Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: pawel992 »

Witam.

Pomyślałem, żeby założyć temat w którym będzie można zebrać linki, grafiki, opisy i porady użytkowników dotyczące strzelania z KPN 10m.

Fajnie jakby wywiązała się jakaś dyskusja na ten temat i każdy mógłby dodać coś od siebie lub zapytać. Bardzo niewiele się dzieje w tym dziale, a szkoda. Na temat strzelania z PPN powstały fajne tematy z których można naprawdę sporo się dowiedzieć, a o karabinie nic nie znalazłem :583:

Sam kiedyś miałem plik PDF z książką "Nowoczesny karabin pneumatyczny" G.Gładyszewski ale gdzieś przepadł. Może ktoś ma i może udostępnić ?
Feinwerkbau 603 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223Rem, Tikka T3x CTR 24" .308Win
G17 9x19mm
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Marek Mikszan »

Dobry pomysł. Strzelam tę konkurencję amatorsko a w tym roku to bardzo amatorsko. Nauczyłem się tego sam z małą pomocą trenera. Może nauczę się czegoś nowego z tego co się tu pojawi.
Generalnie karabin stojąc jest najtrudniejszą pozycją strzelecką do opanowania i raczej wymaga indywidualnego dopasowania broni do strzelca. Jeżeli w pozycji leżąc da się strzelać z prawie każdego karabinu (wiem że nie osiągnie się super wyniku) to w pozycji stojąc 60 strzałów ocenianych plus próbne z niedopasowanym karabinem raczej to nie wyjdzie. Druga ważna sprawa to odpowiednia pozycją. Nie ma jednej uniwersalnej dla każdego. Jest punkt wyjściowy z którego rozpoczyna się budowanie własnej pozycji. Patrząc na zawodach na strzelców każdy stoi inaczej.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Zawisz »

raczej wymaga indywidualnego dopasowania broni do strzelca.
Z tym się, nie do końca, zgodzę.
Oczywiście, z obecnymi karabinami, mającymi multum możliwości, możemy się łatwiej i wygodniej dogadać. Ale czy to znaczy lepiej? Osobiście uważam, że ustawienie karabinu "pod siebie" przez zawodnika amatora, bez wsparcia ze strony kogoś bardziej doświadczonego, to wcale nie jest rzecz prosta. Zwłaszcza, że idąc za wygodą można popełnić sporo "błędów", wejść w ustawienia, które już dawno zostały zweryfikowane jako utrudniające poprawną technikę (mimo pozornej wygody). Osobiście uważam, że w naszym kraju, wliczając w to wszystkich wyczynowców, nie ma wielu ludzi, których wynik ograniczałoby FWB300 :D dalej to kwestia tylko i wyłącznie komfortu. Acz, na pewno, jak się umie, to takie dopasowanie sprzętu do człowieka zdecydowanie pomaga.
A co do książki to podrzućcie Panowie maila na PW :)
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
SAYR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 20 maja 2020, 18:32
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: SAYR »

Karabin jest najbardziej sprzętową dyscypliną strzelectwa sportowego. Nie zgodzę się, że dopasowanie karabinu ma mniejsze znaczenie w leżącej niż w stojącej, natomiast w stojącej większą rolę odgrywa ubiór.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1939
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Dexter »

Trenowałem kiedyś KPN a obecnie ale tylko rekreacyjnie strzelam ppn i KPN. I widzę, że w kpn dużo mniejsze znaczenie ma regulacja sprzętu pod siebie a w ppn jest to bardzo, bardzo ważne. I kwestie samego sprzętu w ppn są mniej ważne. Z obu strzelam jak kaleka ale i tak mnie to cieszy. Te merytoryczne wątki o ppn przeczytałem, o KPN chętnie poczytam. Mogę podzielić się skromnym doświadczeniem ale to będą mało warte odczucia subiektywne.
pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: pawel992 »

Marek, ja jestem domowym amatorem ale bardzo mnie te 10m wciągnęło. Zacząłem 2 lata temu od FWB300s i wyników 280-300/400. Obecnie FWB601, wyniki 330-340 i tu stop, dalej coś nie chce iść pewnie dlatego że zbyt mało strzelam. Następnym zakupem będzie kurtka. Może opiszesz z czego strzelasz, jak długo i jakie wyniki masz ?

Zawisz, fajnie podsumowałeś temat sprzętu. Najwięcej ustrzeliłem z Diany 75, a po drodze były PCA, ale jak lufa lata to nawet LG400 nie pomoże :-D No i wysyłam email na PW :piwo:

Fajnie, że jest odzew, czekamy na więcej, to ja mam pierwsze pytania.

