Inserty transparentne kolorowe test

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

Jeśli ktoś ma tunel Anzchutza 17x15 i strzela z karabinka bardziej niż rekreacyjnie, oraz miał by chęć przetestować i rzetelnie po tym opisać te inserty to mu je wyślę. Nie chodzi mi o słodzenie, tylko o rzetelny test i wiarygodną opinie czy i co się z tego nadaje i jest przydatne w strzelaniu precyzyjnym, a co jest do bani i nie nadaje się do użytku. Po co to ?. Bo ludzie mnie ciągle pytają o kolory, a ja jestem do nich bardzo sceptycznie nastawiony. Dlatego zależy mi na opinii kogoś kto wie o co w tym chodzi, i czy jest sens takie coś ludziom dać.Wszystkie mają oczka w okolicy 3 -3.5mm. Nie chodzi o precyzję oczka tylko głównie o przydatność, światło, kontrast etc. Ktoś chętny na takie testy i rzetelny opis ?

Kolory

zielony fluo
niebieski
szary
czerwony
pomarańczowy

Obrazek
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: wiki09 »

Jak się nie znajdzie nikt bardziej doświadczony, to wezmę i przetestuję. Co prawda mam tunel Walthera, ale jak się nie mylę, to ten sam wymiar.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

@wiki09

Daj mi adres na PW. Nie spiesz spokojnie potestuj w różnych warunkach oświetleniowych i napisz czy i jaka jest przydatność poszczególnych kolorów.
Tadeo29
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 23:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Tadeo29 »

Moim zdaniem tu nie ma co testować. Każdy ma inne oczy. Jednemu będzie pasować a innemu nie....
To tak jak dałbym Ci moje okulary do przetestowania.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

Tadeo29 pisze:Moim zdaniem tu nie ma co testować. Każdy ma inne oczy. Jednemu będzie pasować a innemu nie....To tak jak dałbym Ci moje okulary do przetestowania.
Inserty nie są szkłem optycznym dodatnim ani ujemnym. Są tylko zerówki. Natomiast założenia koloru na zerówki nie można porównywać z wadą wzroku bo to nieporównywalne. Niczego insert nie koryguje. Test ma jedynie wykazać przydatność / nieprzydatność. Poprawę / pogorszenie. Sens stosowania koloru czy jego brak. Tylko tyle. Poczekajmy spokojnie co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: aksel »

Mam Iris z kolorowymi filtrami.
Wielokrotnie próbowałem czy cokolwiek poprawia zmiana koloru.
Spośród odcieni szarości, czerwonego, pomarańczu i żółtego najchętniej używam ....bezbarwnego.
Czasem, czasem, ewentualnie żółty . Te kolory mogą się przydawać wtedy gdy mamy jakieś szczególne
warunki oświetleniowe. Na odkrytej strzelnicy może być silne słońce albo ciemno i pochmurnie. I wtedy można mieszać.
Znaczenie będzie miał też kolor tarczy : albo biało-czarna albo żółto(kremowo)-czarna i tu jest zastosowanie dla filtrów.
Odrębnie w zmiennych warunkach oświetleniowych operujemy średnicą przesłony w blendzie. Rozmiar otworu w insercie to już
bardzo indywidualny parametr. Krótko mówiąc masa zmiennych i każda opinia będzie bardzo subiektywna .
Na pewno zaś zabawa w kwestii doboru personalnych parametrów jest lepsza wtedy,kiedy mamy więcej opcji, zatem warto zaoferować
takie alternatywy. Moim skromnym zdaniem/doświadczeniem żółty i niezbyt ciemny szary mogą przydać się częściej niż pozostałe.
Guns and .....roses
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: wiki09 »

