jak fabryka dała czyli od przodu do bębna jak klasyczny odprzodowy rewolwer. Nie dopatrzyłem się zapisu konieczności ładowania "od lufy" mimo czytania regulaminu MLAIC w jedynym słusznym języku :P
I obiecuję uroczyście że osiągnę najgorszy w tej konkurencji wynik punktowy. A jak nie to podam się dobrowolnemu obniżeniu wyniku do najgorszego zawodnika w konkurencji Vetterli. Może tak być?
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

No cóż, jeśli będziesz strzlał Vetterli z karabinka rewolwerowego, ja będę strzelał Lamarmorę z Kammerladera.
Również wcale nie dlatego, że strzela lepiej. W imię pewnych pryncypiów.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

sas88 pisze:Tyle tylko, mój ty filozofie, że obowiązującym językiem MLAIC jest język angielski, a tłumaczenia nie są niestety doskonałe. To ze strony PSSH jest tłumaczeniem polskim z tłumaczenia niemieckiego. Fajnie co?
W dodatku przepisy MLAIC ciągle się zmieniają i niekiedy nawet doświadczeni zawodnicy mają z tym problem - vide sprawa ładowania w rewolwerze co najmniej pięciu komór.

Nawiasem mówiąc są już nowe przepisy na stronie MLAIC, troche sie pozmieniało :-D
Więc jest tu pole do popisu dla PSSH żeby przygotować nowe tłumaczenia aktualnych przepisów.
Dla mnie bezsensem jest wklejanie całych rozdziałów w regulaminy. Uważam że wystarczy link gdzie sie można z nimi zapoznać, byle były aktualne i bez błędów.
sas88 pisze: Chłopaki mają rację zapis o odprzodowości powinien być. Niepotrzebny jest za to zapis o lontówkach bo, zdaje się, nie strzelamy takich konkurencji? Ten o antystatycznych pojemnikach w sumie zabawny. Rozumiem, że sędzia stanowiskowy będzie je pocierał irchą?
Zabronisz komuś z fantazją godną Kmicica strzelać Vetterli z lontówki?
A czy zapis o pojemnikach antystatycznych jest "zabawny"? Nie, to klasyczny "dupochron" dla Oragnizatora, odpali ci nie daj Boże fiolkę w łapach i będzie to wyłącznie Twoja wina.
Powinny być jeszcze zapisy o stanie technicznym broni użytej w zawodach. Chociaż wiadomo że wolno używać wyłącznie własnej broni.
sas88 pisze: Sirgregs, będziesz jednak ładował ten karabinek od lufy?
Jest założony w dziale MLAIC temat o karabinku rewolwerowym.
Trzeba było zabrać głos, przedstawić argumenty. I dopisać w regulaminie: "zabrania się do konkurencji tej i tej używania karabinków rewolwerowych i wszelkiej maści karabinów typu kamerlader".
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Kościesza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 01 lutego 2007, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Sieradza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kościesza »

Ja też się nigdzie nie dopatrzyłem dlaczego z odprzodowego remika nie można strzelać vetterli... :568: No bo jeśli nie można, to co niby można? Do strzelania z odtylcówkami się nie nadaje, bo to nie odtylcówka. Chodzi o to, że zbytnio ułatwione ładowanie?... że nie trzeba kalibrować pocisków?... No i co z tego. Ja do swojej "padliny strzeleckiej" jak mówi rusznik, czyli Rangera Ardesy, też nie będę kalibrował, bo niby co miałbym kalibrować? I co? Chcecie mi zabronić strzelać vatterli? Chyba nie :one: Ja tam mogę być nawet ostatni, byleby się dobrze bawić. A dobrze będę się bawił pomimo tego, że ktoś będzie strzelał z remika rewolwerowego. Nie ma wszakże w regulaminie zapisu, że wolno strzelać tylko z broni jednostrzałowej.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Trzeba było zabrać głos, przedstawić argumenty.
Przedstawiałem argumenty, tu w tym topicu.
Od mnożenia tematów w różnych działach odprzodowości tej broni raczej nie przybyło.

Chcesz robić jaja z własnego, głównie przez siebie skonstruowanego regulaminu, to dobrze.
Będę strzelał konkurencje wojskowe z Kammerladera. Jest tak samo odprzodowy jak karabinek Sirgrega.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
sirgregs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 354
Rejestracja: 08 marca 2012, 20:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sirgregs »

Drogi Sasie, nie przedstawiłeś w tym temacie argumentów odnośnie niedopuszczenia karabinka rewolwerowego Remingtona do konkurencji No 15 Vetterli zgodnej z constitution, rules and regulations of MLAIC Association.
Jeżeli ta broń jest faktycznie niezgodna z duchem MLAIC to nie mam zamiaru się pchać na zawody tylko proszę wytłumacz mi dokładnie dlaczego tak jest.
Awatar użytkownika
Kościesza
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 761
Rejestracja: 01 lutego 2007, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Sieradza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kościesza »

Grzesiek, to kwestia sposobu rozumienia słowa "odprzodowa". Czy chodzi o dosyłanie amunicji przez cały przewód lufy, czy bezpośrednio do komory nabojowej. Ten pogląd, który prezentuje sas88 podzielają również Organa Ścigania i dlatego starali się w ustawie o broni i amunicji umieścić obok daty 1885 również słówko "odprzodowa". Byłoby na pewno wiele procesów o rewolwery. Ale na Twoją korzyść przemawia tu fakt, że w konkurencjach MLAIC, a więc broni ładowanej odprzodowo jest też konkurencja Mariette. Świadczy to, moim zdaniem, że w zamyśle twórców regulaminu MLAIC rewolwery były uznawane za broń ładowaną odprzodowo. Niestety nie da się tego samego powiedzieć o kammerladerze, który pomimo podobnego do tego w Twojej broni sposobu ładowania nie ma odpowiednika w broni wymienionej w przepisach MLAIC jako odprzodowa. Tak więc sas88 moim zdaniem może strzelać sobie w konkurencji Sharps :P
kumat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 983
Rejestracja: 20 marca 2004, 21:23
Tematy: 42
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kumat »

sas88 pisze:No cóż, jeśli będziesz strzlał Vetterli z karabinka rewolwerowego, ja będę strzelał Lamarmorę z Kammerladera.
Również wcale nie dlatego, że strzela lepiej. W imię pewnych pryncypiów.
No dobra, to ja swego Smitha załaduję przez lufę, OK?
Ale tylko pocisk ;laughing:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CP Bełchatów”