Jak to jest z siłą z jaką trzymacie karabin ? Czy spokojnie leży, spoczywa na stopce i dłoni / pięści, czy raczej dociskacie go do barku ?

Czego mogę spróbować, żeby lufa nie latała tak bardzo góra / dół ? Na boki jakoś bardzo się nie rozjeżdżam ale góra / dół jest dramat...
Feinwerkbau 603 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223Rem, Tikka T3x CTR 24" .308Win
G17 9x19mm
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Zawisz »

Wynik 340 bez kurtki ujmy nie przynosi, wręcz przeciwnie. Ale obawiam się, żę mam dla Ciebie złe wieści - kurtka, tak samo jak każdy sprzęt, pomoże tylko jak nauczymy się z niej korzystać. A po takim czasie strzelania bez niej to nie będzie wcale taka szybka nauka.
Rozjeżdżanie się góra-dół może być spowodowane wieloma rzeczami, takie trochę wróżenie z fusów :D Zwróć uwagę czy stopka Ci się nie ślizga w ramieniu. A druga sprawa to wyważenie karabinka.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Zawisz »

Z ciekawości wczoraj zrobiłem mały test. Acz dawno nie strzelałem bez zbroi, więc wynik tak sobie miarodajny. W każdym razie. Bez zbroi 342/400 (jak się tak bawiłem częściej to było bliżej 360 +/-5), w zbroi pełnej (buty, spodnie, kurtka, rękawica) 391/400.
Więc uwierz, Twoje 340 bez kurtki nie jest złe... :)
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: pawel992 »

Wczoraj trochę podniosłem stopkę, podwyższyłem bakę i cofnąłem język spustowy bliżej. Stopka teraz wydaje się bardziej siedzieć w miejscu, bakę próbowałem ustawić zgodnie z tym co było napisane w książce, a sam język typowo tak żebym trafiał opuszkiem przy kładzeniu palca dopiero po najechaniu na cel. Czy to coś da nie wiem, ale wydaje się być wygodniej. Chciałbym jeszcze dociążyć kolbę w okolicy policzka, ale z tym zaczekam bo i tak wydaje mi się, że bardzo mnie męczy te 40 strzałów.

Co z tą siłą trzymania karabinu? Dociskać lekko stopkę do dołka czy jednak ma się tylko opierać?

Powiem szczerze, że nie spodziewałem się aż takiej różnicy, myślałem że to będzie jakieś 10-15 pkt. Bardzo ciekawe, może gorszy dzień trafiłeś :wink:
Feinwerkbau 603 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223Rem, Tikka T3x CTR 24" .308Win
G17 9x19mm
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Zawisz »

10-15pkt, owszem, ale na serii :) generalnie jak regularnie zaczynałem treningi strzelaniem bez ciuchów, to kręciłem się koło średniej 90/100. Fakt, że wczoraj było widać, że rzadko się tak bawię, bo strzelałem w kółeczko zamiast w środek :D (takie 8 i 9 dookoła tarczy, bez 10)
Ja nie trzymam karabinu, ale pojęcia nie mam czy to tak ma być. Staram się prawą rękę mieć rozluźnioną.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: pawel992 »

To jeszcze długa droga przede mną do serii 90...
Też mam wrażenie, że nie trzymam wcale, tylko tyle żeby nie spadł i nie kiwał się na boki. Największy docisk jest na bace policzkowej, takie mam wrażenie :)
Feinwerkbau 603 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223Rem, Tikka T3x CTR 24" .308Win
G17 9x19mm
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Zawisz »

Z tym naciskiem na bakę to akurat tez mam problem. Ponoć głowa ma być jedynie położona, ale nie ma dokładać siły innej jak siła ciężkości. Dla mnie to jednak za trudne :D
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Marek Mikszan »

[quote=pawel992 post_id=1970662 time=1599338230 user_id=35773]
Marek, ja jestem domowym amatorem ale bardzo mnie te 10m wciągnęło. Zacząłem 2 lata temu od FWB300s i wyników 280-300/400. Obecnie FWB601, wyniki 330-340 i tu stop, dalej coś nie chce iść pewnie dlatego że zbyt mało strzelam. Następnym zakupem będzie kurtka. Może opiszesz z czego strzelasz, jak długo i jakie wyniki masz ?