Witam . Do mnie jako pierwszego dotarły inserty z tematu . na początku może napiszę , że nie czuje się jakimś wielkim strzelcem KPN , strzelam od dwóch lat , w żadnym klubie , po prostu domowy strzelec . Dotychczas korzystałem z insertu przeźroczystego i wszystko było dobrze powiedzmy do 30/40 strzału . Później zaczęło się robić ciut gorzej . Tarcze oświetlam lampą led , , strzelam do tarcz " Krugera " kremowych , po jakimś czasie w insercie zaczynały się robić refleksy od światła ( nie wiem , czy użyłem dobrej nazwy ) , i wziernik już nie był tak okrągły ( czasem nawet robiło się jajo ) . Zdaję sobie sprawę , że oko się męczy i mogło być to spowodowane właśnie zmęczeniem , złym oświetleniem , złym ustawieniem światła , ale próbowałem sobie życie ułatwiać w różny sposób .
Przejdźmy do rzeczy , czyli insertów .
Zacznijmy może od pierwszego wrażenia ( pomijam wykonanie ) . Po wyjęciu z opakowania i spojrzenia ( bez wkręcania w tunel ) wyszło tak :
Granatowy - za ciemny
Szary - za ciemny
Czerwony - za ciemny
Pomarańczowy - będzie dobry
Zielony fluo - cholera wie , właśnie przez to fluo .
No i dobra sobie myślę , jedziemy dalej . Wkręcamy w tunel i patrzymy z 10 metrów na tarczę .
Granatowy - okazał się za ciemny , mały kontrast między wziernikiem , a czarnym na tarczy .
Szary - miłe zaskoczenie , bo ciemny wydawał się tylko po wyjęciu z koperty , kontrast między wziernikiem a czarnym dość wyraź , nie zaciemniał tarczy tak jak to się wydawało przy pierwszym spojrzeniu .
Czerwony - ciemny , ale nie za ciemny . Kontrast między wziernikiem , a czarnym dość wyraźny , zaciemnia tarczę , ale mniej niż granatowy i ciut więcej niż szary .
Pomarańczowy - jasny , wyraźny kontrast między wziernikiem , a czarnym .
Zielony fluo - Jasny , wyraźny kontrast między wziernikiem a czarnym .
Przejdźmy do części trzeciej - czyli strzelanie przez wyżej wymienione inserty . Dla ścisłości . Strzelane z 10 metrów ( dokładnie 9,60 ) , pozycja siedząca , bipod . Z każdego koloru po 30 strzałów . Odstęp między strzałem około 20/30 sec . Odstęp pomiędzy zmianą insertu około 10 minut . Oświetlenie led , tarcza Kruger - kremowa .
Granatowy - okazał się za ciemny , spokojnie można przez niego strzelać , ale trzeba dobrze się przyglądać . Nie zauważyłem żadnych refleksów /odbić światła .
Szary - Bardzo dobrze wyglądała nasza współpraca , przez 30 strzałów nie stwierdziłem żeby moje oko jakoś bardzo się zmęczyło , nie było żadnych odbić światła , żadnego rozmazanego obrazu , żadnych refleksów . Obraz jest jakby matowy , kontrast między wziernikiem a czarnym wyraźny .
Czerwony - Żadnych odbić , refleksów , czy zmiany obrazu . Kontrast między wziernikiem a czarnym wyraźny , zaciemnia tarczę , ale nie taki diabeł straszny i spokojnie te 30 strzałów oddałem , bez męczenia oka i jakiegoś wysilania się żeby złapać ostrość .
Pomarańczowy - jasny , dobry kontrast między wziernikiem a czarnym na tarczy , oko nie zmęczone , niestety światło lekko odbijało się w insercie co skutkowało lekkim zakrzywianiem się wziernika .
Zielony fluo - w sumie mógłbym przepisać wszystko jak w pomarańczowym dodając bardziej niż lekko , przy odbiciu światła .
Podsumowując , na dzień dzisiejszy , w warunkach jakie opisałem , przy moim wzroku ( +1 ) do czytania , do strzelania nie używam okularów , wyszło jak wyżej . Osobiście jeśli mógłbym coś zmienić to zielony - fluo zrobił zielony . Dodał jeszcze jeden kolor - żółty i jak jest taka możliwość lekko zmatowił pomarańczowy i zielony.
Czy bym zmienił przeźroczysty - tak , zresztą nie będzie to tajemnica jak powiem , że też pytałem się o kolorowe inserty Senia.
Na który bym zmienił i tu może być zaskoczenie czytając mój opis . Na pierwszym miejscu : czerwony - dalej szary , pomarańczowy , zielony , granatowy .
Panowie kilka zdjęć . Zdjęcia robione telefonem z ręki , więc też lekko przekłamują , ale można z nich wnioski wyciągnąć .
Zaznaczam , opis ten to moje osobiste spostrzeżenia i tak jak ktoś wyżej napisał , każdy ma inny wzrok i inaczej będzie widział . Czy bym kupił - tak .
Obrazek
[img]blob:[/img]
Obrazek
[img]blob:[/img]
Obrazek
[img]blob:[/img]
Obrazek
[img]blob:[/img]
Obrazek
[img]blob:[/img]
Jeszcze może dodam zdjęcie jak do tej pory wyglądał mój filtr - koloru żółtego . zrobiony z okularów ochronnych .
Obrazek.
Na dzisiaj tyle . Teraz poczekam na chwilę wolnego czasu i słoneczną pogodę , napiszę kilka słów jak to wygląda w świetle dziennym przy słonecznej pogodzie .
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: wiki09 »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dla uzupełnienia opisu , te same zdjęcia z dalszej odległości .
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

