Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Podforum poświęcone pneumatycznemu strzelectwu matchowemu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator match

Chrabol
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 22 listopada 2016, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Chrabol »

Koledzy, kupiłem na niemieckim portalu Walthera CPM-1. Oczekuję na przesyłkę. W opisie była informacja o wygaśnięciu legalizacji kartuszy, a nowych nie mogę znaleźć w Internetach. Do treningów mi wystarczy, ale rozumiem, że gdybym w przyszłości chciał wziąć udział w zawodach, to byłby problem, tak?

Czy jest ktoś na forum, kto wykonałby adaper na bombiczki albo bardziej współczesny kartusz? Taki adapter na bombiczki widziałem u jednego Hiszpana na youtube, ale nie odpisał na moją prośbę o kontakt.
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Xtz »

Cena kartusza lekko zabija, ale... tutaj patrzyłeś? (153,70£)
http://www.emrr.org.uk/2767902.html

Niestety, zamienniki są aluminiowe i ich okres używalności legalnej :mad: to 10 lat. Do tego, te zamienniki, potrafią być wyprodukowane "trochę" wcześniej. Widziałem zbiorniki do CP200/201 - alu, w sprzedaży teraz, a data produkcji... 2009.
Musisz podpytać, oczywiście jeśli masz nadal ochotę.

Ewentualne uszczelnienia i zawór do starych kartuszy od CPM-1, są w poniższym linku (tam sprzedają właśnie te stare alu kartusze). Ori metalowe zbiorniki miały używalność 20 lat, ale są baardzo solidne.
https://www.schiesssport-billharz.de/sh ... 0/201/CPM1

Znasz to?:
https://www.schuetzenwelt.de/out/media/10.pdf

Zbudowanie nowego kartusza, albo jakiegoś adaptera na bombiczki, też nie da Ci, chyba, legalizacji do zawodów... Bo kto ma to zalegalizować?
Chrabol
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 22 listopada 2016, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Chrabol »

Widziałem ten link, ale pistolet kupiłem za 240 EUR, więc kupowanie kartusza za prawie drugie tyle to lekka przesada. Nieprzypadkowo Niemiec sprzedaje taki pistolet za stosunkowo niewielkie pieniądze.

A czy u nas na każdych zawodach sprawdzają legalizację? Wątpię, żeby sprzęt, którym strzela grupa zawodnicza w moim klubie miał nowe kartusze.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2018, 14:31 przez Chrabol, łącznie zmieniany 1 raz.
milczacy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 06 lipca 2016, 09:32
Tematy: 11
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: milczacy »

A czemuż to adapter miałby stanowić jakikolwiek problem?
Przeca bombiczka jest tu zbiornikiem gazu - a to zbiornik właśnie podlega kontroli terminu używalności. Data nabicia jest na każdej bombce Co2 nadrukowana.

Adapter jest jedynie "obudową" zbiornika gazu - elementem pistoletu, a nie zbiornikiem ciśnieniowym w sensie konstrukcyjnym.

Przykład przez analogie - młodziki z mojego klubu startują na różnych oficjalnych zawodach (z kontrolą techniczną) i strzelają z TAU, zasilanych bombiczkami. Nigdy przy kontroli nie było skuchy.
Swoją drogą - ciekawostka: W TAU i przy zastosowaniu bombiczki - przebijak dziurawi błonkę bombiczki i gaz rozpręża się w rurze wewnątrz gripu. Czyli de facto - zbiornikiem ciśnieniowym w tym pistolecie staje się owa rura ;)
A nie ma na niej żadnych cech/daty produkcji/przydatności itd... Jakoś nigdy nie stanowiło to problemu. Patrzono jedynie na datę na bombiczkach.

Do CPM1 już kilka razy widziałem takie adaptery. Nie wydaje się to być wielka sztuka dla tokarza ze sprawnymi ręcami ;)
FWB P44
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Xtz »

Ja wiem, że technicznie adapter nie jest technologią kosmiczną :) Do tego w CO2 ciśnienia nie są jakieś przesadnie duże.
Miałem też wcześniej Alfę, z systemem zasilania jak w TAU - na bombiczki (i nawet używałem oryginalnych czeskich :-D ). Znam oba systemy (walthera i czeski) i wiem, że są OK, a nawet waltherowski jest solidniejszy (choć nie widać, czy korozja nie pojawiła się w środku, bez wykręcenia zaworu). Wiem, że czeski system, mimo delikatniejszych uszczelnień, działa (najczęściej :wink: ) i nie jest trudny do skopiowania.

