Przeliczanie punktów PPN na PSP

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Daniel880
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2019, 17:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: Daniel880 »

Witam, ponieważ zaczynam przygodę ze strzelectwem sportowym i dostęp do strzelnicy i broni palnej mam ograniczony w domu trenuje z pistoletu pneumatycznego, zastanawiałem się ostatnio jak można porównać wynik z tarczy PPN 10m na wynik z PSP na 25m. Spróbowałem policzyć jak ma się jedno do drugiego i chciałbym przedstawić swoje wyniki.
Może ktoś może potwierdzić to co wyliczyłem lub coś dopowiedzieć:)

Użyłem metody Monte Carlo, która zakładała rozkład Gausa przestrzelin na tarczy. Nie wiem czy tak jest ale wydaje mi się, że można wstępnie zrobić takie założenie:) Nie uwzględniłem również kalibru i rozmiaru przestrzelin.
Wyniki przedstawiam poniżej:

Wynika z tego, że na przykład jeśli ktoś uzyskuje wyniki na poziomie 90/100 w PPN, prawdopodobnie będzie uzyskiwał około 95/100 z PSP 25m

Obrazek
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: piotreK »

W teorii to może tak wychodzi. W praktyce nie bardzo. Cały ostatni rok strzelam bardzo dużo z PPN i raptem kilka treningów z bocznego zapłonu plus kilka startów w zawodach. Stosując przelicznik powinienem z bocznego zapłonu uzyskiwać nieco wyższe wyniki w serii niż z PPN. Nic z tego. Fakt, że tarcza TS-2 jest nieco większa od tarczy PPN (oczywiście mam na myśli wielkość relatywną, sprowadzoną do tego samego dystansu) wydaje się dawać pewne fory, ale zjada je odrzut, masa pistoletu i cięższy spust.

Dla przykładu, jesienią strzelałem pierwszy raz zawody z pistoletu dowolnego. Start był rekreacyjny bardziej, bo tuż przed zawodami po raz pierwszy w życiu strzelałem z PDW na dwóch krótkich treningach.
Tutaj tarcza jest relatywnie mniejsza bo dystans 50 metrów, ale choćby wnioskując po ilości punktów za które otrzymuje się klasy sportowe dla PDW i PPN można wysnuć wniosek, że wyniki z PDW powinny być o jakieś 25 - 30 punktów niższe od tego, co uzyskuję w PPN. Tymczasem mój wynik był o 50 punktów niższy. Dlaczego? Bo inna masa, inny chwyt, inny spust. Strzelanie wysokich wyników - w moim odczuciu - wymaga zespolenia się z konkretnym egzemplarzem broni.

Trening PPN na pewno Ci się przyda, więc ćwicz dużo, bo pewne elementy są niezmienne. Skupienie wzroku na przyrządach, umiejętność zablokowania nadgarstka, wypracowana postawa i idąca za tym statyka - to wszystko na pewno zapracuje także na strzelnicy kulowej.
Daniel880
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2019, 17:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: Daniel880 »

Tak właśnie myślałem, że nie do końca praktyka pokrywa się z teorią i z PSP nie będzie tak kolorowo:) Tak czy inaczej, rozszerzyłem obliczenia o PDW i uwzględniłem kaliber i rozmiar przestrzelin. Może komuś kiedyś się przyda:)

Obrazek

Edit: Edytowałem wykres i zmieniłem kaliber z .32 na .22LR
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 21:20 przez Daniel880, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: Spinner »

Pistolet dowolny strzela się z bocznego zapłonu. 0.22 LR.
o.32 WC to zapłon centralny.

Przeliczanie nie bardzo ma sens z kilku powodów. Różne wielkości dziesiątek, różne długości linii celowania. Różny ciężar spustu. Ale gwarantuję ci, że jeżeli dobrze opanujesz pneumatyka to tuż po przyzwyczajeniu się do palnej wyniki będą równie dobre bowiem pistolet pneumatyczny ( Ppn 10 ) jest bardzo wymagający.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 20:56 przez Spinner, łącznie zmieniany 1 raz.
Daniel880
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 05 listopada 2019, 17:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: Daniel880 »

Wykres poprawiłem, edytując poprzedni wpis.

Różne rozmiary poszczególnych pól zostały uwzględnione:) Niestety nie pomyślałem, że inne rzeczy mogą również w tak znacznym stopniu wpływać na wyniki :roll:

Początkowo wiatrówka miała być tylko treningiem do palnej, a aktualnie podoba mi się nawet bardziej. Najbardziej podoba mi się to, że można strzelać wszędzie gdzie jest 10m wolnej i bezpiecznej przestrzeni:)
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeliczanie punktów PPN na PSP

Post autor: Kraku »

U mnie się to nawet zgadza. Na PPN vs PSP prawie idealnie. W PDW jednak mam wyniki średnio nieco gorsze niż by wynikało z z wykresu. Ale niewiele, więc wykresik jak dla mnie OK.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”