Dzięki za opis. Poczekamy na słońce i co napiszesz wtedy o ciemniejszych kolorach. Szary jest jasny. Jest jeszcze ciemniejszy. Być może okaże się, że przy słonecznej pogodzie właśnie te ciemniejsze zrobią lepszą robotę. Poczekamy zobaczymy.
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 6
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: wiki09 »

Witam , czas na mały test insertów na świeżym powietrzu . Na początku może kilka słów wprowadzenia . Nie było słonecznej pogody niestety , bardziej szaro . Tarcze usytuowane na odległościach 10 , 15 , 20 i 25 metrów . Do każdej tarczy oddałem po 5 strzałów z każdego insrertu ( czyli po 20 w sumie ) . zaczynając od 10 itd .
Muszę jeszcze dodać , że nie miałem za bardzo manewru zrobienia lepszych zdjęć , nie bardzo było jak się ustawić , a o jakimś wejściu na oś nie było mowy , bo trafiłem na czas w którym zrobił się tłok na strzelnicy .
Zacznijmy od 10 metrów , w sumie mógłbym zrobić kopiuj/wklej z poprzedniego wpisu . Wszystkie inserty spełniły swoją rolę , można z nich spokojnie strzelać na 10 m , z takim wyjątkiem , że przy pomarańczowym i zielonym , nie miałem odbić / refleksów światła.
Przejdźmy dalej . I tu już trochę inaczej . Znaczy im dalej tym bardziej jasny insert spełniał swoją rolę . Na odległościach 15/20 /25 m , na pierwszym miejscu u mnie jest kolor pomarańczowy i zielony fluo .
Spokojnie można z nich strzelać do tarczy . Kontrast między czarnym na tarczy i wziernikiem spokojnie pozwala komfortowo strzelać nie męcząc oka . Przy dzisiejszej pogodzie nie miałem żadnych odbić światła , ani refleksów w tych najjaśniejszych insertach .
Szary 15 metr jeszcze ujdzie , dalej już trzeba troszkę się namęczyć , po prostu jest ciemny .
Granatowy i czerwony niestety jak dla mnie za ciemne i powyżej 10 metra nie było przyjemności z ich użytkowania , nie wiem jak by to wyglądało w pełnym słońcu , ale przy dzisiejszych warunkach wyglądało to słabo.
Podsumowując im dalej tym jaśniejszy , na koniec dzisiejszego dnia strzeliłem jeszcze z przeźroczystego i na 20 25 metrów wybrał bym właśnie ten .
W przeciwieństwie do 10 m przy sztucznym świetle , kolejność dziś jest taka .
Zielony - fluo , pomarańczowy , szary , czerwony , granatowy .
Jeszcze raz proszę wziąć pod uwagę , że nie było słońca . Zdjęcia które wstawiam przekłamują kolor . W rzeczywistości przez inserty jest troszkę jaśniejszy obraz , ale tak jak pisałem nie miałem pola manewru . Nawet tarcze zostały na swoim miejscu .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2019, 20:29 przez wiki09, łącznie zmieniany 1 raz.
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1556
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 70
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Rlyeh »

Też mogę przetestować, tylko to jest plexi, szkło? M18 czy M22?
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

@Rlyeh

Kolega wiki09 po testach wysłał je do kolegi Zawisz

http://forum-bron.pl/memberlist.php?mod ... le&u=17677

Czekam aż coś napisze o nich. Jak potestuje i co nieco napisze, poproś wtedy żeby podesłał je Tobie do kolejnego testowania.
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1556
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 70
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Rlyeh »

Spoko, widzimy się jakoś i tak pod koniec września.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Senio »

Kolego Zawisz i Rlyeh. Coś się dzieje w tych testach ?.
Zawisz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 494
Rejestracja: 28 kwietnia 2009, 13:20
Tematy: 12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Inserty transparentne kolorowe test

Post autor: Zawisz »

Jeżeli któryś z kolegów jest jeszcze zainteresowany testami to zapraszam do kontaktu na PW
Moje wrażenia wrzucę w weekend.
FWB 700 Alu, Anschutz 54 Supermatch, Iż 46, Hammerli 280 i wiele, wiele więcej :)
Może i nie mam wybitnego talentu, ale dzięki ciężkiej pracy i tak jtem w czołówce :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”