Na części zawodów pewnie w ogóle nie popatrzą na daty. Oryginalne zbiorniki metalowe są duuużo mocniejsze od rozwiązania TAU i sam producent przewidział, że 20 lat mają dopuszczenia od razu, a pewnie więcej też nie ma problemu. Ale jeśli zamontuje się nieoryginalne rozwiązanie (i może jeszcze "rzucające się" w oczy), to może rodzić... hmm, podejrzenia co do wytrzymałości i być zakwestionowane. Ale nie wiem, nie próbowałem.

:mad: A przez analogię, to bombiczka w TAU jest właściwie odpowiednikiem dużej butli ze sprężonym powietrzem, z której nabija się wkręcany zasobnik PCP, zaś zbiorniczek w rękojeści TAU to taki właściwy zasobnik w pistolecie PCP (choc bez manometru). :052:
Wiem, że brak konsekwencji przy badaniach przed zawodami, ale nie tylko tam...
:piwo:
Ostatnio zmieniony 15 maja 2018, 19:25 przez Xtz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: variag »

Sprawdziłem dzisiaj w zawodach, oddane 100 strzałów z Walter CP-2 i zużyłem na to dokładnie 12 gram CO2 z kartusza. Teoretycznie adapter na wkłady 12 g CO2 powinien spokojnie wystarczyć na zawody w takim pistolecie. Zakładając 10 - 15 strzałów próbnych.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Xtz »

Wszystko zależy od ustawienia prędkości.
Oryginalna instrukcja do CPM-1 podaje, że z 40g CO2 można oddać około 180 strzałów. Nie wiem na jaką prędkość ustawiali fabrycznie, ale wychodzi, że dużo i nie oszczędzali. Wtedy nie ma szans, nawet na zawody z kapsuły 12g (nie mówiąc o próbnych).

Ale u mnie, z jednego naładowania 40g mam ok 270 strzałów (nawet ponad 280 wyszło - ciągle nie mogę się zebrać i przemierzyć prędkości). Wtedy wyjdzie około 80 strzałów z kapsuły 12g.
Trzeba dobrze ustawić i ...
Czekam na testy adaptera :)
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: piotreK »

Się chciałem poradzić
Poszczelałem dzisiaj ciut z Waltherka. Z kartusza wystrzeliłem ok. 130 razy i ciśnienie nadal jest. Pytanie moje jest takie. Czy mogę go teraz (nie w pełni rozładowanego) wykręcić, schłodzić i dobić ciśnienie, czy może powinienem jednak go do końca wystrzelać i dopiero wtedy?
I jak to jest z tym chłodzeniem. Lodówka czy zamrażalnik? Jak mocno należy go chłodzić?
Dajcie proszę kilka praktycznych rad co do postępowania z kartuszami i ładowaniem.
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: aksel »

W CO 2 nie dopompujesz , przynajmniej mnie się nigdy nie udawało. Nie bez powodu w komplecie dodawali taką śrubkę do spuszczania gazu do zera.
Schładzanie niepotrzebne , być może da odrobinę więcej napełnienia ale nie na tyle aby się spinać i zamrażać kartusz. Po prostu zużyj , spuść do zera i ładuj.
Zadbaj tylko aby butla napełniająca była wyżej niż kartusz i CO 2 "spływało " z góry na dół. Warto wiedzieć czy butla napełniająca ma syfon. U mnie lepiej sprawdzała się ta bez.
Gaz CO 2 jest płynny i przelewa się z butli do kartusza. Najlepiej jak najprostszą drogą.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: piotreK »

Wielkie dzięki za info.
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Zbigniew Rybka »

Zdecydowanie lepiej jest schłodzić w zamrażalniku przez kilkanaście minut, wtedy nawet nie do końca wyczerpany kartusz można dobić do pełna. Ładowanie ciepłego kartusza nic nie da, szkoda frustracji i spuszczania gazu w celu schłodzenia kartusza (rozprężający się gaz chłodzi kartusz). W ten sposób da się załadować kilka gramów CO2 zamiast 40 lub więcej. Po napełnieniu schłodzonego trzeba go koniecznie zważyć i spuścić nadmiar, bo będzie napełniony "pod korek" (przeważnie ok. 48g), a to nie jest bezpieczne.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
piotreK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1098
Rejestracja: 16 grudnia 2002, 20:48
Tematy: 32
Lokalizacja: Przemysl
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: piotreK »