Powiem Ci tak. Urodziłem się w 1974 r i trenowanie z karabinu zacząłem w czasach słusznie minionych. Na początku lat 90 przestałem strzelać. Wróciłem do strzelania w latach 2000 a do pozycji stojąc w tamtym roku i tylko przez przypadek. Wywaliłem się na rowerze tak że nabawiłem się zapalenia kolana. Nie mogłem się położyć z karabinem mogłem tylko stać, więc stwierdziłem że przypomnę sobie strzelanie na stojąco. Pierwszą wiatrówka był klubowy FWB 300. Strzelałem z niego tak że cała tarcza była moja. Jak już ustabilizowałem swoje wyniki wziąłem drugi karabin. Był to Walther LGR i z nim pojechałem na pierwsze zawody. Było to rozpoznanie bojem. Nie pamiętam wyniku, nie był rewelacyjny ale ostatni nie byłem. Zaliczyłem z tym karabinem jeszcze dwa starty. Na pierwszych wystrzelałem 482 a na drugich 487 na 600 czyli nie jest to jakaś rewelacja ani powód do chwalenia się. Strzelałem bez kurtki, w dresiku i w zwykłych butach. Przez wakacje kupiłem sobie kurtkę oraz własny karabin. Jest to Walther CG90. Niestety przez znany wszystkim powód nie ma w mojej okolicy żadnych zawodów. Są plany że liga ruszy w październiku. Wtedy zobaczę czy kurtka i własny karabin dadzą lepsze rezultaty.
Na razie wiem jedno. Do strzelania stojąc trzeba mieć dobrą kondycję i być wypoczęty (przynajmniej w moim przypadku). Ja pracuję fizycznie i cały dzień stoję. Jak mam czas wieczorem na trening (mam tyle miejsca w piwnicy) to po prostu czasami nie mam tyle siły aby utrzymać stabilną pozycję przez 80 strzałów. Im bliżej piątku tym gorzej. Jak bym miał spodnie i buty było by mi łatwiej. Mam w planach je kupić. Ale tak jak pisałem wcześniej traktuje to amatorsko a dodatkowo w mojej grupie wiekowej nie ma dużo zawodników. Wynik 482 to drugie miejsce w Wojewódzkich Zawodach Pnematycznych.
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
pawel992
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 225
Rejestracja: 09 listopada 2014, 21:56
Tematy: 8
Lokalizacja: PL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: pawel992 »

Zawisz, bazując na książce od Ciebie, coś tam pogrzebałem przy FWB 601 i teraz tylko znaleźć czas żeby sprawdzić czy nowe ustawienia się sprawdzą. Jest wygodniej, to na pewno. Tylko raz miałem okazję strzelić po zmianach. Pierwsza seria wyszła fajnie, w 2 i 3 już za bardzo chciałem no i wyszło jak wyszło, ale w 4 strzeliłem najlepszą do tej pory :033:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Marek ważne, że jest dobra zabawa i trochę satysfakcji przy tym co robimy bo, o to w tym chyba chodzi no nie ? No, a ja zapisuje sobie wyniki w aplikacji i widzę, jakiś tam malutki postęp. Swoją drogą polecam aplikację :wink:
Feinwerkbau 603 4,5mm, CZ 457 Varmint 20" .22LR, LFA LF556 Battle 14,5" .223Rem, Tikka T3x CTR 24" .308Win
G17 9x19mm
Marek Mikszan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 14 marca 2019, 08:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Porady dotyczące strzelania KPN 10m

Post autor: Marek Mikszan »

Fajny ten program do liczenia punktów. Powiedz mi ile on liczy strzałów w tarczy? 5, 10 15. Jak strzelisz np. 10 w pierścieniu 9 tak że wyjdzie jedna dziura potrafi to policzyć?
Twoje strzelanie jest niczego sobie. Jeżeli tak jak pisałeś że dopiero zaczynasz się w to bawić to Twoje wyniki są bardzo dobre.
Policzek do baki' "dokładasz". Najpierw przykładasz karabin do ramienia, potem dłoń i łokieć pod kolbą a na końcu przykładasz głowę do kolby. Jeżeli będziesz blokował karabin policzkiem czyli używał do tego siły po którymś strzale zacznie Ci tej siły brakować. Będziesz coraz słabiej naciskał głową a karabin zacznie Ci latać bo stracisz punkt podparcia którego tam nie powinno być.
Moje zdanie jest takie że strzelanie z karabinu jest trudniejsze niż z pistoletu. Ci co strzelają w moim kubie z pistoletu uważają inaczej i zawsze się o to spieramy.
Znalazłem kiedyś na youtubie człowieka o nazwisku Heinz Reinkemeier. Zamiesza fajne filmiki dotyczące strzelania z wiatrówki na 10 metrów. Można się czegoś nauczyć
Duży huk - Beretta 92FS, Beretta 92X Performance, Norinco 1911 A1
Średni huk - MC 12, Colt 1911 22LR
Mały huk - Walther CG 90, Anschutz 9003
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”