Dzięki. Czytałem wielokroć o zamrażalniku, ale "zmroziło" mnie zdanie w instrukcji, żeby nie używać "deep freezer."
Chrabol
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 22 listopada 2016, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Chrabol »

Koledzy, po dłuższej przerwie wróciłem do tematu i zrealizowałem swój zamiar przerobienia Walthera CPM-1 na zasilanie z bombiczek 12g CO2. W tym celu kupiłem adapter Umarexa do wiatrówki Gamo CO2 Extreme. Koszt 75 zł, ale można kupić połowę tańsze adaptery na pewnym chińskim portalu (niektóre mają zawór, więc można je odkręcić, nie tracąc całego gazu, u mnie nie ma takiej możliwości). Adapter nie jest zbiornikiem, od dołu ma otwór, srebrna część tylko dociska bombiczkę i zabezpiecza przed jej wystrzeleniem. W adapterze jest przebijak, bombiczka jest od góry uszczelniona zielonym oringiem. W związku z tym nie powinno być żadnych problemów z legalizacją, bo same bombiczki są zbiornikiem. Do tego adaptera zamówiłem przejściówkę na gwint, jaki jest w kartuszu. Z obu stron uszczelniona oringami. Nie wiem, czy mogę tu podawać namiary, więc w razie potrzeby piszcie na priv. Koszt 100 zł + przesyłka w dwie strony.

Obrazek

Mam tylko dwie uwagi do tej przejściówki, które warto uwzględnić, gdyby ktoś chciał wykonać sobie podobną. Po pierwsze: waga. Adapter i przejściówka razem z pełną bombiczką ważą ok. 70 g więcej niż oryginalny, pełny kartusz. Można by skrócić przejściówkę albo wykonać ją z innego materiału. Po drugie - oring zastosowany przez wykonawcę przejściówki (od dolnej strony) nie zapewniał szczelności. Ze względu na panującą sytuację nie chciałem chodzić po sklepach i zastosowałem najgłupsze z rozwiązań, a mianowicie... uszczelkę słuchawki prysznicowej, bo tylko taką miałem w domu. Głupie, wiem, ale działa, więc nie jest głupie, a adaptera i przejściówki nie ma sensu rozkręcać, więc nie widzę powodów, żeby to miało puścić i pewnie zostanie na wieczność, tzn. dopóki nie sparcieje.

Całość kosztowała mnie ok. 200 zł, dałoby się zmieścić w 150-160 zł. Dla porównania dodam, że pewien Hiszpan prezentujący takie rozwiązanie na YT 2 lata temu życzył sobie za nie 100 Euro + przesyłka. W słynnych na forum serwisach nie chciano mi tego wykonać, a przeróbka na PCC to koszt min. 1.600 zł, czyli więcej, niż dałem za sam pistolet. Żeby nie było: to i tak nie jest zła cena, bo za 2,8 - 3 tys. ma się świetny matchowy pistolet. Pewnie kiedyś się skuszę na taką przeróbkę, ale na razie wystarcza mi rozwiązanie bombiczkowe.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2020, 00:34 przez Chrabol, łącznie zmieniany 1 raz.
powerrubber.com
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 27 listopada 2018, 21:23
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: powerrubber.com »

Poproszę na priv rozmiar oraz adres do wysyłki to podeślę taką gumkę, która będzie trzymać.
Chrabol
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 22 listopada 2016, 23:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Walther CPM-1 kartusze / adapter na bombiczki

Post autor: Chrabol »

Trochę już potestowałem to rozwiązanie i sprawdza się. Bombiczka starcza na 80-90 strzałów, potem wyraźnie widać opad i nie są to błędy strzelca. Czyli na 10 próbnych i 50 ocenianych spokojnie wystarczy jedna bombiczka. Ja strzelam, kiedy mam czas, czyli rzadko, po 30-40 strzałów, ale pomimo kilkudniowych przerw gaz się nie ulatnia. Nawet uszczelka od prysznica na razie spełnia swoją rolę, bo nie odkręcam adaptera, tylko samą srebrną końcówkę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Match”